Хто такий HR-консультант та як ним стати: екскурс у професію та поради з розвитку кар’єри

12.06.23 Велика кар’єра PR 2 хв читання

Продовжуємо спецпроєкт «Велика кар’єра» та розповідаємо про спеціальності, які відкривають шлях до роботи в компанії «Великої четвірки» — EY в Україні.

Сьогодні знайомимось із професією HR-консультанта. Це спеціаліст, що допомагає роботодавцям побудувати ефективну стратегію управління персоналом, завдяки якій вони зможуть залучати, розвивати та утримувати висококваліфікованих співробітників. Які радощі й труднощі бувають у роботі HR-консультантів, якими якостями повинен володіти такий фахівець та як опанувати цю професію, розповідає Наталія Ткаченко — менеджерка практики People Advisory Services EY в Україні.

Наталія Ткаченко

Про свій кар’єрний шлях

В EY я потрапила, коли ще була студенткою четвертого курсу. Прийшла на позицію інтерна у відділ People Advisory Services в напрям HR-консалтингу. За декілька років я встигла пройти позиції Intern, Staff, Advanced Staff та Senior і зараз працюю менеджером.

Однак в мене була коротка пауза в роботі в EY — близько року я була HR-спеціалістом в IT-компанії. Йшла туди, бо хотіла спробувати свої сили по іншу сторону HR-експертизи, зануритись у процеси всередині команди. Та досить швидко зрозуміла, що HR-консалтинг мені подобається більше, адже тут ми працюємо із запитами від компаній з різних сфер. Тут кожен новий проєкт — це челендж, який дає поштовх до професійного розвитку. На щастя, мене радо прийняли назад у команду EY, і поки що я планую розвивати свою кар’єру саме тут.

Чим займається HR-консультант

Види проєктів

Коли у клієнта є запит, який будь-яким чином стосується взаємодії з персоналом — це робота для відділу HR-консалтингу. Усі проєкти, якими займаються HR-консультанти, можна поділити на кілька основних напрямів:

  • HR-transformation — сюди входить аналіз HR-процесів, політик, практик та підходів компанії, тобто ми досліджуємо, як вона наймає людей, як винагороджує їх, як проводить оцінку ефективності, і допомагаємо знайти слабкі точки та покращити ці процеси;
  • Reward — в таких проєктах ми допомагаємо компаніям побудувати ефективну систему винагороди співробітників, яка буде доцільною з точки зору бюджету організації та достатньою для мотивації персоналу; 
  • Employee Experience — досліджуємо, що відчувають співробітники, працюючи в компанії, що їм подобається, а що вони хотіли б змінити, і готуємо для роботодавця поради, як покращити досвід співробітників на кожному етапі їхньої взаємодії з компанією.

Типові обов’язки

Значна частина роботи HR-консультанта — це спілкування із замовниками та їхніми співробітниками. Ми проводимо інтерв’ю з представниками керівництва компанії, її менеджерами та окремими працівниками, фокусні групи, воркшопи. Також опрацьовуємо HR-документацію компанії, глобальні та галузеві тренди й підходи тощо.

Після цього настає етап активної взаємодії всередині команди: брейншторми, генерація та валідація ідей, дослідження кращих HR-практик та оцінка доцільності їх застосування у компанії клієнта.

Врешті-решт результатом нашої роботи стає презентація, яка містить висновки з дослідження HR-процесів організації та пропозиції щодо їх покращення.

Hard і soft skills HR-консультанта

Ключова навичка для роботи в HR-консалтингу — це вміння планувати. У нас завжди багато проєктів, часто доводиться працювати паралельно з кількома клієнтськими запитами, тому важливо вміти розподіляти свій час та вкладатися у дедлайни. Не обійтися такому фахівцю і без вміння грамотно вибудовувати комунікацію, адже левова частка роботи — це спілкування з клієнтами. Треба знати, коли можна наполягати на своєму, а в яких ситуаціях варто проявити гнучкість та поступитися.

НR-консультанту важливо вміти мислити нестандартно, виходити за рамки загальноприйнятих концепцій і підходів, проявляти креативність, дивитись на ситуацію з різних боків і прорахувати всі можливі варіанти розвитку подій.

Відповідальність та проактивність — це також маст хев. Необхідно бути сильним командним гравцем, ефективно взаємодіяти з колегами, активно включатись в обговорення та прийняття рішень.

Серед хард скілів найбажаніші — навички роботи з програмою Excel, вміння швидко знаходити та структурувати інформацію. Потрібен також високий рівень володіння англійською, тому що більшість матеріалів, якими ми користуємось, написані англійською. Більш досвідчені HR-консультанти мають розбиратися в тонкощах HR-процесів, знати, як виглядає цикл управління персоналом та, власне, вміти будувати ці процеси.

Плюси та мінуси професії

Для мене перевагою моєї роботи є відсутність рутини. Ми постійно працюємо з різними цікавими проєктами, кожен з яких — новий виклик, що спонукає до професійного розвитку.

Місія професії HR-консультанта — зробити так, щоб робота для людей стала кращим місцем, зробити працівників компанії-клієнта щасливішими. І мені це страшенно подобається. Це для мене найбільша мотивація виконувати свою роботу якісно.

Величезним плюсом роботи HR-консультанта саме в EY є доступ до глобальних практик, які розробляють наші міжнародні центри експертизи. Вони постійно вигадують нові концепції, тестують їх, проводять дослідження та діляться отриманими знаннями з нами. Тобто нам не потрібно чекати, поки це дослідження десь опублікують, ми отримуємо новітні розробки з перших рук.

Крім цього, в EY зібралась дуже класна команда. Колеги з радістю діляться досвідом одне з одним та завжди допомагають, коли в когось виникають труднощі чи питання.

До мінусів можна віднести те, що зазвичай ми не бачимо кінцевого результату нашої роботи. Клієнт приходить до нас з проблемою, ми пропонуємо шляхи її вирішення, допомагаємо впровадити зміни на початкових етапах. Але, як правило, вся операційна робота згодом переходить на сторону HR-команди клієнта, і ми не бачимо подальшого розвитку подій. Через це буває трохи сумно, але такою є специфіка роботи в будь-якому напрямі консалтингу.

Кар’єрні перспективи

Як і всі інші фахівці в EY, HR-консультанти можуть пройти всі щаблі кар’єрної драбини від інтерна до партнера:

Intern (до року) — Staff (1-2 роки) — Advanced Staff (1-2 роки) — Senior (3-4 роки) — Manager (4 роки) — Senior Manager — Partner.

Як стати HR-консультантом

Професію HR-консультанта може опанувати людина з будь-якою освітою. Найлегше буде тим, хто навчався на факультетах соціології, управління персоналом або різних економічних спеціальностях. Тому що ми проводимо багато досліджень, механікою організації яких володіють соціологи, а також математичних розрахунків, які легше даватимуться студентам з гарними знаннями з математики. Але якщо людина готова вчитись і розвиватись, освіта не гратиме ролі.

Існує упередження, що в консалтинг дуже складно потрапити, але це міф. Зокрема ми в EY відкриті до спеціалістів навіть без досвіду роботи, в нас досить часто з’являються вакансії інтернів. І все, що потрібно, — це податись на вакансію, пройти стандартне інтерв’ю та виконати тестове завдання.

Про суть роботи HR-консультанта 🙂

Поради для тих, хто хоче розпочати кар’єру HR-консультанта в EY

Насамперед я раджу подаватися на вакансію, якщо вам цікава ця сфера і ви хотіли б спробувати себе в професії HR-консультанта. А вже безпосередньо під час роботи — не боятися проявляти себе, ділитись ідеями, навіть якщо вони здаються слабкими чи недоречними. Не буває поганих ідей, бувають недопрацьовані, і якщо ви поділитесь такою ідеєю з колегами, то разом зможете перетворити її на чудове рішення проблеми клієнта.

Бонус: професія очима штучного інтелекту

Якщо потрібно ще простіше описати, в чому полягає суть HR-консалтингу, ось як ChatGPT пояснює це дитині:

Більше про роботу в EY в Україні та про професії, в яких можна розвиватися в компанії, читайте в спецпроєкті «Велика кар’єра»

Читати

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: