Вважається, що без англійської зараз нікуди. Ми вирішили це перевірити і спитали у наших читачів, чи потрібна їм англійська для кар’єри та як знаходити час на її вивчення. А Grade Education Centre і Перший Кембриджський освітній центр поділились порадами з ефективного навчання.
У рамках дослідження ми розпитали 527 читачів Happy Monday про англійську в їхньому професійному житті. 58% респондентів працюють в українських компаніях, 35% – у міжнародних компаніях, а 7% – фрілансери. Що ж ми дізналися?
Англійська сприяє кар’єрі майже у 100% випадків
97,6% респондентів визнали, що знання англійської допомагають розвитку їхньої кар’єри, і лише 2,4% вона зовсім не потрібна. Роботодавці дотримуються такої ж думки.
«Якщо раніше знання англійської мови було додатковою вимогою чи перевагою, то зараз це як володіння комп’ютером – must have. Англійською ми спілкуємось з клієнтами, створюємо презентації, відстежуємо нову літературу, проекти і тренди. Звичайно, у нас є позиції, на які ми приймаємо спеціалістів без знання мови, але якщо людина планує зростати, в неї обов’язково має бути бажання удосконалювати англійську. Мінімальний рівень знання мови для middle-позицій – Intermediate».
Результати мовних іспитів є підставою для підвищення
Як роботодавці перевіряють рівень англійської кандидатів? Найпопулярніший метод – співбесіда англійською. Саме так перевіряли знання у 32,8% опитаних. 13,2% кандидатів проходили відповідний тест при працевлаштуванні. У приблизно 2% попросили показати сертифікат або результати мовного іспиту на підтвердження рівня англійської.
11% опитаних взагалі назвали результати міжнародних тестів з англійської (IELTS, TOEFL або Cambridge English) підставою для підвищення на роботі!
Більше половини опитаних володіють англійською на дуже високому рівні
Найбільше опитаних володіють англійською на рівні Upper-Intermediate (36,6%). На другому місці – рівень Intermediate (31,4%), далі йде Advanced (12,9%), Pre-Intermediate (12,2%), Elementary (5,2%) та Proficiency (1,7%).
Якщо взяти до уваги тільки Upper-Intermediate, Advanced та Proficiency, вийде, що більше половини опитаних (51,2%) володіють англійською мовою на дуже високому рівні.
Працівники міжнародних компаній знають англійську краще
У тих, хто працює у міжнародних компаніях, рівень англійської очікувано вищий. Серед респондентів-«міжнародників» співробітники з високим рівнем англійської (Upper-Intermediate, Advanced, Proficiency) складають 64%.
Серед тих, хто працює в українських компаніях, англійську від Upper-Intermediate до Proficiency знають 44,5%.
Англійською краще володіють представники креативної сфери та стартапів
Якщо говорити про українські компанії, то англійською краще володіють представники креативної сфери та стартапів – 60% респондентів із цих сфер знають англійську на рівні Upper-Intermediate, Advanced або Proficiency.
На такому ж рівні володіють мовою 40% представників державного сектору, 38% представників комерційної сфери та лише 20% співробітників некомерційних організацій.
Якщо говорити про міжнародні компанії, то тут ситуація трохи інша. Найкраще англійською володіють представники некомерційних міжнародних організацій – 75% працівників цієї сфери знають мову на рівні від Upper-Intermediate до Proficiency. У стартапах ця частка складає 72%, у креативній сфері – 68%, а у комерційній – 61%.
Майже 100% опитаних готові вдосконалювати свою англійську
96,7% респондентів готові додатково вивчати англійську заради свого кар’єрного зростання, хоча більшість із них, як ми вже виявили, і так володіє мовою на досить високому рівні.
Найпопулярніші варіанти вивчення англійської:
- курси англійської мови (обрали б для себе 62,7%);
- speaking clubs (обрали б для себе 46%);
- самостійне вивчення (обрали б для себе 44,3%);
- підготовку до мовних іспитів (обрали б для себе 21,6%).
Серед інших варіантів респонденти назвали індивідуальні уроки з репетитором, проживання в англомовній країні, мовні курси за кордоном, серіали / фільми / TED Talks англійською.
Майже третина опитаних (29,3%) має змогу вдосконалювати мову за рахунок роботодавця, який оплачує корпоративні або сторонні курси англійської.
5 лайфхаків із вивчення англійської
1. Визначте, який метод вивчення англійської підійде вам найкраще
Підходи до навчання можуть бути різними: комусь подобається займатися тет-а-тет із викладачем, а комусь ближче взаємодія з іншими та максимальне занурення у мовне середовище. У першому випадку викладач стає активним партнером у процесі навчання, тому часто саме його особистість відіграє ключову роль в успіхах студента. Тут важливо знайти «свою» людину.
У другому випадку мова йде про комунікативну методику і активне застосування вивченого у групі – невід’ємні елементи ефективного навчання. Атмосфера на такому занятті дозволяє подолати мовний бар’єр та отримати задоволення від спілкування. Водночас викладач може приділяти достатньо індивідуальної уваги кожному.
Є різні думки щодо ефективності обох методів, але тут усе індивідуально. Потрібно обрати варіант, комфортний та ефективний конкретно для вас. Але важливо не робити висновки одразу ж після першого заняття – за такий короткий час неможливо розібратися у процесі та своєму ставленні до нього.
2. Якщо хочете результатів – приготуйтеся працювати
Період навчання на одному рівні може бути різним – це дуже індивідуально. Але, згідно з кембриджськими дослідженнями, щоб пройти рівень у середньому потрібно провчитися 200 аудиторних годин, не враховуючи домашні завдання. Звісно ж, ця цифра може бути меншою або більшою, але факт залишається фактом – для вивчення мови потрібно докладати зусиль.
3. Визначте, що ви можете вивчити самостійно, а що важливо робити з викладачем
Є загальноприйнята думка, що ази мови, основи основ, особливо якщо це для вас перша іноземна мова, краще вивчати з фахівцем. Далі можливі різні варіанти.
Якщо немає можливості активно використовувати англійську у повсякденному житті, заняття в групі – один із найкращих варіантів. Адже у мови є властивість забуватися без постійного використання.
Самостійно легше читати та слухати. А от вчитися говорити та писати самому складніше. Граматику та лексику можна вивчати й самостійно, але створити умови для використання нової лексики та граматичного матеріалу на практиці краще зможе фахівець. Регулярні заняття з викладачем також допомагають і з дисципліною, створюючи певні рамки та дедлайни. Також важливий і зворотний зв’язок від викладача, який допомагає враховувати та позбуватися помилок.
4. Обов’язково вимірюйте свої результати та фіксуйте досягнення
Можна спробувати пройти онлайн-тестування, яке перевіряє рівень англійської. Однак воно часто обмежується перевіркою знань граматики та лексики і не враховує інші аспекти: вміння висловлюватися англійською, читати та сприймати мову на слух. Такий результат дуже приблизний і не може об’єктивно оцінити рівень мови.
Другий спосіб – пройти тестування в мовній школі. Воно, зазвичай, перевіряє навички читання, письма, ту ж лексику та граматику, а також навички усного мовлення. І, звісно ж, можна скласти мовний іспит, який всебічно перевіряє рівень мови. Наприклад, будь-який з лінійки Кембриджських іспитів (A2 Key, B1 Preliminary, B2 First, C1 Advanced, C2 Proficiency). Пройти такий тест коштує зусиль, часу і грошей, але дає об’єктивний результат, а сертифікат визнається в усьому світі.
5. Готуйтеся до складання іспиту на сертифікат
Є чимало нюансів, знання яких полегшує складання іспиту. Це зовсім не означає, що не можна складати іспит без підготовки. Можна, але є певні особливості завдань, що і вивчаються під час підготовки, незнання яких може призвести до помилки і вплинути на результат, навіть якщо ви бездоганно знаєте англійську.
Як навчатися ефективно?
«Коли я почала вивчати англійську, у мене була перерва у роботі, тож я мала час втягнутись і зацікавитись. І коли вийшла на нове місце роботи, ходити на курси вже не здавалося мені непосильним завданням. Навпаки, це стало додатковим зарядом позитиву після робочого дня. Мій чоловік теж вивчає англійську, тому я підбирала графік занять, який би співпадав із його заняттями. Тепер вільний час для сімейних справ і розваг у нас співпадає.Я намагаюсь використовувати вільний час у транспорті та обідню перерву на роботі для повторення теми та роботи над домашнім завданням. Ще я використовую додаток Lingualeo для вивчення нових слів із занять».
«Я пробувала різні онлайн-курси, школи і мобільні додатки. У результаті зрозуміла, що потрібно саме мені – робота з викладачем та в групі. Бо читати, слухати і проходити тести я можу самостійно, але підказати, пояснити, порадити щось додаткове може тільки викладач. А уникнути звикання до однієї вимови дозволили суботні клуби. Було дуже складно виділити час на навчання – на жаль, завжди знаходиться щось більш термінове… Але я для себе все ж вивела кілька пунктів.
1. Я відразу оплачую обраний курс повністю – так я не маю шансу зупинитись на півдороги. Ще мені соромно прийти на заняття непідготовленою – тому домашнє завдання завжди має бути виконане.
2. Якщо я не маю часу на повноцінне заняття, намагаюсь виділити хоч 15 хвилин: прочитати анекдот англійською, послухати пісню (і розібратись, про що вона), прочитати хоч одну новину в інтернеті чи відкрити правило з граматики. Головна умова – ЩОДНЯ!
3. Півтори години на дорогу «дім-робота» та «робота-дім» я зараз використовую з користю: читаю. Я дуже вдячна Grade Education Centre за бібліотеку! Читаю книги англійською, адаптовані для свого рівня. Навіть ті дві-три сторіночки наближають мене до цілі. А яке це неймовірне відчуття, коли книгу читаєш в оригіналі!
4. Домовилась із подругою, що переписку у Viber ми ведемо тільки англійською – спочатку було неймовірно складно, майже за кожним словом доводилось звертатись до словника, однак вже за місяць ми вийшли на новий рівень, і наші переписки можуть переходити в телефонну розмову».
Thanks!
Our editors are notified.