Все статьи Новости Поиск работы Истории Карьера Развитие Happy HR

Як усвідомити свої сильні сторони та використовувати їх у роботі?

18.07.19 Карьера 4 min reading

Як ви сприймаєте зворотний зв’язок? Більшість — у першу чергу як негатив. Навіть якщо загалом фідбек позитивний, ми зосереджуємо увагу лише на озвучених недоліках. У результаті ми точно знаємо, які у нас «зони розвитку» і що потрібно покращити, але не усвідомлюємо, у чому ми профі. 

Група професорів менеджменту, бізнес-адміністрування та психології опублікували у Harvard Business Review статтю, де представили дієвий метод усвідомити свої сильні сторони, щоб ефективно використовувати їх у роботі. Пропонуємо вам його протестувати 🙂

Переклад з англійської мови виконано нашим постійним і надійним партнером — Бюро перекладів KLS.

Незліченні дослідження показали, що люди приділяють більше уваги негативній інформації. Наприклад, якщо попросити людину пригадати важливі для неї події, вона згадає чотири негативні і лише одну позитивну. Тому і оцінку своєї продуктивності  більшість працівників сприймають з ентузіазмом дитини, яку ведуть до стоматолога. Адже критику пам’ятають набагато довше, ніж похвалу.

Звісно, зворотний зв’язок має право на існування. Але фідбек, спрямований на виявлення у першу чергу недоліків, призводить до того, що навіть найталановитіші співробітники починають зациклюватися виключно на своїх слабкостях, іноді змушуючи себе робити те, до чого у них просто немає здібностей. 

Іронія у тому, що таким чином зворотний зв’язок, який нібито має покращити роботу працівників, тільки заважає їм демонструвати свій максимум, а компанії, відповідно, — пожинати плоди від ефективності співробітників. Зрештою, не кожен футболіст покаже однаково добрі результати на різних позиціях. То чому захисник має доводити до ідеалу свої навички нападника? 

Якщо критика найчастіше викликає у нас захисний рефлекс і небажання змінюватись, то похвала надає впевненості і мотивації працювати краще. Це не означає, що проблеми й недоліки варто ігнорувати. Але це означає, що негативний зворотний зв’язок варто врівноважити. Адже усвідомлення своїх сильних сторін дозволить краще задіяти їх у роботі, досягти найвищого потенціалу і таким чином приносити більше користі компанії.

Ми розробили дієвий інструмент, що допомагає людям усвідомити та використовувати власні таланти. Вправа під назвою Reflected Best Self (RBS) допомагає кожному зрозуміти власні плюси, розробити план більш ефективної діяльності та «розпалити» власну продуктивність. Представляємо вам покроковий алгоритм цієї вправи. 


Крок 1. Визначте респондентів та попросіть про зворотний зв’язок

Перше завдання — зібрати фідбек на роботі та поза нею. Зворотний зв’язок обов’язково має бути з різних джерел — від членів сім’ї, колишніх та теперішніх колег, друзів, вчителів тощо — так ви значно розширите уявлення про себе, у порівнянні зі стандартним оцінюванням продуктивності на роботі.

Багато людей почуваються некомфортно, коли просять інших оцінити свої сильні сторони. Ми звикли вважати, що будь-який позитивний зворотний зв’язок є недостатньо відвертим і правдивим. А деякі непокояться через те, що респонденти сприймуть таке прохання як занадто самовпевнене або егоїстичне. Але щойно ви усвідомите, що ця вправа допоможе вам покращити власну продуктивність, то поринете у неї з головою.

У якості приклада хотілося б виділити Роберта Дуггана (ім’я вигадане). Покинувши успішну кар’єру військового у досить молодому віці, Роберт отримав ступінь MBA і зайняв посаду керівника середньої ланки в ІТ-компанії. Незважаючи на значні досягнення та лідерський досвід, Роберт рік за роком залишався на тій же посаді. Результати його роботи були непоганими, але недостатніми, щоб обіцяти якусь перспективу. 

Намагаючись покращити свою продуктивність, Роберт вирішив випробувати на собі вправу RBS. Для початку він попросив 11 людей людей надати інформацію про його сильні сторони разом із конкретними прикладами. Це були: його дружина і двоє інших членів сім’ї, двоє друзів з програми MBA, двоє колег з армійських часів та четверо теперішніх колег.

У результаті Роберт отримав 11 імейлів з описами конкретних випадків, де він доклав важливих зусиль і проявив себе з найкращого боку. У нього виявилося набагато більше сильних сторін, аніж він думав.  


Крок 2. Розпізнайте спільні патерни

Роберт очікував, що відповіді таких різних респондентів будуть непослідовними та навіть несумісними. Втім, він був здивований їхньою схожістю— коментарі його дружини та членів сім’ї збігалися з коментарями його армійських друзів та колег по роботі. Тож Роберт відслідкував спільні патерни у всіх фідбеках, додав їх до своїх спостережень, а потім звів усе в одну таблицю. 

Аналітична складова вправи допомагає згрупувати зворотний зв’язок та сформувати ширше бачення своїх можливостей. А для тих, хто взагалі не уявляє, які у нього сильні сторони, вправа відкриє очі на власний потенціал. Наприклад, Едвард, який нещодавно очолив автотранспортну компанію, почувався дуже невпевнено, якщо не погоджувався зі своїми старшими і більш досвідченими колегами. Однак за допомогою вправи RBS він дізнався, що вони, навпаки, цінували його альтернативні погляди й те, як дипломатично він доносив свої переконання. У результаті Едвард став сміливішим у представленні своїх ідей, оскільки був упевнений, що до нього прислухаються. 


Крок 3. Сформуйте свій автопортрет

Наступний крок — опишіть себе, узагальнивши та відфільтрувавши накопичену інформацію. Проаналізуйте зворотний зв’язок і власні спостереження та перетворіть це у позитивне бачення себе, яке ви зможете використовувати як нагадування про попередні напрацювання та інструкцію в майбутньому. 

Зверніть увагу: портрет не повинен бути переліком пунктів. Він має починатися з розлогого формулювання: «Коли я у найкращій формі, я …» Сам процес написання 2-4 абзаців закарбовує у підсвідомості образ своїх сильних сторін. Крім того, наративний формат також допомагає провести взаємозв’язок між якостями, що раніше здавалися непов’язаними та недоречними. 

Працюючи над своїм портретом, Роберт спирався на те, що казали про нього інші, і доповнював картину власними відчуттями. Ось, що у нього вийшло:


«Коли я у найкращій формі, я дотримуюсь своїх цінностей і можу донести до інших, чому це важливо. Я вибираю складніший, але правильний шлях на противагу простому, але неправильному. Я обожнюю брати на себе задачі, яких інші можуть боятися або вважати надто складними. Я вмію знаходити альтернативні шляхи й методи, якщо поточні не спрацьовують. Я не завжди вважаю, що маю рацію та знаю усе найкраще, і це викликає в інших повагу. Я намагаюся уповноважувати та давати кредит довіри іншим. Я толерантний та відкритий до різноманіття».


Розробляючи свій портрет, Роберт почав усвідомлювати, чому не показував найкращі результати на роботі. Йому бракувало усвідомлення мети. В армії він розумів, що від його роботи залежала безпека інших. Але у ролі керівника в ІТ-компанії, який відповідав за рутинну підтримку нових комп’ютерних залізяк, він почувався ізольованим від людей і не розумів, у чому цінність його роботи для інших.

Процес створення портрета також допоміг Роберту розвинути те, що психологи називають possible self. Це не те, ким ми є щодня, виконуючи рутинну роботу, а те, ким ми можемо бути у зовсім інших ситуаціях. А дослідження показують, що коли ми відчуваємо, якими можемо бути, ми більш схильні до позитивних змін у житті.


Крок 4. Перемоделюйте свою роботу

Після того, як Роберт остаточно визначився зі своїми сильними сторонами, його наступним кроком було переробити свою посадову інструкцію так, щоб надалі розвивати саме те, що йому добре вдавалося. 

Як і більшість тих, хто проходить вправу RBS, Роберт зрозумів, що виявлені сильні сторони цілком можуть вписатися в його теперішню посаду. Але потрібно було внести незначні зміни, щоб задіяти свої сильні сторони.

Роберт почав регулярно проводити зустрічі з дизайнерами та інженерами, щоб у режимі «мозкового штурму» знайти шляхи запобігання проблемам із новими продуктами. Зустрічі відповідали двом найкращим сторонам Роберта: він взаємодіяв з більшою кількістю людей на роботі і активно впливав на кінцевий результат роботи компанії.  

Робертові зусилля не залишились непоміченими. Керівники відзначили його ініціативність та вміння співпрацювати з іншими відділами, а також його вирішальну роль у створенні більш якісних продуктів. За менш ніж дев’ять місяців Робертова наполеглива робота окупила себе — його підвищили до керівника програми із більшого зарплатою. Крім того, Роберту просто почала більше подобатись його робота. А щоразу, коли він почувався спустошеним або йому не вистачало енергії, то перечитував листи-відгуки, які отримав під час виконання вправи. У складних ситуаціях вони допомагали йому відновлювати сили. 


***

Вправа RBS сприяє тому, щоб ви пам’ятали про ваші сильні сторони та працювали над їхнім розвитком. А також — краще розуміли, що робити з власними недоліками. І це не про «ламати» себе, а про те, щоб знайти найкраще застосування своїм природним здібностям. Це дозволяє вам сказати: «Я добре керую людьми, але в мене погано з фінансами. Тож, замість “лікувати” мене математикою, знайдіть хорошого фінансиста». 

Найголовніше — розуміння сильних сторін допоможе вам переступити через етап під назвою «непоганий». Щойно ви дізнаєтесь, якими можете бути у своїй найкращій формі, то зможете використовувати свої переваги, щоб демонструвати максимальний результат — як зараз, так і у подальшій кар’єрі.

Джерело: Harvard Business Review



Дякуємо за переклад з англійської нашому партнерові
Бюро перекладів KLS. яке має сертифікат відповідності міжнародним стандартам ISO 9001 та ISO 17100. 

Website: https://kls-agency.com.ua

Facebook: bit.ly/30qyHT8

Instagram: @kls_agency

 

Newsletter that develops your career

Subscribe to Happy Monday's weekly newsletter, prepared by our editor-in-chief, with a selection of the most exciting content, news, and career opportunities.

Больше
More More for companies
Job seekers
For companies
Войти
Have idea!

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: