Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Граємо і прокачуємося: як за допомогою настільних ігор розвивати професійні навички

17.05.23 Розвиток 7 хв читання

Згідно зі звітом Всесвітнього економічного форуму, до 2025 року близько половини всіх працівників у світі будуть вимушені опановувати нові професійні навички через стрімкий розвиток технологій. Це майбутнє, в якому ми вже перебуваємо і яке, разом із викликами війни, спонукає нас інтенсивно працювати над собою. Але робити це можна весело і в задоволення — наприклад, граючи в настолки. Як це працює та які ігри найкраще підійдуть для розвитку важливих навичок, розповідаємо у статті.


Чому гра в настолки — не дитяча розвага, а інструмент для розвитку


На перший погляд, може видатися, що гра в настолки — це спосіб відпочити й перезавантажитись, але аж ніяк не тренажер для прокачування професійних навичок. Дехто взагалі вважає, що це дитяча розвага, на яку годі витрачати час дорослій людині. Але психологи переконують, що це зовсім не так.

«Настільні ігри мають значний позитивний вплив на психологічне здоров’я, зокрема, знижують рівень стресу, зменшують ризик хвороби Альцгеймера, розвивають когнітивні функції, — вважають експерти сервісу професійної психологічної допомоги HoldYou. — Гра в настолки допомагає прокачувати софт-скіли, які є затребуваними на сучасному ринку праці, наприклад, навички співпраці, роботи в команді, комунікації та лідерства. Крім того, настільні ігри підвищують рівень розумової гнучкості й креативного мислення, адже під час гри учасники шукають нові та нестандартні рішення, щоб перемогти. 

Також настільні ігри розвивають резилієнтність та вміння вирішувати проблеми. Часто саме в процесі гри люди отримують цінне усвідомлення: “Навіть якщо я програю зараз, я зможу зробити висновки, щоб виграти наступного разу, це не страшно”. Тобто отриманий під час гри досвід і здобуті навички можуть зіграти важливу роль в реальному житті й допомогти вашому саморозвитку і професійному зростанню».


Професійні навички та настолки, які допоможуть їх прокачати


Які ж навички передовсім треба прокачувати, щоб бути затребуваним фахівцем, та які настолки в цьому допоможуть? Звернемося до відомого переліку найактуальніших навичок від Всесвітнього економічного форуму. А рекомендаціями щодо того, які саме ігри сприятимуть розвитку цих скілів, з нами поділилися експерти у світі настолок — ведучі тематичних ютуб-каналів Настя Худик (Good Game) і Ярослав Бондаренко (TheDrot). 

Граємо і прокачуємося: як за допомогою настільних ігор розвивати професійні навички 1
Настя Худик
Граємо і прокачуємося: як за допомогою настільних ігор розвивати професійні навички 2
Ярослав Бондаренко

Аналітичне мислення

Коли мова йде про аналітичне мислення, одразу спадають на думку детективи Артура Конан Дойла та Агати Крісті. І недарма! Для пропрацювання цієї навички найкраще підходять ігри-квести й детективні настолки, де гравці занурюються в плутану історію і відбудовують її сюжет, наче пазл, розв’язуючи різноманітні загадки й звертаючи увагу на деталі.

Приклади ігор: 

  • «Шерлок» (серія кишенькових детективів);
  • «МікроМакро» (детективний кооператив — шістнадцять загадкових справ у великому місті);
  • «Віденський зв’язківець» (детективний кооператив про Холодну війну);
  • «Дюна. Таємниці домів» (детективний квест за всесвітом «Дюни» Френка Герберта).


Активне навчання

Активне навчання передбачає не просто сприйняття нової інформації, а залучення у пізнавальний процес і безпосередню практику. Більшість настільних ігор, причому різних жанрів, розвивають цю навичку: ви тільки-но дізналися правила гри, а вже маєте використовувати їх на ділі!

«Я б тут виокремила ігри європейської школи геймдизайну (так звані “євроігри”), в які неможливо грати, не подумавши ходи на кілька кроків наперед, бо доводиться ефективно розподіляти ресурси. Наприклад, моєю першою настільною грою була Stockpile — у ній гравці виступають у ролі брокерів і торгують акціями. Ми грали в неї в школі під час уроків економіки, і вчитель у такий спосіб доступно і ненав’язливо пояснив нам тему фондового ринку. Крім євроігор я б ще звернула увагу на ігри жанру “контроль територій” і на дуельні ігри», — коментує Настя.

Приклади ігор: 

  • «Брасс: Бірмінгем» (економічна гра про Бірмінгем часів індустріальної революції);
  • «Відважні: Нормандія» (стратегічна дуельна гра про висадку військ США у Нормандії);
  • «Гра престолів» (військово-дипломатична стратегія);
  • «Тераформування Марса» (фантастична стратегія);
  • «Дюна: Імперіум» (стратегія для фанатів «Дюни»);
  • «Хора» (історична стратегія про розбудову стародавнього грецького міста). 


Комплексне розв’язання проблем

Вміння ефективно вирішувати проблеми — навичка, яка стане у пригоді не тільки в роботі, але й в повсякденному житті. Щоб її прокачати, зверніть увагу на:

  • кооперативні ігри (кооперативи): на гравців звалюється купа різноманітних проблем, тож доводиться добре подумати, щоб із ними впоратися;
  • комплексні ігри: кожен хід гравці обирають з-поміж великої кількості запропонованих дій, щоб вирішити посталі перед ними виклики, і це змушує мислити відразу на кілька фронтів.

Настя пояснює, як це працює: «Скажімо, в космічній стратегії Twilight Imperium гравці розвивають економіку, науку й військо своєї раси, ухвалюють закони, підтримують торговельні та політичні зв’язки з іншими расами (гравцями). Завдання “мені потрібна ця планета” за один хід вирішити неможливо — натомість потрібно домовитися з теперішнім власником цієї планети, залучитися підтримкою інших рас, назбирати достатньо ресурсів на випадок війни, запобігти ухваленню законів, що послаблять вашу позицію тощо».

Приклади ігор: 

  • Кооперативні:
    • «Пандемія» (порятунок людства від поширення захворювань);
    • «Кімната 25» (намагання вибратися зі смертельного лабіринту);
    • «Жах Аркгема», «Прадавній жах», «Маєтки божевілля» (ігри за мотивами Лавкрафта).
  • Комплексні:
    • Twilight Imperium (космічна стратегія);
    • «Гребля (Barrage)» (гравці виступають у ролі менеджерів компаній з виробництва електроенергії; восени з’явиться українська локалізація гри).


Критичне мислення

Критичне мислення легко сплутати з аналітичним: і справді, ми використовуємо аналіз як інструмент, коли ставимо щось під сумнів і шукаємо для цього відповідні запитання (простіше кажучи — критично оцінюємо). Через це більшість настолок для прокачування аналітичного мислення підходять і тут, але є й кілька окремих.

«Найкращий спосіб розвинути критичне мислення — аналізувати те, що ви чуєте від інших людей, особливо, коли намагаєтеся зрозуміти — обманюють вони вас чи ні. Саме це ви й робите в іграх на блеф або соціальну дедукцію! Гарний приклад — покер. Якщо ж мова про настолки, то це ігри “Coup: Паропанк” або “Череп”», — радить Ярослав.

Приклади ігор:

  • «Coup: паропанк» (напружений пошук брехунів у стімпанковому Лондоні);
  • «Череп» (швидка і проста за правилами гра, цілком побудована на блефі);
  • «Авалон» (схожа на  «Мафію», але події розгортаються в Англії за часів міфічного короля Артура);
  • «Незбагненне» (корабель із купою халеп, монстрами й зрадниками серед гравців).


Креативність і оригінальність

Якщо ви працюєте в креативних індустріях або ж просто мрієте регулярно генерувати свіжі ідеї, то прислухайтесь до Ярослава: «Є ігри, які прямо спонукають вас бути творчими й оригінальними — через встановлення обмежень чи постановку нетривіальних завдань. Наприклад, ігри “на слова” — всім звичні “Крокодил” та “Еліас”. Проте ці дві гри — дуже прості, тож можна вибрати щось цікаве серед нових настолок, які розроблені за тим же принципом, але кращі. Наприклад, “Контур”, в якому гравцям потрібно пояснювати слова, малюючи прямі лінії».

Приклади ігор: 

  • «Контур» (пояснюємо слова лініями);
  • «Тенета слів» (командна гра зі словами-пастками);
  • «Геометрія уяви» (пояснення слів із використанням спеціальних напівпрозорих карток);
  • «Одним словом» (відгадування слів інших гравців за допомогою незвичайних асоціацій і слів-підказок).


Лідерство і соціальний вплив

Тут експерти рекомендують настолки з категорії «соціальна дедукція». Настя розповіла про них трохи детальніше: «Як правило, в таких іграх потрібно нав’язувати свою думку іншим гравцям — причому так, щоб вони цього не помітили! Звичний приклад — “Мафія”. Зараз є багато схожих на неї, але більш захопливих і оригінальних ігор — як-от “Авалон”. Також тут варто згадати напівкооперативи, в яких гравці об’єднуються заради спільної мети, але серед них можуть бути зрадники».

Приклади ігор: 

  • «Капітан Сонар» (кооперативна рольова гра на тему морських битв);
  • «Незбагненне»;
  • «Авалон» і «Остання ніч: перевертні» (схожі на «Мафію», але швидші та більш гнучкі);
  • «Пекельний острів» (кооперативна гра про виживання на безлюдному острові).


Технологічний дизайн і програмування

Навички технологічного дизайну і програмування видаються цілком далекими від гри в настолки. Але і тут знайшлися паралелі — придивіться до ігор на програмування дій і на дедукцію.

Приклади ігор: 

  • «Кольт Експрес» (гра на програмування дій, де гравці є ковбоями, що грабують потяг)
  • «Зламай код» (гра на дедукцію, де треба вирахувати цифри коду інших гравців, доки вони не розгадали ваш код). 


Резилієнтність, стресостійкість, гнучкість

Хоча життєстійкості українців і так можна позаздрити, є настолки, які виведуть її на ще вищий рівень. Зокрема, Ярослав радить пограти в конфліктні ігри зі значним рівнем взаємодії, де гравцям доводиться нападати одне на одного і підлаштовувати свої дії під дії інших учасників.

А Настя додає, що паніки й стресу — а значить, і простору для їх подолання — будь-якій грі додає звичайний таймер, як-от в іграх «Тенета слів» і «П’ять секунд». Також тут підходять ігри у реальному часі, тобто коли гравці “ходять” одночасно: «Такою грою є “Капітан Сонар”, в якій учасники є членами екіпажів двох підводних човнів, що намагаються знищити одне одного. Це чудова гра для тих, хто хоче розвинути стресостійкість за короткий час».

Приклади ігор: 

  • «Зоряні війни: палац Джабби» (конфліктна настолка зі всесвіту «Зоряних воєн»);
  • «Орифлама» (середньовічні інтриги та боротьба за владу);
  • «Великі сподівання (Nanty Narking)» (боротьба за контроль над районами вікторіанського Лондона);
  • «Капітан Сонар»;
  • «Тенета слів»; 
  • «П’ять секунд» (проста гра на швидкість мислення).


Вміння розмірковувати та формувати ідеї

Ця група навичок частково дублює й об’єднує попередні, тож тут підійдуть настолки, про які ми вже згадували, зокрема кооперативні. В таких іграх дуже складно виграти, адже доводиться постійно міркувати над вирішенням великої кількості проблем, пропонувати свої ідеї іншим, працювати в команді. Власне тому вони й працюють на прокачування кількох навичок одночасно.

Також підійдуть великі стратегічні настолки, що поєднують різні жанри. Наприклад, «Коса» — велетенська, вкрай візуальна гра, в якій учасники розвивають власне виробництво і розбудовують військову міць. При цьому вони не прагнуть атакувати інших гравців, бо війна їх ослабить і вони стануть легкою здобиччю для супротивників.

Приклади ігор: 

  • «Пандемія»;
  • «Жах Аркгема»;
  • «Прадавній жах»;
  • «Маєтки божевілля»;
  • «Коса»;
  • «Незбагненне»;
  • «Брасс: Бірмінгем».


Замість висновків


Гра і використання ігрових патернів у повсякденному житті мають величезний потенціал, але щоб дати йому розкритися — треба грати! Як слушно зазначив під час розмови Ярослав: «Магія настолок розкриється перед вами у той момент, коли ви зробите свої перші помилки й побачите їхні наслідки!»

І справді, варто буде помилитися, і ви почнете продумувати нові стратегії й схочете спробувати ще раз, але вже по-іншому. Це важливий досвід і цінний майндсет, які вартують того, щоб перенести їх у реальне життя.

Шукаєте роботу?

Наша розумна система підбору вакансій з урахуванням ваших кар’єрних побажань допоможе в цьому 👉

Вакансії

Читайте також

7 soft skills, які оцінить будь-який роботодавець

Як і навіщо розвивати навички майбутнього?

Заробляй граючи: як стати кіберспортсменом

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: