Все статьи Новости Поиск работы Истории Карьера Развитие Happy HR

Як працюють відомі трудоголіки?

20.11.19 Истории 9 min reading

Що об’єднує Ілона Маска, Стівена Кінга, Шеріл Сендберг та Тіма Кука? По-перше — шалена любов до своєї роботи. А по-друге — неймовірна і часом навіть надлюдська продуктивність.

Ми дослідили, як працюють і відпочивають відомі трудоголіки, щоб визначити, що допомагає їм досягати успіху. Не рекомендуємо повторювати у реальному житті геть усе (це ми про 90-годинний робочий тиждень Маска), але певні принципи роботи точно стануть у нагоді. 


Як працює Ілон Маск

Як працюють відомі трудоголіки? 1
Photo by Todd Anderson/The New York Times/Redux


Інженер, підприємець, винахідник, мрійник і просто пекельний трудоголік. За свою кар’єру заснував кілька успішних компаній і продовжує ними опікуватись. Як йому вдається бути головою Tesla і SpaceX, працювати над іншими ініціативами і приділяти час дітям?

Розклад дня

Робочий день Ілона Маска зазвичай починається о 7-ій ранку з відповідей на важливі email-и. Він не витрачає час на сніданок — надає перевагу каві та омлету на ходу. Немає у Маска часу й на обід — він їсть під час робочих зустрічей або перегляду пошти.  

Якщо звичайні співробітники працюють 40 годин на тиждень, то Ілон Маск працює 80-90 годин. Ба більше — раніше Маск працював понад 100 годин на тиждень, ця цифра — результат зміни графіку, оскільки багато років Маск працював по 100 годин на тиждень, сидячи на дієтичній колі та кількох великих чашках кави щоденно. 

«Ще ніхто не змінював світ, працюючи лише 40 годин на тиждень».

Ілон Маск

Минулого року у своєму твітері Маск написав, що потрібно працювати не менше 80 годин на тиждень, аби змінити світ.

Як працюють відомі трудоголіки? 2

80% часу Маск витрачає на розробку і дизайн різноманітних апаратів, тобто не цілком віддається рутинним управлінським справам, а продовжує мріяти та створювати щось нове. Загалом робочий розклад Ілона Маска виглядає як список окремих завдань із чітко визначеним (аж до хвилин) часом на виконання.

Ілон Маск спить по 6-6,5 годин. Якщо не висипається, то наступного дня не встигає зробити усе заплановане, тож відпочинок намагається не ігнорувати. Ось тут беріть приклад 🙂


Принципи роботи


1. Розставляти пріоритети

Керувати одразу кількома компаніями нелегко, тому потрібно навчитися розставляти пріоритети. В одному з інтерв’ю Маск сказав, що 90% робочого часу розподіляє між Tesla і SpaceX. Решту часу займають ініціативи й організації, де він є співзасновником, інвестором чи виконуючим директором.


2. Любити свою справу

Щоб стати таким же трудоголіком, як Ілон Маск, потрібно безмежно любити те, що ви робите. Пояснення, як директор Tesla і SpaceX працює 80 годин на тиждень і не втомлюється, — у тому, що він любить свою роботу і вбачає у ній сенс. Ви ніколи не зможете стільки працювати, якщо не захочете змінити світ так, як хоче того Ілон Маск.   


3. Відділяти сигнал від шуму

На роботі ви щодня вирішуєте десятки проблем: з колегами, технікою, продуктом, клієнтами тощо. Щоб не витрачати енергію на все підряд, Ілон радить працювати над сигналом, а не над шумом. Сигнал — це проблема, яка тягне за собою інші проблеми. Якщо виокремити серед усього шуму сигнал, ви зможете оперативно вирішити одразу купу негараздів і не витрачатиме час на те, що не допоможе справі.


4. Усі справи по email

Як виглядає типовий день керівника будь-якої компанії? Переважно як купа зустрічей. День проходить, а нічого важливого, крім зустрічей, не зроблено. Щоб даремно не витрачати час, Ілон Маск вирішує більшість справ електронною поштою або у месенджерах. У такий спосіб кількість зустрічей на день зводиться до мінімальної, натомість Маск може більше часу приділяти роботі над поліпшенням продуктів. 


Work-life баланс

Чи є в житті голови Tesla і SpaceX щось іще, крім роботи? 

Ілон Маск намагається проводити достатньо часу з п’ятьма синами. За його словами, це приблизно 4 дні щодватижні. Разом вони відвідують фабрики Маска, також ходять відпочивати з палатками. Але при цьому Ілон може продовжувати працювати поштою, навіть коли діти у нього.

Щоб підтримувати форму, Маск займається два рази на тиждень у залі. Ще дві пристрасті інженера — це відеоігри, про які він часто пише у твітер, та книги, які допомагають йому бути ефективним менеджером та мрійником. 


Що почитати

Як працюють відомі трудоголіки? 3
«Ілон Маск: Tesla, SpaceX і дорога в майбутнє» 
— Ешлі Венс


Як працює Стівен Кінг

Як працюють відомі трудоголіки? 4
Photo by Steve Schofield


Американський письменник, автор понад 200 творів у жанрі фентезі, жахів, трилеру, містики, з яких більше 50 книг — бестселери. Про те, як йому вдається не вичерпувати натхнення і писати так багато, Стівен Кінг розповів у своїх мемуарах про власне ремесло.


Розклад дня

Письменний має чіткий графік, якого дотримується щодня. Щоранку він прокидається й до обіду працює над новою книгою, після обіду пише листи та спить, а ввечері відпочиває більш активно — читає, проводить час з родиною. Отже, ранок — його найпродуктивніший час, за який письменник створює 10 сторінок нової книги.


Принципи роботи


1. Писати щодня

Поки триває робота над новою книгою, письменник не пропускає жодного дня, чи то неділя, Різдво чи День народження. 

«Я вже казав, що працюю щодня, крім Різдва, Четвертого липня і власного дня народження. Це була неправда. Правда у тому, що коли я пишу, то пишу щодня, трудоголік я чи ні». 

Стівен Кінг

Якщо Стівен Кінг не пише щоранку, персонажі в його уяві починають «прокисати», а вістря розповіді затуплюється і втрачається темп сюжету. Тоді письменництво для Кінга перетворюється з чистої творчості на роботу. 

А коли Кінг не працює над новою книгою, то він не працює зовсім, відпочиваючи та роздумуючи над новим сюжетом.


2. Працювати у спокійній атмосфері

Найголовніше для Стівена Кінга — це працювати у безтурботній, спокійній атмосфері. Тоді письменнику вдається «зловити хвилю» та не зупинятись, поки не закінчить роботу. Постійні переривання та відволікання псують робочий настрій і збивають темп.


3. Любити свою роботу

Те, що не приносить радості, не є добрим. Цього принципу Кінг радить дотримуватись, займаючись будь-якою справою. Якщо ви робите те, що любите, тривала й важка робота не буде здаватись вам неможливою. Незважаючи на добрий заробіток, Письменник стверджує, що жодного слова не писав з думкою, що за нього заплатять, — він насолоджується самим процесом створення книги.


4. Шукати нові ідеї

Стівен Кінг не написав би стільки книг, якби не мав стільки ідей. Секрет їх генерації, за Кінгом, у тому, що ви не шукаєте ідеї, а вчасно їх розпізнаєте. Головне — тримати очі широко розплющеними, а розум відкритим для всього нового, щоб не пропустити ідею, яка у вас під носом.  


Work-life баланс

Як ми побачили, Кінг працює ранками, тож для відпочинку й активного життя часу в нього достатньо. Сам письменник каже, що секрет його успіху — у збереженні здоров’я тіла й стосунків у родині. 


Що почитати

Як працюють відомі трудоголіки? 5
«Про письменство. Мемуари про ремесло»
— Стівен Кінг


Як працює Шеріл Сендберг

Як працюють відомі трудоголіки? 6
Photo by Justin Sullivan/Getty Images


Американська підприємиця, головна операційна директорка Facebook з 2008 року, з червня 2012 року — членкиня Ради директорів компанії і перша жінка у Раді директорів за всю історію існування Facebook. 

Головне питання, яке Шеріл піднімає у суспільстві, зокрема й у своїй книзі «Lean in» – як жінці поєднувати кар’єру з домашніми справами та вихованням дітей. Якщо вона хоче не просто працювати, а мати високу посаду в компанії чи власний бізнес, їй конче необхідно навчитись усе це поєднувати. Як це вдається Шеріл? 


Розклад дня 

Шеріл Сендберг встає дуже рано, оскільки їй потрібно зібрати дітей та відвезти їх до школи. На роботу вона приїжджає о 7-ій годині. На початку робочого дня Шеріл складає список справ у паперовому блокноті. Більшу частину дня вона проводить на нарадах. Важливо — Шеріл завжди йде з роботи о 17:30.

Щоб добре висипатись, Сендберг завжди вимикає телефон перед сном і лягає досить рано — о 21:30.


Принципи роботи

1. Тягнути руку

«Якщо ми хочемо домогтися рівності, нам слід визнати: жінки набагато рідше тримають руки піднятими. Потрібно, щоб окремі люди і цілі організації звертали на це увагу і виправляли ситуацію, підтримуючи, надихаючи і просуваючи все більше жінок. А жінкам, у свою чергу, слід вчитися продовжувати тримати руки піднятими, адже інакше керівник може вас просто не помітити».

Шеріл Сендберг

Порада досить універсальна: якщо у вас є ідея, порада, зауваження — тягніть руку і діліться.


2. Не намагатись встигнути все

Така порада може здатися дивної від жінки, яка обіймає таку високу посаду та виховує дітей. Але, мабуть, в цьому і є її секрет: «Спроби зробити все, засновані на впевненості, що це можливо і що все вийде якнайкраще, — найкоротший шлях до жорстокого розчарування. Досконалість — наш ворог». Сендберг знає та відчуває, коли потрібно встигнути щось важливе по роботі, а коли краще приділити час родині.


3. Розподіляти сімейні обов’язки

Найважливіший принцип для жінки, яка займається своєю кар’єрою, — це розуміння і підтримка з боку чоловіка. Коли чоловіки беруть на себе більше домашніх справ, дружини рідше впадають в депресію, конфліктів між подружжям стає менше, а задоволеності спільним життям — більше. Пари, в яких жінка працює поза домом і вносить свою частку до сімейного бюджету, рідше розлучаються.


4. Відкинути страхи

«Страх лежить в основі безлічі перешкод, з якими стикаються жінки. Страх зробити неправильний вибір. Страх переоцінити власні сили. Страх критики. Страх не впоратися. І, зрозуміло, свята трійця найпоширеніших страхів: бути поганою дружиною, матір’ю, донькою. Позбувшись від страху, жінки в стані досягати професійних успіхів і щастя в особистому житті, отримавши свободу вибирати одне або друге, або те й інше відразу».

Шеріл Сендберг


Work-life баланс


Сендберг культивує родинні традиції, серед яких спільна сімейна вечеря, на якій усі діляться найкращими та найгіршими моментами минулого дня.

Крім того, Шеріл з дитинства обожнює читати, тому після роботи проводить свій час за книжкою. Розслабитись підприємиці допомагає перегляд «поганих», за її словами, телешоу (ми при цьому уявляємо щось на кшталт передач телеканалу СТБ). 


Що почитати

Як працюють відомі трудоголіки? 7
«Lean in»
— Шеріл Сендберг


Як працює Тім Кук

Як працюють відомі трудоголіки? 8
Photo by AP Photo/Richard Drew


Американський підприємець, генеральний директор Apple Inc. з серпня 2011 року. Як Тіму Куку вдається продовжувати справу Джобса та підтримувати репутацію корпорації Apple?


Розклад дня

Тім Кук прокидається о 3:45 ранку, вмивається, робить руханку та сідає за комп’ютер. Найперше він відкриває пошту та читає листи від фанатів Apple та відгуки блогерів. У день підприємцю приходить 700-800 листів, усі він переглядає особисто.

Після прочитання листів Кук прямує до спортзалу, де проводить близько години — тренування допомагають йому боротися зі стресом. Після сніданку починається повноцінний робочий день. Кук працює приблизно 16 годин щодня з перервами на їжу, спортзал та прогулянки, а вже о 20:45 йде спати.


Принципи роботи

1. Звільнитись від зайвого шуму

Як і Маск, Тім Кук ретельно визначає, що є вартим уваги, а що просто шумом. Перед генеральним директором стоїть купа завдань, але важливо розставляти пріоритети та блокувати шум.


2. Визнавати помилки

Перфекціонізм та увага до деталей дуже чітко характеризують Кука. Втім, він не сварить за помилки ні себе, ні підлеглих. Набагато важливіше — навчитися правильно реагувати на невдачі.

«Якщо ви біжите швидко, завжди є шанс посковзнутися і впасти. І я думаю, що найкращий спосіб реагувати на свої помилки — повернутися і сказати «Вибачте». А потім ви намагаєтеся все виправити, працюєте, як проклятий, щоб випустити якісний продукт. Якщо ви ніколи не робили помилок, ймовірно, ви недостатньо багато робили».

Тім Кук


3. Бути працелюбним

Тім Кук дуже працелюбний і очікує того ж від своїх співробітників. Якщо ви отримаєте листа від Кука о 5-ій годині ранку, необхідно одразу йому відповісти. Інакше ви можете зіпсувати собі репутацію. Незважаючи на таку вимогливість, підприємець розуміє, що хороша робота заслуговує на гідну винагороду, а не є цінною сама собою, як вважав Стів Джобс.


Work-life баланс 

В одному з інтерв’ю Тім сказав: «Твоє життя — це твоя робота, а робота — це твоє життя. Немає ніякого балансу». Однак, він все ж знаходить час на такі приємні справи, як прогулянки на велосипеді, фітнес чи йога.


Що почитати

Як працюють відомі трудоголіки? 9
«Тім Кук: Геній, що вивів Apple на новий рівень»
— Ліендер Кені

Наслідувати принципи цих бізнесменів чи ні, вирішувати вам. Ми не радимо вам працювати по 80 годин на тиждень, проте навчитись розставляти пріоритети та любити свою роботу точно варто 🙂



Читайте також

Як сфокусуватися в інформаційному шумі? Конспект книги «Не турбувати!»

Як підтримувати work-life balance?

Як будувати кар’єру з пристрастю? Поради читачів Happy Monday

Newsletter that develops your career

Subscribe to Happy Monday's weekly newsletter, prepared by our editor-in-chief, with a selection of the most exciting content, news, and career opportunities.

Больше
More More for companies
Job seekers
For companies
Войти
Have idea!

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: