Новости Поиск работы Истории Карьера Развитие Happy HR

Чим корисна для кар’єри участь у громадських організаціях?

02.07.19 Карьера 6 min reading

Де студенту чи недавньому випускнику взяти досвід роботи? Один із варіантів — долучитися до молодіжних громадських організацій та волонтерства. Розібралися, чого можна навчитися та куди вступати, щоб отримати цінний досвід.

Така робота, може, й не принесе прибутку, але точно навчить усього що потрібно для успішної кар’єри у майбутньому. А ще — допоможе розімкнути замкнене коло «для роботи потрібен досвід, а для досвіду — робота», тому що потрапити в організацію можна зовсім «зеленим», а вийти — з вагомою базою для резюме.   


4 причини долучитися до молодіжної ГО


1. Нетворкінг

Учасники організації об’єднані спільною метою, а не фахом, тож ви познайомитесь з людьми різних професій та навичок: журналістами, операторами, юристами, медиками, мандрівниками. Усі ці контакти можуть знадобитися вам у майбутній роботі — ви завжди знатимете, до кого звернутись за порадою або кого покликати працювати разом із вами у комерційний проект. 


2. Професійні навички

Громадські організації зазвичай займаються суспільно-корисними проектами. Робота над ними навчить вас основам проектного менеджменту, публічних комунікацій, управління персоналом, пошуку ресурсів та роботі з партнерами. 

Це особливо корисно, якщо ви вже визначились із майбутньою професією. Тоді в організації ви можете взяти на себе обов’язки, безпосередньо пов’язані з обраним фахом. Наприклад, якщо ви хочете стати піарником, просування проекту у соціальних мережах та налагодження інфопартнерств стане чудовим досвідом, який згодом можна буде зафіксувати у резюме.


3. Лідерство, ініціативність та інші soft skills

Перш за все, участь у громадських організаціях допомагає прокачати навички лідерства, вміння брати на себе відповідальність та проявляти ініціативу. Адже від ініціативності учасників залежить успішність організації. Хочеш реалізувати власний проект — придумай концепцію, збери команду і веди її до перемоги. З кожним новим проектом легше брати відповідальність, проявляти ініціативу та просувати свої ідеї. А це навички, які сьогодні дуже цінують роботодавці.


4. Міжнародний досвід

Громадські активісти зазвичай мають доступ до різноманітних міжнародних програм та проектів. Учасники можуть поїхати за кордон не просто відпочити, а й отримати нові знання та навички безкоштовно або за невеликий оргвнесок. Це може бути освітній проект з медіаграмотності, боротьби зі стереотипами, проектного менеджменту тощо. Ви отримаєте унікальні знання та досвід міжнародних кейсів.

Куди звертатися за досвідом і навичками? Обрали для вас три варіанти.


Фундація Регіональних Ініціатив (ФРІ)

Фундація регіональних ініціатив — це потужний центр підтримки молодіжного руху, молодіжних організацій та підготовки молодих лідерів в Україні. Діє у кожному обласному центрі. 

Діяльність ФРІ зосереджена навколо проектів для молоді та дуже різноманітна — можна робити освітні, екологічні, правозахисні, культурні проекти. Існує «банка ідей» та постійні проекти, але найбільше тут цінується ініціативність та свіжі ідеї. 

Якщо хочеться розвинути лідерські та організаційні навички, можна стати координатором та зробити власний проект: лекцію про дизайн-мислення, майстер-клас з танго, спікінг-клаб або щось масштабніше — День української культури, екомарафон, молодіжний наметовий табір тощо.

А щоб прокачати професійні навички, можна долучитись до вже існуючої проектної команди та стати медійником, HR, розробником чи фандрейзером.

Надія Гранкіна, членкиня Ради Старійшин ФРІ

Nadiya Grankina

Для мене ФРІ — це насамперед люди, це найкорисніше, що дала мені організація. І не тільки в плані спілкування та друзів, а й в плані контактів. У мене завжди є десь знайомі: у Києві, Львові, Полтаві, в інших організаціях, компаніях, через фрішників я можу вийти на кого завгодно. Часто завдяки контактам вдається знайти роботу собі або іншим чи закрити певне робоче питання. 

Моїм улюбленим проектом у ФРІ став освітньо-мотиваційний табір «‎Лідер», який я координувала. Разом із командою з 15 людей з різних міст ми організували безкоштовний наметовий табір для 70 чоловік у Карпатах із підйомом на Говерлу. Прокачували проектний менеджмент, фандрейзинг, навички логістики та кризовий менеджмент.

Організація дала мені базові навички проектного менеджменту. Його недостатньо, щоб професійно вести проекти, але достатньо, щоб відштовхнутись та розвиватись. Дуже важливо, що є можливість попрацювати у віддаленій команді, коли ви всі в різних містах, але реалізовуєте спільний проект. Я навчилася грамотно будувати комунікацію та доносити свої думки. Крім того, навчилась презентувати власні ідеї — не тільки команді, а й партнерам та медіа.     


AIESEC

AIESEC — це найбільша міжнародна молодіжна організація в Україні. Мета організації — розкривати та розвивати лідерський і професійний потенціал молоді, яка у свою чергу робитиме позитивний внесок у суспільство. 

Завдяки AIESEC студенти і молодь з різних країн можуть отримати міжнародний досвід під час стажувань за кордоном на одній з програм: 

  • Global Volunteer (4-8 тижнів інтенсивного волонтерського досвіду,що розвиває лідерські та підприємницькі навички під час роботи над соціальними проектами);
  • Global Entrepreneur (6-12 тижнів практичного досвіду стажування у стартапах за напрямками — маркетинг, ділове адміністрування та ІТ); 
  • Global Talent (професійні стажування від 6 до 78 тижнів у наступних сферах — викладання, маркетинг, ділове адміністрування та ІТ).

Крім того, можна стати членом AIESEC у своєму місті та самому організовувати проекти і стажування, створювати нетворк однодумців і розвивати свої професійні та особисті якості.

Олена Шершун, Partnership Manager у Pro Bono Club Ukraine

Olena SHershun

В AIESEC я була залучена майже 6 років. Я прийшла туди на 2-му курсі університету і була частиною організації ще рік після випуску. На початку я долучилася на найнижчу позицію — Team Member у проект з організації міжнародного фестивалю культур, — а завершила роботу на посаді президента організації в Україні. 

Я обрала достатньо традиційний шлях в AIESEC і пройшла всіма кар’єрними сходинками в організації: була членом декількох команд, тімлідом, керівником департаменту на локальному рівні, очолювала локальний комітет, відповідала за департамент на національному рівні і керувала всією організацією. При цьому я змінювала департаменти і працювала практично в усіх існуючих. 

Організація дала мені якщо не всі, то основу для всіх навиків, які у мене зараз є.  Особливо класно я прокачала софт скіли: вміння комунікувати і вести переговори з людьми, презентувати будь-що за будь-яких умов, управляти людьми, взаємодіяти в колективах і вирішувати проблеми. Після роботи в організації я також не боюся заходити в різні сфери і перевіряти, що більше моє. Ну і ще, якщо добре рефлексувати, то організація допомогла мені розуміти себе на значно кращому рівні.

Складно порахувати, але завдяки організації я відвідала точно більше 10 країн і це були дуже унікальні досвіди: волонтерство в Китаї, міжнародна конференція на 700 людей в Тайвані, місяць роботи в AIESEC у Греції, фасилітація сесій на конференції в Боснії та Герцеговині і ще багато іншого. І у всіх подорожах я мала можливість спілкуватися з місцевими, знаходити друзів та досліджувати культуру у дуже особливі способи.

Знаю, що зараз серед студентської молоді більш хайповим є йти на роботу / стажування, ніж долучатися до громадських організацій. Якщо зважати на те, що я була суто волонтером 3,5 роки і лише останні два була залучена в організацію фул-тайм як на роботі, то це взагалі може здаватися сумнівним варіантом для багатьох. Але я ніколи б не проміняла ці 6 років на щось інше. Було багато складних моментів та періодів, але вони всі зникають та забуваються на фоні того, як я насолоджувалася і як багато отримала: друзів, вражень, досвіду і знань. Тому точно раджу долучатися всім, хто керується проактивністю, а не реактивністю в житті. 


Ukrainian Volunteer Service (UVS)

Ukrainian Volunteer Service — це громадська організація, яка розвиває волонтерство та волонтерські спільноти в Україні. Долучитися може не лише молодь, а й люди будь-якого віку — тут можна приєднатися до всеукраїнської спільноти волонтерів і першим дізнаватися про найкращі волонтерські можливості або освітні проекти від UVS:

  • «Агенти волонтерства» — дводенні навчальні модулі з розвитку волонтерського руху для учасників з усієї України;
  • Табір Змін — 5-денний інтенсив із реалізації власного волонтерського проекту;
  • авторські освітні програми з волонтерства та волонтерського менеджменту.

У UVS ви зможете долучитись до організації різноманітних волонтерських проектів та розвинути у собі тренерські, ораторські, менеджерські та комунікаційні навички.

Катерина Бова, проектна менеджерка Ukrainian Volunteer Service

Kateryna Bova

В організації я навчилась працювати в команді, ефективно керувати нею та своїм особистим часом. Я опанувала низку корисних для роботи інструментів: Trello, тасклісти, особисті мануали, щотижневі стендапи. Крім того, в мене тепер є досвід організації всеукраїнського проекту, а також модерації та тренерства.

Звісно, є і складні моменти — іноді доводиться працювати у стресових умовах і вести кілька проектів одночасно. Але це реальне життя і це загартовує.  

Вибір великий, ви можете обрати організацію до смаку та спробувати себе у волонтерстві. Натомість ви отримаєте не лише плюси у карму, але й важливий досвід та професійні навички.

Шукаєте, де ще отримати досвід?

У нас є підбірка крутих стажувань в українських та міжнародних компаніях →

Стажування


Читайте також

Як навчатись, працювати і вижити: 3 історії та 7 лайфхаків

Як розпочати кар’єру ще до закінчення університету? Досвід Святослава Мариніна

Як це — працювати з колегами з усього світу? Історії українців у міжнародних командах

Newsletter that develops your career

Subscribe to Happy Monday's weekly newsletter, prepared by our editor-in-chief, with a selection of the most exciting content, news, and career opportunities.

Більше
More More for companies
Job seekers
For companies
Войти
Have idea!

Спасибо!

Теперь редакторы в курсе.