fbpx

6 порад, як читати більше

Настя Пасенко Пт., 29.03.19 Прокрастинація

Усім привіт! Мене звати Настя, я редакторка у Happy Monday. У вільний від роботи час (а його небагато) я намагаюсь якомога більше читати. Похвалитися сотнею книг за рік поки не можу, але рубіж у 52 книги – по одній на кожен тиждень року – все ж перейдено.

Знаю, що багато хто прагне читати більше з різних причин. Але часто це бажання здається нездійсненним через брак часу. Та завдяки певним лайфхакам час на читання можна викроїти навіть у найщільнішому графіку. У цій статті я розкажу, що допомагає особисто мені читати більше. Це речі досить прості, але дієві, тож сподіваюся, що стануть вам у нагоді.


1. Плануйте час на читання


Не просто подумайте: «Непогано було б завтра почитати», а у прямому сенсі внесіть це у свій розклад. Прокиньтеся на півгодини раніше і почитайте зранку, поставте собі завдання почитати 15 хвилин на роботі, а ввечері заплануйте годину наодинці із книжкою — як запланували б похід у спортзал чи зустріч із друзями. І хай це будуть такі ж важливі справи, як інші — не відміняйте їх у жодному разі і сміливо кажіть «Я у цей час зайнятий», якщо будете комусь потрібні.   


2. Читайте кілька книг одночасно


Порада працює за умови, що ви читаєте книги різних жанрів. Наприклад, зранку — професійну літературу для навчання, а ввечері — художню. Звісно, кожна окрема книжка читається повільніше, але сам процесс читання стає більш різноманітним і захопливим — незчуєтесь, як читатимете більше, просто щоб встигати приділяти час усім своїм книжкам.

Я зазвичай одночасно читаю 3-4 книги: 1-2 нон-фікшн книги читаю вранці та слухаю дорогою, легку художню читаю у громадському транспорті, важку художню — ввечері у тиші (погодьтеся, для «Улісса» важко обрати інше місце або час).


3. Постійно беріть книгу з собою


І читайте кожну вільну хвилину. Читати можна на ескалаторі, у черзі в магазині, в очікуванні друзів у кав’ярні тощо. Ви можете подумати: «Скільки тої користі з трьох прочитаних сторінок», але таким чином за день збирається вже 10-15 сторінок — і це ви ще не прикладали жодних зусиль, щоб виокремити час на читання.


4. Використовуйте кілька носіїв для читання


Ви можете завантажити собі одну книгу відразу на кілька носіїв, щоб читати її будь-де і будь-коли. Або ж читати кілька книг одночасно різними способами. Наприклад, я читаю одночасно паперові книжки, електронні та слухаю аудіокнижки.

Паперові книжки — це одна любов на все життя, але читати і носити їх із собою не завжди зручно. Особливо у громадському транспорті. Особливо коли книжка на тисячу сторінок.

Аудіокнижки зручно слухати дорогою на роботу, на прогулянці, коли прибираєш чи готуєш їсти. Якщо вам здається, що такий формат не для вас, бо ви не сприймаєте книжки на слух, моя порада — спробуйте послухати книги різних жанрів. Я, наприклад, зовсім не сприймаю в аудіоформаті художню або професійну літературу. Зате історичні книги і біографії мені прекрасно заходять. Можливо, ви теж пробували слухати не те.

Це прекрасна можливість читати більше, не виділяючи на це додатковий час, а просто правильно використовуючи той, що у вас вже є. Тому не відмовляйте собі у цій можливості, поки не спробуєте усі варіанти.

Електронні книжки рятують у багатьох ситуаціях. Можна читати з телефона або зі спеціального девайсу — Kindle, Pockebook тощо. Якщо плануєте придбати електронну книгу, раджу купувати з підсвіткою, щоб читати у будь-яких умовах.    


Де легально брати електронні та аудіокнижки?

Електронні книги українською та російською я купую в інтернет-книгарнях (Yakaboo), або безпосередньо на сайтах видавництв (наприклад «Наш формат», «ВСЛ», «КСД»).

На Yakaboo можна також придбати й аудіокнижки, але російською мовою. З аудіокнижками українською проблема — їх дуже мало. Але нещодавно з’явилася перша безкоштовна онлайн-бібліотека книг українською мовою — «Слухай». Більша частина книжок там — класика української літератури, але є й трохи сучасних. UPD: Вже у коментарях до цієї статті дізналася про ще один ресурс – YouTube-канал «ВІР в Україну», де волонтери озвучили більше 200 творів для незрячих учнів. 

Особисто я використовую для читання і прослуховування мобільний додаток Bookmate, який працює за принципом підписки — за 150 грн на місяць ви отримуєте доступ до усіх електронних та аудіокнижок у додатку (а їх там немало). Зручно, що книгу можна зберігати для офлайн-доступу. Але майте на увазі, що слухати і читати можна лише у додатку — завантажити собі книгу на той же Kindle не вийде.

Англійською електронні та аудіокнижки поки не читаю, та, мабуть, нічого кращого за Amazon ще не придумали.     


5. Тримайте книги перед очима


Це найпростіша порада, але вона працює не гірше за інші. Якщо книжка лежить у вас біля ліжка — ви з більшою ймовірністю прочитаєте на ніч кілька сторінок. Якщо на першому екрані телефону у вас книжковий додаток, а не Facebook — ви скоріше відкриєте у черзі книжку, ніж стрічку новин. Виділіть окрему полицю для книжок, які ви хочете прочитати – хай постійно вам про себе нагадують 🙂  


6. Кидайте книги, які вам не подобаються


Зізнаюся, порада досить суперечлива, адже я раджу перестати читати, щоб більше читати. Але коли ви читаєте те, що вам не подобається, ви, скоріше за все, читаєте повільніше чи навіть несвідомо уникаєте читання. Тоді як книжки, які вам підходять, ви буквально «ковтаєте».  

Кидати книжки важко — у багатьох із нас на підкірці записано правило завжди дочитувати. Перша книга, яку я вмовила себе не дочитувати, був «Мобі Дік», і я не шкодую. Я чесно намагалася, але за півтора місяці ледь подужала половину. Потім уявила, скільки книжок могла б прочитати за цей час, і сховала того «Мобі Діка» подалі. Можливо, колись я до нього повернусь, як і ви повернетесь до своїх покинутих книг. Але ніколи не змушуйте себе читати. Це остання річ, яку варто робити через силу.

Долучайтеся!

Створюємо спільноту фанів Понеділків.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: