fbpx

Що варто знати про фінанси у 20 років? 10 порад Олександра Тарченка

Редакція Пн., 08/04 Must Read

У 20 років не сильно замислюєшся про глобальні заощадження чи інвестиції, а отримавши першу зарплату, витрачаєш її раніше, ніж отримуєш наступну. Як опанувати фінансову грамотність, спитали у підприємця Олександра Тарченка.

Зараз я співвласник та директор зі стратегічного розвитку групи освітніх компаній DEC, тому фінансова грамотність для мене важливий інструмент для ведення бізнесу й особистих справ.

Я читаю багато літератури на цю тему, спілкуюсь з іншими бізнесменами, дізнаюсь про їхні підходи і намагаюсь навчати трьох своїх дітей думати про заощадження, починаючи з дитинства.


Отже, ось мої поради 20-річним, як бути фінансово грамотними та примножувати свої прибутки.

1. Намагайтесь бути фінансово незалежними від держави та інших людей. Це, звісно, потребує зусиль та сили волі, зате дарує свободу та відчуття безпеки.


2. Зробіть накопичення своєю звичкою:
відкладайте 10% своїх прибутків щомісяця незалежно від того, яку суму отримуєте та чи є у вас борги / кредити. Це буде ваша подушка безпеки, яка може знадобитись у незапланованій ситуації.


3. Поставте собі конкретну вимірювану ціль, щоб відкладати кошти було цікавіше. Наприклад, через півроку поїхати у подорож. Накопичуйте зважено та послідовно, тримаючи в уяві свою мету.


4. Витрачайте менше, ніж заробляєте – дуже просте правило, але базове для тих, хто не бажає мати клопіт з боргами чи кредитами. Ілюзія, що можна придбати щось у розстрочку, виглядає досить спокусливо, але часто є невигідною і навіть неприємною, адже радість від нової покупки минає швидко, а борг доводиться виплачувати ще довго.


5. Ведіть особистий бюджет. Плануйте свої доходи та витрати заздалегідь, детально розписуйте, що й коли хочете купити — це вбереже від спонтанних та нераціональних покупок. Пишіть списки покупок у магазині, використовуйте додатки, де можна відмічати кожну витрачену копійку, та аналізуйте результати щомісяця.


6. Заводьте знайомства з людьми, які досягли успіху, спостерігайте за ними та не соромтесь задавати питання. Це найшвидший спосіб навчитися фінансової грамотності на практиці.

Якщо таких знайомих у вас поки немає, читайте книги з мотивації та саморозвитку. Наприклад, «Думай і багатій» Наполеона Гілла або «Шлях до фінансової свободи» Бодо Шефера.


7. Ніколи не ризикуйте всім, що маєте, та не зберігайте все в одному місці.
Навіть якщо ваші заощадження поки що дуже скромні, все одно краще їх розділити. Наприклад, частину можна перевести на картку чи депозитний рахунок, а інше зберігати в іноземній валюті.


8. Заощадження краще інвестувати, оскільки паперові гроші постійно знецінюються. Можна починати навіть із невеликих капіталовкладень і пізніше перейти до купівлі нерухомості, акцій тощо.


9. Сім разів відміряй, а раз відріж – хороша порада, як витрачати гроші. Багато покупок ми здійснюємо під зовнішнім впливом: це модно / на це акція / всі кажуть, що потрібно. Але перед покупкою обов’язково подумайте, чи дійсно вона покращить якість вашого життя і чи є вона для вас аж такою необхідною.

Звісно, обмежувати себе у всьому теж не досить правильно, адже життя відбувається тут і зараз, але подумайте — можливо, витрачені у даний момент кошти можуть знадобитися для чогось більш необхідного і значущого у майбутньому.


10. Відпускайте гроші з легким серцем, якщо вже зважились на покупку і гарно її обміркували. Правильно зроблені інвестиції притягують ще більші прибутки. Тож не шкодуйте про те, що витратили, а з вдячністю приймайте нові надходження. Адже гроші мають свою енергію і те, як ви до них ставитесь, має прямий вплив на ваш фінансовий успіх.

І пам’ятайте: багатий не той, хто вміє заробляти, а той, хто вміє раціонально використовувати зароблене. Кожен мільйонер починав із незначної суми, якою зумів правильно розпорядитись.


Як навчитися відкладати та змусити гроші працювати на вас?

Долучайтеся!

Створюємо спільноту фанів Понеділків.

Asset 1logo_Hm

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: