Наскільки важко знайти роботу під час повномасштабної війни? Чи дійсно все настільки погано, що не варто й починати пошуки? HR-експертка Любов Вікторенко зібрала історії трьох людей, які постали перед труднощами, але таки знайшли бажану роботу.
Сьогодні пошук роботи в Україні схожий на те, як герой гри має пройти складні випробування, щоб дійти до фінішу отримати оффер. З ким зі знайомих не спілкувалася, думки сходяться: ринок праці завмер. Кількість вакансій особливо не збільшується, водночас кількість людей, що зараз шукають роботу, за останній рік зросла й поки тримається на високому рівні, що спричиняє величезну невідповідність між попитом і пропозицією робочої сили.
Можливі труднощі під час пошуку роботи
- Зменшення кількості вакансій. Пропозицій на ринку стало обʼєктивно менше. Причин для цього багато: деякі бізнеси закрились, деякі заморозили витрати. До того ж сьогодні менше людей готові змінювати роботу, тож нові можливості не часто зʼявляються на ринку.
- Висока конкуренція кандидатів на одну вакансію. Звісно, така ситуація не в усіх сферах та не на всі позиції. Але там, де вона трапляється, конкуренція просто шалена.
- Вплив війни. Якщо перші два пункти можна більшою чи меншою мірою спостерігати в інших країнах, то в Україні повномасштабна війна стала додатковим тягарем до й без того не дуже оптимістичних реалій. Багато бізнесів були зруйновані чи захоплені, працівники були вимушені змінювати своє місце проживання. Таких історій багато — на жаль, вплив повномасштабної війни на ринок праці є значущим.
Та чи дійсно все настільки погано, що можна вже зараз опускати руки та припиняти, а може, навіть і не починати пошуки роботи? Я зібрала для вас три історії про людей, які зіткнулися з певними труднощами, та все-таки кожен має свій хепі-енд.
Історія Романа Сухоручко
У червні минулого року Роман із дружиною виїхали до Києва з Бахмута. Кілька місяців вони сподівалися: вдома стихнуть бої і вони повернуться. Та коли стало зрозуміло, що це буде не скоро, Роман почав шукати роботу. За фахом він бухгалтер із майже 30-річним досвідом, працював заступником головного бухгалтера та головним бухгалтером на Артемівському заводі кольорових металів та Харківському хлібозаводі.
Пошуки роботи почалися не дуже вдало — на резюме Романа чомусь не відповідали. А ті співбесіди, куди його таки запрошували, закінчувалися нічим. Зрозумівши, що такий підхід не дає бажаного результату, Роман наважився на зміни — знайшов проєкт «Життєлюб», який допомагає старшим людям жити повноцінним життям, зокрема знаходити кваліфіковану роботу.
Роман не просто відвідував події «Життєлюба», а й робив висновки з лекцій та інших заходів проєкту — змінив своє резюме, навчився правильно комунікувати про себе, свої досягнення й правильно проходити інтервʼю. І навіть не побоявся піти на LinkedIn-експеримент з пошуком роботи! Пост про Романа та його пошуки отримав надзвичайний відгук у LinkedIn: його почали активно запрошувати на співбесіди, а згодом запропонували й оффер.
Історія Ігоря Рубана
Перший раз Ігор відслужив з 2014 по 2015 рік, а під час повномасштабного вторгнення — ще 15 місяців. Після повернення до цивільного життя він почав шукати роботу. Це й так доволі стресовий процес, а після повернення з війни все ускладнюється в багато разів — тут і адаптація до цивільного життя, і питання зі здоров’ям, і спроби знайти вектор подальшого руху. У випадку Ігоря складність полягала ще й у тому, що він шукав позицію C-level (для топменеджерів).
Те, з чим довелося зіткнутися Ігорю, зараз є дуже життєвим для багатьох військових у пошуках цивільної роботи. Багато роботодавців, на жаль, не горять бажанням бачити у своїх командах ветеранів. Іноді на співбесідах можна почути неадекватні питання про нормальність кандидатів, про ПТСР тощо. На жаль, дуже мало бізнесів підготовлені до працевлаштування ветеранів чи працюють над цим: навчають своїх менеджерів із персоналу, керівників та команди правильно працювати з ветеранами, онбордити їх, проводити перекваліфікацію, якщо людина більше не може чи не хоче виконувати свої минулі обовʼязки, тощо.
У пошуках роботи Ігорю найбільше допомогла цілеспрямованість: він точно знав, у яких напрямах та на яких позиціях може приносити користь бізнесу, які завдання може виконувати. Ігор пройшов дуже багато співбесід із різними роботодавцями — і за розміром, і за напрямами, — і, зрештою, отримав оффер від великої компанії. Зараз, окрім роботи й активної участі у житті компанії, Ігор бере участь у подіях, присвячених працевлаштуванню ветеранів, де ділиться своїм досвідом та порадами.
Історія Наталії Осико
Наталія — дружина військового, який провів на нулі 355 з 365 днів року. Наталія потрапила під скорочення за те, що не захотіла виїхати з України. Доволі довго вона не могла знайти роботу, хоч і має 10-річний досвід QA-інженерки.
Найважче для Наталії було те, що з початку 2022 року замість виплат бойових, чоловік та його команда отримували повідомлення, що грошей немає. На жаль, зараз в Україні багато подібних історій, коли жінки намагаються стати тилом у родині — заробляти гроші та забезпечувати сім’ю. Така велика відповідальність дуже сильно виснажує і фізично, і морально та впливає на пошук роботи.
Під час пошуку роботи Наталія зіткнулась з багатьма труднощами. Це і тиша з боку рекрутерів у відповідь на десятки резюме. І лише кілька запрошень на співбесіди попри відгуки на всі релевантні вакансії. І не дуже адекватні менеджери, які намагаються самоствердитися коштом кандидатів і зникають із радарів після співбесіди. Найгірше — те, що така кількість невдач може змусити людей зневіритися в собі й опустити руки. Але Наталія вирішила не здаватися.
Насамперед вона проаналізувала ринок праці, щоб бути «в темі». Потім потрапила до мене на карʼєрну консультацію — ми попрацювали з нею над резюме та підготувалися до співбесід. Також Наталія звернулася до свого колишнього тимліда й попросила допомогти з хард частиною для того, щоб точно бути впевненою, які в неї сторони сильні, а над чим іще треба попрацювати.
За кілька тижнів активної роботи Наталія отримала оффер від компанії, що робить корисні продукти для країни: для МВС, ДСНС тощо. Окрім QA-напряму, вона також розвивається як проджект-менеджерка й надзвичайно радіє, що може приносити користь людям за допомогою продуктів, над якими працює.
Чого можуть навчити ці історії: поради для тих, хто в пошуках
- Потрібно чітко розуміти вашу ціль. Яку посаду ви шукаєте? В яких індустріях і компаніях?
- Треба максимально адекватно оцінювати своє позиціювання та знання. Часто це буває доволі важко зробити самому, але завжди можна звернутися за допомогою до колишніх менторів, керівників чи колег.
- Обовʼязково слід аналізувати ринок праці: що там відбувається, яка конкуренція, який рівень зарплат тощо.
- Якщо ви розумієте, що не отримуєте бажаний результат, треба змінювати підходи до пошуку роботи:
- зверніться до спеціалістів, що допоможуть ваш оформити чи відкоригувати ваше резюме;
- зверніться до карʼєрних консультантів, які зможуть вам допомогти з вашим позиціонуванням на ринку, підготувати до співбесід тощо;
- відвідуйте професійні лекції, вебінари, зустрічі на тему пошуку роботи, де спеціалісти різних напрямів діляться своїм досвідом та радять, як правильно шукати роботу (це не вимагає багато грошей — люди часто проводять такі консультації безплатно або за донат).
- Не шукайте виправдання на кшталт: «Я це не роблю, бо не маю грошей / корисних зв’язків тощо». Головне — мати бажання й шукати можливості.
- Якщо розумієте, що закрили всі першочергові питання (позиціювання себе, складання резюме, підготовка до співбесід), наполегливо рухайтеся до своєї цілі. Не зупиняйтеся, навіть коли не будете отримувати фідбек або отримуватимете відмови. Я вірю, що для кожної людини є ідеальна робота. Якщо будете рухатися їй назустріч, ви обовʼязково зустрінетесь.
- Будьте проактивними. Не думайте, що досить відправити кілька резюме чи відгукнутись на 10 вакансій — і вакансія у вас у кишені. Найімовірніше, ваш шлях буде набагато складнішим, тому треба використовувати всі можливості: пишіть напряму рекрутерам, будьте активними в LinkedIn, знайомтеся з людьми, станьте помітними та цікавими для потенційного роботодавця.
- Постійно змінюйтесь і пробуйте нове, адже, якщо ви хочете досягти результату, вам просто необхідно використовувати нові підходи до пошуку роботи.
І памʼятайте: немає недосяжних чи неможливих цілей. Головне — бути підготовленими й рухатись у правильному напрямі. Вірте в себе, і у вас обовʼязково вийде!
Готові надсилати своє резюме?
Обирайте одну з крутих вакансії у нас на сайті — і вперед 👉
ВакансіїЧитайте також
Як шукати роботу під час війни: поради кар’єрної консультантки
Що буде з ринком праці та які професії матимуть попит у майбутньому? Прогнози рекрутерів
6 корисних ШІ-інструментів, які допоможуть знайти й отримати роботу мрії
Дякуємо!
Тепер редактори знають.