Професія
ІТ-рекрутер

Чому це не про спілкування з людьми, а про вміння вирішувати завдання бізнесу
Сфера IT розвивається шаленими темпами. Всесвітній карантин і перехід в онлайн тільки прискорили цей процес. Попит на IT-фахівців б'є рекорди, і закономірно зростає затребуваність тих, хто цих профі шукає.

Разом з експертами Genesis, компанії-співзасновника продуктових IT-бізнесів, склали ґайд професією IT-рекрутера. Чим займається такий фахівець, скільки заробляє, які навички для нього важливі та як освоїти професію — читайте в статті.

Хто такий IT-рекрутер і чим він займається

IT-рекрутер займається повним циклом найму кандидата: починає з пошуку й першого контакту (сорсинг), потім переходить до оцінки (проведення однієї або декількох співбесід), далі формує разом із командою, яка шукає фахівця, фінальну пропозицію (оффер) і презентує його кандидату. Якщо необхідно — веде переговори.

Це дуже комплексна роль. Вона про розуміння індустрії й бізнесу в цілому, про продаж та презентацію, про навички оцінювання і про те, що всіх потрібно «договорити» — і менеджерів, які наймають, і кандидата.

Загалом це схоже на роботу рекрутерів в інших сферах. Але є принципова різниця: рекрутинг в IT відрізняється високою динамікою. Індустрія розвивається дуже швидко: кількість вакансій зростає щодня, у той час як кількість кандидатів збільшується значно повільніше. В IT-рекрутингу часто все вирішує швидкість. Плюс затребуваність IT-фахівців вимагає від рекрутерів бути дуже майстерними в хантингу (переманюванні людей).

Ще з відмінностей я б виділила непередбачуваність. В IT рекрутер завжди готовий до того, що сьогодні він шукає Java-програмістів, а завтра вже Unity-розробників, які створюють ігри.

Олеся Тасіц
VP of Talent Acquisition
в Genesis
Які бувають IT-рекрутери
1. Sourcer

Сорсер відповідає за пошук кандидатів і первинний контакт із ними, наповнення воронки рекрутингу (кількість кандидатів і їх перехід між етапами найму). Такий фахівець за натурою, скоріше, аналітик — терплячий і технічно підкований. Він визначає канали пошуку під кожну позицію, аналізує їх ефективність, автоматизує й оптимізує процес сорсингу, застосовуючи різні технічні інструменти.

2. IT Recruiter в продукті

У продуктовому IT рекрутер працює як із технічними, так і з нетехнічними позиціями: крім розробників, шукає також діджитал-дизайнерів, маркетологів, аналітиків, контент-менеджерів тощо.

Завдяки такій різноманітності позицій у роботі, рекрутер краще розуміє потреби бізнесу, цикл створення продукту й може впливати на процес найму. Він також бере активну участь у поліпшенні рекрутмент-процесу.

3. Technical Recruiter

В аутсорс-компаніях рекрутери працюють переважно з технічними позиціями різних рівнів (розробники, тестувальники, девопси тощо).

Технічний рекрутер відповідає за той же повний цикл пошуку кандидатів, але водночас мусить глибоко розбиратися в технічних аспектах їх оцінювання, розуміти, з якими технологіями працює спеціаліст, як саме їх застосовує та чи підходить під завдання позиції. Інтерв'ю з таким рекрутером може виглядати як технічна співбесіда.

4. Рекрутер в GameDev

В окрему категорію варто винести рекрутмент у ніші GameDev, оскільки цей напрям сильно відрізняється від інших, зокрема, методами пошуку й залучення кандидатів. Такому рекрутеру потрібно відшукати безліч ярмарків і конференцій на тему геймдева, знайти майданчики, де розміщуються такі вакансії, зрозуміти їхню специфіку.

Загалом у професії IT-рекрутера є можливість вибрати той напрям, який викликає найбільшу цікавість. Любите грати в ігри — спробуйте себе в GameDev, стежите за здоров'ям — займайтеся наймом для healthcare-додатків, любите цифри й дисципліну — ласкаво просимо до FinTech.

Аліна Неверова
Talent Acquisition Team Lead
в Genesis
IT-компаній і продуктів, які вони створюють, настільки багато, що знайти взаємозв'язок між вашими цінностями й користю, яку несе компанія, буде не складно.

Яка освіта підійде IT-рекрутеру

В українських вишах немає факультетів, де можна здобути спеціальність «Рекрутер». Але якщо ви мрієте про цю професію, то можете обирати напрями, що стануть непоганою базою для майбутньої кар'єри. Так, згідно з дослідженням Product & Growth Marketer Linkedin Естель Лі Круз, найбільше потенційних рекрутерів випускають факультети психології, бізнесу, маркетингу та соціології.

Також у цей хіт-парад релевантної освіти можна включити філологію й журналістику, оскільки хорошому рекрутеру важливо мати хоча б мінімальні навички копірайтингу.

Багато рекрутерів починають кар'єру з відділів продажу, служби підтримки, адміністративних і операційних посад. Тобто з тих сфер, де потрібно багато комунікувати й розвивати в собі стресостійкість, мультизадачність і швидку реакцію.

Мар'яна Болобан
Talent Acquisition Lead
в Genesis

З банків і журналістики:

як прийшли в IT-рекрутинг експерти Genesis
Олеся Тасіц
VP of Talent Acquisition
Освіта: міжнародна економіка
До приходу в рекрутинг у мене вже був багаж найрізноманітнішого досвіду. Так, ще студенткою я почала кар'єру в ролі фахівця з навчання та розвитку у великому металургійному холдингу. Потім був досвід в івент і адмін-менеджменті, маркетингу. До Genesis я також встигла попрацювати в інвестиційній та великій аутсорсинговій компаніях.
При виборі посади й компанії вирішальною завжди була умова: чи зможу я бачити об'ємну картинку — які цілі компанії, куди ми рухаємося, які в нас труднощі й успіхи.

Уже приблизно чотири роки я в рекрутингу, бо саме ця сфера дає головні для мене речі: розуміння бізнесу й можливість впливати на його розвиток, залучаючи сильних людей.

Марина Постригань
Talent Acquisition Specialist
Освіта: фінанси і банківська справа
В IT-рекрутинг я прийшла з банківської сфери. Освіта й недовгий, але вагомий досвід роботи в банку дали хорошу базу для успішного розвитку в рекрутингу.

Коли я вперше почула про професію IT-рекрутера, то сприйняла її як мікс детектива й допомоги людям. З таким відчуттям і розвиваюся уже понад чотири роки.

Мар'яна Болобан
Talent Acquisition Lead
Освіта: журналістика
Спочатку я була журналістом, який пише про екологію. Потім два роки працювала в службі підтримки у продуктовій компанії, а згодом стала тімлідом цієї служби. Отримала навички роботи з текстами, прочитала 100500 статей про те, як брати інтерв'ю, поспілкувалася з великою кількістю розгніваних і задоволених клієнтів. І все це для того, щоби три роки тому піти на співбесіду на посаду Recruitment Researcher в аутсорсингову компанію і заявити: «Мій досвід ідеально підходить для того, щоб бути рекрутером. Сама доля привела мене в цю професію».

На інтерв'ю тоді над моїм фаталізмом посміялися, але роботу все-таки запропонували. А з березня 2020 року я працюю в Genesis, формую команду для проєкта Headway — стартапа у сфері освіти.
Аліна Неверова
Talent Acquisition Team Lead
Освіта: адміністративний менеджмент
Раніше я працювала в банківській сфері і про професію рекрутера взагалі не знала. Але коли шукала нові можливості або розпитувала знайомих про вакансії, отримувала відповідь: «Я дізнаюся в рекрутера» або «Рекрутери переглянуть твоє резюме і зателефонують». Мені стало цікаво, хто ці загадкові люди, у яких така влада в компанії.

З'ясувавши, я вирішила освоїти цю професію й розвиватися в ній. Самостійно вивчила багато інформації, читала літературу і статті на тему рекрутингу. Починала свій шлях чотири роки тому в рекрутинг-агентстві, звідки перейшла в продуктовий рекрутмент в Genesis.

Де вчитися на IT-рекрутера

Професію IT-рекрутера можна освоїти й самому. Прочитати тематичну літературу, підписатися на сторінки лідерів думок у сфері. Але це довгий шлях, а динаміка IT-індустрії не дає часу на розгойдування. Якщо відкривається проєкт із новими технологіями, відразу потрібно починати пошук.

Можна також піти на курси з IT-рекрутингу. Але людині без досвіду складно оцінити навчальну програму таких курсів і користь, яку вони принесуть.

В ідеалі — отримати прикладні знання від досвідчених рекрутерів. Наприклад, моя команда запускає Genesis Recruiting School — некомерційний освітній проєкт, де ми поділимося своїм досвідом найму. Великий акцент буде на практиці — крім лекцій ми даватимемо складні домашні завдання. Якщо учасник якісно пройде навчання, він може відразу стартувати в ролі Talent Sourcer / Recruiter в нашій компанії чи будь-якій іншій.

На курс ми запрошуємо людей із різним бекграундом:

випускників і студентів останніх курсів без досвіду роботи;

IT-рекрутерів рівня junior (з досвідом до одного року);

рекрутерів без досвіду в IT.

Олеся Тасіц
VP of Talent Acquisition
в Genesis

Які навички важливі для IT-рекрутера

Хард скіли

Необов'язково мати технічний досвід, щоб реалізувати себе в IT-рекрутингу, але потрібно хоча б поверхово розбиратися в головних особливостях світу IT. Наприклад: знати, як працює інтернет, різницю між back-end і front-end та які мови програмування до них відносяться, роль кожного з фахівців на проєкті та продукті, життєвий цикл проєкта.

Інші важливі хард скіли:


Марина Постригань
Talent Acquisition Specialist
в Genesis
1
володіння техніками тайм-менеджменту;
2
знання інструментів для пошуку й комунікації з кандидатами;
3
вміння знаходити потрібну інформацію на просторах інтернету: це стосується як профілів / резюме потрібних фахівців, так і інформації про компанії та інших даних для аналізу ринку;
4
володіння англійською мовою хоча б на середньому рівні для розуміння базових термінів в IT, і на високому рівні — якщо маєте намір співпрацювати з міжнародним ринком.
Софт скіли

Насамперед потрібно пам'ятати, що кандидати — такі ж люди, як ми з вами, а не головоломки, до яких потрібно підібрати певний ключик під певним кутом. У спілкуванні з ними потрібно проявляти максимум турботи, щирості, уваги й розуміння.

Інші важливі софт скіли:

1
вміння працювати в режимі багатозадачності;
2
уважність до деталей. Дуже важливо бути уважним від початку до кінця процесу рекрутингу, адже ціна помилки може нести репутаційні ризики для всієї компанії.

Формати роботи IT-рекрутера

Припустимо, ви закінчили курси, прочитали багато статей. Але перш ніж займатися рекрутингом, потрібно, щоб вас самого кудись «зарекрутили». І хоча вакансії можуть називатися дуже по-різному (Researcher, Talent Acquisition, Recruitment Coordinator, IT Sourcer і тощо), їх усі можна умовно розділити на дві категорії — зовнішні та внутрішні.

Зовнішні рекрутери (External Recruiters). Це можуть бути позиції в рекрутингових агентствах або ж одинарні фріланс-контракти, які пропонують великі компанії. Такі рекрутери закривають потребу замовника у співробітнику, але не беруть участі в бізнес-процесах компанії, для якої наймають фахівця, й можуть одночасно працювати з декількома різними бізнесами. Перевага такої позиції — можна навчитися працювати швидко і з різними запитами.

Внутрішні рекрутери (In-house Recruiters). Це рекрутмент-фахівці, які працюють у штаті тієї ж IT-компанії, до якої наймають людей. Основна перевага такої роботи — можливість добре вивчити проєкт і співробітників, а також бачити, що відбувається з вашими кандидатами після того, як оффер підписаний.

Мар'яна Болобан
Talent Acquisition Lead
в Genesis

Скільки заробляють IT-рекрутери

Рівень зарплати рекрутера залежить від двох чинників:

● форми співпраці з компанією (у штаті або на фрилансі);

● в якій компанії він працює — продуктовій чи аутсорсинговій / в рекрутинговому агентстві.


У продуктовій компанії, як правило, зарплата складається з фіксованої місячної ставки плюс можливі піврічні / річні премії. Розмір ставки залежить від досвіду і функціоналу фахівця.

В аутсорсинговій компанії місячна зарплата рекрутера складається зі ставки й бонусної частини, але ставка, як правило, нижча, ніж у продуктових компаніях.

А якщо рекрутер працює на фрілансі, то оплату отримує у вигляді бонусу за закриту вакансію. Розмір виплати залежить від різних чинників: індивідуальної домовленості між замовником та рекрутером, суми річної / місячної зарплати, яку повинен отримати працевлаштований фахівець.

У Києві зарплати рекрутерів на 20–25% вищі, ніж загалом по Україні. Станом на кінець січня 2021 року картина з зарплатами була така (див. графік):

Марина Постригань
Talent Acquisition Specialist
в Genesis
На базі даних сайтів Djinni і Dou

Плюси й мінуси роботи IT-рекрутером

Коли ви тільки починаєте освоювати нову професію, важливо розуміти всі її плюси й мінуси. Якщо кількість переваг позиції переважає, а мінуси для вас не критичні — сміливо включайте свої амбіції і йдіть уперед.

На мою думку, у професії рекрутера все-таки більше плюсів.


Ось кілька основних переваг:

Аліна Неверова
Talent Acquisition Team Lead
в Genesis
+
ви заводите нові знайомства та переймаєте корисну інформацію від представників різних професій і сфер бізнесу;
+
отримавши колосальний досвід спілкування й оцінювання кандидатів, ви розумієте мотиви поведінки інших людей і знаходите підходи до будь-якої людини;
+
ви дійсно впливаєте на долі інших людей — коли бачиш успіхи свого кандидата в компанії і позитивні зміни в його житті після працевлаштування, розумієш, яка важлива й корисна твоя професія;
+
ви постійно розвиваєтеся. Сфера рекрутингу дуже динамічна: нові підходи, інструменти та напрями з'являються регулярно, а вам потрібно завжди бути у тренді.
Як і в будь-якій професії, можливі труднощі:

працювати потрібно багато і швидко — саме швидкість реакції рекрутера часто може стати вирішальним фактором при виборі компанії кандидатом;
бувають складні вакансії, які не закриваються з першого, другого й навіть 23-го разу, але не варто засмучуватися: або ідеальний кандидат ще чекає на ваше повідомлення, або необхідно проаналізувати методи пошуку, щоб зрозуміти, у чому складність вакансії та що можна поліпшити у процесі найму;
будьте готові працювати на результат. Робота рекрутера — це не просто милі бесіди з хорошими людьми. Рекрутер повинен уміти об'єктивно оцінювати кандидата, виявляти інформацію, яку кандидат хоче приховати, і гарантувати результат — успішний найм у стислі терміни.

Можливості для кар'єрного зростання IT-рекрутера

Безумовно, у рекрутера є маса можливостей для росту. Врешті-решт, вони визначаються лише особистими амбіціями та інтересами.

Варіант №1. Recruiter Lead / Head of Recruiter

Найбільш очевидним буде зростання до менеджерських позицій. Чим більше у вас досвіду, тим вище рівень експертності, й одного разу ви можете захотіти ділитися знаннями з іншими. І з менеджерами, які наймають, і з колегами-рекрутерами.

Варіант 2. Technical Sourcer / Senior Technical Recruiter

Помилковою є думка, що сорсер — це лише початковий щабель на шляху до того, щоб стати рекрутером, який всі рано чи пізно переростають. Як правило, Senior Technical Sourcers — це дуже талановиті люди, які знають, як знайти номер телефону того єдиного американського розробника з компанії-конкурента, якого немає в жодній соціальній мережі, крім MySpace. Тому в таких великих компаніях як Facebook, Google, Amazon, де вимоги до кандидатів дуже високі, саме ці фахівці шукають голку в копиці сіна й закривають найскладніші позиції.

Варіант 3. Account Manager / Project Manager

На початку пандемії вийшла стаття Грегорі Льюїса, який провів дослідження з кар'єрного розвитку рекрутерів. Він проаналізував їх профайли в LinkedIn і виділив дві групи посад, на яких працюють колишні рекрутери: в HR-сфері та поза HR. І якщо розглянути другий блок, то виходить, що рекрутери дуже часто переходять на позиції в Account Manager, Project Manager, Business Development Manager та інші посади, що передбачають повну відповідальність за процеси й людей у них.

Мар'яна Болобан
Talent Acquisition Lead
в Genesis

Хочете стати IT-рекрутером?

Тоді реєструйтеся на безкоштовний курс навчання IT-рекрутингу в Genesis Recruiting School.

Переваги програми:

● 10 тижнів інтенсивних занять в онлайн-форматі;
● лекторами будуть найкращі експерти Genesis, у тому числі — герої цього матеріалу;
● слухачі одержать постійний доступ до всіх навчальних матеріалів;
● найкращі випускники курсу можуть отримати оффер від Genesis.

Реєстрація завершується 11 вересня. Кількість місць обмежена.
Зареєструватися
Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: