Як під час навчання у виші закласти основу успішної кар’єри:

Гайд для студентів

Авторка: Світлана Васильченко
Дизайнерка: Анна Островська

Студентські роки — не лише період навчання, а й можливість почати будувати своє майбутнє. Університет надає фундаментальні знання, але успішна кар’єра та самореалізація вимагають додаткових зусиль: пошуку можливостей, участі у проєктах і безперервного розвитку.
Разом зі спеціалістами Данон в Україні, які почали працювати ще під час навчання у виші, ми створили путівник з корисними порадами для студентів, які вже задумуються про майбутню кар’єру.

Чому студентські роки важливі для майбутнього

Навчання у виші — період складних та відповідальних рішень. Та водночас — й унікальних можливостей, які в дорослому житті можуть й не повторитися.

Основна «робота» студентів — опанування важливих знань і навичок. І для цього, особливо зараз, у цифрову епоху, є безліч можливостей: від безкоштовних курсів найкращих вишів світу до інструментів штучного інтелекту, які також можуть корисні.

Це час, коли можна тестувати різні сфери та професії, щоб після закінчення навчання точно знати, в якому саме напрямі хочеться розвиватися. Нарешті саме під час навчання формуються найміцніші професійні зв’язки, які будуть з вами протягом всього життя.
Андрій Салій, Senior Performance Manager в Данон
Андрій Салій
Senior Performance Manager в Данон

В університеті можна отримати фундаментальні теоретичні знання, навички критичного мислення, здатність будувати взаємозв’язки та логічно мислити. І мова не про досконале знання теорії, а про те, як ви сприймаєте та розумієте інформацію з погляду її логіки та концепції.

Також, враховуючи проблему актуальності знань в університетах, — це ідеальний час, аби прокачувати важливі скіли поза межами програми вишу. Сучасний світ диктує свої правила — нові інструменти з’являються постійно, важливо бути в контексті.

Під час навчання важливо використовувати всі можливості, які є — щось точно «вистрілить». Якщо в університеті нема спеціальних програм чи заходів — шукайте самостійно: відвідуйте конференції, воркшопи, знайомтеся з лідерами сфери, шукайте програми стажування. Головне — покажіть, що вам цікаво розвиватися. Це помітять, і вас запросять на співбесіду чи дадуть рекомендацію. В моєму випадку спрацювало саме це. Все залежить від контексту можливостей, які є навколо вас. Важливо їх побачити та почати реалізовувати.

Читати далі
click to open/close

Як використати всі переваги періоду студентства

Студентство — це не лише лекції, а й можливість закласти фундамент для майбутньої кар’єри. Використовуйте всі переваги періоду, аби розширити свої знання, знайти друзів і партнерів, здобути новий досвід.

Вигравайте стипендії

Існує багато стипендій, які мають на меті заохотити успішних та ініціативних молодих людей. На деякі з них студентів подає навчальний заклад (академічні або державні), на інші студенти можуть подаватися самостійно. Наприклад, є стипендії Президента України або Верховної Ради (від 3320 до 4400 грн); іменні стипендії видатних учених (імені Михайла Грушевського, Тараса Шевченка).

Також є стипендіальні програми від бізнесу. Наприклад, компанія Данон в Україні пропонує стипендію для студентів технічних та технологічних спеціальностей 1-5 курсів двох вишів — Кременчуцького національного університету ім. М. Остроградського та Одеського національного технологічного університету.
Сніжана Морозюк, International COMMS Community Manager в Данон
Сніжана Морозюк
International COMMS Community Manager в Данон

Ця програма покликана сприяти розвитку молодих талантів. Стипендіати отримають не лише фінансову мотивацію, але й можливість здобути практичний досвід в офісі компанії чи на виробництві. Вони також матимуть кар'єрні консультації та менторську підтримку, які допоможуть молодим людям зрозуміти, куди їм рухатися, як будувати кар’єру, які особистісні якості розвивати.

Місія Данон у рамках цієї програми — допомогти молодим талантам побудувати фундамент своєї майбутньої успішної кар’єри та забезпечити фінансову підтримку. Це чудова можливість для кожного, хто прагне розвиватися у сфері виробництва харчових продуктів, тим паче починаючи з Данон, компанією №1 з виробництва йогуртів.

Читати далі
click to open/close
Де шукати можливість: на сайтах навчальних закладів.

Беріть участь у хакатонах та інших подіях для студентів

Багато компаній та організацій організовують хакатони — інтенсивні заходи, де студенти можуть продемонструвати свої навички, розв’язуючи реальні завдання. Такі події зазвичай тривають від одного до трьох днів і охоплюють різні сфери, включно з програмуванням, маркетингом чи навіть екологією. Наприклад, хакатони регулярно організовують провідні українські компанії та організації.
Де шукати можливість: на платформах та каналах для молоді на кшталт STUD-POINT,STUDWAY, Національна молодіжна рада України, StudyDive.

Подавайтеся на стажування

Майже будь-яка компанія, особливо велика, зацікавлена в зрощуванні нових людей у своїй культурі. Тому активно запрошує молодь на стажування. Для студентів це чудова можливість здобути практичний досвід, застосувати теоретичні знання на практиці, краще зрозуміти обрану сферу, розвинути необхідні навички та підвищити шанси на успішну кар'єру. Багато компаній також пропонують стажування з перспективою працевлаштування, тож під час навчання варто активно цікавитися такими програмами.
Микита Кравченко
Микита Кравченко
Supply & Production Planning Manager в Данон

До пандемії та повномасштабної війни в нас було багато програм залучення інтернів. Студенти протягом декількох місяців працювали в різних відділах, і кожен міг спробувати себе в різних ролях. Частина людей після стажування залишалися працювати. На період карантину та на початку вторгнення цей процес призупинився, але зараз уже відновлюється.

Сьогодні компанія надає можливість працювати в гібридному форматі. Це стосується і стажування для нових співробітників. З одного боку, так складніше долучитися до корпоративної культури, але з іншого — дає студентам можливість поєднувати практику з навчанням. Я свого часу теж починав зі стажування в міжнародній компанії.

Читати далі
click to open/close
Де шукати можливість: сайти або соцмережі компаній в обраній сфері, ресурси з можливостями для студентів на кшталт STUD-POINT,STUDWAY, StudyDive.

Беріть участь у програмах обміну

Участь у програмах обміну допомагає зануритися в нове культурне середовище, вдосконалити знання іноземних мов і розвинути міжкультурну комунікацію. Досвід адаптації до нового середовища також формує гнучкість, незалежність і впевненість.

Це шанс здобути освіту в провідних університетах світу, отримати доступ до інноваційних методів навчання та сучасних ресурсів. Крім того, такі програми розширюють мережу професійних і дружніх контактів, що може бути корисним у майбутній кар’єрі.
Де шукати можливість: на сайтах міжнародних програм та організацій, таких як Erasmus+, AIESEC, Global UGRAD, DAAD, Fulbright, Chevening, Youth for Understanding (YFU), Studyportals.

Займайтеся нетворкінгом

Завдяки спілкуванню з різними людьми можна розширити свій світогляд, дізнатися багато корисного, розвивати комунікативні навички та будувати мережу корисних контактів. Відвідуйте різні заходи, долучайтесь до онлайн-груп або галузевих спільнот, діліться власним досвідом у соцмережах — і напрацьовуйте мережу професійних контактів, яка стане надійною опорою у майбутній кар’єрі.
Сніжана Морозюк, International COMMS Community Manager в Данон
Сніжана Морозюк
International COMMS Community Manager в Данон

Я навчалася у Київському національному економічному університеті імені Вадима Гетьмана на спеціальності управління персоналом та економіки праці. Ми з друзями регулярно відвідували різноманітні зустрічі, організовані факультетом  та студентським самоврядуванням, зокрема з випускниками різних напрямів, що розповідали про свій кар’єрний шлях та досвід. Мені було цікаво дослідити різні можливості та зрозуміти, як все працює на практиці. Після однієї з таких зустрічей я потрапила на свою першу роботу в рекрутинговій агенції, а після того — в Данон. Я також досі спілкуюся з людьми, з якими я співпрацювала в студентських спілках, хоча вони працюють в інших компаніях, секторах, на різних посадах. Тож моя порада — будьте активними, будуйте нові зв’язки, розвивайте свою мережу, дбайте про неї.

Читати далі
click to open/close
Де шукати можливість: перш за все на сторінках професійних спільнот.

Долучайтеся до роботи в молодіжних організаціях

Учасники та волонтери таких організацій можуть розвивати важливі навички: управління проєктами, ведення соціальних мереж, написання репортажів, ефективна командна робота. Багато організацій пропонують участь у масштабних міжнародних проєктах, які сприяють професійному зростанню та міжкультурному обміну.
Де шукати можливість: на сайтах українських та міжнародних організацій на кшталт Українська академія лідерства, Будуймо Україну Разом, Фундація регіональних ініціатив, AIESEC, UNESCO Youth Programmes, International Youth Foundation (IYF), BEST тощо.

Навчайтеся на курсах

Університетські програми іноді відстають від галузевих реалій. Тому лекції, курси чи тренінги від компаній — це чудова можливість дізнатися про свіжі кейси та сучасні інструменти від людей, які активно працюють у сфері. Щоб нові знання не залишились лише у конспекті, виділіть найцікавіші ідеї та спробуйте застосувати їх на практиці.
Де шукати можливість: на освітніх платформах на кшталт Prometheus, EdEra, Coursera, EdX, Udemy, INTRO та на сайтах компаній з вашої сфери.

Заповніть профіль у LinkedIn

LinkedIn для студентів — це ефективний інструмент для професійного розвитку. Платформа дозволяє створити резюме, ділитися досягненнями та налагоджувати зв’язки з потенційними роботодавцями. Активність у LinkedIn допомагає знайти стажування чи роботу, отримати рекомендації та дізнатися про новини галузі. Навіть якщо немає досвіду роботи, можна написати у профілі про навчання, волонтерство та курси, які ви проходили. Важливо чітко описувати мету, потенційні напрямки пошуку можливостей та свої навички. Обов'язково враховуйте контекст ринку та цікавтеся трендами.
Де шукати можливість: у професійній мережі LinkedIn.

Подавайтеся на позиції початківців в компаніях

Найкраще навчання — безпосередньо на робочому місці. І компанії готові запрошувати до своїх команд навіть студентів. Головне — стежити за можливостями, які пропонують цікаві вам роботодавці.
Сніжана Морозюк, International COMMS Community Manager в Данон
Сніжана Морозюк
International COMMS Community Manager в Данон

У нас є два основні канали для комунікації з молодими талантами. Це наш корпоративний вебсайт. І в ньому є окремий розділ — кар'єра для молодих талантів, де можна побачити перелік відкритих вакансій. Студенти можуть підписатися й на наші сторінки в Instagram та Facebook, де ми публікуємо всі актуальні пропозиції про роботу та можливості. Також ми активно беремо участь у ярмарках вакансій, на яких  розповідаємо про роботу в компанії, культуру, як можна потрапити в команду тощо.

Відгукуватися на вакансії молодших фахівців можуть навіть студенти. Звісно, такі вакансії відкриваються не щодня. Проте ми живемо в динамічному світі, де немає усталених правил.

Я теж почала працювати в компанії ще під час навчання у виші. Стартувала з нового на той час напряму — соціального рекрутингу. І за 8 років роботи тут вже кілька разів змінювала профіль. Зараз я керую мережею комунікаційників в компанії, створюю інструменти для ефективної роботи й взаємодії, допомагаю шукати необхідну інформацію, спілкуватися між собою та знаходити симбіоз між глобальними та локальними командами. З першого дня я професійно зростала разом з компанією та продовжую розвиток, працюючи над різноманітними проєктами й з різними командами на всіх рівнях.

Читати далі
click to open/close
Де шукати можливість: насамперед на сайтах з пошуку роботи, наприклад, Happy Monday, Jooble, Work.ua, Robota.ua, а також на сайтах та у соцмережах компаній.

Чи варто починати працювати ще під час навчання

Звісно, тут немає правильної відповіді. І нормальною стратегією є також інтенсивно навчатися, спілкуватися з однолітками, подорожувати, отримати диплом, а далі вже шукати роботу. І бути готовим до відмов, адже роботодавці навіть на джуніор-позиції розглядають кандидатів хоч з мінімальним досвідом. Відповідно ті, з ким перші співбесіди стаються ще на перших курсах, виділяються серед однолітків на ринку праці.

Чому ще вигідно стартувати кар’єру під час навчання у виші? Експерти Данон виділили 5 причин.
  1. Легший старт. Обираючи першу компанію, студенти можуть ставити на перше місце цікавість, а не рівень зарплатні, адже часто ще мають підтримку родини. І це відкриває більше простору для вибору.
  2. Досвід для резюме. Почніть з позиції, яка дозволяє поєднувати навчання та професійний розвиток, навіть якщо це парт-тайм зайнятість або стажування. Це допоможе отримати досвід, про який можна розповісти в резюме та на співбесідах. 
  3. Навчання на практиці. Робота в студентські роки дозволяє закріпити теоретичні знання безпосередньо на практиці та власне здобути реальний досвід, який інколи суттєво відрізняється від описаного в підручниках.
  4. Шанс спробувати різні напрями. Спробуйте кілька ролей чи сфер ще до отримання диплома — це допоможе швидше визначитися зі справді «вашим» напрямом розвитку.
  5. Розвиток важливих навичок. Майже будь-яка посада дасть змогу прокачати важливі для майбутньої кар’єри скіли: комунікаційні навички, вміння працювати в команді, сміливість ухвалювати рішення, здатність розв'язувати проблеми. Навіть навичка користування корпоративним софтом буде корисною на будь-якій майбутній роботі.
Андрій Салій, Senior Performance Manager в Данон
Андрій Салій
Senior Performance Manager в Данон

Ідеальний момент для початку кар’єри — це середина навчання, орієнтовно третій курс. Так на момент отримання диплома ви вже матимете декілька років досвіду за спиною та, відповідно, більшу цінність на ринку. Водночас ще не пізно змінити спеціальність чи університет для магістратури, якщо втратите інтерес до обраного фаху або професія втратить свою актуальність на ринку праці.

Особисто я в Danone я потрапив у 2016 році, коли навчався на четвертому курсі. Компанія звернулась до мого університету за рекомендацією кандидата на посаду фахівця з організації перевезень. Я пройшов декілька циклів співбесід й отримав свою першу офіційну роботу, де пропрацював до закінчення університету.

На той час у мене сформувалось певне стратегічне бачення щодо змін у сфері, і я вирішив спробувати себе у продажах. Але швидко зрозумів, що це не «моє», і повернувся в логістику: тоді в Данон якраз була відкрита вакансія — керівник групи з дистрибуції в Київському регіоні.

Це був переломний момент не тільки в моїй кар’єрі, а й цілому в житті. На мене лягла відповідальність за доставку до тисяч клієнтів, перших підлеглих, бюджет у декілька мільйонів, переговори з підрядниками тощо. Це був період невизначеності та викликів, коли я не був певен у своїх силах. Проте у підсумку це якраз надало мені впевненості та розуміння, що нові виклики та різнопланові завдання — це не страх чи складність, а можливість швидкого зростання та розвитку навичок. Відтоді я змінив ще декілька позицій в компанії, у тому числі керівних. Шлях довжиною в 9 років привів мене до посади провідного менеджера з ефективності в операційному відділі, що поєднує в собі не тільки логістику, а й інші напрями (виробництво, закупівлі, планування ланцюгів постачань тощо).

Читати далі
click to open/close

Чому стартувати кар’єру у великій компанії — гарний вибір

Розуміння ринку та базових процесів можна отримати в будь-якому бізнесі. Проте в міжнародних компаніях, як-от Данон, найчастіше більше можливостей розвитку молодих спеціалістів. Наприклад:
  1. Можливість кар’єрного зростання. У міжнародних компаніях можна розвиватися як вертикально, так і горизонтально. Це означає, що молоді фахівці можуть з часом очолити департамент або перейти до іншої функції чи напряму: наприклад, з аналітики — у фінанси або продаж.
  2. Доступ до різноманітних програм навчання. У великих компаніях є обов’язкові й опціональні тренінги, які допомагають співробітникам вдосконалюватися: онлайн-курси для нових працівників, щорічні тренінги з культури компанії або персоналізовані рекомендації щодо навчання.
  3. Робота з наставниками та план розвитку. На початку кар’єри студенти проходять онбординг — процес адаптації в компанії. Керівник або досвідчений колега стає наставником, допомагаючи зрозуміти внутрішні процеси та намітити ваші цілі. А HR-фахівець подбає про вашу адаптацію та соціалізацію.
  4. Різноманіття проєктів. Міжнародні компанії, такі як Данон, підтримують волонтерські ініціативи та соціальні проєкти, до яких можна долучатися. Це відкриває ширше поле можливостей заявити про себе.
  5. Робота в глобальній команді. У великих компаніях можна працювати в міжнародному середовищі, розвивати комунікаційні навички та здобувати цінний досвід.
Андрій Салій, Senior Performance Manager в Данон
Андрій Салій
Senior Performance Manager в Данон

Компанія Данон надає багато можливостей кар'єрного зростання, як горизонтального, так і вертикального. Якщо поточна роль більше не відповідає вашим інтересам чи амбіціям, завжди є можливість перейти на іншу позицію. Ви можете ініціювати розмову, наприклад, з менеджером, який шукає кандидата на свою вакансію, і запропонувати свою кандидатуру. І навіть якщо ви не підходите для цієї позиції, вам нададуть рекомендації щодо розвитку необхідних навичок та знань для того, щоб у майбутньому відповідати вимогам. Крім того, у компанії є команда з навчання та розвитку, яка може допомогти у виборі й порекомендувати тренінги та курси, що відповідають потребам конкретної людини та її професійної функції.

Читати далі
click to open/close

Як студентам отримати максимум від першого професійного досвіду

Якщо ви вирішили почати здобувати професійний досвід ще під час навчання у виші, то варто докласти всіх зусиль, щоб потрапити в компанію мрії. Але як діяти вже безпосередньо на робочому місці — щоб отримати той самий досвід та, можливо, навіть залишитися в компанії? Ось що радять експерти Данон в Україні.

1. Думайте стратегічно та розставляйте пріоритети

Поєднувати навчання та роботу може бути непростим вибором та завданням. Але щоб усе встигати — потрібно думати стратегічно та розставляти пріоритети, а також планувати свій графік, виділяючи час і на науку, і на робочі завдання, і на відпочинок. На щастя, в університетах зазвичай з розумінням ставляться до студентів, які вже працюють за своїм профілем. А в компаніях для фахівців, які ще навчаються, можуть встановлювати вільний графік та ширші дедлайни.
Андрій Салій, Senior Performance Manager в Данон
Андрій Салій
Senior Performance Manager в Данон

Принцип Парето каже, що 20% ваших зусиль можуть забезпечити 80% успіху. Це про те, що потрібно фокусуватися на найефективніших діях, які дають максимальну віддачу, замість розпорошення ресурсів на менш значущі речі.

Навіть якщо ваша академічна успішність трохи знизиться, важливо мислити стратегічно — про те, що реально вплине на ваше майбутнє.Колись я стояв перед вибором: працювати офіціантом із гарним заробітком чи почати кар’єру в компанії. Я обрав досвід замість миттєвої вигоди, і цей крок багато чого змінив у моєму житті. Важливо приймати рішення з погляду не сьогодення, а довгострокової перспективи та стратегії вашого життя.

Читати далі
click to open/close

2. Прокачуйте актуальні на ринку праці навички

Молодий фахівець рідко може похвалитися крутими кейсами із досвіду, а щоб потрапити до омріяної компанії — самих лише професійних знань та іноземної мови може бути недостатньо. Тоді виділитися допоможуть актуальні універсальні навички. Серед них експерти Данон в Україні назвали адаптивність, здатність та готовність навчатися нового, базові цифрові навички. 
Андрій Салій, Senior Performance Manager в Данон
Андрій Салій
Senior Performance Manager в Данон

Важливе не просто вміння створити табличку в Excel, а здатність працювати з великими обсягами даних, використовувати складні програмні інструменти вашої сфери, наприклад на базі ШІ, розуміти основи автоматизації процесів. І тут важлива здатність до самонавчання, тому що нові технології з'являються швидко, і вам потрібно буде знайти інструмент, зрозуміти, чи він підходить, опанувати його та почати використовувати.

Читати далі
click to open/close

3. Щиро цікавтеся своєю справою

Фраза у вакансіях про «очі, що горять» вже добряче приїлася, але роботодавці завжди зважатимуть на інтерес людини до справи, якою вона планує займатися щонайменше 8 годин на добу. І це логічно. Адже тільки такий спеціаліст може продукувати ефективні та нестандартні рішення, брати на себе відповідальність за їх втілення та за власною ініціативою поглиблювати свою експертизу.
Микита Кравченко
Микита Кравченко
Supply & Production Planning Manager в Данон

Найперше, на що я звертаю увагу, спілкуючись з кандидатом — це його чи її інтерес та залученість. Наприклад, нещодавно ми шукали людину, яка має набір технічних навичок та готова розвиватися в напрямі прогнозування даних. Михайло Сухоставець, ще студент, не просто надіслав резюме, а за власною ініціативою зробив проєкт з нашого напряму. А потім ще й з великим захопленням представив його на співбесіді. Цей інтерес до справи став вирішальним, він отримав офер і зараз працює в команді.

Читати далі
click to open/close

4. Проявляйте ініціативу

Роботодавці прекрасно розуміють, що студент чи вчорашній випускник поки не може бути професіоналом на рівні топового спеціаліста. Тому, якщо ви потрапили на співбесіду чи стажування в компанію мрії, потрібно шукати способи виділитися серед інших. І найкращий — це проявляти ініціативу.
Андрій Салій, Senior Performance Manager в Данон
Андрій Салій
Senior Performance Manager в Данон

Навіть якщо ваша роль виглядає скромною, приймайте нові виклики та проявляйте ініціативу — вона не карається, а винагороджується. Беріть участь у нових проєктах, підготовці аналізу даних, зустрічах чи переговорах — наприклад, заберіть частину комунікаційних завдань, формування звітів чи презентацій. На виході ви отримаєте буст розвитку різнопланових навичок, а компанія, своєю чергою, захоче зберегти вас та розвивати далі у своїй команді після стажування.

Читати далі
click to open/close

5. Пропонуйте щось нове

Молодих спеціалістів роботодавці цінують за свіжий погляд, яким вони можуть поглянути на процеси, за вміння користуватися сучасними інструментами, за аналіз через призму нових можливостей, за сміливість змінювати підходи. Користайтеся цим — і запропонуйте компанії щось відмінне від їхніх усталених процесів.
Сніжана Морозюк, International COMMS Community Manager в Данон
Сніжана Морозюк
International COMMS Community Manager в Данон

Якщо це ваш перший досвід, найкраща порада на старті карʼєри — слухати й поглинати знання. Ви потрапляєте в нове середовище й вам потрібно зрозуміти базові принципи роботи в компанії. А коли ви вже засвоїли потрібну інформацію — подумайте, що можна було б удосконалити, змінити в роботі чи процесах. Наприклад, я свого часу, працюючи в рекрутингу, почала розбудовувати й підсилювати бренд роботодавця через соціальні мережі. Згодом, досліджуючи сферу, я змогла запропонувати щось унікальне і цікаве для ринку — соціальний рекрутинг, який знаходився за межами класичного рекрутингу, й це дало мені можливість залишитися в компанії.

Читати далі
click to open/close

6. Будьте відкритими

Ще одна важлива річ, яку цінують сучасні роботодавці — це відкритість. Адже вона дозволяє початківцю прохати колег та наставників про пораду чи фідбек, і натомість — ділитися своєю думкою про процеси, виступати з ініціативами. Зрештою відвертість може значно спростити процес адаптації людини в колективі.
Микита Кравченко
Микита Кравченко
Supply & Production Planning Manager в Данон

Мені як керівнику важливо розуміти, чого людина очікує, чого їй не вистачає. Якщо приходить стажер або новий співробітник і боїться про щось сказати — це ускладнює мені як керівнику роботу. Я бачу певні сигнали, що людину щось не влаштовує, але вона мовчить, і я не розумію, чим можу допомогти. Натомість коли людина є відкритою, сама приходить з запитаннями, коли ділиться тим, що їй наболіло, що її захоплює, що вона хоче розвивати, — це однозначно хороший маркер.

Читати далі
click to open/close

7. Зрозумійте свої цінності

Ця порада може здатися надто пафосною для першої роботи, адже здається, що найважливішим для початківця має бути отримання досвіду. Але метч працівника навіть з першою компанією дуже важливий. А для цього потрібно спершу визначити свої власні цінності.
Сніжана Морозюк, International COMMS Community Manager в Данон
Сніжана Морозюк
International COMMS Community Manager в Данон

У своїй кар'єрі я зустрічала декілька кейсів, коли кандидат ідеально підходив, але не збігався по цінностях, і це завершувалося не дуже добре. Тому важливо розібратися зі своїми цінностями, культурою, щоб був метч між вами та компанією. Адже чим довше ви в ній працюєте, тим більше з’являється відповідальності, людей у колі спілкування. І ваші результати на цій роботі будуть значною мірою залежати від взаємодії з колегами. Наприклад, в Данон є міцна й усталена культура лідерства та відкритої комунікації, яких ми дотримуємося. Це надзвичайно важливий елемент взаємодії. І якщо людина їх теж розуміє — то буде щасливою в компанії та 100% досягне успіху.

Читати далі
click to open/close

У 20 років — до глобальної компанії: історії студентів, які працюють в Данон

Михайло Сухоставець
Михайло Сухоставець
молодший фахівець з прогнозування попиту

Про свій шлях у компанію

Я вивчаю психологію в торговельно-економічному університеті, в грудні отримаю диплом магістра. На бакалавраті вивчав міжнародні відносини й вже тоді задумувався про першу роботу.
Мене зацікавила сфера аналітики, а саме — прогнозування даних, але бракувало знань. Тому я додатково навчався на курсах. Університет надав нам безплатний доступ до платформи Coursera, і там я обрав серію курсів “Data Analytics” від Google.
Щоб чимось заповнити резюме, я зробив декілька власних проєктів — наприклад, був проєкт з прогнозування обсягів продажу піци, а ще проєкт з використанням інструментів обробки природної мови для аналізу тональності та класифікації текстових відгуків. Це корисно, цікаво, а ще — ефектно виглядає. В резюме я додав посилання на них, щоб потенційний рекрутер міг не тільки почитати опис, а й подивитися, покрутити, поклацати.
Навчатися в процесі створення власних проєктів — один із найбільш ефективних методів для мене.
Подаючи резюме, я розглядав усі можливості — і стажування, і пропозиції про роботу. Після якоїсь відмови я зрозумів, що відмови — це не тільки про кандидатів. Просто часом не тільки ви не підходите компанії, але й компанія не підходить вам. Спочатку ви можете цього не розуміти. Проте представники компанії, які знають про неї більше, можуть взяти на себе таку сміливість — вирішити за вас. Я шукав роботу цілий рік. Вакансія Данон мене зацікавила тим, що компанія шукала не просто аналітика, а фахівця з прогнозування. Я відгукнувся та отримав першу повноцінну роботу на фултайм.

Про початок роботи

Спочатку в компанії мене зустрів менеджер, Микита Кравченко. Він заочно познайомив з командою та ментором Іваном, який мене всього навчав. До роботи я приступив не одразу: спершу компанія просить пройти обов’язкові курси — наприклад, з антихарасменту, кібербезпеки, захисту даних та етикету.

Частина моєї роботи — постійно вчитися. У тому числі комунікації. Щоб вона була етичною, навчальні курси постійно оновлюються. Мій менеджер часто ділиться новими освітніми можливостями від компанії. Наприклад, найближчим часом у нас планується тренінг з фінансів. Також я постійно шукаю прикладні курси про інструменти, які допомогли б спростити мою роботу. Наприклад, з мов програмування, програм для візуалізації, побудови дашбордів.

Я завжди можу звернутись до колег за допомогою. Вони все покажуть та розкажуть, або запишуть відеотуторіал.

На початку роботи я мав план на три місяці. Зараз ми з моїм менеджером переглядаємо, яких цілей було досягнуто, й формуємо нові — з урахуванням мого розвитку. Наприклад, я вже можу за потреби підміняти трьох людей з команди. Що важливо — менеджер не просто ставив завдання, які я мав виконувати, а цікавився попередньо, чого я хочу, як я це бачу і як на мою думку буде краще.

Як поєднує роботу та навчання

Поєднуючи навчання з роботою, варто оцінити свої сили та розставити пріоритети. Перший час у компанії мені потрібно було адаптуватися, вивчити всі бізнес-процеси, тому на перше місце я ставив роботу. А тоді почав повертати у свій графік й навчання.

Одна з переваг роботи в Данон для мене — дистанційний формат. Завдяки йому я не витрачаю час на дорогу до університету та офісу, а отже економлю часу та маю гнучкість у плануванні розкладу.

Пари в нас також дистанційні. Поки в навушниках йде лекція, я паралельно працюю. В університеті також ставляться до цього лояльно: у нас багато студентів працюють ще з бакалаврату. Втім, буває, що з деякими викладачами треба домовлятися окремо.

Про плани на майбутнє

Отримавши диплом, планую й далі працювати в Данон. В майбутньому бачу себе на керівній посаді. Але для цього потрібно набути більшої експертизи, попрацювати в різних відділах не просто спеціалістом, а вже як менеджер, зрозуміти ширше, як відділи пов’язані між собою та як все працює.
Констянтин Білогуб
Констянтин Білогуб
фахівець з аналітичних систем

Про свій шлях у компанію

Я навчаюся на третьому курсі факультету інформатики та обчислювальної техніки КПІ за спеціальністю «Робототехнічні системи». І в моєму оточенні працювати в цьому віці вважається нормою: більшість старшокурсників уже мають роботу.
Отримування професійного досвіду — те саме навчання. Тому якщо є час та підтримка батьків — треба обирати цей досвід та помилятися. Завдяки роботі можна зрозуміти, чи ваша майбутня спеціальність вам подобається. І паралельно проходити якісь курси. Наприклад, мій університет надає безлімітний доступ до платформ Coursera, edX та Udemy. Також я був у гуртку робототехніки на базі КПІ, брав участь в олімпіаді з програмування, хакатоні з розв’язання задач від організації ARC. Брався за все, що бачив, бо не знав, чого я хочу, і це допомогло мені визначитися.
Якщо вам здається, що всього не встигнете — значить, ви встигатимете те, чого хочете найбільше.

Я почав шукати будь-яку роботу, яка була пов’язана з моєю сферою.
Натрапив на фриланс-проєкт для іноземного замовника й отримав його завдяки знанню мови програмування. Значна частина роботи була пов’язана з датааналітикою. Попрацювавши рік, я зрозумів, що це моє.

Двічі на день, як за розкладом, я моніторив популярні джобсайти, щоб зрозуміти, які навички потрібні, чого роботодавці хочуть від людини. Якщо бракує якихось знань чи вмінь — можна дивитися уроки на YouTube, робити власні проєкти, навчатися на курсах. Сертифікати про проходження курсів потім можна викласти на LinkedIn, а коди своїх програм — на GitHub, а в резюме додати посилання на ці платформи.

Сумарно я подався майже на сто вакансій — звісно, не всюди отримав офер. Та корисний навіть сам досвід співбесід. Якщо порівняти моє найперше інтерв’ю, де я хвилювався і не знав, які питання ставити, яких очікувати, та моє успішне інтерв’ю в Данон — це дві різні людини.

Врешті після співбесіди та тестового завдання я потрапив у Данон. Моя нинішня посада — спеціаліст аналітичних систем. В мої обов'язки входить створення автоматизованих звітів по внутрішній інформації або скриптів, які полегшують життя колегам.

Про початок роботи

На початку було важко зрозуміти термінологію компанії. Також мій найперший кейс був найскладнішим за всю мою кар’єру. Але завдяки такому «хрещенню» я знаю: вийшло тоді — вийде й тепер.

В перший тиждень я проходив курси про цінності компанії. Одна з цінностей Данон, які мені одразу запам’яталися: «Твій керівник — не супергерой, а лідер». Супергерой приходить на допомогу в останній момент, а лідер поряд завжди. На початку мене «водили за руку», показували, як все влаштовано. І цю підтримку я відчуваю й досі.

Мій керівник — це мій ментор, ми з ним найбільше спілкуємося, взаємодіємо. В нас є зустрічі “One-to-One”, на яких ми говоримо не про роботу, а про речі, які хвилюють. Я можу поділитися з ним, коли важко, і він мене заспокоює, мотивує, дає поради. Це мій друг в компанії.

Досвід роботи в такій гігантській компанії — дуже корисний. Я навчився правильно ставити запитання і відповідати на них, і досі вчуся. Знаю, як починати зустріч, яку я ініціював, і як правильно завершувати. За час роботи в Данон в мене дуже розвинулися «м’які навички».

Як поєднує роботу та навчання

На співбесіді я говорив, що досі навчаюся, і до цього поставилися спокійно. Наприклад, мій керівник Андрій сам почав працювати ще в університеті.

Тож поєднувати роботу з навчанням мені не важко — всі ставляться з розумінням. Також я планую зустрічі так, щоб вони не перетиналися з важливими подіями в університеті, як-от здача лабораторної. Або ж доводиться обирати за пріоритетністю: наприклад, якщо навчання не «горить», то піду на зустріч. Інколи можу працювати або вчитися на вихідних. Для компанії головне — не час, який ви відпрацювали, а виконане завдання.

Про плани на майбутнє

Буду підвищувати свою кваліфікацію — горизонтально чи вертикально. Можливо, з часом я захочу якихось змін. І в цьому перевага аналітики: вона потрібна всюди.

Днями я брав участь у ярмарку вакансій
— не заради пошуку роботу, а щоб поспілкуватися, встановити контакти, зрозуміти, наскільки мої скіли підходять для сучасного ринку. Адже ринок не обмежується компанією, де ви працюєте. Тому моє самонавчання спрямоване на поглиблення знань, а інші заходи — на те, щоб оцінити, чого ще треба повчитись, щоб бути більш гнучким, впливовим та конкурентоспроможним на ринку.
Можливості навколо вас безмежні, але тільки ви вирішуєте, чи скористатися ними. Не відкладайте розвиток «на потім». Спробуйте, і ви побачите, як навіть невеликий крок вперед може кардинально змінити ваше майбутнє.