Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Квадрат Декарта: як зробити правильний вибір у житті та кар’єрі?

16.07.18 Кар'єра 5 хв читання

Кожен день ми приймаємо тисячі рішень. При цьому навіть дрібні побутові вибори є для мозку великим навантаженням. Що вже казати про поворотні моменти, коли від вашого вибору залежить кар’єра або стосунки з близькими. Перевіреним інструментом, який допоможе зробити правильний вибір, ділиться Анна Стеценко, засновниця Indigo — Tech Recruiters.

Анна Стеценко

Чим серйозніший вибір і чим більше він впливає на наше життя, тим більше ми сумніваємося. Аргументи «за» і «проти» змішуються з емоціями, думками колег, власними страхами й сумнівами. Ухвалення рішення затягується. А в ситуації емоційної втоми приймаються якраз неправильні рішення.


Вибір має бути тільки ваш!


Давайте відразу визначимося — в питанні прийняття рішення немає абсолютної істини. Те, що підходить одному, не годиться іншому. Важливо, щоб саме для вас рішення виявилося правильним — привело до бажаної мети, допомогло в розвитку, стало сходинкою до мрії.

Це не означає, що ви не можете просити поради. Думка експерта може бути дуже доречною, якщо ви відчуваєте дефіцит інформації, а людина має досвід в цьому питанні. Але не намагайтеся підмінити своє рішення чужим.

Немає ніякого сенсу перекладати відповідальність за свою долю на чужі плечі.

До речі, вислуховуючи поради інших, ви можете краще зрозуміти себе. У нашої психіки є цікава властивість: поради, які вам дає оточення, вона ділить на слушні й дурні в залежності від того, наскільки вони близькі до вашого власного рішення. Ви його, швидше за все, вже прийняли, просто поки що не змогли сформулювати.


Що таке «квадрат Декарта» і як ним користуватися


Навести лад у думках і знайти свою відповідь допоможе метод під назвою «квадрат Декарта». Він добре працює, якщо ви вибираєте між двома компаніями або хочете зрозуміти, чи приймати пропозицію про перехід на нову посаду. Інструмент настільки простий і універсальний, що його можна використовувати в разі будь-якого важливого вибору. Але особливо він ефективний, якщо вам потрібно вибрати з двох варіантів. Він дозволить підійти до питання більш виважено і раціонально.

Крок 1. Виділіть час

Вам буде потрібно 30-60 хвилин в залежності від того, наскільки ви зможете зосередитися і чітко висловити свою думку.

Крок 2. Відкиньте сумніви

У нашого мозку є багато вивертів, мета яких — утримати нас від змін. Адже його завдання — виживання виду. А з цієї точки зору будь-який новий досвід несе в собі ризик. Тому мозок «включає скептика» — переконує нас навіть не намагатися, адже «все одно не допоможе». Та ви просто спробуйте.

Оскільки цей інструмент був корисний величезній кількості людей, можливо, він стане в пригоді і вам 🙂

Під час роботи ви повинні знаходитися сам на сам з аркушем паперу. Ніхто не повинен давати вам поради в ході цієї роботи. Не залучайте ні другу половину, ні кращого друга, ні колегу… Не їм потім відповідати за завдання, які ви собі поставите. Найкраще, що можуть зробити близькі, — створити простір для прийняття і підтримки.

Крок 3. Перетворіть проблему в чіткий запит

Насамперед дайте відповідь на питання: «Чому я порівнюю саме ці варіанти? Які ще є можливості?»

Крок 4. Намалюйте на аркуші А4 систему координат

Зараз ви будете досліджувати варіант №1. Наприклад: перехід на керівну позицію.

Вам треба відповісти на наступні питання:

  • що трапиться, якщо «так» ➕ ➕
  • що трапиться, якщо «ні» ➕ ➖
  • що не трапиться, якщо «так» ➖ ➕
  • що не трапиться, якщо «ні» ➖ ➖
Як зробити правильний вибір

Проаналізували? Тепер беріть наступний листок і переходьте до варіанту №2. Цей крок не завжди потрібен. Буває, що аналіз першого варіанту нівелює всі сумніви. Але іноді корисно пропрацювати обидва вибори.

Крок 5. Проаналізуйте пріоритети

Запитайте себе, виходячи з цього аналізу, що ви тепер бачите, що відчуваєте, чого вам хочеться, де більше енергії / перспектив / користі. До чого тепер ви схиляєтеся? Що може допомогти або перешкодити на шляху до мети?

Коли приймете правильне рішення, ви перестанете сумніватися. З’явиться енергія на його реалізацію. І знайдуться правильні слова, щоб донести його до оточення. Ви провели відмінну роботу!

Крок 6. Продумайте план

Яким тепер буде ваш наступний крок? Наприклад: «Хочу переїжджати, тому піду шукати відповідні вакансії й займуся покращенням англійської». Розплануйте, що вас може підтримати / підстрахувати на цьому шляху, які ресурси у вас є (LinkedIn-профіль, підтримка сім’ї, друзі з експертизою в потрібному питанні).

Ваш вибір може бути і не на користь змін. Пам’ятайте: відмовитися від можливості просто тому, що вона не ваша — це також крок вперед.

Бажаю кожному зробити правильний вибір і підкорювати свої вершини!

Наважилися на зміни?

Тоді вперед — шукати нову роботу серед вакансій від перевірених роботодавців!

Вакансії

Читайте також

Казка про вибір компанії мрії: як зрозуміти, що вона — саме та

Як знайти «свою» професію: корисні поради й інструменти

Я відмовився працювати у топовій компанії за кордоном — і ось чому

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: