Гайд для студентів
Авторка: Світлана Васильченко
Дизайнерка: Анна Островська
В університеті можна отримати фундаментальні теоретичні знання, навички критичного мислення, здатність будувати взаємозв’язки та логічно мислити. І мова не про досконале знання теорії, а про те, як ви сприймаєте та розумієте інформацію з погляду її логіки та концепції.
Також, враховуючи проблему актуальності знань в університетах, — це ідеальний час, аби прокачувати важливі скіли поза межами програми вишу. Сучасний світ диктує свої правила — нові інструменти з’являються постійно, важливо бути в контексті.
Під час навчання важливо використовувати всі можливості, які є — щось точно «вистрілить». Якщо в університеті нема спеціальних програм чи заходів — шукайте самостійно: відвідуйте конференції, воркшопи, знайомтеся з лідерами сфери, шукайте програми стажування. Головне — покажіть, що вам цікаво розвиватися. Це помітять, і вас запросять на співбесіду чи дадуть рекомендацію. В моєму випадку спрацювало саме це. Все залежить від контексту можливостей, які є навколо вас. Важливо їх побачити та почати реалізовувати.
Ця програма покликана сприяти розвитку молодих талантів. Стипендіати отримають не лише фінансову мотивацію, але й можливість здобути практичний досвід в офісі компанії чи на виробництві. Вони також матимуть кар'єрні консультації та менторську підтримку, які допоможуть молодим людям зрозуміти, куди їм рухатися, як будувати кар’єру, які особистісні якості розвивати.
Місія Данон у рамках цієї програми — допомогти молодим талантам побудувати фундамент своєї майбутньої успішної кар’єри та забезпечити фінансову підтримку. Це чудова можливість для кожного, хто прагне розвиватися у сфері виробництва харчових продуктів, тим паче починаючи з Данон, компанією №1 з виробництва йогуртів.
До пандемії та повномасштабної війни в нас було багато програм залучення інтернів. Студенти протягом декількох місяців працювали в різних відділах, і кожен міг спробувати себе в різних ролях. Частина людей після стажування залишалися працювати. На період карантину та на початку вторгнення цей процес призупинився, але зараз уже відновлюється.
Сьогодні компанія надає можливість працювати в гібридному форматі. Це стосується і стажування для нових співробітників. З одного боку, так складніше долучитися до корпоративної культури, але з іншого — дає студентам можливість поєднувати практику з навчанням. Я свого часу теж починав зі стажування в міжнародній компанії.
Я навчалася у Київському національному економічному університеті імені Вадима Гетьмана на спеціальності управління персоналом та економіки праці. Ми з друзями регулярно відвідували різноманітні зустрічі, організовані факультетом та студентським самоврядуванням, зокрема з випускниками різних напрямів, що розповідали про свій кар’єрний шлях та досвід. Мені було цікаво дослідити різні можливості та зрозуміти, як все працює на практиці. Після однієї з таких зустрічей я потрапила на свою першу роботу в рекрутинговій агенції, а після того — в Данон. Я також досі спілкуюся з людьми, з якими я співпрацювала в студентських спілках, хоча вони працюють в інших компаніях, секторах, на різних посадах. Тож моя порада — будьте активними, будуйте нові зв’язки, розвивайте свою мережу, дбайте про неї.
У нас є два основні канали для комунікації з молодими талантами. Це наш корпоративний вебсайт. І в ньому є окремий розділ — кар'єра для молодих талантів, де можна побачити перелік відкритих вакансій. Студенти можуть підписатися й на наші сторінки в Instagram та Facebook, де ми публікуємо всі актуальні пропозиції про роботу та можливості. Також ми активно беремо участь у ярмарках вакансій, на яких розповідаємо про роботу в компанії, культуру, як можна потрапити в команду тощо.
Відгукуватися на вакансії молодших фахівців можуть навіть студенти. Звісно, такі вакансії відкриваються не щодня. Проте ми живемо в динамічному світі, де немає усталених правил.
Я теж почала працювати в компанії ще під час навчання у виші. Стартувала з нового на той час напряму — соціального рекрутингу. І за 8 років роботи тут вже кілька разів змінювала профіль. Зараз я керую мережею комунікаційників в компанії, створюю інструменти для ефективної роботи й взаємодії, допомагаю шукати необхідну інформацію, спілкуватися між собою та знаходити симбіоз між глобальними та локальними командами. З першого дня я професійно зростала разом з компанією та продовжую розвиток, працюючи над різноманітними проєктами й з різними командами на всіх рівнях.
Ідеальний момент для початку кар’єри — це середина навчання, орієнтовно третій курс. Так на момент отримання диплома ви вже матимете декілька років досвіду за спиною та, відповідно, більшу цінність на ринку. Водночас ще не пізно змінити спеціальність чи університет для магістратури, якщо втратите інтерес до обраного фаху або професія втратить свою актуальність на ринку праці.
Особисто я в Danone я потрапив у 2016 році, коли навчався на четвертому курсі. Компанія звернулась до мого університету за рекомендацією кандидата на посаду фахівця з організації перевезень. Я пройшов декілька циклів співбесід й отримав свою першу офіційну роботу, де пропрацював до закінчення університету.
На той час у мене сформувалось певне стратегічне бачення щодо змін у сфері, і я вирішив спробувати себе у продажах. Але швидко зрозумів, що це не «моє», і повернувся в логістику: тоді в Данон якраз була відкрита вакансія — керівник групи з дистрибуції в Київському регіоні.
Це був переломний момент не тільки в моїй кар’єрі, а й цілому в житті. На мене лягла відповідальність за доставку до тисяч клієнтів, перших підлеглих, бюджет у декілька мільйонів, переговори з підрядниками тощо. Це був період невизначеності та викликів, коли я не був певен у своїх силах. Проте у підсумку це якраз надало мені впевненості та розуміння, що нові виклики та різнопланові завдання — це не страх чи складність, а можливість швидкого зростання та розвитку навичок. Відтоді я змінив ще декілька позицій в компанії, у тому числі керівних. Шлях довжиною в 9 років привів мене до посади провідного менеджера з ефективності в операційному відділі, що поєднує в собі не тільки логістику, а й інші напрями (виробництво, закупівлі, планування ланцюгів постачань тощо).
Компанія Данон надає багато можливостей кар'єрного зростання, як горизонтального, так і вертикального. Якщо поточна роль більше не відповідає вашим інтересам чи амбіціям, завжди є можливість перейти на іншу позицію. Ви можете ініціювати розмову, наприклад, з менеджером, який шукає кандидата на свою вакансію, і запропонувати свою кандидатуру. І навіть якщо ви не підходите для цієї позиції, вам нададуть рекомендації щодо розвитку необхідних навичок та знань для того, щоб у майбутньому відповідати вимогам. Крім того, у компанії є команда з навчання та розвитку, яка може допомогти у виборі й порекомендувати тренінги та курси, що відповідають потребам конкретної людини та її професійної функції.
Принцип Парето каже, що 20% ваших зусиль можуть забезпечити 80% успіху. Це про те, що потрібно фокусуватися на найефективніших діях, які дають максимальну віддачу, замість розпорошення ресурсів на менш значущі речі.
Навіть якщо ваша академічна успішність трохи знизиться, важливо мислити стратегічно — про те, що реально вплине на ваше майбутнє.Колись я стояв перед вибором: працювати офіціантом із гарним заробітком чи почати кар’єру в компанії. Я обрав досвід замість миттєвої вигоди, і цей крок багато чого змінив у моєму житті. Важливо приймати рішення з погляду не сьогодення, а довгострокової перспективи та стратегії вашого життя.
Важливе не просто вміння створити табличку в Excel, а здатність працювати з великими обсягами даних, використовувати складні програмні інструменти вашої сфери, наприклад на базі ШІ, розуміти основи автоматизації процесів. І тут важлива здатність до самонавчання, тому що нові технології з'являються швидко, і вам потрібно буде знайти інструмент, зрозуміти, чи він підходить, опанувати його та почати використовувати.
Найперше, на що я звертаю увагу, спілкуючись з кандидатом — це його чи її інтерес та залученість. Наприклад, нещодавно ми шукали людину, яка має набір технічних навичок та готова розвиватися в напрямі прогнозування даних. Михайло Сухоставець, ще студент, не просто надіслав резюме, а за власною ініціативою зробив проєкт з нашого напряму. А потім ще й з великим захопленням представив його на співбесіді. Цей інтерес до справи став вирішальним, він отримав офер і зараз працює в команді.
Навіть якщо ваша роль виглядає скромною, приймайте нові виклики та проявляйте ініціативу — вона не карається, а винагороджується. Беріть участь у нових проєктах, підготовці аналізу даних, зустрічах чи переговорах — наприклад, заберіть частину комунікаційних завдань, формування звітів чи презентацій. На виході ви отримаєте буст розвитку різнопланових навичок, а компанія, своєю чергою, захоче зберегти вас та розвивати далі у своїй команді після стажування.
Якщо це ваш перший досвід, найкраща порада на старті карʼєри — слухати й поглинати знання. Ви потрапляєте в нове середовище й вам потрібно зрозуміти базові принципи роботи в компанії. А коли ви вже засвоїли потрібну інформацію — подумайте, що можна було б удосконалити, змінити в роботі чи процесах. Наприклад, я свого часу, працюючи в рекрутингу, почала розбудовувати й підсилювати бренд роботодавця через соціальні мережі. Згодом, досліджуючи сферу, я змогла запропонувати щось унікальне і цікаве для ринку — соціальний рекрутинг, який знаходився за межами класичного рекрутингу, й це дало мені можливість залишитися в компанії.
Мені як керівнику важливо розуміти, чого людина очікує, чого їй не вистачає. Якщо приходить стажер або новий співробітник і боїться про щось сказати — це ускладнює мені як керівнику роботу. Я бачу певні сигнали, що людину щось не влаштовує, але вона мовчить, і я не розумію, чим можу допомогти. Натомість коли людина є відкритою, сама приходить з запитаннями, коли ділиться тим, що їй наболіло, що її захоплює, що вона хоче розвивати, — це однозначно хороший маркер.
У своїй кар'єрі я зустрічала декілька кейсів, коли кандидат ідеально підходив, але не збігався по цінностях, і це завершувалося не дуже добре. Тому важливо розібратися зі своїми цінностями, культурою, щоб був метч між вами та компанією. Адже чим довше ви в ній працюєте, тим більше з’являється відповідальності, людей у колі спілкування. І ваші результати на цій роботі будуть значною мірою залежати від взаємодії з колегами. Наприклад, в Данон є міцна й усталена культура лідерства та відкритої комунікації, яких ми дотримуємося. Це надзвичайно важливий елемент взаємодії. І якщо людина їх теж розуміє — то буде щасливою в компанії та 100% досягне успіху.
Навчатися в процесі створення власних проєктів — один із найбільш ефективних методів для мене.
Якщо вам здається, що всього не встигнете — значить, ви встигатимете те, чого хочете найбільше.