Все статьи Новости Поиск работы Истории Карьера Развитие Happy HR

Як отримати профіт від навчання в університеті? Поради нашої команди

08.08.19 Карьера 8 min reading

«Втрачений час», «Нічого не навчають», «Нікому той диплом не потрібен» — саме так сьогодні найчастіше описують університет студенти та випускники. Дійсно, якість освіти багато в чому залишає бажати кращого, але це ще не означає, що не можна отримати жодної користі з навчання.

Наша команда — кар’єрного порталу Happy Monday і платформи партнерств між бізнесом та громадським сектором Pro Bono Club Ukraine — переконана: виграють ті, хто використовує студентські роки, щоб інвестувати в себе, а не просто відсиджується на парах в очікуванні випуску. Навчання в університеті — це саме той час, коли варто експериментувати й закладати фундамент для майбутньої кар’єри. І досвід нашої команди — тому підтвердження 🙂


Знайомтеся з якомога більшою кількістю людей

Чим різноманітніша ваша спільнота, тим це корисніше для вашого світогляду. Зі знайомими з різних сфер ви можете не просто подискутувати про сучасне мистецтво чи обговорити останні новини, а й навчитися чогось нового, дізнатись про круту можливість чи відкриту вакансію. Усі ці контакти можуть знадобитися і у майбутній роботі — ви завжди знатимете, до кого звернутись за порадою або кого покликати працювати разом над черговим проектом. 

Як це робити?

  • Ходіть на нетворкінги.
  • Не бійтесь знайомитись на івентах. І взагалі — відвідуйте їх частіше. Якщо ви мрієте стати дизайнером, сходіть, наприклад, на лекцію «‎Секрети роботи в Adobe Illustrator» — це можливість познайомитись зі спеціалістами вашого рівня або знайти досвідченого ментора.
  • Запропонуйте цікавій вам людині сходити на сніданок. Такий формат спілкування набирає популярності та заряджає на весь день.
  • Беріть участь у студентських конференціях чи роботі громадських організацій, де можна познайомитись із представниками одразу багатьох професій.

Анна Мазур, засновниця і СЕО Happy Monday, про корисні знайомства зі студентських років:

«На першій серйозній практиці від університету керівник одразу включив нас, студентів-практикантів, у роботу за спеціальністю. І тут трапилась катастрофа: після 3 років навчання на відмінно, я зрозуміла, що на ринку я — непрацездатна одиниця. Ми взагалі не були готові до безпосередньої роботи. Тоді я й усвідомила, що просто навчатися — не варіант, якщо ти хочеш чогось досягти, зокрема й отримати хорошу роботу. Потрібно було щось робити і негайно. 

Тоді ж я максимально зосередилась на отриманні практичного досвіду, корисних знайомств і контактів у студентській організації AIESEC. Почала відвідувати конференції, брати на себе відповідальність за важливі процеси, зрештою — навіть очолила місцеве представництво організації і завдяки таким успіхам переїхала до Києва у національний офіс. Тут працювала з компаніями-партнерами і так отримала свою першу серйозну роботу в міжнародній компанії (а потім і другу, і третю). 

Сьогодні я підприємиця. Дуже багато моїх партнерів, клієнтів — це або люди, з якими ми колись їздили на конференції та працювали ночами без жодної оплати, або рекомендації від них. Ми маємо спільний фундамент цінностей і розвитку, тому ці контакти і зв’язки, у свою чергу, є дуже сильним фундаментом для мого успіху сьогодні. Навіть свого чоловіка я зустріла завдяки студентській активності 😉 Тому моя порада — не втрачайте жодної можливості. Університет — це важлива частина професійного розвитку, але сьогодні це справді лише частина, яка не здатна на 100% забезпечити вам успіх в роботі і кар’єрі». 


Здобувайте досвід: на практиці, стажуванні, волонтерстві чи першій роботі

Ви мріяли бути журналістом, але пройшли стажування у ЗМІ і зрозуміли, що повідомляти факти вам не цікаво? Час спробувати себе у блогерстві! Практика / стажування / волонтерство / робота під час навчання в університеті допоможуть зрозуміти, що вам подобається робити, що точно не подобається, які умови вас задовольняють, а що ви ніколи не зможете терпіти. Крім цього, ви дізнаєтесь, як влаштовані різні компанії та сфера загалом. А чим більше ви знатимете про себе та ринок до випуску, тим легше і простіше вам буде знайти улюблену роботу після навчання (а може, ще й під час нього). 

Де шукати можливості?

  • Не соромтеся питати про можливість стажування безпосередньо у компанії, яка вам подобається (на сторінці у фейсбуці чи напряму у рекрутера).
  • Напишіть у соцмережах пост, що ви шукаєте стажування. Ефект посилиться, якщо ви вже пройшли пункт 1 і маєте широкий нетворк корисних знайомств.
  • Слідкуйте за тематичними ресурсами (наприклад, за нашим телеграм-каналом та рубрикою «Можливості».

Оксана Рудика, проектна менеджерка Happy Monday, про роботу під час навчання:

«До роботи у Happy Monday я змінила чотири компанії за рік, і все це — під час навчання в університеті. Робота у різних місцях допомогла мені зрозуміти, чим я насправді хочу займатись і що мене драйвить.

Я почала працювати ще на 2-му курсі. Стипендії не вистачало, щоб почувати себе комфортно, а просити у батьків не хотілося. До того ж, у мене було достатньо вільного часу після пар. Через знайомих я дізналася про можливість влаштуватись баріста на парт-тайм в одну з київських бізнес-шкіл. Ще я працювала акаунт-менеджером у школі дизайну, стажувалася у громадській організації та навіть на телеканалі. І звідусіль виносила цінні уроки, знайомства й інсайти, які, зрештою, привели мене туди, де я зараз. 

Тільки пробуючи і можна усвідомити, що тобі подобається робити, а що — ні. Інакше ніяк. Тому не бійтесь пробувати, помилятися, змінювати роботи і професії — так ви швидше знайдете те, що буде вашим». 


Приєднуйтесь до молодіжних громадських організацій 

Це чудова можливість для знайомства з різними людьми: активістами, фотографами, мандрівниками, юристами тощо. Крім того, як волонтер і член таких організацій ви зможете опанувати різні навички, на кшталт управління проектами, ведення соцмереж, написання репортажів, робота в команді. А ще більшість організацій надає широкі можливості для участі у міжнародних проектах. 

Як обрати організацію?

  • По-перше, прочитайте нашу статтю про молодіжні громадські організації.
  • Відвідайте один з івентів від організації, щоб ближче познайомитись з її діяльністю та командою.
  • Якщо ви зацікавились — вступайте до лав організації та долучайтесь до роботи над існуючими проектами або розвивайте власні ідеї.

Олена Шершун, Partnership Manager у Pro Bono Club Ukraine, про участь в AIESEC:

«В AIESEC я була залучена майже 6 років. Я прийшла туди на 2-му курсі університету і була частиною організації ще рік після випуску. На початку я долучилася на найнижчу позицію — Team Member у проект з організації міжнародного фестивалю культур, — а завершила роботу на посаді президента організації в Україні. 

Організація дала мені якщо не всі, то основу для всіх навиків, які у мене зараз є. Особливо класно я прокачала софт скіли: вміння комунікувати і вести переговори з людьми, презентувати будь-що за будь-яких умов, управляти людьми, взаємодіяти в колективах і вирішувати проблеми. Після роботи в організації я також не боюся заходити в різні сфери і перевіряти, що більше моє. Ну і ще, якщо добре рефлексувати, то організація допомогла мені розуміти себе на значно кращому рівні.

Знаю, що зараз серед студентської молоді більш хайповим є йти на роботу / стажування, ніж долучатися до громадських організацій. Якщо зважати на те, що я була суто волонтером 3,5 роки і лише останні 2 була залучена в організацію фул-тайм, як на роботі, то це взагалі може здаватися сумнівним варіантом для багатьох. Але я ніколи б не проміняла ці 6 років на щось інше. Було багато складних моментів та періодів, але вони всі зникають та забуваються на фоні того, як я насолоджувалася і як багато отримала: друзів, вражень, досвіду і знань». 


Відвідуйте івенти / проходьте курси на цікаву для вас тему 

Профільні події — лекції, курси, воркшопи тощо — це можливість дізнатись про цікаві кейси та актуальні інструменти від активних гравців ринку, тоді як в університеті іноді, на жаль, викладають інформацію, актуальну чи не 10 років тому. А щоб отримані знання не залишились на задвірках пам’яті, спробуйте виокремити цікаві ідеї, про які ви дізналися, та реалізувати їх у вільний час. І не забувайте знайомитись після заходу чи під час кава-брейків!

Де шукати цікаві івенти?

Настя Пасенко, редакторка Happy Monday, про додаткове навчання в університетські роки:

«Я вчилася в інституті журналістики. І хоч загалом ідея писати мені подобалася, я ніяк не могла зрозуміти, чим конкретно хочу займатися. Писати статті, створювати рекламні слогани? Зрештою, мені на думку спала робота сценаристом, і я вирішила опанувати сценарну майстерність. На парах ми такого не вивчали, тож я пошукала курси (онлайн-освіта ще не була тоді популярною), і присвятила три місяці додатковому навчанню (і додатковій домашці). 

Зараз я не сценаристка, та й ніколи нею не була. Але озираючись назад, жодного разу не шкодую, що витратила свій час і гроші. По-перше, ці курси навчили мене розповідати історії (просто тоді це ще не називалося сторітелінгом :)), що досить непогана навичка для редакторки медіа. По-друге, за кілька місяців після курсу мені написала викладачка сценарної майстерності і запропонувала долучитися молодшим сценаристом на один проект за її рекомендацією. З певних причин я відмовилась, але ж могла б і погодитись! Курс приніс мені не лише знання, а й корисне знайомство, яке ледь не обернулося працевлаштуванням. Зрештою, коли б я ще мала стільки вільного часу, щоб навчитися чогось нового?»  


Їздіть на міжнародні конференції / програми за обміном 

У студентів є безліч можливостей мандрувати світом на пільгових умовах і при цьому отримувати додаткові знання, міжнародний досвід, знайомства з іноземцями і різними культурами. Можна поїхати за обміном до закордонного університету або взяти участь у міжнародних програмах, присвячених різним темам — наприклад,  медіаграмотності, боротьбі зі стереотипами, екології чи вирішенню конфліктів.

Де шукати такі можливості?

Анна Гріньова, копірайтерка та SMM-ниця Happy Monday, про профіт від статусу студента:

«Бути студентом як мінімум вигідно — і я зараз не про пільги від студентського квитка і щомісячну стипендію (хоча і про них теж). Я, наприклад, завжди знаходила конкурси студентських робіт, які передбачали грошову винагороду для призових місць, а ще подавалася на приватні та іменні стипендії. 

Ще у студентські роки я взяла участь у внутрішній програмі мобільності від фонду Святослава Вакарчука «Люди майбутнього» і поїхала на три місяці до Чернівецького національного університету. А під час навчання в аспірантурі я взяла участь у двох зовнішніх програмах обміну Erasmus. Один навчальний рік я провчилася у Польщі за програмою «Польський Еразмус для українців», потім вдруге повернулася у той самий польський виш, але вже за програмою «Еразмус +». Обидві вони передбачали отримання стипендії. У моєму випадку вона повністю покривала усі витрати на проживання в іншій країні. Фактично, я півтора роки прожила у Польщі, провчилася у докторантурі, отримала неоціненний досвід і, приїхавши з нульовим знанням польської, прокачала її до рівня В2.

Під час навчання я також моніторила усі тематичні конференції і виступала з доповідями у Польщі, Румунії та Італії. Звісно, відрядження важко порівняти з туристичною поїздкою (часу на знайомство з новим містом майже не залишається), але організатори і навіть університет частково або іноді повністю покривали витрати на ці подорожі. У 20 років я не могла сама собі дозволити такі мандрівки». 


Експериментуйте і створюйте власні проекти

Одні з найкращих компаній світу створювались студентами у гаражах. Можливо, ви не претендуєте на світове панування, але спробувати втілити власний задум все одно варто. Особливо поки у вас є вільний час і мало зобов’язань. Це може бути що завгодно —  університетське медіа, екологічні акції або власний Instagram-магазин. Починайте потроху, питайте поради у спеціалістів, залучайте друзів — і все вийде. А якщо ні — ви отримаєте безцінний досвід. До того ж, власні проекти дуже привабливо виглядають у резюме і багато говорять про вашу проактивність. 

Як організувати власний проект?

  • Долучіться до молодіжної організації і спробуйте зробити проект в її рамках. Це полегшить пошук необхідних ресурсів, знань і навичок.
  • Об’єднайтесь з друзями та розробіть разом спільний проект.
  • Спробуйте залучити знайомого експерта у якості ментора.
  • Не намагайтесь одразу багато заробити, спробуйте хоча б створити робочу модель.

Олександра Чучко, керівниця Pro Bono Club Ukraine, про активність під час навчання в університеті:

«Коли я вступила до університету, мене одразу ж затягнуло у вир усіх можливих активностей. Я брала участь у КВК, була частиною Студпарламенту, виконувала обов’язки старости і головної редакторки (а отже — дизайнерки, верстальниці й авторки) газети нашого факультету, а потім ще долучилась до молодіжної організації AIESEC. 

Чому я все це робила? Бо навчатися було доволі легко і займало не так багато часу, скільки в мене тоді було. А працювати було зарано. Тож я «пустилася берега», і це допомогло зрозуміти, що мені подобається робити, бо я вже точно знала, що не працюватиму по спеціальності. З малювання лого для студгазети почався мій розвиток у графічному дизайні, що переросло в улюблене хобі. AIESEC спочатку дав мені досвід життя і взаємодії з іноземцями в іншій країні, що сформувало велику частину моїх особистісних характеристик. А згодом — усі менеджерські та інші потрібні зараз для роботи навички. 

Я раджу всім долучатися до різних активностей у студентські роки, бо в цьому є комплексність. На парах ти отримуєш певні знання, у громадських організаціях — практичні навички і ще знання, у проектах — формуєш світогляд тощо. І зрештою, з університету виходиш хоч трішки готовим до багатогранної реальності».


Насолоджуйтесь своїми студентськими роками 🙂

Цей пункт останній, але не менш важливий. У вас попереду різні роботи, цікаві проекти, багато обов’язків і відповідальності. В університеті ви маєте час до цього підготуватися — отримати певний досвід і навички, розширити свій нетворк і поглибити знання. Але не забувайте, що це також час, коли ви можете зірватись у спонтанну подорож, перечитати топ-100 найвидатніших книжок і досхочу наспілкуватись із друзями. 

Дар’я Васьковська, Happiness Manager y Happy Monday, про свободу бути студентом: 

«Я дуже швидко зрозуміла, що очікування щодо обраної мною спеціальності дуже розбігаються з реальністю. Я готувалась бути управлінцем у галузі електротехніки, а стала… електротехніком 🙂

У мене були класні друзі, чудові викладачі, я любила вчитися, проте розуміла, що спеціальність, яку я отримую, не стане моєю професією. Тому я просто докладала всіх зусиль, щоб отримати червоний диплом — разом із куратором займалася дослідженнями, брала участь у форумах молодих вчених. А от свій вільний час використовувала для душі — читала книжки, спілкувалася з друзями, займалася спортом. Настільний теніс, волейбол — коли б ще я мала досталь часу навчитися грати (та ще й непогано, якщо відкинути сором’язливість)».  

***

Як правильно сказала наша Саша, отримати профіт від студентських років можна за допомогою комплексу — нових знань, активностей, подорожей і людей поряд. Тож не витрачайте час даремно, а краще спробуйте отримати від навчання в університеті все, що можливо 🙂


Вас також зацікавить

Як навчатись, працювати і вижити: 3 історії та 7 лайфхаків

Я змінила 5 робіт за рік. І ось чого це мене навчило

Як проявити себе на стажуванні, щоб залишитись у компанії?

Newsletter that develops your career

Subscribe to Happy Monday's weekly newsletter, prepared by our editor-in-chief, with a selection of the most exciting content, news, and career opportunities.

Больше
Feedback

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: