Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Як ставити цілі, щоб досягти більшого в новому році: поради експертки

26.12.18 Розвиток 7 хв читання

Ми хочемо вірити, що в новому році на нас чекають нові можливості. Але щоб так і сталося, доведеться докласти зусиль, а для початку — спланувати свої досягнення. Як ставити цілі, щоб точно реалізувати все задумане в новому році, розповідає Катерина Вольська, засновниця HR-компанії UniSkill, коуч і бізнес-тренерка.


Аналізуємо минулий рік


Перш ніж почати формулювати цілі на майбутній рік, давайте приділимо час поточному. Пропоную вам прокрутити його в голові, відповівши на питання нижче:

  • що відбулося цього року;
  • що відбулося кожного місяця;
  • де ви були;
  • що бачили;
  • чого навчилися;
  • які навички опанували або вдосконалили;
  • які люди з’явилися або пропали у вашому оточенні;
  • які сфери життя були у фокусі;
  • чому ви приділяли час;
  • як ви змінилися за цей рік;
  • що зрозуміли, які інсайти зловили;
  • чому й кому ви вдячні в цьому році.

Дуже важливо приділяти час тому, що пройшло. Адже все, що було — було для вашого зростання.

У моменті може здаватися, що це не так. Але через місяці й роки ви будете вдячні за все, що відбувалося у вашому житті. Як казав Стів Джобс у своїй знаменитій промові перед випускниками Стенфордського університету, тільки потім ви зрозумієте, як усе в житті пов’язано. Ніщо й ніхто не з’являється просто так.

Якщо ви ставили цілі минулого року, саме час відкрити блокнот / ноутбук і пройтися по ним, як по чек-листу:

  • що було зроблено;
  • що не було зроблено;
  • що було перевиконано в рази;
  • для чого не вистачило часу / енергії / ресурсів.

Проаналізуйте таким чином минулий рік і використайте цю інформацію, щоб у новому році втілити в реальність те, про що мрієте.


Ставимо цілі на майбутній рік


Є кілька технік, які допоможуть вам сформулювати цілі.


Колесо життєвого балансу

Відзначте на шкалі, наскільки (від 1 до 10) ви задоволені кожною сферою зараз і якою хочете бачити цю шкалу через рік. Сформулюйте, що конкретно для вас буде 10 з 10 у кожній сфері, що для цього потрібно зробити і в які терміни. Працюйте з колесом щомісяця і відзначайте проміжні успіхи, щоб тримати у фокусі свої цілі.


Розстановка пріоритетів

Виберіть 2-3 сфери, в яких ви точно хочете вирости в наступному році. І коли у вас будуть вільні вечори або дні — приділяйте час саме цим сферам. Добре буде поставити для цих сфер пріоритети за важливістю — від 1 до 3. І тоді відразу стане зрозуміло, якій саме сфері приділяти увагу в першу чергу.

Наприклад, якщо пріоритет №1 — стосунки й сім’я, то день із коханою людиною буде найкращим варіантом. Якщо такої опції немає (наприклад, ваші близькі зайняті або поїхали), переходьте до сфери з пріоритетом №2. Так ви дійсно будете задоволені своїм вибором і позбудетеся відчуття того, що вечори й вихідні проходять даремно.


3 варіанти цілей

Ставте цілі конкретно: що, де, коли, як і що потрібно для досягнення (можна використовувати для формулювання методику SMART). Чітко сформулювавши мету, ви точно зможете оцінити, чи вдалося її досягти.

Є відмінний спосіб, який допомагає не засмучуватися, якщо мета НЕ досягнута — ставте одну мету в трьох варіантах.

  1. Мінімальна: реальна мета, в якій немає ніякого виклику і якої ви 100% досягнете.
  2. Реальна: мета, якої ви також досягнете, але для цього необхідно все ж докласти певних зусиль.
  3. Максимальна: мета з викликом, яка допоможе вашому розвитку. Щоб її досягти, вам належить зробити щось нове і отримати новий для себе результат.

Такий спосіб відмінно страхує від розчарувань і браку енергії. Як би не складалися ваші справи, ви все одно виконаєте мінімальні цілі.

Повірте, іноді це важливо — спертися хоча б на мінімальні успіхи, щоб рухатися далі.

Де планувати рік новий?

Зробили добірку зручних та суперкрасивих планерів на 2021 рік.

Читати


Як збільшити шанси досягти своїх цілей


1. Мрійте

Ми всі іноді забуваємо це робити. Але зміни в нашому житті починаються в той момент, коли ми створюємо бачення себе і свого життя. Ви знаєте, що одна й та ж частина нашого мозку відповідає за реальні спогади і фантазії про майбутнє? Для нашої підсвідомості немає різниці — було це насправді чи ми тільки уявляємо собі щось. При цьому нам легше почати щось робити, коли ми вже маємо в цьому позитивний досвід.

Виходить, коли ми приділяємо час мріям, ми швидше досягаємо того, чого дійсно хочемо. Так чому б і не використовувати цю техніку?


2. Фокусуйтеся

Те, на чому ми фокусуємося, впливає на нас, наше життя, результати, стан і реакції на те, що відбувається в житті. Від того, про що ви думаєте кожен день, залежить те, що з’являється у вашому житті. Це зовсім не жарти і не фокуси позитивного мислення. Це зрозуміла функція мозку, за яку відповідає ретикулярна формація. Вона фільтрує те, що для нас важливо. Наприклад, якщо ви вважаєте, що змінити роботу / сферу діяльності важко — тільки цьому ви й будете знаходити підтвердження.

Хороша новина в тому, що ми можемо ставити свій фокус усвідомлено й обирати те, що буде з’являтися в нашому житті. Це не про те, що вжух — і щось змінюється. Ми залишаємося там же, але бачити починаємо зовсім інше й по-іншому.


3. Дякуйте

Здається, що це простіше простого — взяти й сказати спасибі близькій або незнайомій людині. Але як же часто ми про це забуваємо і сприймаємо це як належне!

Я дуже рекомендую намагатися помічати те, що вже є, і бути за це вдячним. Ця навичка наповнює нас енергією і ресурсом.

Приділяйте час подяці кожен день і промовляйте / записуйте те, за що ви вже вдячні собі, близьким, миру. Ви будете приємно здивовані, скільки енергії у вас з’явиться.


4. Віддавайте

Діліться тим, що у вас є. Робіть це регулярно — даруйте подарунки, робіть компліменти, віддавайте речі. Створіть потік руху навколо себе. Створюйте простір для нового. Це ж факт — коли ми очищаємо свою шафу, у нас дивом з’являються нові речі. Наче є якийсь закон — звільняєш місце, і в нього приходить щось нове і краще!

Складіть список того, що варто переглянути і чого позбутися перед новим роком. Повірте, це працює не тільки з речами, але й з оточенням, і відносинами. Тільки «почистити» ці сфери не так легко, як фізичне оточення.


5. Робіть

Через величезну кількість інформації з різних джерел щодня ми стали дуже вибагливі й трохи розбалувалися. Навколо стільки всього, що ми з легкістю можемо відволіктися, забути, відкласти на потім. Але зазвичай ми так і не повертаємося до того, що могло б нам у чомусь допомогти або щось змінити.

Секретний закон успішних людей полягає в тому, що вони впроваджують те, що дізнаються. Ось ви зараз читаєте цю статтю, і тільки від вас залежить — підете ви щось робити після неї чи відкладете постановку цілей на потім. Виберіть зараз щось із цієї статті та пообіцяйте собі впровадити це в своє життя вже сьогодні.


Це працює, якщо працюєте ви


Формулювання цілей — один із ключиків до того життя, про яке ви мрієте. Ви будете дуже здивовані своїми результатами, коли в кінці наступного року пробіжитесь списком своїх цілей.

Вірте у свої сили, у свої ресурси, у те, що у вас все вийде. Навіть коли все йде шкереберть.

Будьте реалістом або змінюйте свою поведінку, ставлення, бачення і цілі. Спирайтеся на себе і свої здібності, навички, якості, досвід. Це буде з вами завжди і за будь-яких обставин. Вірте і рухайтеся до свого життя мрії!

Мрієте про нову роботу?

Можемо підвищити ваші шанси! Адже у нас багато вакансій у крутих українських та міжнародних компаніях.

Вакансії

Читайте також

Плануємо натхненний рік: 4 кроки і роздруківка для планів та обіцянок

10 причин вести щоденник успіхів

Як правильно підбивати підсумки і будувати плани на новий рік?

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: