Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Як втратити себе і заново знайти: кар’єрні інсайти від Global Shapers Community

03.10.19 Історії 4 хв читання

Підслухали корисні інсайти з мітапу Global Insights від Global Shapers Community — міжнародної спільноти молодих людей, які прагнуть зробити свій внесок у розвиток суспільства. Київські учасники обговорювали пошук свого призначення, нелінійність кар’єрного розвитку, опанування нового фаху та боротьбу з вигоранням.

Global Insights vid Global Shapers Community
Учасники мітапу Global Insights від Global Shapers Community

Навчатися й шукати себе можна все життя. І це нормально

Ще не так давно люди обирали серед 3 спеціальностей — юриста, лікаря й священника, — а зараз вибір набагато ширший. Ринку сьогодні більше потрібні особисті риси, мови, soft skills, а специфічні знання можна отримати на місці. Тому, за винятком деяких вузькоспеціалізованих професій (на кшталт лікарів), за життя будь-хто може змінити велику кількість різних позицій.     

Ось кілька прикладів несподіваних кар’єрних поворотів від київських шейперів.

  • Уляна Автономова навчалася на філософському факультеті, а знайшла себе у галузі розробки віртуальної реальності.  
  • Макс Семенчук пройшов шлях від дизайнера до проджект-менеджера, а згодом і керівника власної ІТ-компанії, а потім захопився темою самоорганізації і зараз працює одночасно у семи (!) організаціях. 
  • Діана Даюб навчалася на юриспруденції і хотіла стати кримінальним юристом, а тепер займається освітою в EdEra і думає працювати над покращенням Києва. 

Зовсім необов’язково мати одне покликання на все життя. Спікерка конференції TED Емілі Уопнік поєднує кілька професій, вдень працює в офісі, а ввечері перетворюється на музикантку. Тривалий час Емілі була переконана, що з нею щось не так — поки не винайшла термін «мультипотенціальність».   

Як зрозуміти, чим ви насправді хочете займатись?

Подумайте, чого ви взагалі очікуєте від роботи. Наприклад, Дім Заражевський будував успішну кар’єру у комерційному секторі, але перестав бачити в ній сенс, а просто заробляти гроші стало нудно. Якось Дім випадково долучився до реконструкції парку «Наталка» і зрозумів, що соціальні проекти дозволяють йому бачити результат і впливати на світ довкола, — і це те, що робить його роботу змістовною. Зараз Дім займається благодійністю у «Життєлюбі».  

Зрозумійте свої сильні сторони. Це дозволить якісніше реалізовувати себе і свідоміше підходити до вибору професії й роботи. Дім, наприклад, радить пройти тест Геллапа (іде разом із книжкою), який визначає 5 найсильніших сторін, які визначають вашу особистість. (Також можна пройти онлайн-тест HIGH5 або наш тест на профорієнтацію. — Прим. ред.) 

А як обрати серед кількох варіантів?

  • Подумайте, щоб ви погодилися робити навіть без оплати.
  • Пріоритизуйте наявні варіанти і перш за все спробуйте себе у тому, що поставили на перше місце.
  • Або навпаки — закиньте вудочки у кількох напрямках (і приділяйте кожному по кілька годин на тиждень), щоб зрозуміти, що вдається вам найкраще, і згодом вкладати у це більше зусиль.  

Наприклад, Діана Даюб під час навчання відвідувала усі доступні клуби в університеті (і навіть один створила сама), брала участь у хакатонах (хоч і не була айтішницею), долучалася до різних спільнот та проектів, щоб спілкуватися з якомога більшою кількістю людей із різних сфер, дізнаватися про їхню роботу та нові можливості. 

Скільки часу потрібно, щоб стати експертом у галузі?

Один із головних стоперів на шляху пошуку себе — небажання починати все спочатку. Зараз ви на стабільній роботі: почуваєтесь більш-менш комфортно, отримуєте зарплату, маєте авторитет. А скільки пройде часу, поки ви досягнете усього цього в новій професії?

Є абстрактне правило 10 тисяч годин — мовляв, стільки потрібно витратити, щоб стати професіоналом у галузі. Це приблизно 5-10 років роботи — залежно від того, скільки часу ви приділятимете власному розвиткові. У будь-якому випадку перехід у нову сферу займе кілька років. 

А як прискорити цей процес?

Знайти, де перетинається ваша поточна й майбутня спеціальності. Наприклад, є архітектор, якому набридло проектувати квартири, тому він створив програму, яка робить це автоматично. Таким чином, використовуючи свій архітектурний базис, він досяг успіхів у програмуванні. Це працює і у зворотному напрямку.

Знайти лідерів сфери, у якій ви хочете досягти успіху. Попросити їх стати для вас менторами — так ви отримаєте доступ до безцінного досвіду й знань. Дім Заражевський та Макс Семенчук поділилися історіями, як знаходили потрібних людей у LinkedIn і просто кликали їх на каву. Не бійтеся відмов — можливо, вони траплятимуться, але часто люди, які досягли успіху, навпаки, готові допомогти і передати цю «естафету успішності». Для них допомога новачкам у сфері — частина самореалізації.    

Як впоратись зі страхом кар’єрних змін?

Змінювати сферу страшно всім. Що радять шейпери?

  • «Опустити забрало» і просто працювати далі на повну, використовуючи усі свої компетенції.
  • Прийняти свій страх, адже у помірній кількості він мотивує розвиватися і рухатись вперед.
  • Домовитись із собою, що помилки — це нормально, і сприймати перші факапи як інструмент розвитку.
  • Розібратися, що лежить в основі ваших переживань, і пропрацювати проблему самостійно або зі спеціалістом.

Як уникнути вигорання? 

Відмінна риса міленіалів — бажання рятувати світ і робити його кращим. Але така робота швидко призводить до вигорання і навіть проблем зі здоров’ям. Рятувати світ, приносячи себе у жертву, не виходить. 

Щоб запобігати вигоранню, важливо турбуватися у першу чергу про себе — своє фізичне й психічне здоров’я. Розділяйте час на роботу і на відновлення сил, і не дозволяйте важливим справам красти ваш час на себе. Наприклад, Уляна Автономова починає ранок із йоги — незалежно від обставин.

У випадку вигорання допомагає природа, спорт, спокій і час без людей. Діана Даюб, наприклад, щоб відпочити, поїхала на місяць без зв’язку із зовнішнім світом. Звісно, такий радикальний варіант можливий, якщо у команді є люди, які вас підтримують і можуть замінити. 

Світ майбутнього передбачає зміну людиною кар’єрних траєкторій кожні 5 років. Так, міняти сферу діяльності страшно. Але щоразу, коли ми виходимо із зони комфорту, ця зона стає більшою.


Global Shapers — це спільнота людей віком від 21 до 29 років, об’єднаних Всесвітнім економічним форумом (World Economic Forum, WEF) з метою надання її учасникам додаткових можливостей для впливу на майбутнє, здійснення глобальних змін та формування більш гармонійного світу.

Спільнота Global Shapers організована в мережу місцевих осередків (хабів, hubs), що базуються у столицях та великих містах більшості країн світу. Global Shapers реалізують власні ініціативи, організовують події і заходи, що позитивно впливають на різні сторони життя їхніх місцевих громад або країн в цілому.

Дізнатися більше про Global Shapers Kyiv Hub і подати свою заявку можна на сайті: https://globalshapers.kyiv.ua. А стежити за новинами зручно на сторінці спільноти у Facebook.

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Дякуємо!

Тепер редактори знають.