В OLX Робота проаналізували стан українського ринку праці та підготували аналітику щодо актуальних проблем і потреб українських роботодавців та пошукачів. Розповідаємо, наскільки критичний дефіцит кадрів в Україні та якими можуть бути шляхи його подолання, а також скільки зараз в середньому заробляють українці.
Якщо порівнювати ринок праці в Україні у серпні 2024 року та серпні 2021 року, то на сьогодні він уже відновився на 106%. Тобто кількість активних вакансій на джоб-ресурсах зараз перевищує довоєнні показники на 6%. Про це йдеться в дослідженні OLX Робота.
Яку роботу пропонують та на які вакансії найчастіше відгукуються
Спостерігається певна розбіжність між тим, яких вакансій публікують найбільше та тим, що обирають пошукачі. Так, найбільше пропозицій на платформі OLX за серпень 2024 року було для продавців, водіїв та вантажників. В той час, як найбільше відгуків отримали вакансії менеджера інтернет-магазину, копірайтера та оператора ПК.
Однак тут варто враховувати, що OLX спеціалізується на розміщенні вакансій робітничих спеціальностей.
Яку зарплату пропонують у різних регіонах та професіях
У порівнянні з минулим роком зарплати в Україні виросли на 7-25% в різних областях. Найменший приріст відбувся у Чернігівський області, найбільший — у Львівській.
Відповідно у Львівській області на сьогодні пропонують найбільші зарплати, медіанна зарплата тут навіть на 500 гривень вища, ніж у Києві. Так само високі зарплати пропонують на Івано-Франківщині та Тернопільщині. Це пояснюється тим, що багато бізнесів виїхали на захід України, де відносно безпечніше. Тому в жителів цих регіонів з’явилося більше можливостей для професійної реалізації та достойного заробітку.
Медіанна зарплата по всій Україні становить 19 тисяч гривень.
Щодо професій, то топ по зарплатах очолюють брокер, далекобійник та фасадник. Загалом у списку найбільш високооплачуваних професій багато представників будівельної галузі, адже через постійні руйнування та потребу відновлення будівель такі фахівці зараз на вагу золота.
Які виклики стоять перед роботодавцями
Кадрова криза вже торкнулася 55% українських роботодавців. Водночас 29% зазначили, що поки що не мають проблем із пошуком спеціалістів.
Основні причини дефіциту кадрів — мобілізація та пов’язані з нею складнощі у працевлаштуванні чоловіків (79%) та міграція населення за кордон (53%).
Найбільша нестача фахівців — серед представників робітничих професій та спеціалістів середньої ланки.
Кількість відгуків кандидатів на одну вакансію суттєво знизилася. Якщо ще в січні 2024 року на одну вакансію претендувало 4.1 кандидатів, то станом на серпень — 1.4.
Читайте також: Кадровий голод в Україні: причини, наслідки та 8 стратегій виходу із ситуації
Шляхи подолання кадрової кризи
Експерти OLX Робота вважають, що для подолання кризи роботодавцям слід подбати про:
- утримання і розвиток фахівців в Україні;
- повернення українців з-за кордону;
- залучення іноземної робочої сили;
- розвиток культури DE&I: різноманіття, рівності та інклюзивності.
Останній пункт передбачає залучення до ринку праці людей, які зараз перебувають поза інтересом роботодавців: молоді від 15 років, людей 45+ років, жінок, матерів маленьких дітей, ветеранів, осіб з інвалідністю тощо.
Зі свого боку роботодавці розповіли, як уже намагаються впоратися з кризою. Зокрема, збільшують мотиваційний пакет, перенавчають фахівців та наймають більше жінок.
Якщо ситуація погіршиться, компанії планують наймати студентів, іноземців, чоловіків з «білим квитком». Однак 18% стверджують, що ймовірно, їм доведеться закривати бізнес, якщо справи на ринку праці не покращаться.
Шукаєте роботу?
Заповніть свої кар’єрні вподобання, і наша система метчингу підбере найбільш релевантні вакансії за вашим запитом.
Вакансії
Дякуємо!
Тепер редактори знають.