Чи правда, що жінки гірше кодять?
7 міфів про жінок в ІТ
Дизайнерка: Анна Островська
Попри те, що частка жінок в українському ІТ-сегменті поступово зростає і станом на червень 2020 року становить майже 25%, їхня робота все ще оповита міфами й стереотипами, що здебільшого мають мало спільного з реальністю.

Чи дійсно жінки гірше кодять, менше заробляють та йдуть в ІТ за багатим чоловіком? Ці та інші міфи розвінчуємо разом з ІТ-компанією Innovecs, що виступає партнером міжнародної спільноти WomenTech Network у Києві. Чи вийде в нас спростувати всі упередження?
Жіночий мозок влаштований інакше, ніж чоловічий, через що жінки гірше кодять і загалом погано розуміються на технологіях.
МІФ 1
Між чоловічим і жіночим мозком немає жодних відмінностей, які б заважали жінкам працювати в IT на тому ж рівні, що й чоловіки. І немає абсолютно жодних доказів, що жінки програмують гірше. Це те саме, що питати: «Хто краще кодить — блондини чи брюнети?». Ефективніший той, хто більше часу приділяє теорії та практиці. Гендер буде останнім фактором, що впливає на результат.

Чому ж тоді жінок в IT менше? Цікавим є досвід скандинавських країн, які на законодавчому рівні зрівноважили соціокультурні умови для чоловіків та жінок. Результат виявився несподіваним: попри повну свободу вибору професії, гендерний розрив у деяких професійних сферах лише збільшився. Наприклад, у Норвегії інженерні спеціальності, зокрема в IT-галузі, на 60% були зайняті чоловіками й на 40% — жінками. Мабуть, жінки обирають те, що їм більше цікаво. У будь-якому разі немає жодних підстав вважати, що в IT жінок менше, бо вони гірше працюють.
Родіон Азнауров
Advanced Software Engineer в Innovecs та психолог із десятирічним стажем
Розвінчує
Висновок: МІФ СПРОСТОВАНО
Жіночий мозок не має жодних відмінностей, які б заважали жінкам розвиватися в IT.
Жінки йдуть в ІТ не тому, що їм цікава сфера й технології, а за багатим чоловіком, бо це модно тощо.
МІФ 2
Я ніколи не хотіла просту професію. Ще з дитинства мені було цікаво збирати різні схеми, а з технікою я завжди була на «ти». Улюбленими предметами в школі були фізика й математика. Саме тоді я зрозуміла, що хочу пов'язати своє життя з технічною сферою.

Навчатися я пішла 11 років тому, коли ІТ-сфера в Україні тільки почала активно розвиватися. Я займалася тим, що подобається, а не йшла за грошима. Мені було важливо щодня долати певні труднощі та щоб моя робота не перетворилася на рутину.
Думаю, що жінки йдуть в ІТ приблизно з тих самих причин, що й чоловіки — розвиток і реалізація себе як професіонала. Особисто мене привабила можливість займатися чимось дійсно цікавим, спілкуватися з класними людьми з усього світу й заробляти, не проклинаючи робочі тижні.

ІТ — це про розвиток. І нерозумно вважати, що бажання самореалізації властиве лише конкретному гендеру. Сьогодні точно не від цього залежить, чи буде людина лікувати, керувати корпорацією, писати код або займатися військовою справою.
Дар'я Несвітайло
Software Engineer (Java) в Innovecs
Розвінчує
Світлана Рум'янцева
Delivery Manager в Innovecs
Розвінчує
Висновок: МІФ СПРОСТОВАНО
IT-сфера приваблює амбітних та ерудованих людей будь-яких гендерів, які хочуть займатися розв'язанням цікавих задач та отримувати при цьому гідний дохід.
Жінки в ІТ працюють здебільшого на нетехнічних посадах: HR, маркетинг, продаж тощо.
МІФ 3
Наразі українській IT-сектор гендерно дисбалансований. Як і світовий — в інших країнах також бракує жінок в ІТ: їх частка в галузі складає 20% в США, 19% у Великій Британії та 34% в Індії.

Особливо цей дисбаланс помітний на технічних позиціях: в українському ІТ-сегменті жінок серед розробників лише 9,6%, 34,6% — серед QA та 30,5% — серед інших технічних спеціалістів.

Гендерний дисбаланс можна відстежити вже на етапі вступних іспитів до технічних вишів. За даними Центру економічної стратегії, з 1200 вступників на комп'ютерні спеціальності до КНУ, НаУКМА та КПІ жінки складають тільки 20,5%. При цьому статистика результатів ЗНО показує, що дівчата та хлопці однаково знають математику. Але зазвичай студентки обирають юридичний, філологічний, медицину і рідше — технічні спеціальності.

Тож і згодом в ІТ жінки дійсно переважно займають позиції в HR, маркетингу, дизайні, продажу тощо. На нетехнічних посадах в ІТ частка жінок сягає 75%. З власного досвіду можу сказати, що за 2 роки на проєкті ми закрили понад 60 вакансій, і серед них було лише одне резюме дівчини-девелопера. При цьому ми цілком відкриті до співпраці з професіоналами будь-якої статі.
Олександра Тіткова
Service Delivery Manager в Innovecs
Розвінчує
Висновок: МІФ НЕ СПРОСТОВАНО
Гендерний дисбаланс галузі станом на тепер — це статус-кво як в Україні, так і в багатьох інших країнах. Це одночасно виклик і можливість для IT-компаній. Бізнес може залучити більше жінок на технічні вакансії, але для цього потрібно максимально знизити поріг входу для жінок-початківців та забезпечувати їм підтримку на всіх етапах розвитку в ІТ. Наприклад, в Innovecs запустили професійне ком'юніті для жінок в рамках ініціативи Women Tech Network.
Жінки ненадійні співробітниці, бо приділяють більше часу родині, ніж роботі.
МІФ 4
Жінкам дійсно важче будувати кар'єру через необхідність балансувати між родиною та роботою. Особливо після декретної відпустки, коли жінка намагається одночасно будувати кар'єру та приділяти вдосталь часу дитині. Але коли компанія йде на зустріч твоїм побажанням щодо робочого графіку — все стає простіше.

У мене є дитина, і я працюю в Innovecs за гнучким і зручним для мене графіком. Якщо є необхідність прийти пізніше або піти раніше — без проблем. Є можливість працювати віддалено, якщо потрібно залишитись вдома за сімейними обставинами. З таким ставленням з боку компанії набагато легше підтримувати work-life balance.

Ми також можемо спостерігати за прекрасними прикладами європейських сусідів, де навіть батьківство рівномірно поділено між чоловіками та жінками. Наприклад, у декретну відпустку партнери йдуть по черзі. Моя подруга, яка живе в Іспанії, народила дитину і вже за 4 місяці вийшла на роботу.

Жінка, яка народжує дитину, вже не випадає з життя на рік, а спокійно продовжує будувати кар'єру. Тому ставлення до жінок як до ненадійних співробітниць з боку роботодавців, на мій погляд, вже давно час змінити.
Олена Ратова
Project Coordinator в Innovecs
Розвінчує
Висновок: МІФ СПРОСТОВАНО
Жінки, які мають родину й дітей, так само ефективні в роботі, як і чоловіки, якщо компанія дає їм змогу працювати за гнучким графіком.
Жінкам важче знайти спільну мову з чоловіками-програмістами й тим паче ними керувати.
МІФ 5
Звісно, я стикалася на роботі з упередженим ставленням до себе через те, що я жінка. Але сексисти є в будь-якій сфері, не лише в ІТ, тому такі реакції є доволі очікуваними. Проте жодного затяжного конфлікту в мене не було. Справжні професіонали погоджуються з тобою, коли показуєш, у чому ти експертка. Наприклад, даєш пораду, людина до неї дослухається, а після цього приходить радитись і надалі. Важливо пам'ятати, що до кожної людини потрібен свій підхід.
Я впевнена, що на кар'єрному шляху можуть бути тільки дві перешкоди: відсутність мети та брак мотивації. Я не стикалася з перешкодами, які б залежали від мого гендеру. В Innovecs я бачу багато можливостей для себе і колег.

Нездоланних бар'єрів у керуванні командою через те, що я жінка, не виникало. Була ситуація, коли я доволі довго намагалася знайти спільну мову з колегою в команді, і проблема була саме в гендерних розбіжностях. Ситуація вирішилася після відвертого тет-а-тет із колегою і стала для мене доказом, що більшість конфліктних ситуацій — здебільшого не про реальні проблеми, а про складність комунікації. А так кожен член команди має свою зону відповідальності, і поки ніхто не перетягує ковдру на себе, конфліктів не виникає.
Зі впевненістю можу сказати, що не вірю у стереотипи про жінок. Я вважаю, що професіоналізм залежить не від гендеру людини, а радше від її досвіду. Під час своєї практики я стикався з багатьма людьми, які обіймали керівні посади, зокрема й жінками. Був у мене і позитивний, і негативний досвід. Але коли людина розуміється на професії та чітко знає свої обов'язки, з нею дуже легко співпрацювати — незалежно від статі. Тому я б у жодному разі не дивився на гендер як на критерій оцінки профі.
Олександра Тіткова
Service Delivery Manager в Innovecs
Розвінчує
Світлана Рум'янцева
Delivery Manager в Innovecs
Розвінчує
Дмитро Тузенков
Advanced Software Engineer (React) в Innovecs
Розвінчує
Висновок: МІФ СПРОСТОВАНО
Навички комунікації та лідерства залежать від певних рис особистості, її професіоналізму та досвіду, але зовсім не від гендеру.
Жінки заробляють менше за чоловіків.
МІФ 6
За даними DOU, в Україні чоловіки в ІТ в середньому заробляють на 75% більше, ніж жінки. За цією статистикою, практично на всіх посадах на ринку чоловіки отримують вищу зарплату: виняток в галузі становлять посади рівня Juniors, для яких медіанні зарплати жінок і чоловіків однакові.

В Innovecs ситуація інакша. Я не знаю всіх зарплат у компанії, але можу з упевненістю сказати, що в моїй команді (170 осіб) чоловіки та жінки на однакових посадах отримують однакову зарплату.
Олександра Тіткова
Service Delivery Manager в Innovecs
Розвінчує
Висновок: МІФ СПРОСТОВАНО, АЛЕ ЧАСТКОВО
Ймовірно, все залежить від позиції компанії.
Жінкам набагато важче потрапити в ІТ, бо їх ніхто не хоче брати на роботу.
МІФ 7
На моєму проєкті третина команди — дівчата, тому для нас це точно не актуально.

Нещодавно ми проводили співбесіду з кандидатом на роль тімліда команди QA, у якій лише дівчата. На інтерв'ю він проявив сексизм стосовно складу команди, і ми йому відмовили. Людина, яка мислить так вузько, нам не підходить.

Світ змінюється, і жінок в ІТ стає усе більше. ІТ — надсучасна сфера, у ній немає місця гендерній нерівності й стереотипам на кшталт «не жіноча професія» тощо. Якщо є знання, відповідний досвід і прагнення працювати — ніхто не буде дивитися на гендер.
Шість років тому, коли я тільки починала кар'єру, до мене ставилися з недовірою. На 35% моїх співбесід я чула: «Ти завагітнієш і підеш».

А з Innovecs ситуація була протилежна. Тімлід був зацікавлений найняти саме дівчину для гендерного балансу в команді. Загалом в IT-галузі це палиця на два кінці: хтось сприймає жінок негативно, але є й ті, хто, навпаки, радіє, коли отримує резюме програмістки.
У нас абсолютно не важливо, хто претендент на вакансію — чоловік чи жінка. Процес найму однаковий для всіх. Ми не ставимо питання типу: «Чи не збираєшся ти в декрет у найближчі пару років?». Це дурний тон і порушення особистих кордонів.

Іноді бувають побажання для забезпечення гендерного балансу. Наприклад, якщо в моїй команді двоє чоловіків і відкрита вакансія QA, то іноді краще, щоб це була дівчина. Але це, швидше, побажання, а не обов'язкова вимога.
Олена Ратова
Project Coordinator в Innovecs
Розвінчує
Дар'я Несвітайло
Software Engineer (Java) в Innovecs
Розвінчує
Олександра Тіткова
Service Delivery Manager в Innovecs
Розвінчує
Висновок: МІФ СПРОСТОВАНО
В IT складно потрапити тим, хто не має бажання навчатися нового та мотивації багато працювати. Водночас ця галузь відкрита для амбітних та готових розвиватися людей — будь-якого гендеру.
~
Чи вдалося нам розвінчати всі міфи про жінок в ІТ? Переважно так. Деякі з них базувалися на безпідставних стереотипах — на кшталт міфів про нездатність жінок кодити чи їхню ненадійність. Але деякі з міфів виявилися частково правдою: жінки дійсно набагато менше представлені на технічних позиціях і загалом на ринку заробляють у середньому менше за чоловіків. Втім, останнє залежить радше безпосередньо від компанії: наприклад, в Innovecs однакові зарплати для чоловіків і жінок.
Для підтримки жінок із технологічних компаній у Києві за партнерства ІТ-компанії Innovecs стартувало представництво міжнародного жіночого ком'юніті WomenTech Network. Спільнота об'єднує понад 100 тис. жінок з усього світу, проводить локальні та міжнародні івенти, кар'єрні консультації, надає учасницям менторську підтримку та майданчик для спілкування.
Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: