Last updated
11 hours ago

Асистент із звʼязків з громадскістю/PR Assistant до Help-Hilfe zur Selbsthilfe

Help – Hilfe zur Selbsthilfe
full-time office Kyiv (Україна) junior intermediate
Login to save it to your profile
match

Find out how this job fits your career goals

Add preferences

АСИСТЕНТ ІЗ ЗВ’ЯЗКІВ З ГРОМАДСЬКІСТЮ ДЛЯ ВІДОКРЕМЛЕНОГО ПІДРОЗДІЛУ ХЕЛП — ХІЛЬФЕ ЦУР ЗЕЛЬБСТХІЛЬФЕ Е.Ф. В УКРАЇНІ

Про Help:

Німецька гуманітарна організація «Help-Hilfe zur Selbsthilfe» (Help) працює по всьому світу протягом вже 40 років. Наразі ми впроваджуємо проекти у більше ніж 25-х країнах.

З часу свого заснування у 1981 році, Help прагне надавати швидку, стабільну та довгострокову допомогу та підтримку людям, що її потребують. Help покращує умови життя та підвищує стійкість людей у скрутному становищі в усьому світі.

Help шукає кваліфікованого кандидата на позицію Асистент із зв’язків з громадськістю для забезпечення проектної діяльності.

Ключові обовʼязки:

  • Створення контенту: написання текстів про діяльність організації, створення відео контенту з доступних фото/відео матеріалів, створення графічних матеріалів для публікацій та для видимості проєктної діяльності. Створення відео історій відбувається у співпраці із відеографом, для монтажу остаточного відео ролику потрібно створити і надати режисеру монтажу файл із субтитрами.
  • Публікація контенту: після створення матеріалів для публікації, потрібно якісно їх розповсюдити, щоб забезпечити активну присутність організації в інтернет, для цього потрібно регулярно постити їх на сторінках організації у соцмережах та на вебсайті.
  • Робота в соціальних мережах: налаштування таргетованої реклами, збір та аналіз даних для аналітики, генерація ідей для органічного піару.
  • Допомога під час візитів на місця, проведення інтерв’ю та створенні фото/відеоматеріалів.
  • Допомога із опрацюванням документації, що стосуються роботи відділу.
  • Розсилка прес релізів та підтримка бази даних контактів ЗМІ для висвітлення діяльності організації.

Кваліфікація:

  • Володіння англійською та українською мовами на високому рівні.
  • 1+ років досвіду роботи в соціальних мережах (Facebook, Instagram, YouTube).
  • Здатність працювати як самостійно, так і в команді.
  • Здатність швидко навчатися та адаптуватися до нових завдань.
  • Попередній досвід роботи в громадському/неурядовому секторі, як місцевому, так і міжнародному, з аналогічним обсягом і типом роботи буде плюсом.

Зацікавлені кандидати, що відповідають вимогам, запрошуються надсилати резюме (CV) англійською мовою до 30.09.2024.

Додаткові підтвердження (дипломи, рекомендаційні листи тощо) на цій стадії не потрібні.

Запрошуємо кандидатів з інвалідністю подавати заявки.

Повідомлення отримають лише ті кандидати, що пройдуть відбір для співбесіди.

Ми закликаємо кваліфікованих кандидатів надіслати резюме якомога швидше, адже заявки розглядатимуться на поточній основі.

PUBLIC RELATIONS ASSISTANT FOR THE REPRESENTATIVE OFFICE OF HELP — HILFE ZUR SELBSTHILFE E.V. IN UKRAINE

About Help:

German organization «Help-Hilfe zur Selbsthilfe» (Help) has been active worldwide for 40 years. We are currently implementing different programs in more than 25 countries.

Since its foundation in 1981, Help has been committed to providing people in need with prompt, sustainable, and long-term aid and support. Help strengthens survivability, improves living conditions, and increases the resilience of people in difficulty worldwide.

Help is looking for a qualified candidate for the position of PR Assistant to support project activities.

Key responsibilities:

  • Content creation: writing texts about the organization’s activities, creating video content from available photo/video materials, creating graphic materials for publications and for the visibility of project activities. Video stories are created in collaboration with a videographer; to edit the final video, you need to edit and provide the editing director with a file with subtitles.
  • Publication of content: after creating materials for publication, it is necessary to distribute them in a quality manner to ensure the organization’s active presence on the Internet, which requires regular posting on the organization’s social media pages and website.
  • Work in social media: setting up targeted advertising, collecting and analyzing data for analytics, generating ideas for organic PR.
  • Assistance during site visits, interviews, and photo/video production.
  • Assist with the processing of documentation related to the department’s work.
  • Sending press releases and managing a database of media contacts for the organization’s events and initiatives.

Qualifications:

  • High level of English and Ukrainian language skills.
  • 1+ years of experience in social media (Facebook, Instagram, YouTube).
  • Ability to work both independently and in a team.
  • Ability to learn quickly and adapt to new tasks.
  • Previous experience in the public/non-governmental sector, both local and international, with a similar scope and type of work will be a plus.

Interested and eligible candidates are invited to submit their CVs in English by 30.09.2024.

No additional confirmation (diplomas, letters of recommendation, etc.) is required at this stage.

Only those candidates who are selected for an interview will be notified.

We encourage qualified candidates to submit their CVs as soon as possible, as applications will be reviewed on a rolling basis.

Job information
Published: 19 вересня 2024
Up to: 30 вересня 2024

Do you want to apply?

Please, login or register to see details how to apply for this job.
Life can surprise you - try it!
Complain about the vacancy
Learn more

Що варто знати про Help – Hilfe zur Selbsthilfe

Unfortunately, the company doesn't have full profile on Happy Monday yet

Do you work at this company? Learn how to create full profile

About company