Коли все найкраще перестає приносити задоволення, коли ви розумієте, що щось не так, вам потрібні зміни у житті! Марія Артеменко на власному досвіді знає, як це — зробити крок у нове та невідоме.
Марія має великий досвід роботи у комунікаціях і в некомерційному секторі. Реалізувала понад 45 соціальних, освітніх і культурних проектів у провідній піар-агенції Gres Todorchuk PR. Заснувала благодійний фонд «Клуб Добродіїв». У 2017 році організувала «Школу волонтерів». У 2018 році стала куратором проекту Giving Tuesday в Україні. #ЩедрийВівторок — це всеукраїнський день добрих справ, який вперше пройде 27 листопада.
Ви перейшли з роботи у відомій компанії у недержавний сектор. Як зважилися?
Ніяк не зважилась. Було страшно, і досі цей страх залишається. Але так буває, коли все найкраще перестає приносити задоволення. Якийсь період часу ти себе вмовляєш, типу «Ну чого ти!», «Все ж так круто!», «Це поганий настрій, повний місяць…», починаєш вигадувати багато різних причин, все більше віддаляєшся від себе. А потім ти просто розумієш, що далі так не може бути. Зупиняєшся. Втрачаєш землю під ногами. Починаєш чесно задавати собі питання, перевіряти свої цінності, визначати, за що готовий боротися. Це все сильно тебе розхитує. Але потрібно навчитися іноді ставати не гравцем, а глядачем у партері театру. Не намагатися розписати все по пунктам і схемам. Не тиснути на реальність. Давати їй самій розкритися.
Як людині зрозуміти, що потрібно щось круто змінювати в житті?
Кажуть, що у дітей, коли вони ростуть, болять колінки та починаються сильні істерики, бо психіка не встигає і панікує. Щось подібне відбувається і з тобою. Мені пощастило в житті: я на фізичному рівні відчуваю біль, якщо щось не так. Не можу обдурити себе. І поки я не вирішу питання, не відпустить. Деякі називають це принциповістю, деякі впертістю, але мені здається, це є у кожному з нас.
Найголовніше — це дати проявитися своїм болям.
Коли ми відчуваємо сильний фізичний біль, зазвичай звертаємося до лікаря. Коли ми відчуваємо сильний душевний біль, хтось заїдає солодким, хтось запиває алкоголем, а хтось просто знищує своє я.
Вперше мій дах зірвало у 17-18 років, і я вирішила піти до психолога. Страшно переживала, шифрувалась від усіх. Як же психолог мене дратувала! Я розраховувала отримати відповіді, а мені ставили питання, які розштурхували мої думки, почуття і руйнували сформовану картину світу. Цього разу я вже була трошки більше підготовлена до неочікуваних поворотів.
Одужання починається, коли вже зовсім не під силу, а не тоді, коли начебто все ок.
Як повірити, що ти можеш робити надзвичайні речі?
Ти мусиш вірити у щось. Мусиш мати хребет. Знати точно, за що готовий боротися. У складні моменти саме це рішення і буде вас тримати. Інакше не знайти мотивацію підніматися знову й знову.
Мене тримає велика мрія. Я мрію про Міністерство Добра, яке буде формувати культуру благодійності, виховувати з дитинства співчуття, толерантість і гуманне ставлення до навколишнього світу.
Як у момент, коли все погано, повірити, що помилки — це нормально?
Людину вчать не перемоги, часто саме програші стають джерелом мудрих думок. У числі яких і та, що перемагати набагато приємніше 🙂
Знаєте, як людина, яка офіційно була рік одружена, можу зізнатись відверто, що без попереднього досвіду я навряд чи відчула б кожною клітинкою зараз кохання. Навряд чи б дякувала кожного ранку і кожного вечора за те, що поряд людина, з якою я щиро хочу прожити все життя. Ні в якому разі не натякаю, що потрібно йти моїй шляхом 🙂
Просто пам’ятайте, що найболючіший момент вам даний, щоб у майбутньому відчути справжнє щастя.
Як працювати зі своїм страхом поразки? Що може допомогти?
Психолог, медитація, кохана людина, друзі, сім’я, домашні тварини… Але якщо прям сильно відверто, то правда. Майте сміливість самому собі зізнатися і просто прийняти той факт, що ви неідеальні.
Найскладніше для людини — зізнатися собі, ким вона є насправді, визнати й сприйняти свої колишні помилки.
У цей момент ви перестанете порівнювати себе з іншими, тягнутися до чужих мрій і почнете проживати своє життя на повну.
Як подолати особистісну кризу? Чому вона виникає у активних людей?
Так буває, коли в один момент усе найкраще не приносить тобі задоволення і ти губиш відчуття гармонії. Ти багато працюєш, витрачаєш свій емоційний і фізичний ресурс, забуваючи поставити собі найголовніше питання. А коли вже ніби добіг до фінішу першим, не отримуєш задоволення. І це тебе дуже дратує. Ніби і корисно, і важливо, і навіть статусно, але всередині дуже неспокійно.
Ти виростаєш сам із себе. Всередині ти змінився, але продовжуєш робити ті самі дії.
Мені знадобилося два місяці, щоб усвідомити свій біль, повернутися до життя, переосмислити своє існування і, найголовніше, повірити в свої нові мрії. Шлях був нелегкий і багатий на відкриття.
Що спрацювало?
Усвідомлення, що щастя дуже мало залежить від зовнішніх обставин. Причина завжди всередині, в нас самих. Будь-який конфлікт в родині, на роботі, в коханні або дружбі — це лише віддзеркалення вашого внутрішнього конфлікту.
Розбиратися потрібно не з оточуючими — розбиратися потрібно з собою.
Побороти страх залишити все і зазирнути всередину себе. Два місяці я провела у роботі над собою. Пішла на медитацію, вивчала англійську, розвантажила свої графіки і дозволила собі вийти з боротьби на всіх фронтах. І зрозуміла, що не потрібно ні з собою, ні з ким і ні з чим боротися.
Почуття провини off. Почуття провини часто маскується під відповідальність і має серйозний вплив на наші рішення. Обов’язково потрібно щось вирішувати з ним, бо воно є деструктивним почуттям і поганим порадником.
Не порівнюйте себе з іншими людьми. Ваша здатність отримувати задоволення від життя значно зросте, коли ви перестанете рівнятися на інших і почнете порівнювати себе лише із собою або взагалі ні з ким.
Створюйте свої власні правила. Забудьте про слова «Я повинен» — ви самі творець своєї долі.
Задавайте собі чесні питання. На найпростіші питання буває незручно відповідати. Хоча, з мого досвіду, чим більш незручна відповідь, тим більше шансів, що вона вірна.
Що приводить людей у благодійність?
Найчастіше говорять, що люди злі та мають робити добрі вчинки, щоб почувати себе добре. Я ж упевнена, що кожен народжується добрим, злими нас роблять обставини (невдалі стосунки, погані відносини у сім’ї, проблеми на роботі). У кожного з нас є чим поділитись: часом, теплом, натхненням, знаннями, талантом, грошима, радістю. Вчені також вважають, що альтруїстична поведінка звільняє ендорфіни в мозку, створюючи позитивне відчуття, відоме як helper’s high.
Якщо людина хоче бути здоровою психологічно і емоційно, вона тим чи іншим чином буде залучена до благодійності. Щедрий Вівторок, який 27 листопада пройде в цьому році вперше — це чудовий привід почати або ж заглибитися у задоволення від добрих справ!
Ще у рубриці «Люди»: «Як ставитися до змін та сприймати новий досвід? Інтерв’ю з Юрієм Бугаєм»