fbpx

Чому всі говорять про емоційний інтелект та як його у собі розвинути

Редакція Ср., 28/08 Must Read

Емоційний інтелект (EQ) останні кілька років називають ледь не важливішим за інтелект звичайний, а заразом і за досвід з практичними навичками. Розбираємось, на що впливає EQ, а також як перевірити свій рівень емоційного інтелекту і розвинути його. 

Справа в тому, що емоційний інтелект відповідає за нашу здатність усвідомлювати та аналізувати власні почуття, зчитувати емоції інших, мотивувати (як себе, так і оточуючих) та навіть керувати своїми і чужими емоціями. Іншими словами, допомагає нам знаходити спільну мову з людьми. 

Тому ця навичка настільки важлива майже у всіх сферах життя, зокрема і у професійній діяльності. Обговорюючи майбутнє роботи, на Всесвітньому економічному форумі в Давосі навіть включили емоційний інтелект у десятку навичок, які будуть найбільше затребувані у 2020 році.


Як можна розвинути емоційний інтелект?


Навчіться відстежувати та контролювати свої емоції
 

Важко розуміти та мотивувати інших, не «подружившись» із власними почуттями й переживаннями. Навчитись відстежувати свої емоції допомагає:

  • медитація;
  • більш усвідомлене ставлення до життя;
  • ведення щоденника;
  • емоційний словник (чим більше назв для емоцій ви дізнаєтесь, тим точніше зможете їх розуміти). 

Природні переживання — гнів, образу чи страх не треба стримувати, але варто контролювати, щоб зменшити їхній вплив на ваші рішення. Іноді достатньо просто подивитись на ситуацію з іншого боку, щоб негативні емоції пішли. 


Дивіться і слухайте

Як тільки ви навчитесь розуміти оточуючих, прийде і вміння впливати на них. А щоб розуміти інших, зовсім не потрібен диплом психолога, достатньо розвинути в собі емпатію за допомогою кількох вправ. Наприклад, потренуйте свою увагу під час бесіди з другом чи колегою — придивіться до його міміки, прислухайтесь до інтонацій, зрозумійте що він відчуває. Спробуйте повністю сконцентруватись на людині, не відволікаючись на власні думки. 


Пропрацюйте правильне ставлення до проблем 

Неприємності трапляються у всіх, але не всі реагують на них однаково. Люди з високим EQ менше піддаються поганому настрою.

Запишіть на листку паперу такі питання: 

  • чи можете ви цьому запобігти;
  • що потрібно, щоб виправити ситуацію;
  • кого можна попросити про допомогу;
  • який урок можна з цього винести;
  • чи є щось позитивне в обставинах, що склалися. 

У майбутньому, якщо трапиться щось погане, просто дайте відповідь на ці питання. Це зменшить тривогу і допоможе сконцентруватися на вирішенні проблеми.


6 корисних нижок про емоційний інтелект


Як перевірити свій рівень емоційного інтелекту 

Зробити це можна навіть онлайн — за посиланням. Цей тест — скорочена версія тесту, розробленого Деніелом Ґоулманом, автором книги «Емоційний інтелект». Він досить простий (всього 10 питань) і не дає розгорнуту картину, але певне враження про рівень вашого EQ у вас складеться.


Вас також зацікавить

7 упражнений для развития эмоционального интеллекта

Что такое mindfulness и как научиться жить осознанно?

Хочете стати більш стійким до стресових ситуацій? Розвивайте резілієнс!

Присоединяйтесь!

Создаем сообщество фанов Понедельников.

Asset 1logo_Hm

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: