🎊Happy Журнал

7 книг, які допоможуть пережити війну: рекомендації психолога

Олексій Карачинський Ср., 20.04.22 Розвиток

Зараз українці намагаються відшукати точки опору та підтримку у різних речах, зокрема в книгах. Олексій Карачинський, військовий психолог, психотерапевт, науковець, ветеран АТО/ООС 2014 року, порадив, що читати, аби не втрачати віру, оптимізм, справлятися з надмірними емоціями, краще зрозуміти, що відбувається і що ми відчуваємо.

Олексій Карачинський
Олексій Карачинський

«Моральні листи до Луцілія»
Луцій Анней Сенека

Коли ми стикаємося з війною та масовими смертями, важливо розуміти, як пережити ці складні часи. Ця книга від одного з представників філософії стоїцизму пояснює, що дозволяє нам впоратися зі скрутою, які внутрішні правила розвиваються в процесі, як ставитися до розкоші та життя загалом. У ній розкривається одне з головних правил філософської течії — не можна вважати благом те, що можна втратити, тобто матеріальні речі. Більш цінними є справжні блага, як-от моральні цінності, бажання свободи і все те, за що зараз бореться Україна. Тому цю книгу я раджу всім українцям, аби зрозуміти, як перенести всі ті жахіття, які з нами відбуваються, і при цьому не втратити людяності, доброти та віри у хороше майбутнє.

«Хагакуре. Книга самурая»
Ямамото Цунетомо

Ця книга є чимось на кшталт кодексу честі самураїв. У першу чергу рекомендую її тим, хто зараз воює. Книга допомагає знайти нові сенси у війні, інакше подивитись на смерті воїнів на полі бою. 

«Людина в пошуках справжнього сенсу. Психолог у концтаборі»
Віктор Франкл

Книга від відомого психотерапевта і психолога, який залишився в зоні активних бойових дій під час Другої світової війни, потрапив у концтабір, провів там кілька років і вижив. У виданні він описав свій досвід перебування у концентраційному таборі — що там відбувалося та що йому допомогло вижити у тотальній скруті. Зокрема він поділився, наскільки пошук та наявність сенсів зіграли роль у його виживанні. Тому якщо ви відчуваєте, що втрачаєте віру у майбутнє, оптимізм чи просто не розумієте, як пережити поточні події, прочитайте книгу та знайдіть свої сенси.

«12 правил життя. Як побороти хаос»
Джордан Пітерсон

Внаслідок війни у нас ламається багато точок опори, губиться когнітивний та соціальний контроль. Ми втрачаємо роботу, не можемо зустрічатися з друзями та рідними, як раніше. У нас змінюється уявлення того, яким має бути світ, й розвивається страх невідомості. Ця книга дозволяє відновити контроль над своїм життям, вибрати ті правила, які допоможуть рухатись далі, йти до перемоги. Хоч конкретно війни вона не стосується, все ж дуже рекомендую, аби відшукати точки опори та спокій.

«Подорож в Ікстлан. Уроки дона Хуана»
Карлос Кастанеда

Ця книга про різні психологічні закони та механізми підійде тим, хто цікавиться питанням смерті та хоче навчитись сприймати її інакше — не як щось вороже та страшне, а як те, що може дуже сильно нам допомагати. У виданні автор ділиться своїми підходами до розуміння смерті, переоцінки цінностей, розповідає, як відрізняє те, що є справді важливим, від того, що здається важливим та насправді таким не є.

«Бенджамін Франклін. Автобіографія»
Бенджамін Франклін

Книга про прагнення людини будь-якою моральною ціною досягати того, чого вона прагне, навіть попри складні зовнішні обставини. Книга надихає на те, щоб почали щось робити, аби знайти своє місце у світі, а в контексті поточних подій — ще й задля наближення перемоги України.

«Джерело»
Айн Ренд

Це надихаюча книга про те, як одна людина може протистояти великому та сильному режиму. У ній автор розповідає, як людина бореться за важливі для неї цінності, перемагає (що найголовніше!) і добивається того, аби все необхідне реалізовувалось. Книга дуже захоплива і , окрім того, що надихає, допомагає відволіктись. Тому якщо вам потрібно перемикнутися на щось хороше, рекомендую.

Окрім вказаного переліку книг, раджу не оминати будь-які художні книги. Вони дозволяють на певний час виходити з інформаційного поля, створювати в уяві інший світ, доторкатись до нього, бути в ньому, відшукувати щось приємне і таким чином допомагати своїй психіці переживати всі ті події, які відбуваються в Україні.

Подобається Happy Monday?
Підтримайте нас, щоб ми могли створювати більше корисних матеріалів!

Від початку повномасштабної війни в Україні наша команда відмовилася від важливого джерела доходу — зараз ми публікуємо вакансії безкоштовно, щоб якомога більше українців змогли знайти роботу в цей надскладний час. Тому якщо вам цінно те, що ми робимо, — підтримайте нашу команду добровільним внеском, щоб ми й надалі могли допомагати українцям знаходити роботу та розвиватися навіть в найтемніші часи.

Читайте також

Що українці читають під час війни: добірка книжок за жанрами

Як адаптуватися до змін та невідомості: 10 порад

Безкоштовна психологічна допомога під час війни: всі ресурси

Підписуйтеся на щасливі понеділки!

Раз на тиждень по понеділках ми будемо ділитися найкрутішими вакансіями та історіями про кар’єру.


Більше

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: