Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Чого і як навчатися, щоб здійснити свою кар’єрну мрію у новому році?

08.01.19 Кар'єра 6 хв читання

У новий рік – з новими цілями! Але на новий крок у кар’єрі зможе наважитись тільки нова версія вас — інакше ви б уже давно це зробили. Тож обов’язково сплануйте, чого потрібно навчитися для досягнення своїх цілей у новому році.

Як правильно навчатися, щоб прокачати власну кар’єру, розповідає Віра Іванова, експертка з навчання дорослих і директорка з освітніх рішень для соціальних і поведінкових змін у Practicum.

Скоріше за все, ви вже і самі можете прочитати лекцію про правильне формулювання цілей. Ви вже записали їх у блокнот (звичайно, за методологією SMART: конкретні, вимірювані, досяжні, доцільні, й обмежені в часі). Можливо, навіть поділилися ними з колегами, піднімаючи келих за успіхи у новому році — соціальні зобов’язання точно допоможуть не здатися на півшляху.

Але є одна важлива річ, яку багато хто пропускає, — спланувати, чого потрібно навчитися для досягнення кожної цілі. 

Зі мною теж таке було. Я починала свою кар’єру у піар-агенції, де посаді менеджерки проектів передувало ще 3–4 сходинки. Щороку я записувала у блокнот нову посаду як ціль і перед новорічними святами із задоволенням зазначала – «Done».

Але на одному довгоочікуваному performance review цього не сталося. І не тому, що я почала погано працювати. Навпаки, я навчилася виконувати свою попередню роботу ще швидше і краще. Просто посада менеджерки, окрім цього, вимагала й інших, специфічних компетенцій. Наприклад, ефективно управляти не лише собою, а й командою. Оскільки я ці компетенції не розвивала, то і бажану посаду не отримала через невідповідність.

Ось 5 простих кроків для професійного навчання, які допомагають мені і, сподіваюся, стануть у нагоді й вам на шляху до кар’єри мрії.


Крок 1. Визначте, чого вам потрібно навчитися

• Зайдіть на сайт компанії, де ви хочете почати / продовжити працювати, і прочитайте опис бажаної вакансії.

• Попросіть про зворотний зв’язок керівника чи колег. Чого, на їхню думку, вам ще потрібно навчитися, щоб піднятися на наступну кар’єрну сходинку?

• Запитайте у тих, хто вже цього досяг. Це можуть бути топ-професіонали у вашій сфері, готові розказати про навички, що знадобляться вам у довгостроковій перспективі.

• Зверніться до кар’єрного консультанта. Він підкаже, які навички варто розвинути і як краще подати їх у резюме. 

• Пройдіть тест на профорієнтацію – так ви не лише переконаєтесь, що правильно обрали професію, а й отримаєте консультацію психолога щодо своїх сильних та слабких сторін і зон потенційного розвитку.


Крок 2. Сплануйте навчання

1) Поділіть необхідні вам для кар’єрного просування навички на 3 групи. 


• Які ви вже маєте. 
Додавайте їх до резюме і Linkedin-профайлу.

• Які ви вже почали напрацьовувати. Сконцентруйтеся передусім на розвитку саме цих навичок. Результат завжди буде швидшим там, де є певна база.

• Яких поки що зовсім немає. Починайте їх розвивати, коли впораєтеся з другою групою. Якщо вони не критично важливі для отримання бажаної посади, можна напрацювати їх вже у процесі роботи.

2) Оберіть формат навчання 


• Навчальні програми.
Це можуть бути як офлайн-, так і онлайн-курси, майстер-класи та семінари. А ще — читання професійної літератури.

• Навчання у колег. Спостерігайте за тими, хто вже робить цікаву вам роботу, і запитуйте про те, що вам незрозуміло.

• Зворотний зв’язок від керівника / колег під час того, як ви розвиватимете необхідні навички. Ви також можете знайти ментора або коуча.

• Навчання у процесі роботи. Попросіть керівника доручити вам складні завдання, що потребуватимуть більшого, ніж ви знаєте зараз, або дати вам роботу, яку ви ще ніколи не виконували.

3) Заплануйте навчання

Врешті-решт, як почати вчитися самостійно? Якби у мене було всього одне слово, щоб відповісти на це питання, це було б «планування». Поки бажання пройти новий курс не перетвориться на рядок у Google-календарі або запис у щоденнику з конкретним місцем і часом — дива не станеться. Тому своє навчання я планую за методом scrum-спринтів.

1. Ставлю велику мету на 9 тижнів. Наприклад, у наступному спринті пройти курс.

2. Записую, що саме дасть мені цей курс. Як він допоможе реалізації моїх життєвих цілей.

3. Розділяю слона на шматочки. Наприклад, мета тижня 1 — пройти частину з роботи зі стратегією, мета тижня 2 — …

4) Знайдіть групу підтримки

Можливо, хтось із ваших друзів готовий стати вашим / вашою бадді з навчання? Призначте зустрічі / дзвінки раз на два тижні, щоб обмінюватися результатами. Необхідність звітувати комусь дуже дисциплінує.


Крок 3. Навчайтеся, незважаючи на перешкоди

Будьте готові до того, що не все виходитиме одразу

Протягом багатьох років професорка Стенфордського університету Керол Двек досліджувала силу людських переконань і їхній вплив на життя. Вона намагалася з’ясувати, чи є талант запорукою успіху і завдяки чому ми досягаємо бажаного. У рамках дослідження Двек зробила революційне відкриття.

Успішність у навчанні, роботі, мистецтві і спорті залежить від того, що саме ми думаємо про власні можливості й таланти.

Віру у те, що будь-яка людина (зокрема і ви) може навчитися будь-чого за допомогою наполегливої праці, Двек назвала мисленням зростання. Саме воно приносить результати. Натомість люди з фіксованим мисленням переконані, що вся справа у вроджених талантах. Вони швидко здаються, коли бачать перешкоди. Докладніше про це можна почитати у книжці Керол Двек, яка вже вийшла українською мовою.

Розвивайте допитливість

Наш мозок — трохи наркоман, особливо у тому, що стосується дослідження світу. Перш ніж отримати нову інформацію, організм виділяє дофамін — біологічно активну хімічну речовину, яка у мозку людини передає емоційну реакцію і дозволяє отримувати задоволення і не відчувати біль. А ще – добре впливає на навчання, пам’ять та мотивацію. Ще низка досліджень виявили кореляцію між цікавістю до навчання та довгостроковістю і точністю запам’ятовування матеріалу.

Перемагайте зомбі

Саме так Барбара Оуклі, авторка книжки «Навчитися вчитися» та всесвітньо відомого онлайн-курсу Learning how to learn, називає прокрастинацію.

Концентруйтеся на процесі, а не на результаті

Обіцяйте собі не зробити певний обсяг роботи, а попрацювати 25 хвилин.

Розбийте матеріал на шматочки

Працюйте недовго, але інтенсивно. У цьому може допомогти техніка помідора. Поставте таймер і працюйте 25 хвилин, після чого зробіть 5-хвилинну перерву.

Нагороджуйте себе

Підійдуть чашка чаю, розмова з другом або навіть 10 хвилин залипання у Facebook.


Крок 4. Розвивайтеся і діліться найцікавішим з іншими

Поділіться вивченим у своїх соцмережах. Наприклад, напишіть пост-конспект у Facebook чи додайте сертифікат у LinkedIn.

Створіть новий майданчик у соцмережах. Наприклад, новий канал чи профіль у Youtube / Telegram/ Instagram / Behance.

Започаткуйте свою навчальну спільноту. Об’єднайте людей, яким цікаво те, що і вам, — і зустрічайтеся офлайн або онлайн.

Навчайте інших. Наприклад, створіть і покажіть презентацію для колег за курсом, який нещодавно пройшли.


Крок 5. Постійно просіть про зворотний зв’язок 

Саме він дасть зрозуміти, чи змогли ви вивчити і правильно застосувати необхідне, щоб досягти мети. І запускайте це коло навчання знову.

А ви вже визначили, яку кар’єрну мрію ви будете здійснювати у новому році?


Как правильно поставить цель, чтобы ее достичь?

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: