Що в кандидаті може відштовхнути роботодавця під час співбесіди? Юлія Лозинська, HR Business Partner у компанії BAZARclub, провела понад 1000 інтерв’ю і готова поділитися найпоширенішими помилками кандидатів та як їх уникнути.
Помилка №1. Не повідомити, що у вас не працює камера
У часи віддаленої роботи рекрутери часто проводять інтерв’ю онлайн. Увімкнена камера — важливий аспект співбесіди, адже важко познайомитися з людиною, яку ти навіть не бачиш. Треба бачити кандидата бодай через екран — його обличчя, невербальну поведінку, як він реагує на ті чи інші запитання тощо.
Тому не ввімкнути камеру — це перша помилка на початку співбесіди. По-перше, бо ви про це не попередили. По-друге, бо вас не видно, відповідно враження про саму зустріч може бути доволі розмите. Такі пошукачі рідко проходять на наступні етапи співбесід, якщо конкуренція велика й кандидатів багато. Хіба що дуже талановиті.
Тому перед співбесідою огляньте вашу техніку та протестуйте, чи все у вас працює. У разі, якщо вже так трапилося, одразу попередьте про це рекрутера. У такий спосіб ви покажете, що справді переймаєтеся через цю ситуацію. Якщо проблема раптово сталася на зустрічі, попросіть рекрутера дати вам до 5 хвилин, щоб ви спробували розв’язати це питання.
Помилка №2. Брехати
Щоб сподобатися роботодавцю, кандидати часто починають прикрашати свій досвід і щось придумувати на співбесіді. Ось, наприклад, один з останніх моїх кейсів: кандидат розповів, що працював в ІТ-компанії приблизно 1,5 року, але так збіглося, що це якраз стартап моєї подруги, де я допомагала налаштувати HR-процеси, тому точно знаю, що його там не було. Коли я уточнила, як звати власника, він забігав очима, назвав випадкове ім’я і не вгадав. Коли я сказала про це, кандидат просто покинув зустріч.
Щоб не потрапляти в такі ситуації, не придумуйте! Розповідайте про реальні кейси й досягнення, акцентуйте на своїх сильних сторонах. Якщо не маєте релевантного досвіду, то йдіть на реальні благодійні проєкти замість придумувати вигадані. Зарплати не буде, але буде що додати в резюме.
Не брешіть, бо рекрутери використовують для інтерв’ю проєктивні та кейсові питання, методи STARS & PARLA, тому в будь-якому разі збрехати буде важко. Плюс у багатьох компаніях після співбесіди є етап збору рекомендацій, тому там правда все одно випливе, як би не хотілося щось прикрасити чи придумати.
Читайте також: Перевірка на чесність: як і навіщо компанії використовують поліграф (детектор брехні)
Помилка №3. Не знати, що ви шукаєте
Одразу відчутно, коли кандидат не підготувався до співбесіди. Наприклад, на запитання «Які ваші очікування від компанії?», «Яку роботу ви шукаєте?» кандидат мовчить і сам не знає, що відповісти. Або відповідає щось типу «Щоб зарплата була», а яка зарплата, він навіть не знає.
Насамперед це погано для вас. Бо якщо ви не знаєте, чого хочете, ви можете потрапити в компанію, з якою у вас немає нічого спільного ні фінансово, ні функціонально, ні культурно. Тому, перш ніж іти на співбесіду, сформуйте свій перелік обов’язкових вимог до компанії, команди, керівника, щоб мати орієнтир.
Помилка №4. Не почитати про компанію перед співбесідою
Коли на запитання «Чи чули ви щось раніше про нашу компанію?» кандидат відповідає щось на кшталт «Так багато співбесід, що вже не пам’ятаю». Що вам заважає познайомитися з компанією за три хвилини до співбесіди? Правильно, нічого.
Такий кандидат виглядає незацікавленим, якщо не може навіть за дві хвилини до співбесіди ознайомитися з вакансією та компанією, щоб бути в контексті. Тому завжди перед співбесідою почитайте про компанію, її проєкти, пошукайте профіль рекрутера, якщо є така можливість, щоб використати знайдену інформацію в розмові й показати свою зацікавленість.
Попереду співбесіда?
Наш онлайн-гайд допоможе всебічно підготуватися до інтерв’ю та отримати омріяний офер
До гайда
Помилка №5. Не вміти презентувати себе
Майже всі кандидати не люблять і не розуміють запитання «Розкажіть про себе». Насправді це просте питання, у відповідь на яке від вас очікують самопрезентацію. В ідеалі вона має займати до 3-4 хвилин, охоплювати розповідь про те, скільки років ви у сфері, які ваші досягнення та професійні плани. Натомість кандидати на цьому етапі часто розповідають про хобі, про всі колишні, навіть нерелевантні, місця роботи чи розповідають про себе дуже сухо.
А ось приклад вдалої самопрезентації: «Я працюю у сфері HR вже 3 роки. Мої функції на 40% складалися з рекрутингу, на 60% — з HR. Я була єдиним HR у компанії, тому вела 150 працівників. Успішно найняла понад 50 фахівців на проєкт, середній термін закриття лінійної вакансії — 15 днів. Плинність кадрів за 2024 рік була 3%. У компанії до мене не було описаних бізнес-процесів, а за 3 місяці ми змогли повністю заповнити кожен відділ. Окрім цього я побудувала з нуля систему мотивації для рекрутера, яка успішно вплинула на ефективність і залученість. Якщо говорити про мої організаційні здібності, то я організувала корпоратив на 100 людей, включно з бронюванням комплексу, організацією бенкету, квесту та командних ігор. Це якщо говорити дуже узагальнено, з радістю розповім про кожен кейс детальніше, що саме вас цікавить?».
Помилка №6. Дивно поводитися на співбесіді
Наприклад, кандидат на всі питання спочатку видає сміх, а потім серйозно відповідає. Ставить некоректні запитання на кшталт «А які у вас хобі?» чи робить компліменти на співбесіді. Це все недоречно. Якщо так ви хочете сподобатися, то робите велику помилку, адже ми не на побаченні, а на інтерв’ю, і поводити себе потрібно відповідно. Таку поведінку можуть списати як на стрес, так і на дивакуватість, яка насторожить роботодавця.
Якщо у вас справді через хвилювання є стресовий смішок, тоді старайтесь ходити на всі співбесіди, навіть не дуже релевантні для вас, щоб «набити руку» та знизити градус хвилювання. Також рекомендую уявляти себе зіркою, у якої беруть реальне інтерв’ю, — це допоможе стати більш відкритим і впевненим.
Читайте також:
Рекрутери — про дивну поведінку кандидатів на співбесіді. Частина перша | Частина друга
Помилка №7. Не відповідати на запитання
За мою кар’єру в мене було багато співбесід, де кандидати просто ігнорували запитання. Наприклад, на питання «Що для вас хороша команда?» кандидат відповідав «Що за питання, команда є команда». Повірте, такою відповіддю ви лише відлякаєте роботодавця.
Усі питання на співбесіді мають сенс. Якщо говорити конкретно про це питання, воно має на меті з’ясувати, до якої команди звик кандидат — великої чи маленької, де багато бюрократії чи де все дуже гнучко, він краще працює сам чи в команді. Якщо людина звикла працювати тільки в команді, то їй буде нецікаво працювати самій, бо не буде навіть у кого запитати, треба самому приймати рішення, а не кожен кандидат до цього готовий.
Отже, нумо підбивати підсумки. Щоб пройти співбесіду успішно, потрібно готуватися до неї. І не тільки морально, але й фізично, тобто приготувати техніку. Якщо у вас щось стається, завжди йдіть на діалог, не зникайте. Також проявіть свою цілеспрямованість та відповідальність, прочитайте інформацію про компанію, будьте щирим на співбесіді, не видумуйте те, чого немає. Практикуйтеся, і ви точно пройдете співбесіду успішно!
Готові надсилати своє резюме?
Обирайте одну з крутих вакансій у нас на сайті — і вперед 👉
ВакансіїЧитайте також
Чи має значення зовнішній вигляд на співбесіді? Батл ейчарів і рекрутерів
Уявіть, що ви марсіанин: 10 дивних запитань на співбесідах та для чого їх ставлять
Аліса у Задзеркаллі, або Що робити, якщо ви потрапили на дивну співбесіду
Дякуємо!
Тепер редактори знають.