Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Як адаптуватися на новій роботі та успішно пройти випробувальний термін

25.03.19 Кар'єра 6 хв читання

Ви прийняли оффер і вже готуєтеся вийти на нову роботу. Але розслаблятися рано — за час випробувального терміну і ви, і роботодавець ще повинні переконатися в правильності свого вибору. Ми підготували поради, як швидко адаптуватися в колективі й показати компанії, що ви цінний співробітник.


1. Складіть план роботи


Заступаючи на нову посаду, ви повинні розуміти, яких результатів від вас чекають. Опишіть завдання, які стоять перед вами на період випробувального терміну, а також критерії їх оцінки, щоб розуміти, чи рухаєтеся ви в правильному напрямку.

У цьому вам повинен допомогти ваш начальник. Навіть якщо в компанії це не прийнято, ви все одно можете запропонувати керівнику разом спланувати вашу роботу на перших порах.


2. Більше записуйте


Через велику кількість вражень ваша пам’ять буде відчувати велике навантаження. Тому краще фіксуйте результати нарад, деталі важливих розмов, можливо, навіть імена колег🙂. Навіть якщо не все в підсумку виявиться важливим, зараз вам це складно оцінити.


3. Не будьте недовірливі


Бути новачком у вже сформованому колективі завжди дискомфортно. Тим більше що наш мозок дуже любить роздувати з мухи слона.

З вами майже не розмовляють, не кличуть на каву і навіть не дивляться в вашу сторону? Це зовсім не тому, що всі налаштовані проти вас. Просто людям потрібен час, щоб звикнути до нового співробітника. Постарайтеся контролювати свої переживання. І більше посміхайтеся — це хороший спосіб підняти настрій собі та іншим.


4. Поводьтеся нейтрально


Відгукуйтеся на найменший прояв інтересу з боку колег, але при цьому намагайтеся не перетягувати всю увагу на себе. Будьте спокійні та доброзичливі. Попросіть розповісти вам про традиції компанії, прийміть пропозицію вийти разом на обід. Так ви швидше відчуєте себе частиною команди.


5. Налаштуйтеся на те, що нове — це добре


Вихід на нову роботу — це завжди зміни. А наша психіка — великий консерватор і не любить нічого, що не вписується у звичні схеми. Тому і виникають страх, дискомфорт, неспокій. У цей період вам доведеться постійно нагадувати собі, як важливо бути гнучким і використовувати нові можливості. Домовтеся із собою ставитися до дрібних і великих змін з цікавістю дослідника.

Уявіть собі найгірший варіант розвитку подій. Найстрашніше — вам знову доведеться шукати роботу. Але ви це вже робили — розсилали резюме, ходили на співбесіди… І це далеко не найстрашніше, що може бути в житті.


6. Зберіть якомога більше інформації


Чим більше інформації, тим впевненіше ми себе почуваємо. Якщо вас не поспішають вводити в курс справи, постарайтеся самостійно дізнатися про свої обов’язки, завдання відділу, продукти та послуги нової компанії. Також з’ясуйте, з ким ви будете тісно взаємодіяти в роботі. Не соромтеся запитувати у HR-а або безпосереднього начальника, хто може вам допомогти або проконсультувати в разі потреби.


7. Незалежно від свого досвіду займіть позицію учня


Вам 100% доведеться вчитися нового. Навіть якщо ви добре знаєте свою роботу, в цій компанії, швидше за все, її роблять по-своєму, і вам корисно буде дізнатися як. Неписані правила є і в самому колективі. Не соромтеся ставити питання — ваша відкритість і бажання дізнатися якомога більше підуть вам тільки на користь.


8. Будуйте стосунки з керівником


Спочатку повністю сконцентруйтеся на точному виконанні завдань керівника. Не потрібно сперечатися і демонструвати свою незалежність — почекайте, поки завоюєте його повагу якісно виконаною роботою.


9. Будьте проактивні


Використовуйте свій свіжий погляд, щоб звернути увагу команди на можливі покращення. Але будьте обережні: всі пропозиції потрібно вносити максимально коректно і без критики. І ще: перш ніж пропонувати зміни, спочатку спробуйте зрозуміти, чому все влаштовано саме так, а не інакше.


10. Правильно організуйте свою роботу


Ретельно плануйте час і розписуйте завдання — вам важливо використовувати всі доступні інструменти, щоб бути максимально продуктивним.

Ідеальний плейлист: що слухати для підвищення продуктивності

Читати


11. Покажіть свої сильні сторони


Подумайте, на яких своїх навичках ви б хотіли зробити акцент. Наприклад, ви добре робите презентації. Тоді оформте в гарну презентацію завдання, яке вам доручили — наприклад, аналіз показників за місяць. Так ви покажете себе з кращого боку.


12. Стежте за своїм тонусом


Намагайтеся висипатися, правильно харчуйтеся і за можливості не закидайте звичні заняття спортом. Це допоможе вам бути в формі, що дуже важливо — адже зараз ви витрачаєте набагато більше сил на звичайнісінькі дії.


13. Будьте дисципліновані


Навіть якщо колеги не поспішають вранці приходити в офіс, вам поки рано брати з них приклад. Покажіть себе відповідальним і пунктуальним співробітником. Але при цьому не варто і засиджуватися допізна. Будьте старанні, але не надмірно.


14. Одягайтеся у своєму стилі, але трохи більш стримано


Якщо ви прихильник експериментів, дайте колегам можливість поступово звикнути до вашого зовнішнього вигляду. Нехай цей процес йде паралельно з проявом перших симпатій.


15. Контролюйте особисті розмови


Навіть якщо вони прийняті в колективі, вам поки краще залишатися слухачем. Підвищена балакучість дратує оточення.


16. Відпочивайте в міру


Робити короткі перерви в роботі — це нормально. Але не затягуйте перекури, не захоплюйтеся чаєм на кухні й походами за кавою.


17. Просіть фідбек і будьте за нього вдячні


Дуже важливо просити зворотний зв’язок про свою роботу — так у вас буде шанс скорегувати свою поведінку. З вдячністю приймайте будь-які зауваження колег, навіть якщо вони зроблені не в найвдалішій формі. У будь-якому випадку фідбек допоможе вам швидше увійти в курс справ. Не сперечайтеся, робіть висновки й намагайтеся не повторювати одні й ті ж помилки кілька разів. А якщо це сталося, обов’язково вибачтеся.


18. Не приховуйте проблеми


Якщо щось йде не так, поговоріть із керівником. Це допоможе виправити ситуацію і не доводити її кризи. Можливо, вашу проблему можна вирішити, і це дозволить вам успішно пройти випробувальний термін.


19. Якщо ви не підійшли компанії


Буває, що в процесі випробувального терміну роботодавець приймає рішення не продовжувати співпрацю. Постарайтеся витягти з такої ситуації якомога більше користі. Поговоріть з керівником і з’ясуйте, чого саме вам не вистачило і над якими навичками та якостями вам варто попрацювати. Обов’язково внесіть це в план свого професійного розвитку.


20. Якщо компанія не підійшла вам


Якщо під час випробувального терміну ви зрозуміли, що робота вам не підходить, обов’язково проаналізуйте, що саме вас не влаштувало — це допоможе вам точніше зрозуміти свої вимоги до роботи мрії.

Завжди розлучайтеся з компанією по-хорошому, навіть якщо ви пропрацювали в ній всього кілька місяців. Не потрібно сваритися і псувати відносини — це може зашкодити вашій репутації.

Шукаєте роботу?

А вона шукає вас! Хутчіше надсилайте резюме на одну із вакансій в крутих українських та міжнародних компаніях.

Вакансії

Читайте також

Як скласти кар’єрний план: покрокова інструкція

Джоб-оффер: інструкція з використання для кандидатів і рекрутерів

Як стати лідером у колективі? Радить бізнес-тренер Олександр Сударкін

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: