Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Що варто знати про фінанси у 20 років? 10 порад Олександра Тарченка

08.04.19 Кар'єра 4 хв читання

Знаємо з власного досвіду, що у 20 років не завжди вдається робити глобальні заощадження чи інвестиції. Ба більше — перша зарплата найчастіше витрачається раніше, ніж надходить наступна 🤷‍♀️ Втім, деяких принципів фінансової грамотності варто дотримуватися якомога раніше. Яких саме розповідає підприємець Олександр Тарченко.

Зараз я співвласник та директор зі стратегічного розвитку групи освітніх компаній DEC, тому фінансова грамотність для мене — важливий інструмент для ведення бізнесу й особистих справ.

Я читаю багато літератури на цю тему, спілкуюсь з іншими бізнесменами, дізнаюсь про їхні підходи і намагаюсь навчати трьох своїх дітей думати про заощадження, починаючи з дитинства.


Ось що я раджу 20-річним, щоб бути фінансово грамотними та примножувати свої прибутки


1. Намагайтесь бути фінансово незалежними від держави та інших людей

Це, звісно, потребує зусиль та сили волі, зате дарує свободу та відчуття безпеки.


2. Зробіть накопичення своєю звичкою

Відкладайте 10% своїх прибутків щомісяця незалежно від того, яку суму отримуєте та чи є у вас борги / кредити. Це буде ваша подушка безпеки, яка може знадобитись у незапланованій ситуації.


3. Поставте собі конкретну вимірювану ціль

Так відкладати кошти буде цікавіше. Наприклад, заплануйте через півроку поїхати у подорож і накопичуйте зважено та послідовно, тримаючи в уяві свою мету.


4. Витрачайте менше, ніж заробляєте

Дуже просте правило, але базове для тих, хто бажає ніколи не мати клопіту з боргами чи кредитами. Ілюзія придбання будь-чого у розстрочку виглядає досить спокусливо, але часто це невигідно і навіть неприємно, адже радість від нової покупки минає швидко, а борг доводиться виплачувати ще довго.


5. Ведіть особистий бюджет

Плануйте свої доходи та витрати заздалегідь, детально розписуйте, що й коли хочете купити — це вбереже від спонтанних та нераціональних покупок. Пишіть списки покупок у магазині, використовуйте додатки, де можна відмічати кожну витрачену копійку, та аналізуйте результати щомісяця.


6. Знайомтеся з людьми, які досягли успіху

Спостерігайте за ними та не соромтесь задавати питання. Це найшвидший спосіб навчитися фінансової грамотності на практиці.

Якщо таких знайомих у вас поки немає, читайте книги з мотивації та саморозвитку. Наприклад, «Думай і багатій» Наполеона Гілла або «Шлях до фінансової свободи» Бодо Шефера.


7. Ніколи не ризикуйте всім, що маєте, та не зберігайте все в одному місці

Навіть якщо ваші заощадження поки що дуже скромні, все одно краще їх розділити. Наприклад, частину перевести на картку чи депозитний рахунок, а решту зберігати в іноземній валюті.


8. Заощадження краще інвестувати

Паперові гроші постійно знецінюються. Можна починати із невеликих капіталовкладень, а пізніше перейти до купівлі нерухомості, акцій тощо.


9. Сім разів відміряй, один раз відріж

Ця порада стосується того, як варто витрачати гроші. Багато покупок ми здійснюємо під зовнішнім впливом: це модно / на це акція / всі кажуть, що потрібно. Але перш ніж щось придбати, обов’язково подумайте, чи дійсно це покращить якість вашого життя і чи аж так вам це необхідно.

Звісно, обмежувати себе геть у всьому теж не зовсім правильно, адже життя відбувається тут і зараз, але подумайте — можливо, витрачені у даний момент кошти можуть знадобитися для чогось більш необхідного і значущого у майбутньому.


10. Якщо вже зважились на покупку, відпускайте гроші з легким серцем

Правильно зроблені й обмірковані інвестиції притягують ще більші прибутки. Тож не шкодуйте про витрачене і з вдячністю приймайте нові надходження. Адже гроші мають свою енергію і те, як ви до них ставитесь, прямо впливає на ваш фінансовий успіх.

І пам’ятайте: багатий не той, хто вміє заробляти, а той, хто вміє раціонально використовувати зароблене. Кожен мільйонер починав із незначної суми, якою зумів правильно розпорядитись.

Шукаєте, де заробити на заощадження та інвестиції?

Маємо для цього купу вакансій ⇒

Вакансії

Читайте також

Як вести особистий бюджет? Лайфхаки з планування та економії

Як навчитися відкладати та змусити гроші працювати на вас?

Як фрилансерка, підприємиця та програміст стали на «біржу праці»

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: