Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

6 порад, як читати більше

29.03.19 Розвиток 3 хв читання

Усім привіт! Мене звати Настя, я редакторка в Happy Monday. У вільний від роботи час я намагаюсь якомога більше читати. Похвалитися сотнею книжок за рік поки не можу, але рубіж у 52 книжки — по одній на кожен тиждень року — все ж перейдено.

Я написала цю статтю ще в 2019 році, але відтоді з’явилося стільки класних ресурсів для читання, що я трохи оновила свій матеріал відповідно до того, чим користуюся.


Знаю, що багато хто прагне читати більше з різних причин. Але часто це бажання здається нездійсненним через брак часу. Та завдяки певним лайфхакам час на читання можна знайти навіть у найщільнішому графіку. У цій статті я розкажу, що допомагає особисто мені читати більше. Це речі досить прості, але дієві, тож сподіваюся, що стануть вам у пригоді.


1. Плануйте час на читання


Не просто подумайте: «Непогано було б завтра почитати», а буквально внесіть це у свій розклад. Прокиньтеся на пів години раніше й почитайте зранку або заплануйте ввечері годину наодинці з книжкою, як запланували б похід у спортзал чи зустріч із друзями. І хай читання буде такою ж важливою справою, як інші: не скасовуйте її в жодному разі та сміливо кажіть «Маю в цей час справи», якщо будете комусь потрібні.   


2. Читайте кілька книжок одночасно


Як на мене, ця порада працює за умови, що ви читаєте книги різних жанрів. Наприклад, зранку — професійну літературу для навчання, а ввечері — художню. Звісно, кожна окрема книжка читається повільніше, але сам процес читання стає більш різноманітним і захопливим — незчуєтесь, як читатимете більше, просто щоб встигати приділяти час усім своїм книжкам.

Я здебільшого одночасно читаю 3 книжки: нон-фікшн вранці або вдень, легку художню книжку читаю або слухаю на прогулянці / у громадському транспорті, складну художню — ввечері у тиші (погодьтеся, для чогось на кшталт «Улісса» важко обрати інше місце або час).


3. Постійно майте книжку при собі


І читайте кожну вільну хвилину. Читати можна на ескалаторі, в черзі в магазині, в очікуванні друзів у кав’ярні тощо. Ви можете подумати: «Скільки тої користі з трьох прочитаних сторінок», але таким чином за день збирається вже 10-15 сторінок — і це ви ще не прикладали жодних зусиль, щоб виокремити час на читання.


4. Використовуйте кілька носіїв


Наприклад, я читаю одночасно паперові книжки, електронні та слухаю аудіокнижки.

Паперові книжки — це одна любов на все життя, але читати й носити їх із собою не завжди зручно. Особливо в громадському транспорті. Особливо коли книжка на тисячу сторінок.

Аудіокнижки зручно слухати дорогою на роботу, на прогулянці, коли прибираєш чи готуєш їсти. Це прекрасна можливість читати більше і при цьому не виділяти додатковий час, а просто правильно використовувати той, що у вас уже є. Тож не відмовляйте собі в такому задоволенні.

Якщо вам здається, що цей формат не для вас, бо ви не сприймаєте книжки на слух, моя порада — спробуйте послухати книги різних жанрів. Я, наприклад, зовсім не сприймаю в аудіоформаті художню або професійну літературу. Зате історичні книги й біографії мені прекрасно заходять. Можливо, ви теж пробували слухати не те.

Електронні книжки рятують у багатьох ситуаціях. Можна читати з телефона або зі спеціального девайсу — Kindle, PocketBook тощо. Якщо плануєте придбати електронну книгу, раджу купувати з підсвіткою, щоб читати в будь-яких умовах.    


Де легально брати електронні та аудіокнижки?

Як і паперові, електронні й аудіокнижки можна придбати в інтернет-книгарнях або безпосередньо на сайтах видавництв, які випускають свої книги в таких форматах (а це доволі багато видавництв, наприклад «Віхола», «КСД», Vivat, «Наш формат», «Фабула» тощо). Також є офіційний інтернет-магазин електронних книг від PocketBook.

Останнім часом на українському ринку з’явилося багато спеціалізованих застосунків для читання, і це дуже круто.

  • Librarius. Застосунок для читання електронних книжок. Можна оформити місячну підписку (приблизно 5$), але за підпискою доступні не всі книжки, а лише частина (хоча мені, наприклад, вистачає з головою). Книжки, не доступні за підпискою, можна придбати назавжди або ж орендувати на 14 днів. А ще тут є класика, яку можна читати безкоштовно.
  • «Абук». Це перша українська аудіокнигарня (хоча там можна знайти ще й електронні книжки). Аудікнижки на «Абук» озвучені професійними акторами, дикторами радіо та телебачення або ж начитані самими письменниками. Підписки немає, кожну книжку треба купувати окремо. Хоча є добірка книжок, переважно дитячих, які можна прослухати безплатно.
  • Yakaboo. Застосунок для читання та прослуховування книжок від однойменної інтернет-книгарні. Можна купувати книжки поштучно або оформити підписку на місяць приблизно за 3$ (хоча за підпискою будуть доступні не всі книжки). Як і в Librarius, тут є класика, яку можна читати безкоштовно.
  • Megogo. У мобільній версії додатку є окремий напрям з аудіокнижками та подкастами — Megogo Audio. Деякі книжки доступні за передплатами, інші треба купляти. А ще там є аудіосеріали власного виробництва Megogo, наприклад «Літо в Антарктиді» — аудіосеріал, заснований на реальній мандрівці журналіста та письменника Маркіяна Прохаська, про яку він написав книжку «Мрія про Антарктиду»      
  • «Слухай». Це безкоштовна бібліотека аудіокнижок українською мовою, переважно класики, яку озвучили відомі теле- та радіоведучі, музиканти, актори театру й кіно.

В усіх перерахованих вище застосунках можна читати лише в межах застосунку, завантажити книжки окремо на свій пристрій не можна.

Англійською книжки поки не читаю й не слухаю, але, мабуть, нічого кращого за Amazon i Audible ще не придумали.     


5. Тримайте книжки перед очима


Це найпростіша порада, але вона працює не гірше за інші. Якщо книжка лежить у вас біля ліжка — ви з більшою ймовірністю прочитаєте на ніч кілька сторінок. Якщо на першому екрані смартфона у вас книжковий додаток, а не Facebook — ви, ймовірніше, відкриєте в черзі книжку, а не стрічку новин. Вдома виділіть окрему полицю для книжок, які хочете прочитати — хай постійно вам про себе нагадують 🙂  


6. Кидайте книжки, які вам не подобаються


Порада досить суперечлива, адже я раджу перестати читати, щоб більше читати. Але коли ви читаєте те, що вам не подобається, то, ймовірно, читаєте повільніше чи навіть несвідомо уникаєте читання. Тоді як книжки, які вам підходять, ви буквально «ковтаєте».  

Кидати книжки важко — у багатьох на підкірці записане правило завжди дочитувати. Першою книжкою, яку я вмовила себе кинути, був «Мобі Дік», і я не шкодую. Я чесно намагалася, але за півтора місяця ледь подужала половину. Потім уявила, скільки книжок могла би прочитати за цей час, і сховала того «Мобі Діка» подалі. Можливо, колись я до нього повернусь, як і ви повернетесь до своїх покинутих книжок. Але ніколи не змушуйте себе читати. Це остання річ, яку варто робити через силу.

Власне, я не лише читаю книжки, а й навіть допомогла одну написати! Разом із засновницею та СЕО Happy Monday Анною Мазур ми написали книжку про кар’єру — як шукати себе, розвиватися кар’єрно та отримувати задоволення від роботи. Дуже раджу!

«Кар’єра без драм і травм»
— Анна Мазур, Настя Пасенко

Читайте також

17 книг для пошуку призначення та професійного розвитку від Анни Мазур

Як читати книги для саморозвитку з користю

Чому романи корисніші за бізнес-літературу: колонка Тетяни Лукинюк

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: