Все статьи Новости Поиск работы Истории Карьера Развитие Happy HR

Як втратити себе і заново знайти: кар’єрні інсайти від Global Shapers Community

03.10.19 Истории Карьера 4 min reading

Підслухали корисні інсайти з мітапу Global Insights від Global Shapers Community — міжнародної спільноти молодих людей, які прагнуть зробити свій внесок у розвиток суспільства. Київські учасники обговорювали пошук свого призначення, нелінійність кар’єрного розвитку, опанування нового фаху та боротьбу з вигоранням.

Як втратити себе і заново знайти: кар’єрні інсайти від Global Shapers Community 1
Учасники мітапу Global Insights від Global Shapers Community

Навчатися й шукати себе можна все життя. І це нормально

Ще не так давно люди обирали серед 3 спеціальностей — юриста, лікаря й священника, — а зараз вибір набагато ширший. Ринку сьогодні більше потрібні особисті риси, мови, soft skills, а специфічні знання можна отримати на місці. Тому, за винятком деяких вузькоспеціалізованих професій (на кшталт лікарів), за життя будь-хто може змінити велику кількість різних позицій.     

Ось кілька прикладів несподіваних кар’єрних поворотів від київських шейперів.

  • Уляна Автономова навчалася на філософському факультеті, а знайшла себе у галузі розробки віртуальної реальності.  
  • Макс Семенчук пройшов шлях від дизайнера до проджект-менеджера, а згодом і керівника власної ІТ-компанії, а потім захопився темою самоорганізації і зараз працює одночасно у семи (!) організаціях. 
  • Діана Даюб навчалася на юриспруденції і хотіла стати кримінальним юристом, а тепер займається освітою в EdEra і думає працювати над покращенням Києва. 

Зовсім необов’язково мати одне покликання на все життя. Спікерка конференції TED Емілі Уопнік поєднує кілька професій, вдень працює в офісі, а ввечері перетворюється на музикантку. Тривалий час Емілі була переконана, що з нею щось не так — поки не винайшла термін «мультипотенціальність».   

Як зрозуміти, чим ви насправді хочете займатись?

Подумайте, чого ви взагалі очікуєте від роботи. Наприклад, Дім Заражевський будував успішну кар’єру у комерційному секторі, але перестав бачити в ній сенс, а просто заробляти гроші стало нудно. Якось Дім випадково долучився до реконструкції парку «Наталка» і зрозумів, що соціальні проекти дозволяють йому бачити результат і впливати на світ довкола, — і це те, що робить його роботу змістовною. Зараз Дім займається благодійністю у «Життєлюбі».  

Зрозумійте свої сильні сторони. Це дозволить якісніше реалізовувати себе і свідоміше підходити до вибору професії й роботи. Дім, наприклад, радить пройти тест Геллапа (іде разом із книжкою), який визначає 5 найсильніших сторін, які визначають вашу особистість. (Також можна пройти онлайн-тест HIGH5 або наш тест на профорієнтацію. — Прим. ред.) 

А як обрати серед кількох варіантів?

  • Подумайте, щоб ви погодилися робити навіть без оплати.
  • Пріоритизуйте наявні варіанти і перш за все спробуйте себе у тому, що поставили на перше місце.
  • Або навпаки — закиньте вудочки у кількох напрямках (і приділяйте кожному по кілька годин на тиждень), щоб зрозуміти, що вдається вам найкраще, і згодом вкладати у це більше зусиль.  

Наприклад, Діана Даюб під час навчання відвідувала усі доступні клуби в університеті (і навіть один створила сама), брала участь у хакатонах (хоч і не була айтішницею), долучалася до різних спільнот та проектів, щоб спілкуватися з якомога більшою кількістю людей із різних сфер, дізнаватися про їхню роботу та нові можливості. 

Скільки часу потрібно, щоб стати експертом у галузі?

Один із головних стоперів на шляху пошуку себе — небажання починати все спочатку. Зараз ви на стабільній роботі: почуваєтесь більш-менш комфортно, отримуєте зарплату, маєте авторитет. А скільки пройде часу, поки ви досягнете усього цього в новій професії?

Є абстрактне правило 10 тисяч годин — мовляв, стільки потрібно витратити, щоб стати професіоналом у галузі. Це приблизно 5-10 років роботи — залежно від того, скільки часу ви приділятимете власному розвиткові. У будь-якому випадку перехід у нову сферу займе кілька років. 

А як прискорити цей процес?

Знайти, де перетинається ваша поточна й майбутня спеціальності. Наприклад, є архітектор, якому набридло проектувати квартири, тому він створив програму, яка робить це автоматично. Таким чином, використовуючи свій архітектурний базис, він досяг успіхів у програмуванні. Це працює і у зворотному напрямку.

Знайти лідерів сфери, у якій ви хочете досягти успіху. Попросити їх стати для вас менторами — так ви отримаєте доступ до безцінного досвіду й знань. Дім Заражевський та Макс Семенчук поділилися історіями, як знаходили потрібних людей у LinkedIn і просто кликали їх на каву. Не бійтеся відмов — можливо, вони траплятимуться, але часто люди, які досягли успіху, навпаки, готові допомогти і передати цю «естафету успішності». Для них допомога новачкам у сфері — частина самореалізації.    

Як впоратись зі страхом кар’єрних змін?

Змінювати сферу страшно всім. Що радять шейпери?

  • «Опустити забрало» і просто працювати далі на повну, використовуючи усі свої компетенції.
  • Прийняти свій страх, адже у помірній кількості він мотивує розвиватися і рухатись вперед.
  • Домовитись із собою, що помилки — це нормально, і сприймати перші факапи як інструмент розвитку.
  • Розібратися, що лежить в основі ваших переживань, і пропрацювати проблему самостійно або зі спеціалістом.

Як уникнути вигорання? 

Відмінна риса міленіалів — бажання рятувати світ і робити його кращим. Але така робота швидко призводить до вигорання і навіть проблем зі здоров’ям. Рятувати світ, приносячи себе у жертву, не виходить. 

Щоб запобігати вигоранню, важливо турбуватися у першу чергу про себе — своє фізичне й психічне здоров’я. Розділяйте час на роботу і на відновлення сил, і не дозволяйте важливим справам красти ваш час на себе. Наприклад, Уляна Автономова починає ранок із йоги — незалежно від обставин.

У випадку вигорання допомагає природа, спорт, спокій і час без людей. Діана Даюб, наприклад, щоб відпочити, поїхала на місяць без зв’язку із зовнішнім світом. Звісно, такий радикальний варіант можливий, якщо у команді є люди, які вас підтримують і можуть замінити. 

Світ майбутнього передбачає зміну людиною кар’єрних траєкторій кожні 5 років. Так, міняти сферу діяльності страшно. Але щоразу, коли ми виходимо із зони комфорту, ця зона стає більшою.


Global Shapers — це спільнота людей віком від 21 до 29 років, об’єднаних Всесвітнім економічним форумом (World Economic Forum, WEF) з метою надання її учасникам додаткових можливостей для впливу на майбутнє, здійснення глобальних змін та формування більш гармонійного світу.

Спільнота Global Shapers організована в мережу місцевих осередків (хабів, hubs), що базуються у столицях та великих містах більшості країн світу. Global Shapers реалізують власні ініціативи, організовують події і заходи, що позитивно впливають на різні сторони життя їхніх місцевих громад або країн в цілому.

Дізнатися більше про Global Shapers Kyiv Hub і подати свою заявку можна на сайті: https://globalshapers.kyiv.ua. А стежити за новинами зручно на сторінці спільноти у Facebook.

Newsletter that develops your career

Subscribe to Happy Monday's weekly newsletter, prepared by our editor-in-chief, with a selection of the most exciting content, news, and career opportunities.

Больше
More More for companies
Job seekers
For companies
Войти
Have idea!

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: