24 лютого 2022 року життя кожного українця перевернулося з ніг на голову. Ми зіткнулися з пеклом війни, про яке абсолютна більшість із нас знала лише з книг та фільмів. Щоб допомогти українцям пережити ці страшні дні та віднайти втрачені опори, психологи та психотерапевти безкоштовно надають консультаційну допомогу. Ми зібрали всі пропозиції в один список і оновлюємо його.
Куди писати або дзвонити, щоб отримати психологічну допомогу
«Платформа допомоги врятованим»
Ми недаремно розпочали список саме з цієї комплексної платформи, адже вона поєднує дуже багато варіантів допомоги усім, хто її потребує в цей надскладний час. На платформі зібрали служби, які надають психологічну, юридичну та соціальну допомогу постраждалим під час війни. Крім того, на сайті є буклети й інформаційні матеріали, щоб допомогти тим, хто пережив насильство.
Онлайн-майданчик створено за ініціативи Офісу Віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, сприяння Урядової уповноваженої з питань гендерної політики та підтримки UNFPA в Україні. Усі сервіси, розміщені на платформі, є перевіреними, конфіденційними та безоплатними.
Як отримати допомогу: перейдіть за посиланням та знайдіть на сайті потрібну вам службу чи інформацію.
Психологічна допомога за американськими стандартами
Безкоштовну допомогу усім, хто її потребує, готові надавати сертифіковані психологи Центру психологічного консультування і травмотерапії Open Doors («Відкриті двері»), які мають досвід роботи з учасниками збройних конфліктів та навчені за американським стандартом.
Як отримати допомогу: зайдіть в чат-бот та залиште свою заявку та контактну інформацію. Або заповніть форму за посиланням.
Платформа krisenchat Ukrainian
Заснована в Німеччині платформа krisenchat Ukrainian пропонує консультації з психологом у
форматі онлайн-чату. Консультації проходять українською або російською, абсолютно безкоштовно, анонімно та конфіденційно. Найпоширеніші теми кризової консультації: панічні атаки, тривожність, стрес, відчуття провини, зміни в поведінці дитини, адаптація до нової реальності чи то закордоном, чи вдома в Україні, або просте бажання поділитися пережитим досвідом та виговоритися.
Як отримати допомогу: розпочніть спілкування у форматі онлайн-чату з одним із багатьох психологів платформи у Telegram (@krisenchatUA_bot), WhatsApp або SMS за номером (+49)1573599312.
Служба психічного здоров’я UA Mental Help
Команда кваліфікованих психологів-волонтерів пропонує безкоштовну терапію для тих, чиє життя зазнало руйнувань внаслідок війни. Зокрема, спеціалісти допомагають людям, які стикнулися з панічними атаками, втратою близької людини, відчувають складнощі адаптації на новому місці, розпач та апатію.
Як отримати допомогу: заповніть заявку за посиланням.
Онлайн-платформа Meclee
Досвідчені психологи та психотерапевти, кожен з яких має за плечима щонайменше 300 годин особистої терапії, пропонують безкоштовні консультації українцям, які постраждали від агресії рф.
Як отримати допомогу: оберіть психолога із бази за посиланням та натисніть «Записатися на прийом».
Чатбот першої психологічної допомоги «Друг»
Чатбот розроблений за науково доведеними протоколами за підтримки клініки Charite (Берлін, Німеччина) та GIZ в рамках гуманітарного проєкту «Соломія». А також за підтримки UNICEF. Рекомендації бота рецензувала група експертів з міжнародного консорціуму «Цифрова психологічна допомога для України». Бот обіцяє допомогти розібратися у своїх почуттях і відчуттях та дати декілька лайфхаків для стресових ситуацій.
Як отримати допомогу: перейдіть за посиланням та натисніть Start.
Кризова порадня
На базі Українського Католицького Університету працює Кризова Порадня. Психологічна допомога надається безкоштовно та онлайн — через дзвінки та повідомлення в телеграмі.
Як отримати допомогу: пишіть в телеграмі @poradnya1
Хаб стійкості
Команда психологів і психотерапевтів готові безкоштовно консультувати українців, щоб допомогти їм звести до мінімуму наслідки стресу, отриманого в умовах війни. Консультації надаються в режимі відеоконференції.
Як отримати допомогу: перейдіть на сайт за посиланням, оберіть спеціаліста та зв’яжіться з ним.
Онлайн-платформа «Розкажи мені»
Безкоштовна інтернет-платформа «Розкажи мені» цілодобово надає українцям безкоштовну психологічну допомогу. Якщо ви відчуваєте тривогу, у вас трапляються панічні атаки, ви близькі до депресії чи навіть на межі — вас проконсультують провідні спеціалісти Інституту когнітивного моделювання, Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця, сертифіковані психологи, психотерапевти та коучі. Команда платформи працює здебільшого за методом когнітивно-поведінкової терапії (КПТ), яка є однією з найпоширеніших форм психотерапевтичної допомоги людям з різними психологічними проблемами.
Як отримати допомогу: залиште заявку на сайті та очікуйте. Спеціаліст зв’яжеться з вами якомога швидше за допомогою смс, текстового повідомлення в месенджері або дзвінка для узгодження дати й часу консультації. Якщо ви не відповідаєте протягом 2 діб, звернення анулюється.
«Тихі зустрічі» від ГО ТИША
Це щотижневі безкоштовні офлайн-групи психосоціальної підтримки для жінок за фасилітації досвідчених психологинь. Зустрічі від ГО ТИША проходять у Харкові, Запоріжжі, Львові, Дніпрі, Полтаві в окремій кімнаті кафе в центрі міста (чай, кава, смаколики також безкоштовні). До авторської програми, що складається з 7 зустрічей по 2 години (в групі 8-9 учасниць), входять: психологічна підтримка, підтримка власних ресурсів, отримання нових навичок — як заспокоїтися, як виявити свої цінності, як бути більш незалежною від думок, а також побудова нових соціальних звʼязків. Для організацій є можливість участі онлайн.
Як отримати допомогу: заповніть коротку анкету, і менеджерка проєкту зв’яжеться з вами, коли стартуватиме нова група.
Психологічна допомога дітям
Окремо психологічну допомогу пропонують маленьким українцям, які стали свідками бойових дій та отримали сильну психоемоційну травму. Фонд «Маша», який заснувала телеведуча Маша Єфросиніна спільно з центром нейропсихології «Рівновага», готовий надавати таким діткам безплатні онлайн-консультації фахівців.
Як отримати допомогу: мамам, які помітили зміни в поведінці дітей, потрібно заповнити електронну форму.
Сайт Help24
Психологи на сайті Help24 безкоштовно консультують усіх охочих в онлайн-чаті. Онлайн-консультація триває до 30 хвилин, якщо виникне потреба у додатковій онлайн-консультації медичного спеціаліста, адміністратор перенаправить вас до нього і підкаже, що робити далі.
Як отримати допомогу: перейдіть на сайт за посиланням та сформулюйте свій запит у чаті адміністратору. Він зарезервує за вами час консультації. У визначений час поверніться на ресурс. Психолог чекатиме на вас у чаті. Для отримання онлайн-консультації реєстрація не потрібна.
Платформа «ЇЇ підтримка» для жінок та ЛГБТ-спільноти
Видання Wonderzine Україна запустило платформу психологічної підтримки, аби допомогти жінкам та ЛГБТ-спільноті з різними запитами — від подолання тривожності до пошуку нових сенсів життя. Кожен учасник може отримати до 3 сесій з психологом безкоштовно або, за бажанням, за донат. Тривалість сесії — 40-50 хвилин.
Як отримати допомогу: заповнити гугл-форму, де вказати свої контактні дані та описати запит на консультацію.
Онлайн-платформа УкрЄдність
Соціально-волонтерська ініціатива «УкрЄдність» — це товариство професійних фахівців, які об’єдналися, щоб надавати безкоштовну психологічну допомогу українцям, що постраждали від війни. Безкоштовно фахівці платформи готові надати від 1 до 3 онлайн-консультацій щодо запитів, викликаних війною. Для проведення консультацій використовують: Zoom, Google Meet, Skype, Messenger, Telegram, Viber, WhatsApp, Signal.
Як отримати допомогу: заповніть форму на сайті та очікуйте, що з вами зв’яжуться для узгодження деталей.
Соціальний проєкт «Разом»
Мета проєкту — зробити якісну психологічну допомогу доступною для населення України; підвищувати рівень психологічної культури населення, подолати стереотипи стосовно психологічної підтримки; покращувати психологічний стан суспільства в цілому, знижувати кількість проявів деструктивної поведінки. Проєкт надає безкоштовне онлайн-консультування для повнолітніх українців протягом трьох консультацій по 30 хвилин.
Як отримати допомогу: оберіть одного з фахівців на сайті проєкту та зв’яжіться з ним зручним для вас способом.
Mental Help
Це онлайн-платформа, створена для надання безкоштовної професійної психологічної допомоги та підтримки українцям під час війни. Основна мета проєкту — допомогти подолати людям психологічні наслідки війни, сприяти обізнаності населення та подоланню стигми щодо звернення до психолога. Кожен українець може відвідати сеанс психотерапії, незалежно від причини звернення. Кількість сеансів визначає фахівець під час першої зустрічі.
Як отримати допомогу: переходьте на сайт, обирайте терапевта та бронюйте зручний час у календарі для зустрічі.
СпівДія
Команда професійних дипломованих психологів проєкту СпівДія готова допомогти кожному подбати про своє ментальне здоров’я. Працюють офлайн та онлайн у восьми регіонах України: Луцьк, Одеса, Запоріжжя, Житомир, Кропивницький, Дніпро, Харків та Черкаси.
Як отримати допомогу: щоб записатися на консультацію, потрібно заповнити форму.
Центр психологічної підтримки «ОбійМи»
Це ініціатива психологів-волонтерів для допомоги людям, що зазнали стресу внаслідок воєнних дій та переселення. У команді вже понад 500 психологів-волонтерів з України та світу, які надають кваліфіковану допомогу.
Як отримати допомогу: щоб з вами зв’язалися фахівці, треба заповнити форму.
Благодійний фонд «Світ українцям»
Фонд організовує роботу безоплатних груп психологічної підтримки жінок, які втратили коханих на війні, та жінок, які чекають близьких з війни.
Як отримати допомогу: форма для жінок, які чекають; форма для жінок, які втратили коханих на війні.
Громадська організація «Центр підтримки АТЛАНТ»
Центр надає безкоштовну психологічну допомогу військовим та їхнім родинам, а також навчає фахівців працювати з травмами, втратами та ПТСР.
Як отримати допомогу: звернутися на гарячу лінію у телеграмі.
Confidence
У межах проєктів, які реалізовує ГО «Конфіденс», кожен має можливість отримати безоплатну психологічну допомогу, зокрема, зареєструватися на індивідуальну онлайн-консультацію до психолога / психотерапевта. Тривалість консультації — 45-60 хвилин. Можливий довготривалий супровід — 10 консультацій.
Як отримати допомогу: зареєструйтеся у чат-боті через зручний для вас месенджер, заповніть анкету та очікуйте відповіді від модератора для погодження часу зустрічі з фахівцем.
Громадська організація Sonze e.V
Громадська організація Sonze e.V, утворена громадянами України та Німеччини. Мета організації — надання психоемоційної допомоги біженцям, військовим та постраждалим від військових дій цивільним особам. Проєкт «Із Сонцем у кожному Серці», що працює при підтримці ГО Sonze e.V, надає можливість отримати психологічну допомогу громадянам України, незалежно від місця перебування. Загалом можна отримати 4 безкоштовні консультації психотерапевта.
Як отримати допомогу: необхідно заповнити анкету, незабаром після цього з вами зв’яжеться адміністратор для узгодження дати та часу онлайн-зустрічі.
Психологічна підтримка «Перемога»
Професійні кризові психологи надають безоплатні консультації людям, які перебувають в емоційно-психологічному дисбалансі, викликаному важкими обставинами, пов’язаними з війною; вимушеним переселенцям, волонтерам, зокрема тим, котрі працюють з вимушеними переселенцями та постраждалими. Звертатися можна щодня з 10:00 до 20:00.
Як отримати допомогу: написати в чат-бот у телеграмі.
«Марш жінок»
Жінки можуть отримати психологічні консультації текстом у телеграм-боті, а також до 10 додаткових консультацій в іншому, більш зручному форматі по запиту. Запити приймаються в телеграм-боті на гарячій психологічній лінії.
Як отримати допомогу: скористатися чат-ботом.
Molfa Hub
Це проєкт ГО «Асоціація ресурсної психології та психотерапії» з психологічної реабілітації чинних військових, ветеранів та членів їхніх родин.
Як отримати допомогу: звернутись у телеграм за номером +380670977788.
Центр психічного здоров’я і травматерапії «Інтеграція»
Центр «Інтеграція» надає високоспеціалізовану психотерапевтичну допомогу постраждалим від російської агресії. Тим, хто має середню і важку депресію, ПТСР, поєднання симптомів ПТСР і алкогольної залежності та інші важкі стани. Допомога надається жителям деокупованих територій, ВПО, ветеранам та членам їхніх родин.
Як отримати допомогу: заповніть анкету, і з вами зв’яжуться для уточнення інформації впродовж наступних 2 днів.
«Razom з тобою»
Центри психологічної підтримки «Razom з Тобою» — це програма, яка передбачає надання безкоштовної психологічної підтримки й допомоги дітям та дорослим, які постраждали від війни. Пропонують індивідуальні консультації, групи росту та тренінги для спеціальних груп, таких як соціальні працівники, педагоги та медичний персонал тощо.
Як отримати допомогу: заповнити анкету — на індивідуальну консультацію, на групу росту.
«ПОРУЧ»
«ПОРУЧ» — це проєкт з психосоціальної підтримки та збереження психічного здоров’я дітей, батьків та фахівців, що працюють з дітьми. Отримати консультацію можуть батьки/особи, які їх замінюють, та діти й молодь, у віці від 14 до 21 року.
Як отримати допомогу: щоб записатися на індивідуальну консультацію, заповніть форму. З вами зв’яжуться протягом 48 годин.
Кол-центр «Варто жити»
Команда психологів всеукраїнського кол-центру ВАРТО ЖИТИ надає безкоштовні консультації цивільним українцям, які не можуть самостійно впоратися з переживаннями під час війни, а також військовим і їхнім близьким.
Як отримати допомогу: телефонуйте за номером 5522 (дзвінки безкоштовні)
Графік роботи лінії: 11:00-19:00 з понеділка по п’ятницю.
Національна гаряча лінія для дітей та молоді
Роботу безкоштовної та анонімної гарячої лінії забезпечує Громадська Організація «Ла Страда-Україна» (@lastradaukraine). Діти, підлітки, студентська молодь та усі дорослі, запит яких стосується питань захисту прав дітей, мають можливість отримати підтримку та консультацію в будь-яких складних життєвих ситуаціях. Звернутися можна в будь-який зручний час, адже лінія працює цілодобово.
Як отримати допомогу: телефонуйте за номерами 116111; 0-800-500-225.
Також можна писати в соціальні мережі:
◾ Instagram: @childhotline_ua
◾ Telegram: @CHL116111
◾ Facebook
Гаряча лінія «Стоп, паніка»
Висококваліфіковані фахівці з багаторічним досвідом роботи у сфері психічного здоров’я безкоштовно та анонімно нададуть консультації людям, які переживають психологічну нестабільність, панічні настрої, невпевненість у завтрашньому дні.
Як отримати допомогу: телефонуйте за номером 0-800-300-124.
Лінія працює щоденно з 9.00 до 19.00
Платформа SafeWomenHUB
Безкоштовна психологічна та соціально-правова допомога жінкам і дівчатам від платформи SafeWomenHUB.
Як отримати допомогу: телефонуйте за номером (066) 900-40-18.
Або пишіть:
◾[email protected]
◾Instagram: safewomanhub
◾Facebook: Safewomenhub
Гаряча лінія від Національної психологічної асоціації
НПА за підтримки партнерів запустила безкоштовну лінію психологічної допомоги для всіх, хто постраждав від військових дій і прямо, і опосередковано. Психологи лінії — це досвідчені спеціалісти, члени асоціації, які пройшли спеціальне навчання і працюють за міжнародними стандартами. Вони зможуть надавати консультації у форматі аудіо- та відеосесій тривалістю до 50 хвилин.
Як отримати допомогу: зателефонувати за номером 0-800-100-102 (працює з 10:00 до 20:00 години без вихідних), якщо ви знаходитеся в Україні. Якщо ви зараз в іншій країні — зверніться за телефонами, вказаними тут.
БО «Жінки і війна»
Благодійна платформа «Жінки і війна» системно підтримує жінок та дітей, що постраждали внаслідок агресії росії проти України. Мета — попередити та запобігти психологічним і психічним розладам у жінок та дітей України на ранньому етапі та знизити гостру травму війни й у такий спосіб усунути страшні наслідки післявоєнного життя.
Як отримати допомогу: телефонуйте за номерами: (095) 441-49-79 (Viber, Telegram); 44 (737) 979-01-06 (Legion, WhatsApp) — співзасновниця Оксана, (063) 625-81-51 — менеджерка проєктів Світлана.
Також можна писати:
◾[email protected]
◾Instagram: woman_and_war_ua,
◾LinkedIn: WOMAN AND WAR Charity Foundation,
◾Facebook: womanandwar,
◾Telegram: @woman_and_war_ua
Цілодобова допомога для киян
Мешканці столиці можуть у цілодобовому режимі звертатися за консультацією до штатних спеціалістів комунальних клінік — психологів, психотерапевтів та психіатрів.
Як отримати допомогу: телефонуйте за номером 080-050-12-12 – цілодобово, безкоштовно з мобільного.
Лінія психологічної підтримки для дітей та батьків
Благодійний фонд «Голоси дітей» надає безкоштовну психологічну допомогу для батьків та дітей під час війни. Команда з понад 20 психологів щодня з 09:00 до 20:00 допомагає українцям подолати страх, шок, біль розлуки і втраченого дому.
Як отримати допомогу: зателефонувати на номер 0-800-210-106 (дзвінки безкоштовні в межах України), залишити заявку в Telegram за номером: (099) 198-57-95, у телеграм-боті або у вайбер-боті.
Товариство Червоного Хреста України
Для підтримки населення ТЧХУ із початку вторгнення надає першу психологічну допомогу, базову психосоціальну підтримку як і у місцях переміщення, так і в нових місцях проживання людей, які вимушені були покинути свої домівки. Для дітей і дорослих волонтери та співробітники Червоного Хреста проводять заходи з метою підтримки: заняття з елементами творчості, рекреаційні заходи та активні ігри, структуровані заняття для підвищення емоційної стійкості, психоедукаційні заходи для дорослих.
Як отримати допомогу: телефонуйте за номером 0-800-332-656.
Або пишіть:
◾email товариства: national@y-shpinova-redcross-org-ua
◾email психологічної служби: [email protected]
«Гаряча лінія кризової підтримки» для ветеранів
Український ветеранський фонд Мінветеранів в межах проєкту «Гаряча лінія кризової підтримки» надає допомогу ветеранам та їхнім родинам у складних ситуаціях. Цілодобово та безкоштовно ветерани і їхні рідні можуть отримати допомогу від фахових психологів у моменти кризи.
Як отримати допомогу: телефонуйте за номером (098) 009-48-72.
Або пишіть:
◾[email protected]
◾Instagram: veteranfundua
◾Facebook: Український ветеранський фонд
Психологічна підтримка та реабілітація «Вільний Вибір»
Громадська організація «Вільний Вибір» з січня 2015 року надає індивідуальні психологічні консультації ветеранам та членам їхніх родин.
Як отримати допомогу: телефонуйте за номером (063) 646-49-91.
Або пишіть:
◾[email protected]
◾Instagram: vilnyi_vybir
◾Facebook: Вільний Вибір
Служба психосоціальної підтримки сімей військовослужбовців
Проєкт запущений громадською організацією «Громадський рух «Жіноча Сила України». Служба підтримки допомагає військовослужбовцям та їхнім сім’ям впоратися з емоційними викликами та інформує, з ким і як взаємодіяти щодо соціальних питань.
Як отримати допомогу: телефонуйте за номером 0-800-332-720.
Або пишіть:
◾email: [email protected]
◾Instagram: empowering_women_in_ukraine
◾Facebook: Громадський рух «Жіноча Сила України»
◾Telegram: @pidtrymkainua
Інститут психології здоров’я Institute of Health Psychology
ГО «Інститут психології здоров’я» проводить безкоштовні вебінари та онлайн-групи психологічної підтримки для дітей та батьків, внутрішньо переміщених осіб, людей, чиї рідні безвісти зникли або потрапили в полон.
Як отримати допомогу: телефонуйте за номером (096) 521-84-85 (адміністратор Ганна Душаченко).
Психологічна підтримка СЕТА
Програма психологічної підтримки людей, які постраждали унаслідок війни в Україні та переживають сильний стрес. Тривалість програми варіюється від 5 до 12 зустрічей, залежно від потреб конкретної людини. Під час зустрічей консультант обговорює теми, які за результатами досліджень найбільш важливі в подоланні стресу, і допомагає крок за кроком навчитися управляти своїм станом.
Як отримати допомогу: телефонуйте за номерами (068) 283-20-98 (Viber) або (066) 147-43-17 (Telegram). Або пишіть на [email protected].
Veteran Hub
Психологічна підтримка від проєкту Veteran Hub для ветеранів та їхніх близьких, родин військових, захисників і захисниць НГУ, МВС, ТрО, Державної прикордонної служби, ДСНС, медиків і добровольців.
Як отримати допомогу: телефонуйте за номером (067) 348-28-68.
Онлайн-форум «У психолога»
На цьому ресурсі можна поставити своє запитання та отримати відповідь від кількох психологів у форматі онлайн-листування, яке буде відкритим для перегляду всіма відвідувачами (як форум). Щоб зберегти анонімність, можна використовувати псевдонім.
Як отримати допомогу: авторизуйтесь на сайті, створіть псевдонім, залиште своє запитання та оновлюйте сторінку, щоб побачити відповідь психолога.
Ресурси для самодопомоги
Матеріали самодопомоги в додатку «Світло»
В україномовному додатку для медитацій Svitlo доступна безкоштовно частина матеріалів психологічної самодопомоги: аудіовправи для зниження стресу, тривоги, майндфулнес-медитацій тощо.
Матеріали для дієвої психологічної самодопомоги
Цей телеграм-канал вже не оновлюється, але в ньому можна знайти багато практичних вправ, які допоможуть швидко заспокоїтися, вийти зі стану паніки та тривоги, позбутися відчуття виснаження і втоми, підтримати дитину в укритті.
Додаток для медитації BetterMe
Команда застосунку для навчання медитації BetterMe: Mental Health зробила його повністю безкоштовним для українців. В застосунку ви знайдете дихальні практики, медитації, афірмації та курси для підтримки ментального здоров’я. Завантажити додаток можна у Google Play та AppStore.
Додаток «Емоційний інтелект. EQ»
Наразі користування цим додатком повністю безкоштовне для українців. За допомогою інформаційних матеріалів, інтерактивних шкал, трекерів та вправ програми можна знижувати рівень тривоги та стресу, визначати свої емоції та почуття, змінювати свої психічні стани, покращувати свій емоційний фон. Завантажити застосунок можна в Google Play та AppStore.
Посібники від проєкту «Як ти, брате?»
Посібники від волонтерського проєкту містять прості та дієві алгоритми взаємодії в різних ситуаціях для військових та цивільних. Наприклад, пояснюють: як розмовляти з тим, хто втратив близьку людину; як підтримувати стосунки на відстані; як говорити з дітьми під час війни; як комунікувати в армії, щоб створювати взаємну довіру та авторитет. Посібники можна завантажити безкоштовно на сайті проєкту.
Ми будемо доповнювати цей список і надалі. Тримайтеся і підтримуйте рідних, допомагайте ЗСУ і вірте нашу Перемогу!
Читайте також
Як вгамувати тривогу? Практичні техніки від психолога
Корисний ресурс: 8 безплатних лекцій про психологію та ментальне здоров’я
7 книг, які допоможуть пережити війну: рекомендації психолога