Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Приборкати «каструлю» на голові: як розвивати нові навички

26.07.18 Розвиток 6 хв читання

Світ швидко змінюється, і ми можемо бути гнучкими та постійно вчитися, аби встигати за темпом сучасності. Але замість цього відчайдушно опираємося змінам. У чому справа? Як навчитися конструктивно сприймати нову інформацію та успішно розвивати нові навички? Розповідає психологиня, дослідниця та експериментаторка Юнона Лотоцька.

Юнона Лотоцька


Що таке ментальна модель?


Усі ми чули, що наш мозок задіяний лише на 10%. Але це не так. Мозок працює на 100% кожну секунду. А ось усвідомлювати ми можемо тільки маленьку частину того, що відбувається.

Зрозуміти, як саме сприймається нова інформація, допоможе простий образ. Уявіть собі, що 98% часу людина проводить у такій спеціальній високотехнологічній каструлі на голові. Там є екран, куди проєктується її персональна інтерпретація реальності. Це і є наша ментальна модель — такий собі центр керування інтерпретаціями.


Трохи про користь автопілоту


Ментальна модель економить нам зусилля. Ви помічали, що мозок сам контролює багато дій без нашої активної участі? Наприклад, ви закриваєте квартиру або машину на автопілоті й не пам’ятаєте, як це зробили.

На автопілоті ми не тільки закриваємо двері. Ми працюємо, надихаємось, сваримося з коханими, намагаємося щось вирішити.

За добу наш мозок приймає багато тисяч рішень, що вимагає великої кількості енергії. Автопілот економить нам ресурс і обирає з багатьох варіантів те, що йому (не вам) здається кращим. Завдяки цьому ми й живемо довго.

Ментальна модель працює, поки все стабільно. Як тільки щось в житті змінюється, наша «каструля» стає застарілою, з’являється потреба в апргейді. Так виникає набір шаблонів, якими ми користуємося. У когось цей сервіз із каструль більший, у когось — менший. Чим більше досвіду, тим більший у вас набір шаблонів стосовно світу.


Як працює наша «каструля»?


1. Тестує інших на схожість 

Наприклад, якщо у мене чорненька в білий горошок каструля, то я дивлюся на інших і думаю: «О, ось теж білий горох, значить, хороша людина». Але якщо в людини на голові, наприклад, друшляк, я думаю: «Like idiot». Тому що все, що незрозуміло, мозок сприймає як небезпечне. У кожного з нас, мабуть, були випадки, коли якась людина спочатку здавалася дивною і незрозумілою, але потім стала справжнім відкриттям.

Спробуйте, коли тестуєте людей, сказати собі: «Це лише моя інтерпретація. Друшляки цікаві тим, що відкриють мені інші грані, вони мають право на існування :)»


2. Агресивна до реінтерпретації 

Якщо ви в щось вірите, ви будете це відстоювати. Наприклад, ви знаєте, що горобці стрибають, а хтось прийде і скаже, що горобці ходять. Нормальна реакція ментальної моделі: «Ні, і бути не може!» Ментальна модель агресивна в захисті своїх переконань.

Уявіть, що ваш бос дає вам завдання, ви приносите йому кілька різних варіантів рішення, а він каже, що це зовсім не те. Швидше за все, ви почнете сердитися і доводити, що він не правий.

Ми погано сприймаємо нове, бо мозок усіма силами прагне до гомеостазу — звичної течії. Сталість ментальної системи — це ознака виживання.


3. Проводить масштабування

Масштаб «я». На рівні «я» зовнішні зміни є почасти небезпечні, бо порушують сталість системи. Нове робоче місце, нова квартира, нові співробітники або шеф викликають відчуття дискомфорту або й страху. Наш мозок не любить зовнішніх змін.

Масштаб контексту. Якщо ви, наприклад, маркетолог, ви мислите як маркетолог, розумієте задачі й цілі, можете спрогнозувати, що буде завтра. Але у сферу фінансів ви не хочете занурюватися.

Масштаб буття. На цьому рівні ми розуміємо, навіщо потрібні зміни. Наприклад, навіщо нашій компанії автоматизувати якісь процеси. Ми розуміємо, як це зачепить особисто нас, розуміємо, що кожен має зробити та які наслідки це матиме.

Тільки в масштабі буття ми можемо приймати нове і йти далі.


Три кроки до змін


Всі правила змін вкладаються в три кроки.


1. Виявити проблему 

Ви розумієте: щось не так, треба щось робити. Наприклад: «У мене є зайва вага». Зрозуміти це просто, але нормальна доросла людина завжди намагається перестрибнути через другий крок. Тобто вона відразу починає думати, що робити (менше їсти, більше рухатися…) Але такі дії часто не призводять до результату. Тому що пропущено другий НАДВАЖЛИВИЙ етап — усвідомлення.


2. Усвідомити наслідки

Усвідомити — означає розібратися з довгостроковими і короткостроковими перспективами. У короткому тренді легко піти назустріч своїм або чиїмось бажанням і задовольнити їх. Але це буде ненадовго. Це знімає напругу ЗАРАЗ. Потрібно усвідомлювати, що зміни займають багато часу, це довгий тренд.

Короткий тренд називається трендом алкоголіка: мені погано, я вип’ю і відразу стане легше. Але у довгому тренді лікар обіцяв інфаркт/інсульт/цироз. А це вже серйозно.

Люди змінюються лише тоді, коли лякаються. І варто боятися задовольняти свої короткі тренди замість довгих. Якщо повернутися до прикладу із зайвою вагою, то повинно бути страшніше зараз з’їсти цукерку, ніж перечекати, коли жага солодкого зникне.

Варто вміти тримати мету (наприклад здорове тіло через рік-півтора), аби задоволення довгого тренду оплачувало напругу короткого.


3. Змінитися

Тільки після усвідомлення короткого і довгого тренду знаходиться саме ВАШЕ правильне рішення. Воно буде легким (доступним для реалізації) саме для вас. Так, в прикладі про зайву вагу хтось може почати більше рухатись, а хтось — менше їсти.


Скільки повторень потрібно?


Нашій ментальній моделі потрібно 5 разів зіткнутися з новою інформацією, просто щоб побачити щось нове. Тобто п’ять разів наша «каструля» буде намагатися ігнорувати все, що їй не потрібно і що не вписується у звичну модель світу.

Лише на 5 раз інформація пробивається на рівень усвідомлення. А ще через 7 разів/занурень/зустрічей з’являється розуміння, як цим користуватися. Ще +14 — і виникає феномен зв’язки, коли людина формує для себе персональну цінність зміни: «Нащо це мені». На жаль, до цього етапу люди зазвичай не доходять і просто кидають розпочате.

Тільки після виникнення феномену зв’язки людина починає цінувати нове (чекати тренувань в залі тощо).

Потім потрібний ще + 21 підхід, і ви практично Бетмен. Але якщо ви зараз кинете тренування, дуже швидко знову настане безлад.

Стійкий результат фіксується ще через +42 спроби. Разом — 89 зустрічей з темою. Саме так нове стає стилем життя. Це приблизно 1,5 роки на звичку/навичку.

Увага! Існують речі, які терпіти не потрібно. Подумайте, чи справді вам важливо отримати певну зміну. Тому що ресурс волі виснажується.

Нове в нашому житті приходить через терпіння, час і любов. Побудувати якісні відносини в родині, реалізувати своє покликання, вести здоровий спосіб життя, вивчити англійську — заради цього варто попрацювати! Почніть йти цією дорогою і в кінці отримаєте те, що стане вашим назавжди.

У матеріалі використані дані дослідження «Психологія успіху і невдачі — теорія 10 виборів» Лотоцька Ю.М. 2008-2015.

Шукаєте роботу?

Шукайте у нас — маємо багато вакансій в крутих українських та міжнародних компаніях →

Вакансії

Читайте також

4 обмеження мозку, які шкодять продуктивності

Краще за конспект: як структурувати мислення за допомогою «мапи думок»

«Купи гречку, всі так роблять»: 5 пасток розуму в кризових ситуаціях

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: