спецпроєкт
Чому ветеранів та ветеранок варто
брати на роботу

Авторка: Катерина Жученя
Дизайнерка: Анна Островська

Завершуємо спецпроєкт «На кар'єрній передовій» матеріалом про те, які навички колишні учасники АТО/ООС отримують під час служби та чим вони цінні у цивільній кар'єрі.
А також представимо ще дві компанії, які успішно співпрацюють із ветеранами.

Нагадаємо, що у попередніх матеріалах ми вже розповіли про психологічні бар'єри ветеранів, що заважають їм знайти роботу, та упередження роботодавців, які не дозволяють розглядати на вакансії кандидатів із військовим досвідом.

Спецпроєкт реалізується в межах інформаційної кампанії «Військовий імунітет у цивільній кар'єрі» ГО «Центр зайнятості вільних людей» у партнерстві з кар'єрним порталом Happy Monday за технічного адміністрування РЦ «ГУРТ» у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки уряду Королівства Нідерландів.
За даними «Центру зайнятості вільних людей», 78% ветеранів не сприймають військову службу як частину своєї кар'єри. Так, їм доводилося готувати їжу, будувати бліндажі, надавати першу медичну допомогу, керувати підрозділом чи розробляти спецоперацію. Але хіба це може якось знадобитися у мирному житті? І хіба таке вкажеш у резюме?
«Так думають багато з тих, хто повернувся зі сходу та зараз прагне знайти роботу. Вони не розуміють, як інтегрувати досвід, отриманий під час служби, в цивільну кар'єру, вважаючи, що він є цінним лише на фронті. Але вміння працювати в команді на спільний результат, ухвалювати рішення в умовах невизначеності, стресостійкість, адаптивність, відповідальність та багато інших цінних навичок активуються саме під час військової служби. І це важливо знати, приймати, вміти підкреслювати та застосовувати. Зокрема, під час працевлаштування».


Ось декілька цитат самих ветеранів щодо того, які навички їм вдалося прокачати під час служби.
Оксана Філоненко
Виконавча директорка ГО «Центр зайнятості вільних людей», засновниця проєкту «Воїну — гідна праця», експертка з працевлаштування ветеранів
Армія — це закритий соціум, де ти щодня спілкуєшся зі своїми побратимами. Ти не можеш їх уникнути, на все «забити» і змінити обстановку. Тому щодня навчаєшся комунікувати і взаємодіяти з товаришами.

Зараз я працюю адміністратором соціального простору, тому майже вся моя робота — комунікація з відвідувачами, резидентами та партнерами, взаємодія з колегами. Саме тут і стали в пригоді набуті навички в армії.
про навичку взаємодіяти з людьми
У кожного смаки різні, але у полі з харчуванням особливо не розгуляєшся. Твій арсенал — сардини і тушонка. Однак і тут ми намагалися вгодити кожному. А методом проб і помилок визначали, що заходить «цільовій аудиторії», а що не дуже.

Особливо яскраво навички адаптації проявлялися під час смаження яєчні. Це було схоже на конвеєр або такий собі фронтовий «МакДональдз»: «Вам скільки штук? Збивати? Як обсмажити? Приходьте за добавкою. Вільна каааасааааа!»
про навичку адаптуватися до різних умов
Раніше в роботі я покладався виключно на себе.

Війна ж навчила довіряти. Вчорашні незнайомці стали побратимами. Ми довіряли один одному свій сон, свою безпеку, свої страхи і мрії. Я зрозумів, наскільки велике значення має здобута побратимами інформація, їхні знання, навички і досвід. Запитати, порадитися, попросити навчити — означало вберегти себе і побратимів від помилок ціною в життя.

Зараз я начальник відділу Міністерства у справах ветеранів у Вінницькій області. Остаточно переконався, що якісні зміни — це командна робота. Один воїн здатний виграти бій, але перемогу у битві одержує військо.
про вміння довіряти та працювати в команді
Про навички ветеранів, які стануть у пригоді в цивільній кар'єрі
Більш комплексно подивитися на навички, які екскомбатанти розвивають під час служби в зоні збройного конфлікту, нам допомогла Катерина Маргітіч, HR-менеджерка, кар'єрна консультантка та дружина ветерана.

За основу аналізу вона пропонує взяти 10 навичок, які на Всесвітньому економічному форумі визнали найактуальнішими на найближчі п'ять років.


    1. Аналітичне мислення та інноваційність.

    2. Активне навчання та стратегії навчання.

    3. Комплексне розв'язання складних проблем.

    4. Критичне мислення та аналіз.

    5. Креативність, оригінальність та ініціативність.
    6. Лідерство та соціальний вплив.

    7. Використання технологій, моніторинг та контроль.

    8. Створення технологій та програмування.

    9. Витривалість, стресостійкість та гнучкість.

    10. Логічна аргументація, розв'язання проблем та формування ідей.
Отже, саме ці навички найбільше цінуватимуть роботодавці. І, як стверджує Катерина Маргітіч, більшість із них так чи інакше прокачуються на військовій службі.
Аналітичне мислення та інноваційність
Навичка №1
Це про вміння помічати проблеми після детального аналізу різної інформації та знаходити рішення не тільки серед тих, які вже тестували, але й впроваджуючи нові.
«Без аналітичного мислення у зоні збройного конфлікту знаходитися нереально. Бо якщо не проаналізувати дії суперника та свої, то можна, наприклад, помилитися з планом захоплення, не тим шляхом спробувати вивести з оточення бійця, обрати не ту стратегію. І ціна помилок у такому випадку дуже висока — людські життя.

Щодо інноваційності, то на війні без неї теж ніяк. Бо якщо діяти банально, за шаблоном, то є ризик, що суперники зможуть передбачити ваші дії. Тому доводиться вигадувати та тестувати нові стратегії, підходи до управління своєю командою чи у розв'язанні чергової проблеми».

Катерина Маргітіч
HR-менеджерка, кар'єрна консультантка
Активне навчання та стратегії навчання
Навичка №2
Це про вміння швидко вчитися новому й загалом постійно знаходитися у процесі покращення своїх навичок, здобуття нових. А ще про пошук комфортних для себе стратегій отримання та засвоєння знань.
«Лише за останні два роки до проєкту «Воїну — гідна праця» надійшло близько 1000 заявок від ветеранів з бажанням пройти курси навчання та перекваліфікації. Половина з них уже закінчила навчання та застосовує здобуті знання на практиці. Це свідчить про те, що екскомбатанти бажають змінити своє життя та готові прикладати до цього зусиль».
Катерина Маргітіч
HR-менеджерка, кар'єрна консультантка
Комплексне розв'язання складних проблем
Навичка №3
Це про вміння знаходити причину виникнення проблеми, осмислювати її наслідки, продумувати та реалізовувати план дій для комплексного вирішення. Загалом це про поєднання творчого підходу та стратегічного мислення.
«Територія збройного конфлікту — це суцільна зона складних ситуацій та проблем, які часто настають раптово та у великій кількості. І військовим нічого не лишається, як їх вирішувати. Наприклад, одночасно розв'язувати цілу низку питань: проводити рятувальні операції; думати над планом оточення та захоплення; налагодити логістику доставки військового спорядження, а також вчасного перевезення поранених до шпиталів; підтримувати бойовий дух побратимів.

Завдяки такій «прокачці», ветерани АТО/ООС досить ефективні у кризових ситуаціях чи в умовах багатозадачності».

Катерина Маргітіч
HR-менеджерка, кар'єрна консультантка
Лідерство та соціальний вплив
Навичка №4
Лідерство — це про вміння будувати довірливі відносини з іншими, вести за собою, нести відповідальність за свої дії, йти на ризик.
«Насправді лідерство та соціальний вплив проявляються у бійців ще на етапі, коли вони приймають рішення поїхати в зону АТО/ООС. І далі ця навичка тільки розвивається, коли військові управляють спочатку невеликими взводами, потім — більшими, вчаться нести відповідальність за свої слова, рішення та напарників, впроваджувати зміни. Також ветеранські спільноти мають великий вплив на розвиток державності та формування свідомості українців».
Катерина Маргітіч
HR-менеджерка, кар'єрна консультантка
Витривалість, стресостійкість та гнучкість
Навичка №5
Це про вміння адекватно та ефективно діяти, попри некомфортні та незвичні умови.
«У військових немає вибору, розвивати ці навички чи ні. Без них вони б просто загинули. Тому вони вчаться не спати по 2-3 доби підряд, витримувати холод та спеку і зберігають добрий гумор в умовах постійної небезпеки. В результаті стають відмінними кризовими менеджерами, які не впадають в паніку, коли щось йде не так, а вміють зібрати себе до купи та ефективно діяти.

Також жодна операція в зоні бойових дій неможлива без таких навичок військових як критичне мислення, креативність та ініціативність, логічна аргументація та використання технологій. Звісно, не можна стверджувати, що у екскомбатантів є усі з перерахованих навичок. Але здебільшого — так. Тому якщо ви хочете вмотивованого, наполегливого та відданого працівника — шукайте його і серед ветеранів також».
Катерина Маргітіч
HR-менеджерка, кар'єрна консультантка
Думка роботодавців щодо співпраці з ветеранами
Досвід компанії «Леруа Мерлен Україна»
Як військовий досвід кандидатів впливає на процеси найму
Надія Кудрявцева
начальниця відділу кадрів одного зі столичних магазинів мережі
Марія Богдан
фахівчиня з підбору персоналу
Тому ми не ставимось упереджено до кандидатів, не зважаємо на колір їхньої шкіри, вік, стать чи наявність певного досвіду. Але ми шукаємо «своїх» людей — які б розділяли наше бачення, цінності та цілі.

Особисто я під час співбесіди звертаю увагу, передовсім, на професійні навички кандидатів. А те, має він/вона досвід служби в армії чи ні, — сприймаю просто як частину біографії людини та, можливо, певне свідчення її дисциплінованості.

Надія Кудрявцева: При відборі людей в компанію я звертаю увагу на такі чинники як бажання працювати, зокрема в «Леруа Мерлен», особисті цінності, професійний досвід. Також зважаю на те, як людина проводить свій вільний час (з користю чи ні), які стосунки мала з колишніми роботодавцями, колегами тощо.

А до військового досвіду кандидата ставлюся, скоріше, позитивно, ніж негативно. В мене немає упереджень стосовно цього, адже я розумію, що серед ветеранів, як і неветеранів, є кандидати з цінностями, які ми шукаємо, або без них.
Марія Богдан: Компанія «Леруа Мерлен Україна» захищає людські цінності та бере на себе корпоративну соціальну відповідальність. І одним із наших актуальних зобов'язань є плекати розмаїття людей.
Про ветеранів у компанії
Надія Кудрявцева: Нині у компанії працюють шість екскомбатантів. Більшість — на посадах спеціалістів з обслуговування клієнтів, а один — менеджер із комерційної діяльності.

Зокрема, в нашому магазині на Саперно-Слобідській вже півтора року працює співробітник з військовим досвідом. Пунктуальний, працьовитий, спокійний, розуміє ієрархію, допомагає колегам. Він з тих, на кого можна розраховувати.
Марія Богдан: У нашому підрозділі на Оболоні є співробітник, який працював в компанії до служби й повернувся після демобілізації. В його ставленні до роботи нічого не змінилося, він залишився таким же відповідальним і відданим роботі. В стосунках із колегами це відкрита, доброзичлива та компанійська людина, колектив його дуже поважає. До речі, нещодавно він отримав підвищення. Але все ж таки досвід АТО вплинув на нашого колегу — він ніби став більш зрілим у своєму ставленні до життя…
tild3539 6434 4664 a465 353563613739 empty tild6633 3063 4134 a430 306232663963 empty 2 tild3739 3630 4539 b163 376335396435 empty 1
Колишній учасник АТО/ООС, менеджер відділу «Інструменти» Микола Гусєв
Що цінують у співробітниках з військовим досвідом

Марія Богдан: Організованість, командний дух, дисциплінованість, пунктуальність, беззаперечне виконання завдань та посадових обов'язків.

Надія Кудрявцева: Наші ветерани будь-яку проблему, в якій інші можуть бачити катастрофу, сприймають із позитивним спокоєм та впевненістю, що не існує завдань без рішення.


Про особливості співпраці з екскомбатантами

Марія Богдан: Ми розуміємо, що кандидати-ветерани певний час знаходилися у зовсім інших реаліях і потребують адаптації не лише до реалій нової компанії, але й в цілому — до цивільного життя.

У «Леруа Мерлен Україна» багато уваги приділяють адаптації співробітників. Як нових, так і тих, хто робив перерву у своїй роботі з різних причин (мобілізація, довготривала відпустка тощо). Наша програма інтеграції дозволяє співробітникам дізнатися (або поновити свої знання) про основні засади, процеси, правила діяльності та політики компанії. А також — отримати підтримку менеджерів із будь-яких питань.

Надія Кудрявцева: Наша компанія дотримується етичних норм, згідно з якими всі співробітники рівні, а дискримінація та переслідування — недопустимі.

Долучившись до команди «Леруа Мерлен Україна», ветерани автоматично потрапляють у середовище однодумців, людей, основними цінностями яких є відкритість, простота, командний дух, повага та доброзичливість. Тому адаптація проходить легше, швидше та без зайвого стресу.
Досвід ГК «Епіцентр К»
Як військовий досвід кандидатів впливає на процеси найму

Менеджерка з персоналу ТЦ Вінниця Яна Савчук: Найперше, на що звертаємо увагу при наймі працівників, — це відповідність до вимог посади. Також важливими показниками для прийняття позивного рішення є досвід роботи кандидата, комунікабельність та активна життєва позиція. У компанії
«Епіцентр К» готові допомагати отримувати нові знання, але працівник теж має бути зацікавлений у процесі.

Наталія Бондар, менеджерка з персоналу ТЦ Київ: Застережень чи якихось упереджень щодо пошукачів із військовим досвідом у компанії ніколи не було. Деякі кандидати після АТО пройшли реабілітацію і відверто говорили про це на співбесіді.

Кароліна Боторська, менеджерка з персоналу ТЦ Черкаси: Звісно, на інтерв'ю ми більше уваги приділяємо кандидатам з військовим досвідом, адже важливо визначити їхній психоемоційний стан. Для роботи з покупцями така компетенція як стресостійкість є надважливою.


Про ветеранів у компанії

Петро Михайлишин, генеральний директор ГК «Епіцентр К»: У торговельній мережі «Епіцентр К» зараз працює 183 учасники бойових дій. Серед них є продавці непродовольчих товарів, завідувачі секції, фахівці з експертного продажу, фінансисти, водії служби доставки, охоронці. Більшість із них вже були співробітниками компанії до початку збройного конфлікту на сході, але є й ті, хто прийшов до нас уже після проходження служби. За ними зберігалося робоче місце, а колектив підтримував і з нетерпінням чекав на повернення колег.

Ольга Воляник, менеджерка з персоналу ТЦ Луцьк: У нашому торговельному центрі водієм автотранспортних засобів працює ветеран Анатолій Лукашенко. Він служив у Національній гвардії України, а після виходу на військову пенсію потрапив у нашу компанію. Це акуратний, вихований, завжди привітний та по-військовому дисциплінований працівник, який відмінно виконує свою роботу. Я, до речі, лише недавно дізналася, що Анатолій служив на сході — коли напередодні Дня захисника України побачила списки працівників, яких ми мали вітати подарунками.
tild6461 6135 4636 b663 383531656665 empty tild3334 3136 4564 a164 373437396361 empty 1 tild6166 6437 4965 b436 646333303838 empty 2
Анатолій Лукашенко
Катерина Процун, менеджерка з персоналу ТЦ Рівне: Наш працівник Назарій Свентик був учасником АТО у 2013-2014 роках, проходив службу в с. Степанівка, Донецької області (позиція — Савур-Могила). До нас у компанію прийшов у 2018 році продавцем непродовольчих товарів.

Колеги характеризують його як людину, яка завжди прийде на допомогу. Вчасно виконує поставлені робочі завдання, відповідальний, врівноважений та стриманий. З покупцями — привітний, завжди допоможе зробити бажану покупку, детально розкаже про характеристики та особливості товару.
Що цінують у співробітниках з військовим досвідом

Віталій Пушкаренко, директор ТЦ Черкаси:
Співробітник із військовим досвідом — це насамперед дисциплінований працівник, командний гравець і той, хто знає, що таке відповідальність. Готовий підтримати своїх колег, чесний і з почуттям власної гідності.

Олена Осіік, менеджерка з персоналу ТЦ Одеса: Будь-який досвід формує нас як особистостей. Зокрема, військовий досвід розвиває такі компетенції як відповідальність та орієнтація на командний результат. І це саме те, що ми цінуємо в працівниках.

Ігор Кононенко, директор ТЦ Житомир: Перевагою роботи з ветеранами є їхня висока організованість, підвищена відповідальність і робота в команді. Це категорія працівників, на яку можна повністю покластися. Це сильні духом люди, які не бояться труднощів і неординарних складних завдань.

К атерина Процун, менеджерка з персоналу ТЦ Рівне:
Особисто моє враження щодо ветеранів АТО після співбесід із такими кандидатами — це люди, які хочуть змін, і це люди, які дуже багато зробили для того, щоб ці зміни настали.


Про особливості співпраці з екскомбатантами

Йолана Каменчук, директорка з управління персоналом ГК «Епіцентр К»: Кожен менеджер з персоналу торгової мережі «Епіцентр К» з повагою ставиться до всіх кандидатів, які бажають долучитися до роботи у компанії.

Окремих програм для адаптації працівників-учасників АТО/ООС у нас немає. Але є підтримка, що надається керівництвом та колегами. Ми робимо все, щоб наші ветерани почували себе важливими та потрібними у колективі.

Якщо у такого співробітника з'являються психологічні проблеми, то ми робимо все можливе, аби допомогти йому вийти зі складного стану та повернутися до успішної роботи в компанії. Долучаються і менеджер із персоналу, і безпосередній керівник та директор торговельного центру, за потреби запрошуємо психолога.
tild3164 3334 4832 a164 663732313438 empty 2 tild3933 3663 4864 b161 383965613262 empty photo tild3964 6234 4035 b839 306536633036 empty 1
Назарій Свентик
~
Про інформаційну кампанію «Військовий імунітет у цивільній кар`єрі»
Мета проєкту — підвищити обізнаність учасників АТО/ООС про те, як можна інтегрувати військовий досвід у цивільну кар'єру, та налагодити їхній діалог із роботодавцями.


Зареєструвавшись у проєкті, ветерани зможуть отримувати інформаційні дайджести, матеріали та консультативну допомогу з таких нагальних питань:

1. Як подати військовий досвід у резюме?
2. Як говорити про військовий досвід на співбесіді?
3. Шляхи/методи адаптації військових навичок.
4. Як знайти свого роботодавця?
Також ветерани та ветеранки можуть додатково отримати індивідуальну кар'єрну консультацію від експертів.
Проєкт втілюється командою ГО «Центр зайнятості Вільних людей» за технічного адміністрування РЦ «ГУРТ» у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки уряду Королівства Нідерландів. Думки та погляди, що викладені у статті, належать авторам та не обов'язково відображають погляди та позицію Програми та уряду Королівства Нідерландів.

Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують дванадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз, Європейський інвестиційний банк, Посольство США в Україні, а також уряди Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.


More
More More for companies
Job seekers
For companies
Login
Have idea!

Thanks!

Our editors are notified.