Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Хто такий аудитор та як ним стати: екскурс у професію та поради з розвитку кар’єри

29.05.23 Велика кар’єра PR 2 хв читання

Продовжуємо спецпроєкт «Велика кар’єра», в рамках якого розповімо про п'ять спеціальностей, що відкривають шлях до роботи у компанії «Великої четвірки» — EY в Україні

Сьогодні знайомимось із професією аудитора. Перше, що спадає на думку, коли чуєш про цю спеціальність — нескінченні Excel-таблички з цифрами та даними. Але робота аудитора — це не лише підрахунки та «копання» в папірцях. Це також і спілкування з клієнтами та командою, цікаві відрядження і занурення у бізнеси з різних сфер. Про те, чим насправді займається аудитор, які скіли потрібні такому професіоналу та з чого почати кар’єру в аудиті, розповідає партнер компанії EY в Україні В’ячеслав Купрій.

Хто такий аудитор та як ним стати: екскурс у професію та поради з розвитку кар’єри 1

В’ячеслав Купрій

Про свій кар’єрний шлях

Моя історія в EY розпочалась 16 років тому. Я починав із позиції staff auditor і за ці роки пройшов усі кар’єрні сходинки аж до партнера. До цього я мав досвід роботи у державному секторі та кількох IT-компаніях. Однак мені всюди дуже швидко ставало нудно, зазвичай за рік я досягав стелі в професійному розвитку. І лише потрапивши в EY, відчув, що це місце, де хотів би залишитись надовго. Так і вийшло.

Чим займається аудитор

Якщо у вашій уяві аудитор — це втомлена людина, яка чергову ніч без сну копирсається у паперових документах в надії звести розрахунки за допомогою дерев’яної рахівниці, то не хвилюйтесь — це давно вже не так. Робота сучасного аудитора — це не просто механічна перевірка: дебет — вліво, кредит — вправо. Якісний аудит вимагає досконалого знання бізнесу клієнта, тенденцій його розвитку, української й глобальної економіки.

Результатом роботи аудитора є висновок щодо відповідності фінансової звітності компанії концептуальній основі — переліку правил, що регулюють визнання операцій в обліку, оцінку активів та зобов’язань підприємства.

Без втручання аудиторів жоден бізнес не зможе розвиватись та масштабуватись. Адже для того, щоб отримати зовнішнє фінансування (кредит або інвестиції у капітал), компанія повинна надати звітність, підкріплену висновком незалежного аудитора.

Зараз типовий робочий день аудитора проходить у корпоративному або «домашньому» офісі. До пандемії та повномасштабного вторгнення значну частину робочого часу займали відрядження. Аудитори їздили до клієнтів на виробництво, щоб досконально вивчити бізнес зсередини. На сьогодні комунікація з клієнтами здебільшого перейшла в онлайн. Також аудитор багато спілкується з командами в межах компанії. Інтенсивність комунікації з колегами залежить від рівня позиції аудитора: чим вище посада, тим з більшою кількістю команд доводиться взаємодіяти. Решта часу йде на обробку та аналіз інформації, роботу з документацією і власне підготовку звітів.
Хто такий аудитор та як ним стати: екскурс у професію та поради з розвитку кар’єри 2 Хто такий аудитор та як ним стати: екскурс у професію та поради з розвитку кар’єри 3

Hard і soft skills аудитора

Аудитор (від лат. «аудіо») — це той, хто слухає. Отже, бути аудитором означає не тільки робити розрахунки, а й вміти слухати і чути, а потім опрацьовувати отриману інформацію. Тому головне для аудитора — мати аналітичний склад розуму. Аби вирішити те чи інше питання, аудитор мусить поєднувати бізнес-аналітику з аналітикою великих масивів даних. Знадобляться також базові знання з психології та ІТ.

Спеціалістам, які самостійно взаємодіють з клієнтами (це позиції від старшого аудитора і вище), необхідні навички ведення переговорів та вирішення конфліктів. Крім цього, треба вміти доступно пояснити різні аспекти власної роботи колегам, як у ролі ментора для інтернів чи стафів, так і для звітування перед керівництвом.

Важливо також мати бажання навчатись і кар’єрно рости, грамотно керувати власним часом, дотримуватись дедлайнів, брати на себе відповідальність, ставити амбітні цілі та працювати на результат.

Сучасні аудитори мультифункціональні: частково філософи і оратори, частково — кібернетики, а коли треба — парламентери. Кожен день, пропускаючи крізь себе терабайти інформації, вони вишукують філософське каміння (у звітності, авжеж).

Хто такий аудитор та як ним стати: екскурс у професію та поради з розвитку кар’єри 4 Хто такий аудитор та як ним стати: екскурс у професію та поради з розвитку кар’єри 5

Плюси та мінуси професії аудитора

Найбільший плюс у роботі аудитора для мене — це люди, з якими я працюю. Колеги-аудитори щодня заряджають мене енергією та діляться знаннями. Кар’єрна ієрархія тут не грає жодної ролі. Я як партнер можу навчитись чомусь в інтерна та навпаки. А спільна робота з іншими спеціалістами дає змогу швидко й безкоштовно розвинути навички, які я б ніколи не опанував самостійно. Міжнародна компанія — це також портал до бази знань та досвіду інших країн, які ми можемо імпортувати в Україну через взаємодію з іноземними колегами й клієнтами.

Ще однією перевагою роботи аудитора для мене завжди були відрядження. Під час робочих поїздок я та мої колеги побували у багатьох куточках України, у місцях, куди б ми ніколи не поїхали просто так. Ми бачили красу малих містечок, купалися у водах Чорного та Азовського морів, куштували місцеву кухню і дізнавались багато цікавих фактів з історії та побуту місцевості. Я дуже сподіваюсь, що скоро все це знову стане можливим.

«Вишенька на торті» у роботі аудитора — це командні святкування завершення аудиту. Працювати завжди приємніше, коли знаєш, що зможеш розділити успіх з колегами. Формати таких святкувань — окрема тема, але це завжди щось дуже веселе.

Більшість мінусів у роботі аудитора пов’язані з впливом людського фактора. Значна частина роботи аудитора — це спілкування з людьми, а люди всі різні і до кожного треба знайти підхід. Іноді можуть виникати певні технічні труднощі під час збору даних чи підрахунків, але здебільшого такі проблеми швидко вирішуються.

Хто такий аудитор та як ним стати: екскурс у професію та поради з розвитку кар’єри 6 Хто такий аудитор та як ним стати: екскурс у професію та поради з розвитку кар’єри 7

Кар’єрні перспективи: від інтерна до партнера

Кандидати без досвіду в аудиті можуть претендувати на позицію Intern або Staff. Різниця полягає у тому, що на інтернів можуть подаватись студенти, а щоб стати стафом, потрібно мати хоча б мінімальний досвід роботи та розуміння бухгалтерського й фінансового обліку. З інтерна до стафа можна вирости за 3-9 місяців, а з позиції Staff за рік перейти на посаду Advanced Staff.

Далі аудитор має можливість вирости до рівня Senior за період від одного до трьох років. Зазвичай у цій ролі спеціаліст працює протягом трьох років, перш ніж перейти на позицію Manager, а ще через три роки стати Senior Manager-ом. Це керівні посади, вони і про розвиток бізнесу, і про прямі комунікації з клієнтами. Тому, щоб перейти на менеджерську позицію, потрібно пройти українську або міжнародну професійну сертифікацію, а для роботи Senior Manager-ом треба мати обидві ці сертифікації. Senior Manager-ом людина працює мінімум три роки, а потім може досягти найвищого щабля кар’єрної драбини аудитора і стати партнером. Зауважу, що всі партнери у нашій компанії починали з позицій Intern або Staff.

Але якщо на півдорозі ви передумаєте будувати аудиторську кар’єру, завжди можна перейти в інший напрям роботи в межах компанії: консалтинг, податки та юридичні послуги, угоди і транзакції.

Хто такий аудитор та як ним стати: екскурс у професію та поради з розвитку кар’єри 8 Хто такий аудитор та як ним стати: екскурс у професію та поради з розвитку кар’єри 9

Роль команди в роботі аудитора

Аудиторська команда — це така віртуальна піраміда, де зі збільшенням досвіду знижується кількість людей цього рівня. Тобто в команді завжди є декілька аудиторів з досвідом від одного до 3-4 років роботи (Intern, Staff та Advanced Staff), один або два Senior-и, кілька менеджерів і один партнер. Команда аудиторів працює як єдиний механізм. Уявіть швейцарський механічний годинник, де всередині працює багато шестерень різних розмірів, але сказати, яка ж шестерня важливіша — неможливо. Бо якщо прибрати хоча б одну з них, механізм не буде працювати, а годинник перетвориться на дорогу прикрасу. Так і в аудиторській команді всі члени грають свою роль, і сказати, що, наприклад, партнер або Senior Manager важливіші за інтерна або стафа, не можна. Працювати команді над аудитом також допомагають спеціалісти з податків, ІТ, оцінки, юристи.

У кожній команді працює інститут наставництва: більш досвідчені колеги допомагають менш досвідченим, вчать їх усьому, що вміють самі. Під час командної роботи не менш важливо переймати досвід колег з інших напрямків, бо це дуже сильно розширює горизонти знань та навичок.

Хто такий аудитор та як ним стати: екскурс у професію та поради з розвитку кар’єри 10 Хто такий аудитор та як ним стати: екскурс у професію та поради з розвитку кар’єри 11

Міфи про професію аудитора

Аудитори часто бувають занадто прискіпливими

Не можу сказати, що це міф, адже прискіпливість — це одна з ключових якостей аудитора, але я не бачу в цьому нічого поганого. От тільки не згоден з прислівником «занадто». Річ у тому, що весь фінансовий світ приймає рішення базуючись на аудиторських висновках, тому ми мусимо бути впевнені у правильності наших результатів і вважаємо, що зайва перевірка ніколи не завадить.

Аудитори можуть спілкуватись виключно цифрами

Спілкуватись виключно цифрами не дуже зручно, бо є римські цифри, є арабські, можна заплутатись і не правильно одне одного зрозуміти. Ми це пробували, тож знаємо. А якщо серйозно, то аудитори — дуже різнобічні особистості. Серед моїх колег є люди, які цікавляться дизайном, мистецтвом, історією, технікою, балетом, оперою тощо. А про всі ці речі цифрами не поговориш.

Хто такий аудитор та як ним стати: екскурс у професію та поради з розвитку кар’єри 12 Хто такий аудитор та як ним стати: екскурс у професію та поради з розвитку кар’єри 13

Як стати аудитором

Як би дивно це не звучало, але стати аудитором може кожен. Все, що потрібно — готовність навчатися та любов до цифр і складних завдань-викликів. Звісно, перевагою буде економічна освіта, зокрема за спеціальностями фінанси, бухоблік та аудит. Але при відборі на позиції інтернів та стафів в EY, ми звертаємо увагу лише на вміння кандидата аналітично мислити та якість виконання тестового завдання. Ба більше, відбір спеціалістів за дипломом ми вважаємо дискримінацією. На тесті ми перевіряємо базові знання з бухобліку. Всі кандидати отримують перелік тем заздалегідь, аби мати змогу повторити матеріал або опанувати його з нуля. Тому всі в рівних умовах.

Хороший кандидат, не тільки в аудит, а взагалі на будь-яку позицію в EY, окрім базового розуміння основ професії, повинен «горіти очима» та мати нескінченне бажання швидко вчитися та схоплювати все нове.

Можна опановувати професію протягом п’яти років та все одно не мати навіть базових знань, а можна знати всю теорію на зубок, але не розуміти, як її застосовувати. Відточити теоретичні знання та стати справжнім професіоналом можна лише на практиці.
Хто такий аудитор та як ним стати: екскурс у професію та поради з розвитку кар’єри 14 Хто такий аудитор та як ним стати: екскурс у професію та поради з розвитку кар’єри 15

Поради для тих, хто хоче розпочати кар’єру аудитора в EY

Я раджу не вагатися та надсилати резюме в наш HR-відділ. А ще — бути відкритим до нових знань і безперервно навчатися. Кожен професіонал повинен розуміти, що знання, отримані сьогодні, завтра вже будуть нерелевантними. Візьміть собі на озброєння девіз “Per aspera ad astra” (з лат. «крізь терни до зірок») і ніколи не відступайте перед труднощами.

Ось як насправді працюють аудитори 🙂

Хто такий аудитор та як ним стати: екскурс у професію та поради з розвитку кар’єри 16 Хто такий аудитор та як ним стати: екскурс у професію та поради з розвитку кар’єри 17

Бонус: професія очима штучного інтелекту

Якщо потрібно ще простіше описати, чим саме займається аудитор, ось як ChatGPT пояснює професію дитині:

Хто такий аудитор та як ним стати: екскурс у професію та поради з розвитку кар’єри 18 Хто такий аудитор та як ним стати: екскурс у професію та поради з розвитку кар’єри 19

Дізнайтеся більше про роботу в компанії EY в Україні, можливості для початківців та відкриті вакансії.

Читати

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: