fbpx

Як визначити свій рівень критичного мислення і розвинути його?

Анна Гріньова Вт., 06.08.19 Must Read

Продовжуємо конспектувати найголовніше з онлайн-інтенсиву психолога та бізнес-тренера Іллі Бачуріна для розвитку навичок майбутнього. Цього разу розповідаємо, як розвивати критичне мислення і навіщо воно взагалі потрібне. 

Критичне мислення — це система суджень, яка дозволяє аналізувати інформацію таким чином, щоб на її підставі ухвалювати раціональні рішення. Глобально — це  здатність відрізняти брехню від істини, що надзвичайно важливо в так звану епоху постправди, в яку ми зараз живемо.

Навички критичного мислення дають змогу не розгубитися у перенасиченому інформацією середовищі й не піддаватися маніпуляціям. А ще критичне мислення важливе у переговорах та допомагає аргументувати свою точку зору.


Як ми бачимо світ і приймаємо рішення


Важливо усвідомити: світ не такий, яким ми його бачимо. Іноді не варто вірити навіть власним очам — можна не мати жодних проблем із зором, але при цьому по-різному відповідати на питання, які кольори ми бачимо на зображенні. Кожен із нас сприймає світ через певне дзеркало, в якому відображені ми самі. 

Наприклад, ми постійно приймаємо ірраціональні рішення і самі цього не усвідомлюємо. Навіть більшість наших спогадів про минуле хибні — нам часто здається, що ми особисто були свідками тих чи інших подій і згадуємо подробиці, яких насправді ніколи не було. 

Ще кілька прикладів когнітивних викривлень:

  • ефект Барнума — коли людина вважає точним описом свого характеру дуже загальний перелік рис, який насправді  підходить будь-кому (що активно використовують ворожки та астрологи);
  • ефект Пігмаліона — так звані самоздійсненні пророцтва, коли стається саме те, у що ви вірили;
  • NIH-синдром (від not invented here — «винайдено не нами») — коли результат чужої праці здається не таким цінним та значущим, як власної. 

Щоб не допускати таких помилок, потрібно знайти й вивчати когнітивні викривлення і розвивати критичне мислення.


Як розвивати критичне мислення?


Психолог Даніель Канеман виділяє у людській психіці дві системи. Cистема 1 — це швидкий спосіб мислення, вона дозволяє швидко приймати рішення. Система 2 — це аналітична робота, яка вимагає часу та зусиль. Вони обидві потрібні, але важливо залучати кожну у відповідний час.


3 інструменти для розвитку критичного мислення

  • Лупа — це презумпція хибності. Усе почуте, прочитане чи навіть побачене варто піддавати сумніву.
  • Дзеркало знадобиться, щоб пам’ятати, що ми бачимо світ через власне відображення. Вивчайте когнітивні викривлення і не давайте їм заманити вас у пастку. 
  • Ваги потрібні, щоб ставати на бік опонента. Цей метод добре використовувати у командній роботі, зокрема у компаніях. Щоб потренуватися, сформуйте дві команди з протилежними точками зору на певне питання і влаштуйте дебати, де треба відстояти не власну позицію, а довести правильність точки зору опонента. 


Техніка розділення, або «В інтернеті хтось неправий!»

Знайдіть інформацію, яка викликає у вас негативні емоції. Наприклад, про партію чи особу, яка вам не подобається. Уважно прочитайте новину (бажано — ще й коментарі до неї) і оцініть свої емоції за шкалою від 1 до 10, де 1 — спокій, а 10 — сильне переживання.

А тепер спробуйте поглянути на власні емоції зі сторони і подумати, кому вигідні ваші переживання. Перерахуйте усіх, кому на руку ваші емоції. А чи корисні вони вам?

Уникнути емоцій, звісно, неможливо, але можна правильно їх оцінити і навчитися не діяти під їх впливом.


Як визначити свій рівень критичного мислення?


Вважаєте, що з критичним мисленням у вас все чудово, і це саме той soft skill, який вам не потрібно додатково розвивати? Це можна перевірити онлайн менше ніж за півгодини! Ось найпростіший онлайн-тест на визначення рівня критичного мислення: http://critical-thinking.ru/test/ 

Із більш професійний методів перевірки критичного мислення Ілля Бачурін радить тест Уотсона-Глейзера, але для його проходження потрібне знання англійської мови: https://www.talentlens.co.uk/product/watson-glaser/

Нагадуємо: якщо ви хочете серйозно прокачати найважливіші soft skills, можете пройти онлайн-курс від Іллі Бачуріна. Тільки для читачів Happy Monday діє знижка 50% на запис курсу за посиланням.


Читайте також

Як і навіщо розвивати навички майбутнього?

7 soft skills, которые оценит любой работодатель

2 в 1: як прокачувати англійську та водночас розвивати soft skills?

Долучайтеся!

Створюємо спільноту фанів Понеділків.

Asset 1logo_Hm

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: