Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Самодисципліна як суперсила: 10 порад, як розвинути корисну навичку

20.07.20 Кар'єра 7 хв читання

Чому в одних людей все просто: захотіли читати більше — і дійсно читають десятки книг на рік. Захотіли зайнятися спортом — і займаються, не кидають. І дедлайнів вони дотримуються, і поняття «проспав» для них не існує… Що ж, не варто заздрити цим супергероям — можна стати одним з них.


Що таке самодисципліна


Самодисципліна — це вміння жертвувати короткостроковим задоволенням заради довгострокової вигоди. Наприклад, не поспати на годину довше, а встати на пробіжку; не подивитися ще одну серію серіалу, а виконати урок з курсу англійської. Самодисципліна — це не те саме, що мотивація або сила волі. Мотивація і сила волі сприяють розвитку самодисципліни, але це допоміжні інструменти на шляху до мети.

Олена Підопригора

Олена Підопригора,
співзасновниця Board, Co-head «Фестивалю ідей», програмна директорка Impact Hub Odessa:

«Під час карантину багато хто відчув, що у них щось трапилося з дисципліною. Але якщо навичка є, потрібно докласти зусиль, щоб раптово її втратити. Найімовірніше, самодисципліни не було. А дисциплінувало нас суспільство: коли на роботі потрібно бути о 9, на дорогу в громадському транспорті закласти 40 хвилин, ще 10 — на дорогу від зупинки до офісу — отже, встати потрібно о 7 ранку. Це не будильник і дисципліна вас піднімали, а система.

Я бачила багато випадків, коли самодисципліна як навичка напрацьовується завдяки системі. Наприклад, у корпоративному світі з чіткими правилами і протоколами цей м’яз досить швидко і добре прокачується. І потім навіть поза системою ви не втрачаєте хватку.

Що робити, якщо такої системи з вами не трапилося? Поставити собі за мету розвинути самодисципліну. Я б не тренувала цей скіл попутно на робочих питаннях, а окремо винесла розвиток навички як мету».


Самодисципліна для розвитку особистості


Самодисципліна корисна в багатьох сферах життя. Саме вона стимулює виконувати роботу якісно, ​​навіть коли ви дико втомилися; допомагає не сходити з дистанції і досягати складних цілей, коли з’являються несподівані перешкоди.

Доведено, що самодисципліна допомагає поліпшити здатність до навчання і підвищити продуктивність. Студенти з високим рівнем самодисципліни засвоюють більше знань і виконують завдання більш якісно, ​​що позитивно впливає на їхні результати.

Дослідження також показало, що рівень самодисципліни людини є більш точним показником потенційного успіху, ніж IQ. Напевно і вам відомі випадки, коли геніальним людям не вистачало організованості, а в цей час їхні менш талановиті, але більш системні і зібрані колеги досягали успіхів.


10 секретів розвитку самодисципліни


Чи є люди, які самодисципліновані від народження? Можливо. Але точно доведено, що цю навичку можна і потрібно прокачувати.

Розвиток самодисципліни можна порівняти з відвідуванням тренажерної зали: чим більше ви над нею працюєте, тим сильнішою вона стає. Як тренувати волю?

1. Оберіть мету

Лише одну, на якій ви хочете зосередитися прямо зараз: тренуватися щовечора, читати одну книгу на тиждень тощо. Починайте з малого, але чітко оберіть мету для практики. Відмовитися від нездорової їжі на один день — теж хороший варіант для старту.

Порада від Олени Підопригори:

Я рекомендую почати тренуватися на своєму повсякденному житті: підйом після першого ж сигналу будильника, фізичне навантаження, режим харчування, не запізнюватися на зустрічі ні за яких обставин. Правила повинні бути дрібними, але дискомфортними для вас. Порушувати їх не можна. Тому що ви напрацьовуєте дисципліну.

2. Знайдіть мотивацію

Обравши мету, сформулюйте для себе причини, чому ви хочете її досягти. Спробуйте викласти їх в позитивному ключі.

👎 Погано: «Я хочу виконати це завдання, щоб викреслити його з мого списку справ».

👍 Краще: «Я хочу виконати це завдання, щоб досягти своїх цілей і відчути задоволення від роботи, зробленої за день».

Коли ви перерахуєте ваші мотиватори, вам буде набагато простіше виконати роботу.

3. Визначте перешкоди

Часто наша самодисципліна страждає, тому що ми заздалегідь не визначили перешкоди, з якими зіткнемося на шляху до наших цілей. Спробуйте не вирішувати проблеми по мірі їх надходження, а передбачити заздалегідь і розробити стратегію для їх подолання.

Наприклад, ваша мета — читати по одній книзі на тиждень, але вечорами виділити час для читання важко: ви зайняті роботою, грою з дітьми або відволікаєтеся на вхідні повідомлення. Придумайте стратегію, як розвинути в собі дисципліну та подолати кожну з цих перешкод:

  • можливо, ви могли б читати під час обідньої перерви, дорогою на роботу або поки чекаєте на дітей зі школи;      
  • вимкніть телефон, коли хочете зосередитися на читанні.      

4. Позбавтеся спокус

Ми усі віримо, що у нас достатньо сили волі, щоб рішуче реалізувати задумане, але на практиці це не так. Сила волі важлива, але це не найміцніший фундамент. А ось обмеження доступу до ваших спокус може мати вирішальне значення для підвищення самодисципліни. Якщо ви схильні відволікатися на Facebook, заблокуйте доступ до соцмереж у робочий час. Якщо не можете утриматися від зайвих витрат, коли йдете за покупками, залиште платіжну картку вдома і візьміть тільки трохи готівки.

5. Знайдіть заміну старим звичкам

Вирішивши розвивати самодисципліну, ми часто намагаємося позбутися тієї чи іншої шкідливої звички. Однак важливо врахувати один момент: якщо ця звичка прив’язана до певного часу доби або є частиною рутини, відмова від неї може створити відчуття порожнечі. Відмовившись від чогось одного, необхідно наповнити цей відрізок часу чимось іншим, більш продуктивним.

Наприклад, ви намагаєтеся припинити робити онлайн-покупки під час перерви на роботі. Для цього знайдіть нове заняття на цей час: це може бути розминка на робочому місці або прогулянка на свіжому повітрі.

6. Дозвольте собі відчувати дискомфорт

Прагнення уникати болю і дискомфорту природно для нас, але час усвідомити, що усунути всі неприємності неможливо. Дозвольте собі відчувати нудьгу, розчарування, смуток і самотність. Це частина життя кожного. Такий підхід дозволить вам легше переживати складні моменти і рухатися далі.

7. Візуалізуйте довгострокові цілі

У вас буде менше шансів піддатися спокусі, якщо ви будете частіше нагадувати собі, заради чого ви це робите. Уявіть, як ви досягаєте своїх цілей і пожинаєте плоди, практикуючи самодисципліну щодня.

Анна Гріньова

Анна Гріньова,
екс-SMM-ниця Happy Monday:

«Можливо, я дисциплінована від народження, але впевнена, що цю навичку можна прокачати, якщо постійно тримати в голові, чому для вас це важливо. Я маю свою стратегію, як розвивати силу волі.

У дитинстві через проблеми зі здоров’ям я мала дотримуватися дуже суворої дієти. Але навіть коли батьків не було поруч, я пам’ятала, що мені у жодному разі не можна їсти солодощі. І вмовляння рідної бабусі, яка не вірила в серйозність цих обмежень і намагалася мене пригостити, не діяли. Чому? Тому що я знала, які будуть наслідки (потрапляння в лікарню і ін’єкції, яких я панічно боялася), а ще — що якщо потерпіти зараз, то потім я зможу їсти цукерки усе своє доросле життя.

Досі в будь-якій ситуації, коли виникає спокуса пропустити пробіжку, не зробити зарядку, залишитися на вечірці до ранку, я малюю в голові картинку наслідків того чи іншого вибору: наприклад, що буде завтра, якщо сьогодні я не ляжу спати вчасно, і що як навпаки — поїду додому і висплюся».

8. Ефективно відновлюйтеся після помилок

В деякі дні самодисципліну проявляти легше, в інші — ні. Помилки — частина процесу самовдосконалення. На шляху розвитку дуже важливо пробачати собі помилки і повертатися до своїх цілей ще з більшою рішучістю.

9. Відстежуйте прогрес

Звертайте увагу на те, як ви почуваєтеся в процесі. У цьому допоможе ведення щоденника. Записуйте туди свої цілі і досягнення. Це зміцнить позитивні зміни, адже у вас буде звіт, за допомогою якого ви зможете озирнутися назад і оцінити свої успіхи.

Валерія Тимофєєва

Валерія Тимофєєва,
операційна директорка ForChics,
експертка з побудови та керування віддаленими командами:

«Відслідковувати прогрес вкрай важливо: і для розвитку самодисципліни, і для профілактики комплексу самозванця і розвитку впевненості в собі. Ніхто не застрахований від помилок, авралів, провалів — але якщо ви можете в будь-який момент озирнутися назад і оцінити свої успіхи і досягнення, це допоможе пережити непрості періоди сумнівів у собі. Кількість прочитаних книг, пройдених курсів, зароблена сума грошей — усі ці цифри будуть вас додатково мотивувати, особливо коли вони ростуть.

Які інструменти для відстеження прогресу використовую я:

  • трекер в гугл-таблицях по роках і місяцях, де я фіксую усі ключові цілі та плани на місяць: поїздки, тренінги, курси, відвідування фахівця. Окрема сторінка виділена під «Хочу», де я формулюю свої бажання. З бажань народжуються наміри, з намірів — дії, а з дій — результат;      
  • паперовий блокнот, де я прописую робочі та побутові плани і завдання на 1-2 тижні вперед. Окреме задоволення можна отримати від самого процесу закреслення виконаного пункту. Дуже мотивує, коли наприкінці дня у блокноті не залишається жодного незакресленого — це теж про фіксацію  прогресу.      

Те, що ви зробили по роботі, можна публічно фіксувати в тому ж LinkedIn. Портфоліо — це теж прогрес. Також паралельно з оновленням резюме і портфоліо рекомендую оновлювати автобіографію, щоб фіксувати найважливіші події вашого життя.

Відстеження прогресу дає крила і розуміння, що ви рухаєтеся в потрібному напрямку.

10. Заручіться підтримкою

На цьому шляху ви не самотні. Сформуйте команду підтримки, зверніться до людей з вашого оточення і попросіть їх про допомогу. Багато хто пропускає цей крок, тому що не хочуть зізнаватися у відсутності дисципліни. Але правда в тому, що ваші близькі будуть підтримувати вас ще сильніше, якщо ви визнаєте власну слабкість і неідеальність. Не бійтеся говорити про свою уразливість. Знайдіть сміливість, щоб попросити про допомогу. Потім дозвольте іншим підтримати вас, коли вам складно.


Висновок


Чи варто навчитися проявляти вражаючий самоконтроль? Так, якщо хочете досягати цілей, бути продуктивними і розвиватися як професіонал і особистість. Будь-хто з нас може стати самодисциплінованим — просто потрібно практикуватися. Також радимо читати книги про самодисципліну.


Читайте також

7 порад, як прослухати онлайн-курс до кінця (і отримати користь)

Як стати більш продуктивними завдяки календарю харчування

7 лайфхаків ефективного планування та роздруківка для планів на тиждень

Шукаєте роботу?

Маємо безліч вакансій в креативних індустріях, освіті, IT-компаніях та громадському секторі.

Вакансії
Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: