Все статьи Новости Поиск работы Истории Карьера Развитие Happy HR

Звідки береться меланхолія після відпустки і як із нею впоратись?

29.08.19 Карьера 3 min reading

У вас бувало так: повертаєтесь з відпустки і не впізнаєте начебто улюблену роботу? Підйом о сьомій ранку здається тортурами, колеги дратують, задачі викликають бажання відкласти їх подалі, а все навколо здається сірим і безрадісним. Таке самопочуття після відпочинку — поствідпускний синдром — не рідкість. На щастя, його можна уникнути, і ми порадимо, як саме.

Звідки береться меланхолія після відпустки?

Зміна звичного режиму. У відпустці ми часто пускаємося берега: лягаємо пізніше, спимо довше, їмо більше і не завжди це здорова й правильна їжа. Організм звикає до нових порядків, тому повертатися до старих звичок (а іноді ще й переживати зміни клімату) йому буває важко, і це природно.

Занадто короткий / тривалий відпочинок. Із короткою відпусткою все зрозуміло — ви не встигли відпочити, тому ваш організм зовсім не готовий працювати далі. Але з тривалим відпочинком теж не все чудово: чим довше ви відпочиваєте, тим важче вам повернутися до роботи. Оптимально — побути у відпустці 2-3 тижні.  

Різке занурення у роботу. Якщо ви надто швидко пірнули у стресові робочі будні, замість поступово увійти у курс справ, вам швидко може здатися, ніби ви й не відпочивали зовсім. 

Насправді ви не любите свою роботу. Якщо післявідпускний синдром триває більше кількох тижнів, варто замислитись — чи точно ви працюєте на своєму місці і робота приносить вам задоволення. Можливо, вам варто зупинитись і подумати, яких змін ви прагнете?


Як подолати післявідпускний синдром?

Щоб повертатися на роботу було легше й приємніше, варто вжити заходів не тільки після, але й до та під час відпочинку.   


Перед відпусткою

Закінчіть усі важливі справи. Під час відпустки важливо звільнити думки від роботи, але це буде складно, якщо вам постійно дзвонитимуть чи писатимуть. Тому вирішіть усі термінові питання, делегуйте ключові обов’язки колегам і попередьте керівництво, команду або й клієнтів, що найближчим часом будете для них недоступні.

Також продумайте, коли повернетесь на роботу. Якщо плануєте подорож, приїхати краще на 2-3 дні раніше, ніж закінчиться відпустка — це дасть змогу спокійно «влитись» у буденне життя. А виходити на роботу краще у середині тижня, щоб не навантажувати себе одразу цілим робочим тижнем.



Під час відпустки

Головне правило — відпочивайте! Тільки намагайтесь дотримуватись балансу між активним (подорожами, спортом, новими враженнями) та пасивним відпочинком (на кшталт лежання на пляжі чи читання книжок). Перемкнутися важливо, але якщо ви перемикаєтесь з роботи виключно на щось, що також потребує ресурсу, активності й прийняття рішень, ви можете повернутися настільки ж втомленими.

Спробуйте не надто «зламати» режим сну — якщо у відпустці він зміниться кардинально, повернутись до робочого графіку буде дуже важко. Вставайте максимум на 1-2 години пізніше, ніж зазвичай. 



Після відпустки

Найбільша помилка, якої ви можете припуститися після повернення з відпочинку — це з головою пірнути у справи й одразу кинутися гасити пожежі. Замість цього спробуйте увійти у курс справ поступово — розберіть пошту, складіть повну картинку того, що відбувається, поспілкуйтеся з колегами і частіше робіть перерви.

Підтримуйте ресурс, який ви закумулювали під час відпочинку. Частіше бувайте на свіжому повітрі, включіть у свій щоденний розклад довгі прогулянки, а в тижневий — заняття спортом. Повноцінно спіть, харчуйтеся та пийте достатньо води.

Знайдіть спосіб зробити свої робочі будні більш яскравими. Адже кінець відпустки ще не означає, що в житті більше немає місця новим враженням і відпочинку. Продовжуйте балувати себе — зайдіть в улюблену кав’ярню за смаколиком, зустріньтесь із друзями, сходіть у кіно. Навіть проста прогулянка незнайомою частиною міста здатна підняти тонус. А для невеличкої подорожі у Європу, Карпати чи просто на природу не потрібно чекати наступної відпустки — достатньо звичайних вихідних.

А ще — нагадайте собі, за що ви любите свою работу. Ми впевнені, у вас достатньо для цього причин 🙂


Вас також зацікавить

Як бути щасливим на роботі? 10 простих порад

Как сохранить психическое здоровье на работе?

6 способів впоратись зі стресом на роботі

Newsletter that develops your career

Subscribe to Happy Monday's weekly newsletter, prepared by our editor-in-chief, with a selection of the most exciting content, news, and career opportunities.

Больше
Feedback

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: