Чому найбільш актуальна навичка сьогодні — уміння вчитися? Яке мислення сприяє навчанню? Як, нарешті, почати вчитися на помилках? Розповідає Оксана Семенюк, CEO і співзасновниця компанії з розвитку лідерства Changers.
Світ постійно змінюється і дуже швидко. Адже ми живемо у часи четвертої промислової революції. Ми сприймаємо прискорений розвиток технологій як щось буденне — і дарма.
1. Вкладайтеся у свою пристосованість!
Важко уявити, але 1994 року журнал Time публікував передбачення про те, що інтернет ніколи не стане масовим. Сьогодні у всесвітній мережі існує понад 60 трлн сторінок. І це — лише інтернет.
Нові технології з’являються швидше, ніж ми встигаємо їх опанувати. Топ-менеджери стурбовані тим, що за 3-5 років їхні знання застаріють, і не знають, як взагалі галузь буде виглядати за три роки. Окрім того, посилюється присутність роботів: протягом наступних 10 років через автоматизацію зникнуть 25 мільйонів робочих місць.
Як вижити у цьому світі? Вкладатися у свою пристосованість — тобто навчитися вчитися.
На цьогорічному Всесвітньому економічному форумі у Давосі ізраїльський вчений і автор бестселерів Юваль Ной Харарі сказав: «Усі ваші інвестиції в опанування тієї чи іншої навички, наприклад програмування — це лотерея. Ви не знаєте точно, чи стане у пригоді вам те чи інше вміння, але у часи хаосу вам точно знадобиться емоційна стійкість, здатність пережити всі ці зміни».
2. Опановуйте мислення розвитку
Який спосіб мислення сприяє навчанню? Пошуку відповіді на це запитання професорка Стенфордського університету Керол Двек присвятила десятки років досліджень. Вона виявила, що інтелект, талант та освіта не обов’язково приводять до успіху. Головний критерій — це тип мислення, з яким людина підходить до життєвих викликів і проблем: фіксоване мислення чи мислення розвитку.
Люди з фіксованим типом мислення вважають, що народилися з визначеним набором талантів та не можуть змінити їх протягом життя. Якщо у вас такий тип мислення, то ви часто можете відчувати тривогу щодо того, що ви недостатньо розумні або талановиті. Це може призвести до небажання діяти.
Навчанню сприяє мислення розвитку — віра в те, що з докладанням зусиль ви зможете розвинути в собі будь-яку рису чи навичку. Таланти та здібності — лише фундамент, на якому можна звести будь-який будинок.
Як же сформувати у себе мислення розвитку? Почніть зі самоспостереження.
Прислухайтеся до своїх думок у різних ситуаціях та аналізуйте, який спосіб мислення застосовуєте зараз.
Можливо, варто змінити внутрішній діалог? І замість: «Я нездара» (фіксоване мислення) сказати собі: «Те, що у мене не вийшло зараз, не означає, що так буде завжди. Я спробую ще раз» (мислення розвитку).
3. Зробіть навчання звичкою
Усі lifelong learners мають спільні риси. Якщо ви розвинете їх у собі, то навіть не помітите, як постійне навчання стане частиною вашого життя. То які ж це риси?
По-перше, це цілеспрямованість. Люди, успішні в навчанні, не чекають мотивації — вони створюють її самі. Замість того, щоб думати про мінуси вивчення чогось нового — «Стара CRM-система мене влаштовувала, і нова може не прижитися» — концентруються на перевагах. Дієвість цього підходу підтверджують дослідження.
По-друге, навчанню сприяє самоусвідомлення. Усі ми начебто знаємо, що потрібно приймати негативний фідбек і змінюватися. Але коли мова йде про навчання, самооцінка (що ми знаємо і вміємо / чого не знаємо і не вміємо) часто виявляється неточною. Самоомана заважає вдосконалюватися.
По-третє, lifelong learners об’єднує допитливість. Вони постійно ставлять собі та іншим запитання: «Чому? А як це працює? А що, як?..» Рівень допитливості сьогодні навіть можна виміряти — завдяки тесту для визначення ключових сильних сторін The VIA Survey of Character Strengths. Він розроблений на базі досліджень, проведених у 52 країнах світу «батьком» позитивної психології, доктором Мартіном Селіґманом.
Як і інші сильні сторони, допитливість можна розвинути. Наприклад, 10 хвилин за ранковою кавою присвячувати пошуку цікавої інформації для проекту, над яким працюєте.
По-четверте, щоб навчатися, потрібно не боятися бути вразливими. Сьогодні, щоб здобути освіту і стати фахівцем раз і назавжди, потрібна… Хіба що машина часу. У майбутньому необхідні навички будуть змінюватися швидше, ніж люди — досягати майстерності в них.
Потрібно одразу прийняти себе у стані «першокласника/ці», який/яка припускається помилок і ставить «дурні» питання. І не боятися визнати, що ви чогось не знаєте.
4. Вчіться на помилках!
Коли я думаю про помилки, згадую історію успіху Волта Діснея. На старті кар’єри, ще у Канзасі, його звільнили газети «за відсутність креативності». Він переїхав до Каліфорнії, де заснував свою анімаційну компанію і намалював свого першого зіркового персонажа — кролика Освальда.
Здавалося, все мало налагодитися. Але через шахрайство з документами всі напрацювання і команда Волта перейшли до його бізнес-партнера. Дісней залишився ні з чим. Саме у час найбільшого відчаю він заснував нову компанію і придумав Міккі Мауса (багато інвесторів вважали, що глядачів буде відлякувати велика миша). Усі попередні невдачі Волт Дісней сприйняв як поштовх до еволюції та інновацій у своїх мультфільмах, фільмах, телевізійних програмах і, зрештою, тематичних парках. Як перейняти його досвід і почати вчитися на помилках?
Перший крок — змінити негативне ставлення до поразки. Помилка — це просто сигнал про те, що варто змінити тактику та спробувати інший шлях. Не більше. Вінстон Черчіль взагалі казав, що «успіх — це рух від невдачі до невдачі без втрати ентузіазму».
Другий крок — коли зазнали поразки, не впустити можливості навчитися з неї. Бо ми часто пропускаємо важливі кар’єрні і життєві уроки, коли звинувачуємо в усьому зовнішні обставини, чи заперечуємо, що помилка взагалі трапилася.
5. Майбутнє навчання і як його змінює EdTech (технології в освіті)?
Нові технології допомагають робити навчання більш цікавим і ефективним. Можу виділити декілька трендів, що змінюють майбутнє навчання у світі сьогодні і які вже завтра ми побачимо в Україні.
Перший — персоналізація. Коли людині для отримання сертифікату потрібно пройти не всю програму, а лише частину, де вона потребує розвитку.
Другий тренд — аналітичні дані, що визначають зони зростання. Вони збираються протягом всього курсу та допомагають ефективно відслідковувати індивідуальні сильні та слабкі сторони кожного і знайти матеріал для відпрацювання пробілів.
Третій тренд — проходження курсів у власному темпі. Він особливо актуальний для навчання в організаціях. Так співробітники можуть втиснути навчання у робочий графік.
Четвертий тренд — гейміфікація. Вона перетворює навчання у цікаву гру завдяки балам, рейтингу студентів тощо. Це сприяє більшому залученню у процес навчання, а також може додати мотивації застосовувати нові знання на практиці.
І, нарешті, п’ятий тренд — віртуальна (VR) та доповнена (AR) реальність. Сучасні технології VR та AR стають дедалі популярнішими, тож люди тепер мають змогу трансформувати онлайн-навчання у дуже схожий до реальності формат. Тільки набагато цікавіший, адже свіжий та новий.
Наприклад, все більше компаній застосовують технології віртуальної і доповненої реальності для проведення навчання з техніки безпеки в офісі чи на виробництві. По-перше, такий формат більше залучає співробітників завдяки своїй незвичності. По-друге, він більш ефективний — завдяки технічним засобам співробітники можуть відпрацювати надзвичайну ситуацію максимально наближено до реальності.
Дізнавайтеся, як навчитися вчитися і надихнути на постійний розвиток співробітників, на Employer Leadership Summit, що відбудеться 1-2 листопада.
Читайте також в рубриці «Практикум»: «Розвивайся або прощавай! Юнона Лотоцька про сприйняття нового досвіду»