fbpx

Як забити на все й бути щасливим? 9 порад із книги «Магічне мистецтво ігнорування»

Анна Соха Пт., 13.12.19 Развитие

Як часто ви змушені мати справу з проблемами, якими насправді не маєте жодного бажання перейматися? Як часто ви берете на себе додаткові проєкти, щоб нікого не образити, провідуєте родичів, яких востаннє бачили ще в дитинстві, або вислуховуєте чужі скарги? 

Досить! Сара Найт у книзі «Магічне мистецтво ігнорування» видавництва Vivat навчає, як послати під три чорти усе, що не приносить нам задоволення та обтяжує життя. 

Метод Сари Найт надзвичайно простий і складається лише з двох кроків:

 • вирішити, чим не варто перейматися;
 • послати все це під три чорти. 

Це допоможе вам не марнувати часу, енергії та грошей на зайву патороч (дякуємо перекладачці, що нагадала таке чудове слово на означення непотрібного клопоту!), а натомість витрачати більше ресурсів на те, що приносить користь або задоволення. Звучить начебто дуже просто. Втім, на практиці нам постійно заважає почуття обов’язку чи сорому, а ще сумніви або класичне «Що скажуть люди?». 

Керівник вимагає чогось, що не входить до ваших обов’язків? Знайома просить зустріти її матір в аеропорту, бо у вас є авто? Вас нудить від спортзалу, але ж усі навколо такі стрункі…? Ви маєте право сказати «ні» і більше цим не перейматись. 

Підготували для вас концентрат практичних порад із книги, які допоможуть позбутись почуття провини та зекономити енергію, час і гроші — щоб витратити їх на щось дійсно вартісне.


1. Привчіть питати себе: «Чому я маю клопотати дупу?»  


Якщо ви дійсно хочете навчитись забивати, ви маєте взяти собі за правило починати будь-яку справу з питання: «Чому я маю клопотати дупу?»  

Дайте серйозну й чесну відповідь, і вам буде легше прийняти рішення — чи справді варто брати цю задачу на суботу, чи справді варто йти на цю вечірку з колегами і чи справді вам конче потрібно навчитися готувати індичку, як ваша мама.

Замість кричати: «Так!» кожній людині і кожній пропозиції, які вимагатимуть вашої уваги часу і сил, — пригальмуйте і спитайте себе, чи дійсно воно того варте.


2. Відділяйте почуття людей від їхньої думки


Як часто ви хочете забити на щось, але зупиняєтесь через можливу реакцію людей? Навчитися не зважати на те, що думають про вас інші, — один із головних принципів мистецтва ігнорування від Сари Найт. До того ж це дуже легко, знаєте чому? Бо ви ніяк не можете впливати на чиїсь думки. 

Головне — не образити почуттів і не зробити людям боляче. А от з приводу того, що вони ПОДУМАЮТЬ, можна не паритись. Коли Сара Найт обмірковувала ідею звільнитися з роботи і працювати позаштатно, вона дуже хвилювалася, що її колеги подумають, ніби вона ледача / непостійна / настільки заможна, що може не працювати. Але, зрештою, вона зрозуміла, що не може впливати на думки людей, а від її звільнення залежить тільки її життя і щастя. 


3. Будьте чесні та чемні


Забивати на думку людей — правильно, а от забивати на їхні почуття — ні. Це ще один важливий принцип мистецтва ігнорування. Чесність і чемність — ваш запобіжник для того, аби не виглядати скотинякою в очах інших. Якщо ви не хочете кудись іти / щось робити / з кимось спілкуватись — скажіть про це відверто і ввічливо. У більшості випадків люди поставляться до цього адекватно. 

Якщо ви сумніваєтесь, як краще сформулювати відмову, скористайтесь матрицею чемності й чесності. У книзі Сара Найт для прикладу використовує ситуацію, коли чиєсь весілля припадає на довгі вихідні, на які ви якраз зібралися поїхати відпочити. 


Матриця чесності й чемності. Головне — не потрапляти у сектор вилупка.


4. Посилайтеся на особисті переконання


Цей прийом допоможе вам у випадках, коли ввічлива відмова не працює. Тоді свої дії або рішення ви можете підкріпити особистим переконанням.

Наприклад: «У мене є особисте переконання проти пожертв на Kickstarter, бо якщо я вкладу гроші в один проєкт, мені захочеться профінансувати геть усі, а я не можу собі цього дозволити». Або якщо знайомий просить вас зробити для нього щось безкоштовно, відмовте, посилаючись на переконання, що за будь-яку роботу треба платити, адже ви витрачаєте свій час та втрачаєте потенційні гроші.


5. Сортуйте свої проблеми 


Щоб забити на проблеми, треба знати їх в обличчя. Спробуйте перерахувати та класифікувати усі клопоти, що вас турбують. Деякі з них викликають роздратування і нічого не дають натомість — отже, на них треба забити. А от інші проблеми насправді можуть бути важливими, а їхнє вирішення принесе вам користь або задоволення, тож перейматися ними не є шкідливо.

Сара Найт пропонує класифікувати проблеми таким чином:

 • речі (неживі предмети й поняття);
 • робота;
 • друзі, знайомі й незнайомці;
 • родина.

Розділіть аркуш на 2 стовпчики і перерахуйте усе, що непокоїть вас у кожній категорії.

На що я можу забитиНа що я НЕ можу забити


От як виглядає список категорії «Речі» у Сари Найт:

 1. Планування майбутньої відпустки.
 2. Можливий дощ у відпустку.
 3. Модельні параметри
 4. Завершення задач до відпустки.

І ось як вона його аналізує: «Аналізуючи свій перелік, я усвідомлюю, що планування відпустки і завершення цікавих задач є для мене справжньою насолодою. Натомість на прогнозований дощ я вплинути зовсім не можу, а думки про модельні параметри наганяють на мене сум і роздратування. Саме тому я просто забиваю на цю патороч і живу спокійно». 


6. Оцініть свою патороч


Вам потрібно аналізувати кожну річ, завдання, захід, ідею, заняття на предмет того, чи варта вона вашого часу, енергії та грошей. Тільки чесна відповідь покаже, що вас найменше нервує і найбільше тішить, а отже — заслуговує на вашу увагу.

Наприклад, ваш друг вирішив зайнятись бізнесом і виробляти арахісову пасту. Він пропонує усім друзям та знайомим купити банку продукту. Припустимо, що вас аж ніяк не можна назвати цільовою аудиторією арахісової пасти, бо ви її ненавидите. Але ж це друг, та й добре було б допомогти бізнесмену-початківцю.

Оцінюючи можливий клопіт, зважте, по-перше, чи дійсно воно того варте. Чи принесе вам утіху поміч другові, чи вас більше буде бісити паста, що лежатиме місяцями на полиці? По-друге, порахуйте, у скільки він вам обійдеться. Нехай банка коштує 200 гривень. Ці гроші ви можете витратити на те, що принесе вам радість — сходити у театр або поповнити фонд на сноуборд. Що, тепер у вас менше сумнівів щодо покупки?

Привчіть себе переводити кожну патороч у витрачені години, енергію, гроші і думати, чи можливо використати ці ресурси краще.


7. Візуалізуйте виграш


Щоб легше було забивати, потрібно візуалізувати свою вигоду. Для цього візьміть 3 аркуші паперу  — по одному на візуалізацію часу, енергії та грошей, які з’явилися у вас як наслідок правильних рішень по «забиванню». 

ЧасЕнергіяГроші
Рішення: не дивитися канал із котиками на YouTube.
Виграш: 2 години.
Рішення: не піти випити з колегами у понеділок.
Виграш: бажання жити у вівторок
Рішення: не їхати до Львова на холостяцьку вечірку 
Виграш: 3000 грн 


Другою корисною вправою буде виписувати усе, що ви отримали, позбувшись певної паторочі, наприклад щотижня:

 • час на вечірню прогулянку з коханою людиною;
 • час на перегляд нового фільму;
 • енергію на прибирання;
 • внесок у фонд на сноуборд.


8. Робіть собі приємне


Бувають такі ситуації, коли начхати на щось неможливо — ви обов’язково станете скотинякою, якщо втретє за рік уникнете сімейного свята. Щоб підсолодити собі життя, варто зробити для себе приємний бонус, що компенсує витрати енергії — наприклад, запишіться наступного після свята дня на масаж, аби очікувати на щось приємне. 


9. Не бійтесь забивати!


Головний принцип, який описує у своїй книзі Сара Найт, — перейматись потрібно тільки тим, що приносить нам користь або задоволення. Ми думаємо, що таке ставлення до проблем є найкориснішим як для ментального, так і для фізичного здоров’я. Тому радимо вам скористатись цими порадами та позбавитися зайвої паторочі. 

А якщо ви хочете майстерніше опанувати мистецтво ігнорування, читайте повністю книгу Сари Найт «Магічне мистецтво ігнорування» видавництва Vivat .

«Магічне мистецтво ігнорування»
— Сара Найт


Читайте також

Коротко і по суті: як зосередитись на важливому і позбутися зайвого?

Як збудувати успішну кар’єру і не перетворитися на чудовисько? Конспект книги «Міф про милу дівчинку»

10 YouTube-каналів про кар’єру, продуктивність і англійську. І жодних котиків!

Присоединяйтесь!

Создаем сообщество фанов Понедельников.

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: