Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Стажування як старт у кар’єрі. Покрокова інструкція від лідерів ринку та їх стажерів

30.10.18 12 хв читання

Як зрозуміти, в якій сфері розвиватися? Як отримати практичний досвід, знання і навички, затребувані на ринку? Часто хорошим стартом у кар’єрі стають стажування.


Як потрапити на стажування і чого від нього чекати, ми запитали експертів компаній P&G в Україні, «Київстар» і агроіндустріального холдингу МХП. А також їх стажерів.


Стажування в P&G в Україні

 





 

«Це не демоверсія роботи — тут все по-справжньому!»

internship 4
Ольга Левченко
HR-директорка P&G в Україні

Стажування допомагає студентам отримати досвід ще до закінчення університету і визначитися з майбутнім роботодавцем. Компанії ж стажування допомагають знайти майбутніх співробітників. Ми в P&G працюємо за принципом grow from within. Ми ростимо своїх лідерів зі стартових позицій. Ви можете докладніше ознайомитися з умовами стажування в P&G у нас на сайті.





До чого потрібно бути готовим майбутньому стажеру?

До того, що ти будеш лідером проєкту. Бути відповідальним за результат і працювати в команді. Це не демоверсія роботи — тут все по-справжньому.


Які обов’язки у стажера?

Кожен стажер отримує повноцінний проєкт в перший день своєї роботи. Є чітко сформульовані цілі, етапи проєкту, необхідні ресурси і навчання, щоб впровадити все найкращим чином.

Ми в P & G працюємо за принципом grow from within.
Ми ростимо своїх лідерів зі стартових позицій.


Чи є куратор, наставник?

Є менеджер, а також колеги, які допоможуть розібратися у всіх процесах. Також інтерн проходить онбордінг (адаптацію, навчання), знайомиться з усіма відділами.


На що ви звертаєте увагу при відборі стажерів?

Ми оцінюємо кандидатів не тільки за навичками. Ми всьому можемо навчити в процесі роботи. Тому більше дивимося на потенціал кандидата, його здатність справлятися з більш складними проєктами в майбутньому, на його особисті якості і життєві цінності. На те, як вони поєднуються з цінностями нашої компанії.


Які найголовніші навички і якості?

Уміння бути лідером — сміливо брати на себе відповідальність за результат. Нестандартне мислення — прагнення до інновації, оптимізації. А також комунікативні навички, робота в команді і вміння навчатися.


Порадьте, як потрапити на стажування?

Перший етап — заповнення анкети на сайті і онлайн-тест для оцінки особистих якостей. Далі стажер проходить тест на здатність до логічного мислення в офісі. При успішному проходженні тесту кандидата чекає ряд співбесід. Процес відбору на стажування нічим не відрізняється від відбору на будь-яку іншу вакансію в компанії, оскільки вимоги до стажера у нас такі ж, як і до кандидатів на вакансії. Адже стажери — наші майбутні співробітники.


На що звернути увагу, як підготуватися?

Важливо уважно підійти до всіх етапів відбору. До тесту найкраще готуватися. На сайті є пробний тест, який допоможе зрозуміти, чого очікувати на тесті в офісі. Бажано проходити онлайн-опитувальники в спокійній атмосфері, аби нічого не відволікало.

internship 5


Як поводитися на співбесіді?

Потрібно бути собою, показати свої особисті якості з кращого боку. На співбесіді вас попросять згадати ситуацію з вашого життєвого досвіду, де потрібно буде розповісти контекст, конкретні дії і результат. Моє спостереження: кількість — не означає якість. Потрібно також бути готовим відповісти на питання англійською мовою.


Що потрібно знати і розуміти стажерові, щоб стажування в результаті принесло результат — дало старт кар’єрі?

 

  1. Важливо зрозуміти, до чого лежить душа, в якій області є бажання отримати досвід і, можливо, розвивати кар’єру далі. У нас відкриваються стажування в різних відділах, і на нашому сайті можна дізнатися про це детальніше.
  2. Під час роботи потрібно задавати питання, прояснювати для себе всі деталі, просити допомогти колег — у нас всі готові допомогти.
  3. Брати відповідальність за результат, пропонувати і впроваджувати рішення, не обмежуючи себе і не соромлячись. До нас приходить багато студентів без досвіду роботи — і ми готові навчати, адже це наші майбутні лідери.
internship 6


Моє глибоке переконання як HR: важливо, щоб зійшлися цілі, цінності та місія стажера і компанії. Тоді це довгий, надихаючий і взаємовигідний союз.

 

До нас приходить багато студентів без досвіду роботи —
і ми готові навчати, адже це наші майбутні лідери.


Яна Глівінська, ІТ-стажерка в P&G в Україні:


«Під час зимових канікул я почала замислюватися над тим, що пора починати будувати кар’єру. Практичного досвіду у мене не було, тому шукала стажування або junior-позицію, де робота поєднувалася б з навчанням.

Я бачу себе в сфері data science. Головне для мене в майбутній кар’єрі – — займатися цікавими речами і розуміти, що робиш щось важливе. В P&G я працюю з реальними даними продажів. Залежності, знайдені мною, безпосередньо впливають на рішення, які приймають sales-команди.

В P&G хоч ти і стажер, але тобі довіряють власний проєкт, який безпосередньо впливає на бізнес компанії.

Чесно кажучи, спочатку у мене не було прагнення працювати саме в P&G. Мене навіть відмовляли друзі, так як для IT «модно» будувати кар’єру в IT-компаніях. Мене підкупила сама вакансія, сподобалося, що не потрібно ніяких особливих знань, тільки набір особистих якостей. Почитавши трохи про систему відбору і цінності P&G, я вирішила спробувати. Через тиждень я закинула всі інші пошуки і знала, що хочу тільки в P&G.

Як відбувалася подача?

Я заповнила заявку на сайті. Відразу після цього на email прийшов онлайн-тест, що оцінює особисті якості. На наступний день мені подзвонили і запросили пройти перевірку логічних здібностей в офісі. Фінальним етапом була серія з трьох інтерв’ю.

Процес відбору мені не здався дуже складним, він не вимагав особливої підготовки. До того ж, ти відразу знаєш, чого чекати, так як вся інформація про процедуру відбору є на ресурсах P&G. Можна навіть відслідковувати статус своєї заявки в особистому кабінеті.


Ваші враження від співбесіди?

Всі три моїх співбесіди проводили по відеозв’язку, так як інтерв’юери були не з України. Незважаючи на це, співбесіди більше були схожі на бесіду двох знайомих, ніж на відбір стажерів. Не потрібно було згадувати теореми та алгоритми, всі питання були про ситуації з мого життя, які демонстрували ту чи іншу мою якість.

Я розповідала про свій досвід лідерства та організації людей, вирішення конфліктних ситуаціях, планування часу і про багато іншого. Всі інтерв’юери підтримували дружню атмосферу, могли поділитися ситуацією з життя або задати уточнююче питання.

internship 7


Що сподобалося, що не сподобалося, що здивувало?

Якщо говорити про систему відбору, то здивувала відсутність серйозної перевірки технічної обізнаності кандидата. P&G шукає не знання, а відповідну людину, і вони готові навчити її всьому, що потрібно. Підкуповує особлива атмосфера: всі дуже привітні, доброзичливі.

З мінусів можу виділити тільки одне: через велику кількість кандидатів відбір може зайняти тривалий період часу. У мене від моменту подачі заявки до першого дня в ролі стажера пройшло 3 місяці. І більшу частину часу зайняло очікування відповідей, підбір проєкту і відкриття позиції.


Як вважаєте, чому вас обрали?

До P&G я багато років працювала в студентському самоврядуванні, це розвинуло в мені потрібні якості і дозволило привести яскраві приклади з життя, які їх демонструють. А ще свою роль зіграли величезне бажання потрапити в P&G і ретельна підготовка до інтерв’ю. Я намагалася заздалегідь підготувати ситуації, які демонструють різні лідерські якості з найкращого боку. Під час інтерв’ю залишалося тільки швидко вибрати відповідну ситуацію і правильно її подати, адже навіть формат відповіді може грати роль.»


Стажування в «Київстар»

 

 

 

«На шляху важливих трансформацій!»

internship 8 e1593673457548
Вікторія Кшішневська
Менеджерка з бренда роботодавця, кураторка проєкту стажувань в «Київстар»

Стажери відкриті для всього нового, вони мають свою позицію і сучасні, які не зашорені погляди. У кожного з них є свої таланти, які ми можемо направити і розвинути.

«Киевстар» зараз на шляху важливих трансформацій — ми стаємо сучасним провайдером цифрових послуг, розвиваємо нові технології зв’язку 3G і 4G, розробляємо актуальні продукти для клієнтів, які живуть в цифровому світі. Крім традиційних послуг зв’язку, компанія фокусується на таких областях як мобільні розваги, онлайн-спілкування, інтернет речей (IoT), мобільні фінансові послуги, Big Data та інші.

Для нас важливо дати можливість молодим фахівцям розбавити вже усталений устрій, подивитися свіжим поглядом і внести свій вклад в ці зміни.


До чого потрібно бути готовим майбутньому стажеру?

Вчитися, багато спілкуватися, долати труднощі і рости як спеціаліст. На стажуванні немає домашнього завдання. Ти ростеш швидше, якщо ти залучений, шукаєш інформацію сам, аналізуєш і питаєш.

У стажерів завжди є зв’язок зі мною, куратором проєкту стажувань. Крім цього, у кожного інтерна є менеджер (керівник) і «бадді» (наставник-колега).


На що ви звертаєте увагу при відборі стажерів?

У нас було 3 відбіркових етапи. Аплікантів перевіряли на мотивацію потрапити на стажування, здатність прикладати зусилля і дисципліну. У нас є ключові компетенції, яким повинен відповідати стажер конкретного департаменту. Ми адаптували їх під одну з найвідоміших проективних методик. На закінчення стажерів запросили взяти участь в бізнес-грі, де вони застосовували отримані знання на практиці. За результатами гри та тим, які ідеї пропонував учасник і як працював в команді, менеджери визначали, хто підходить для роботи в їх відділі.


Які найголовніші навички і якості для майбутнього стажера?

Молодих фахівців без досвіду складно оцінити за навичками, тому основна увага — на soft skills. Головне — бажання дізнатися щось нове, розібратися, позитивно мислити і дивитися на речі під іншим кутом.


Порадьте, як потрапити на стажування?

Комунікацію як роботодавець ми ведемо через нашу офіційну сторінку в LinkedIn. Там можно дізнатися як про стажування, так і про інші можливості в «Київстар».

Важливо не пропускати жодного листа. У кожному з них важливе повідомлення — це може бути тест наступного етапу або інструкція до дії. У листах ми намагалися дати розуміння: «Де ти зараз?», «Куди ти прийдеш?», «Що потрібно зробити?», «Що тебе чекає потім?». Ми ні на секунду не залишали аплікантів в ситуації невідомості, щоб вони відчували впевненість в нас і розуміли, що відбувається.

Секрет успіху простий — крок за кроком тримати фокус на своїй мотивації і чіткому розумінні, навіщо ви йдете на стажування.

Ви не навчитеся за кілька днів бути ініціативним, мислити критично. Але ви можете точно знати свої сильні і слабкі сторони і вже з цим працювати.


Як себе вести в письмовій комунікації і на співбесіді?

Бути максимально відкритим, уважним до деталей, системним. Перед зустріччю я б рекомендувала спробувати вгадати, які з ваших талантів будуть корисні для роботодавця.

Але якщо ваші цінності не співзвучні з цінностями компанії, швидше за все, ви не зможете почуватися комфортно на роботі.

internship 9


Що потрібно знати і розуміти стажерові, щоб стажування в результаті принесло результат — дало старт кар’єрі?

Перше визначитися з мотивом. Наприклад, хочете ви просуватися в одному напрямку або, попрацювавши в різних відділах компанії, прагнете знайти себе.

Друге — це час. Стажування завжди має чіткі часові рамки. Добре б розуміти, що за цей період ви для себе візьмете корисні навички, зв’язки, проєкт в резюме. Чи зможете якісно поєднувати все це з навчанням.

Наступне — чіткий план дій. Уявіть, що стажування вже позаду: що ви запишете в резюме, що додасте в LinkedIn-профайл? Коли вас запитають на співбесіді щодо стажування, що ви розповісте? Концентрація уваги на 1-2 проєктах або на зрозумілому та важливому вам результаті і у вас вже є відповіді на ці питання.

Спробуйте сформувати з керівником план стажування від дрібних до великих завдань. Зручно вносити всі завдання в Trello. В кінці стажування буде легше виокремити навички, якими ви оволоділи.

Не упускайте можливості: на стажуванні ви можете навчатися у професіоналів, які не передадуть свої знання ні в якому іншому місці, крім роботи.


Юлія Макаренко, стажерка «Київстар»:


«Рік тому я приходила на лекцію в «Київстар» за програмою StartYourSelf для студентів, і вже в той момент зрозуміла, що хочу працювати в цій компанії.

Подача проходила в кілька етапів. Все було дуже нестандартно, не за шаблоном. Щоразу з я трепетом оновлювала пошту, щоб побачити, що пройшла на наступний етап. Все було побудовано як бізнес- гра. Кожен з нас вніс особливий внесок в команду, взяв щось нове для себе.

Я можу описати це в трьох словах: оригінально, весело і цікаво! У той момент ми стали частиною складного механізму великій компанії.»

Було відчуття, що ми давно працюємо в цій компанії з цими людьми.

internship 10


Євгенія Кононенко, стажерка «Київстар»:


«Я давно мріяла потрапити в таку велику компанію, в сферу телекомунікацій. Я розуміла, що у мене недостатньо досвіду, адже компанія зацікавлена у кваліфікованих і досвідчених співробітниках. Тому вирішила шукати вакансію стажера.

Було 2 етапу відбору, а між ними — тривалі перерви. У такі моменти розумієш, наскільки тобі реально хочеться потрапити на стажування 🙂

Це було нестандартно, корисно і весело.

Ми працювали в командах, і в той же час кожен мав можливість проявити себе з найкращого боку.

Здивувало те, що це була не банальне співбесіду з питаннями і відповідями, а захоплююча бізнес-гра, яка дозволила прибрати всі хвилювання і отримати задоволення від того, що відбувається.»


Стажування в агроіндустріальному холдингу МХП

 

 

 

«Важливо отримувати від роботи і стажування задоволення!»

internship 11
Юлія Дудник
Менеджерка програми кар’єрного розвитку «МХП СТАРТ»

Сучасне покоління не боїться пропонувати свої ідеї: сміливі, амбітні і прогресивні. Вони — допитливі першовідкривачі і ентузіасти. Для компанії це прекрасна можливість сформувати професіонала під себе.

Стажери — це приплив нових ідей і свіжих поглядів. Студенти і випускники швидко адаптуються, включаються в процеси компанії, у них є база теоретичних знань, і вони хочуть швидше застосувати знання на практиці.


До чого майбутньому стажеру потрібно бути готовим?

До нових цікавих завдань і масштабних проєктів, щоденних викликів, робочої атмосфери і графіку. Також важливо дотримуватися рекомендацій наставника і постійно розвиватися.

Студентам, які поєднують навчання і стажування (таких, до речі, у нас багато, так як можна брати відпустку на час сесії), потрібно бути організованими і подружитися з плануванням. Важливо розуміти, що ти не гравець-одинак: від тебе можуть залежати колеги, процеси, рішення.

Багато студентів проходять стажування на підприємствах, які знаходяться в областях. МХП створює всі умови, щоб вони змогли максимально освоїти робочі процеси і розвиватися, не турбуючись про інші речі. Надається комфортне житло, забезпечується безкоштовний трансфер на роботу і назад, пільгове харчування за 1 гривню та багато іншого.


Які обов’язки є у стажера?

За кожним стажером на період практики (3 місяці) закріпляється наставник. Стажування стартує з індивідуального плану, де чітко прописуються завдання, обговорюються з наставниками очікування і професійні цілі. Потім потрібно освоїти всю теоретичну і документальну базу і в строк виконувати поставлені завдання. Важливо бути проактивним: вивчати додаткові матеріали, взаємодіяти з наставником щодо всіх робочих питань, обов’язково давати зворотний зв’язок і знайомитися з корпоративною культурою компанії, стаючи частиною команди.


На що ви звертаєте увагу при відборі стажерів?

Наскільки кандидат зацікавлений і в чому полягає його мотивація. Чи зможе він працювати в команді. А на етапі стажування головними якостями є відповідальність і здатність до навчання.


Порадьте, як потрапити на стажування?

Необхідно зайти на сайт нашої програми кар’єрного розвитку «МХП СТАРТ» і заповнити анкету на стажування. Абсолютно всі заявки потрапляють мені на пошту, я даю зворотний зв’язок кожному кандидату. Потім ми призначаємо майбутньому стажеру співбесіду з керівником.

Крім цього, в Telegram у нас є чатбот @mhpstartbot. З його допомогою кожен може знайти відповіді на найпопулярніші питання.


Що робити крок за кроком? На що звернути увагу, як підготуватися?

Студенти і випускники повинні розуміти стратегічні цілі своєї кар’єри.

Також потрібно вивчити інформацію про компанію та зрозуміти, наскільки тобі цікава сфера її діяльності, наскільки близькі цінності і принципи роботи. У нас є не тільки кар’єрний сайт, але і свій YouTube-канал з великою кількістю корисних рубрик: МХП news — найактуальніші новини з життя компанії, МХП stories — своєрідний серіал про те, як влаштована наша велика компанія зсередини: він про наших співробітників, підприємство , ініціативи та проєкти.


Як себе вести в письмовій комунікації і на співбесіді?

Те, що будь-які комунікації повинні бути грамотними, зрозуміло. Це — must be. Порада кандидатам: не розповідайте про ті якості, навички і знання, якими насправді не володієте. Наставнику необхідно грамотно скласти план стажування і вашого розвитку, підтягнути ваші слабкі компетенції. Ведіть себе впевнено і будьте собою.

Ведіть себе впевнено і будьте собою.



Що потрібно знати і розуміти стажерові, щоб стажування в результаті принесло результат — дало старт кар’єрі?

Перш за все, потрібно розуміти, чи готовий молодий спеціаліст пов’язувати свою кар’єру з певною професією і компанією. Спочатку обов’язково визначити результати, до яких ви хочете прийти до кінця стажування. Для цього і існує індивідуальний план розвитку. І ще — важливо отримувати від стажування і роботи задоволення 🙂 В цьому випадку успіхи не змусять себе довго чекати.

internship 12


Олена Сидорук, молодший спеціаліст аналізу та планування завдань, стажування проходила в 2018 році:


«Спочатку я поспілкувалася з менеджером по роботі з молодими фахівцями, а потім — з керівником відділу. Після стажування я успішно працевлаштувалася. Думаю, допомогла наполегливість: я була готова пробувати себе на різних позиціях, оскільки дуже хотіла працювати саме в МХП. Виявилося, що всі отримані в університеті знання — це лише крапля в морі. За час стажування я дізналася більше, ніж за чотири роки навчання!»

internship 13


Максим Матюшенко, агроном, стажування проходив у 2017 році:


«Після отримання диплома я дізнався, що МХП шукає агрономів для участі в програмі кар’єрного розвитку для молодих фахівців. Я зважився подзвонити, адже після інституту дуже хотілося отримати практичні знання і почати працювати за фахом.

Майже відразу мене запросили на співбесіду. Спілкувалися близько години: тестували мої знання, обговорювали нове обладнання і технологічні процеси. За результатами співбесіди я потрапив на стажування. У роботі дуже вразили інноваційні технології, які я ніяк не очікував побачити в Україні.»

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Дякуємо!

Тепер редактори знають.