Молоді покоління відкидають старі підходи до кар’єри та створюють власні. Серед них — тренд «мікропенсія», який набирає популярності. Розповідаємо про нього детальніше.
Термін «мікропенсія» (“microretirement”) став вірусним у TikTok і описує новий підхід до роботи, коли молодь бере паузи на кілька місяців, аби подорожувати, займатися своїми хобі чи просто відпочивати. На відміну від традиційного виходу на пенсію у 50-60 років, це своєрідні «дорослі канікули» протягом активного робочого життя. Цей формат також відрізняється від сабатікалу — довгострокової, часом оплачуваної відпустки зі збереженням робочого місця, яка доступна не у всіх компаніях. Водночас відпочинку час від часу потребують багато працівників.
В опитуванні HR-організації SHRM (Society for Human Resource Management) 44% американських працівників сказали, що відчувають вигорання на роботі. Серед українців до повномасштабного вторгнення цей показник був ще вищим — ті чи інші симптоми вигорання спостерігали у себе 56% опитаних. А у 2024 році кожен четвертий українець (28%) демонстрував ознаки високого рівня стресу. Найгірше почувалися респонденти 18-29 років — аж 48% молодих українців відчували сильний стрес.
У чому переваги «мікропенсії»
Прихильниками «мікропенсії» є здебільшого представники покоління «зет» та міленіали, які шукають гнучкості та хочуть уникнути вигорання. Наприклад, 31-річна Анаїс Фелт звільнилася з корпоративної роботи в технологічній компанії та зробила шестимісячну перерву у кар’єрі, щоб відновитися.
А 27-річна Морган Саннер вважає, що вихід на «мікропенсію» відповідає сучасному баченню молоді щодо роботи: наприклад, «зумери» частіше обирають фриланс чи зайнятість по контракту. Вона сподівається, що формат «мікропенсії» теж невдовзі стане нормою.
Анаїс каже, що «ніколи не почувалася такою здоровою і відпочилою», як тоді, коли взяла перерву в кар’єрі. І додає: міленіали, які займають керівні посади, «починають по-справжньому поважати» потребу молодих співробітників у відпочинку та відновленні. І під час співбесід на нову роботу її рішення не викликало негативу у роботодавців.
Читайте також: На пенсію — у 30 років: що таке рух FIRE та чому він став популярним
Як підготуватися до «мікропенсії»
Хоча ідея тимчасово покинути роботу може виглядати привабливо, реалізувати її не так просто — адже перерва у кар’єрі перш за все означає невизначеність та відсутність доходу. Тому до неї потрібно як слід підготуватися.
- Визначте конкретну ціль перерви: хтось хоче відпочити, а хтось — мати більше часу на власні проєкти. Чітке розуміння мети допоможе отримати від цього часу більше користі.
- Закрийте борги: аби отримати справжню свободу, спершу виплатіть свої фінансові зобов’язання, як-от кредити чи позики.
- Сплануйте бюджет: розрахуйте свої витрати, врахувавши, що вони не мають торкатися ваших основних заощаджень. Наприклад, подумайте, скільки вам може знадобитися для комфортного проживання та на випадок непередбачуваних витрат. Якщо плануєте подорожувати — можна створити окремий фонд.
- Зробіть заощадження: важливо забезпечити собі фінансову подушку на час перерви — кілька місяців чи рік. Наприклад, ще працюючи, можна відкладати частину свого доходу.
- Розгляньте фриланс. Це може стати джерелом доходу навіть під час перерви у кар’єрі.
Потрібна робота?
У нас на сайті ви знайдете вакансії перевірених українських та міжнародних компаній!
Вакансії
Дякуємо!
Тепер редактори знають.