Все статьи Новости Поиск работы Истории Карьера Развитие Happy HR

Коротко і по суті: як зосередитись на важливому і позбутися зайвого?

07.06.19 Карьера 4 min reading

Ми часто завантажуємо себе на повну — набираємо купу проектів, заповнюємо розклад зустрічами, працюємо на вихідних, — але більше ще не означає краще. Ґреґ Маккеон у своїй книзі «Коротко і по суті. Мистецтво визначати пріоритети» видавництва «Наш формат» радить, як зосередитись на важливому і навчитись казати «ні» зайвому. А ми конспектуємо 🙂

Здавалося б, усі ми зайняті лише важливими речами. Бо ну як можна не відповісти колегам у месенджері або не відвідати нараду? Ми не помічаємо, як втома від прийняття рішень змушує нас погоджуватись на зайву роботу. Як у прагненні до успіху ми постійно розпорошуємо увагу на безліч справ і даремно витрачаємо свою енергію. А як наслідок — не реалізуємо себе по максимуму.  

Страшна правда: якщо ви самі не визначите пріоритети у власному житті — хтось зробить це за вас.

А щоб визначити, що для вас дійсно важливо, потрібно звільнити своє життя від сміття неістотних справ. Допомогти у цьому може есенціалізм.


Що таке есенціалізм?

Есенціалізм — це мистецтво визначати пріоритети. Найкраще його описує вираз «менше, але краще». Саме цим і відрізняється підхід есенціалістів, які займаються лише важливими справами, завдяки чому досягають істотних результатів у конкретній сфері.

Щоб почати жити за принципами есенціалізму, перш за все необхідно подолати власні упередження, які, наче міфічні сирени, однаково небезпечні й спокусливі: «Я повинен», «Важливо все» і «Я можу зробити і те, й інше».


Як визначити, що для вас важливо?

На думку Ґреґа Маккеона, щоб правильно визначити власні пріоритети, потрібно постійно досліджувати і обдумувати безліч можливостей, щоб зрештою обрати для себе дійсно важливі і зосередитись на них. Ось, як це радить робити Ґреґ.


Знайдіть час для себе
— для роздумів, медитацій, читання. Наприклад, хоча б 20 хвилин вранці читайте класичну літературу. А от Білл Гейтс ще з 1980-х років регулярно виокремлює собі тиждень подалі від усіх і в першу чергу від роботи — для натхнення і нових думок.

Оцініть найважливіше. Частіше вмикайте «внутрішнього журналіста», який уважно дивиться на світ і визначає сутність явищ. Для цього заведіть журнал подій, у якому відмічайте не щоденні справи, а важливі зміни в житті.

Грайте. Ігри активізують мозок, зменшують стрес, змушують нас досліджувати і збільшують кількість доступних можливостей. Наприклад, колишній гендиректор Twitter Дік Костоло заснував у компанії гурток імпровізації, бо імпровізація підштовхує людей думати ширше, гнучкіше і більш творчо.

Спіть достатньо. Сон підвищує нашу креативність та продуктивність. Висипатись означає берегти свої активи та працювати ефективніше. В офісах Google навіть є спеціальні кабінки для сну.


Щоб обрати правильну з усіх наявних можливостей, варто дотримуватись принципу «100% або ніяк». Щоб не витрачати час на зайві справи, потрібно сформувати жорсткі «ідеальні» критерії, яким вони мають відповідати.

Найчастіше доводиться відсікати 90% можливостей, але 10% найкращих того варті.


Як позбутися всього неважливого?

Не-есенціалісти погоджуються на все підряд, бо їм незручно перед іншими і вони не витримують соціального тиску. Вони погоджуються автоматично, не думаючи, часто — в ім’я задоволення від чужого задоволення. Але справжні есенціалісти знають, що після хвилі задоволення починається гострий біль жалю.

На думку Маккеона, одна з найважливіших навичок успішного фахівця — вчасно і правильно казати «ні». Ще Пітер Друкер (а він був справжній есенціаліст) вірив: «Люди ефективні, тому що вони відмовляють».


Ось кілька порад, як відмовляти правильно.


Не асоціюйте особисті стосунки з відмовою.
Не варто сприймати власну відмову як зневагу до іншої людини. Це ваш особистий вибір і зважене рішення, а не образа.

Правильно формулюйте відмову. Не завжди потрібно казати «Ні» напряму, можна використовувати й альтернативні варіанти: мовчання, «Ні, але», «Одну хвилинку, я зазирну в календар і відповім», автовідповідач електронної пошти, який попереджає, що ви зайняті, відмова з гумором, перенаправлення до іншого виконавця. А якщо вам потрібно відмовити керівнику, то спитайте, що саме прибрати з попередніх пріоритетів, щоб встигнути виконати нове завдання.

Уявіть собі компроміс. Встигнути все неможливо, але і сказати «ні» без підґрунтя буває складно. Подумайте, від чого доведеться відмовитись задля ще одного «корисного» завдання — тоді сказати «ні» стане набагато простіше.

Відмовляйте чітко й однозначно. Неоднозначне «Я спробую» може стати справжньою проблемою. Після такої фрази відмовити набагато складніше, та й враження від вас у людини буде гіршим. Найчастіше чітка відмова — найкращий варіант.

Пам’ятайте: відмова – це вибір між повагою та популярністю. Чи будуть вас поважати як фахівця, який цінує свій час і досвід, якщо ви будете братись за все підряд на чужих умовах? Одного разу Пол Ранд відмовив Стіву Джобсу «накидати» кілька варіантів логотипу для компанії Next. Цим він змусив Джобса поважати свій час, а потім з успіхом виконав проект на власних умовах.

Не варто завжди подобатись усім, бо у глобальних масштабах повага набагато цінніша за популярність.

Як перемогти тиск зобов’язань, які змушують витрачати час на дрібниці?


Не бійтеся кидати провальні проекти.
Якщо вам страшно покинути справу, в яку вкладено багато зусиль (навіть якщо це безнадійний і деструктивний проект), спробуйте почути думку нейтральної сторони.

Перестаньте випадково брати на себе відповідальність. Для цього потрібно привчити себе помовчати перед відповіддю. За кілька секунд мовчання можна обдумати ситуацію та зробити свідомий вибір.

Забудьте про страх щось пропустити. Створіть сценарій, в якому ви перестали робити беззмістовну роботу (наприклад, щоденний звіт, який ніхто не читає), і перевірте, чи так сильно оточення відреагує на відсутність цієї роботи.


Як реалізувати есенціалізм на практиці?


Визначте конкретні показники для бажаного результату.
Наприклад, відправити 15 сторінок звіту клієнту в четвер — достатньо реальна і правильно сформульована ціль.

Визначте «слабку ланку». Потрібно зрозуміти, що або хто заважає вам досягти мети. Іноді навіть загалом продуктивні дії заважають отримати необхідний результат.

Приберіть перешкоду. Наприклад, якщо перфекціоніст хоче відправити звіт вчасно, йому доведеться дотримуватись принципу «виконане краще за ідеальне». А якщо проблема у людях, які не поспішають виконувати свої обов’язки, то замість постійних нагадувань можна запитати, що заважає їм виконати свою роботу, і допомогти вирішити проблему.

Не нехтуйте силою маленьких перемог. У справах, які дійсно мають значення, потрібно починати з простого. Якщо одразу взяти на себе занадто багато, можна перегоріти, тоді як маленькі успіхи формують інерцію для нових справ. Маленькі перемоги мотивують і створюють враження прогресу. Саме з них потім «виростають» великі результати.


***

Есенціалізму не можна досягти за один раз — це щоденна практика відокремлення значущого від непотребу. Можливо, це не рецепт стовідсоткового щастя, але це точно можливість робити більш свідомий вибір і зосереджуватись на тому, що дійсно має для вас значення.

Більше про есенціалізм та його впроваждення у життя читайте у книзі  «Коротко і по суті. Мистецтво визначати пріоритети»


Вам також буде цікаво

Як сфокусуватися в інформаційному шумі? Конспект книги «Не турбувати!»

7 інструментів для ефективного навчання: конспект книги «Засіло в голові»

Как избавиться от лишнего в своей жизни и достигать значимых результатов?

Newsletter that develops your career

Subscribe to Happy Monday's weekly newsletter, prepared by our editor-in-chief, with a selection of the most exciting content, news, and career opportunities.

Больше
Feedback

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: