fbpx

Як знайти «свою» професію: корисні поради й інструменти

Анна Гріньова Чт., 19.09.19 Must Read

Ви хочете знайти улюблену роботу, радіти понеділкам і почуватися на своєму місці, але є одна проблема: ви уявлення не маєте, що це має бути за робота. Знайомо? Розбираємось, як зрозуміти себе й обрати професію, яка приноситиме не лише гроші, але й задоволення. 


А може, не варто все так ускладнювати? 


Звісно, ви можете не обирати професію ретельно й свідомо, а піти шляхом найменшого спротиву:

 • повторити кар’єрну траєкторію батьків, які заразом і забезпечать усі необхідні для просування знайомства;
 • обрати виш, у який простіше вступити, а потім влаштуватися за фахом куди візьмуть або розвиватись у сфері, яка стала підробітком на час навчання;
 • загуглити, де найвищі зарплати, і таким чином обрати професію.

Тільки є проблема: де хоч в одному з цих варіантів ви самі, ваші бажання та здібності? 

Сьогодні робота — це вже не просто заняття, якому ви щодня присвячуєте по 8 годин п’ять днів на тиждень (а частіше й набагато більше!). Це важлива складова вашої особистості. І вкрай важко віддаватися справі на 100%, рости професійно і бути найкращим у своїй галузі, якщо вам елементарно не подобається те, що ви робите. Рано чи пізно вас замінить людина, в якої горять очі. Тож знайдіть роботу, яка вам дійсно подобається, — і ви позбавите себе багатьох проблем у майбутньому. 

Найпростіший спосіб — пройти онлайн-тест із профорієнтації. Втім, ми радимо й інші.

Найпростіший спосіб — пройти онлайн-тест із профорієнтації. Втім, ми радимо й інші.

Тестування


Маршрут «Пошук себе»: як не збитися зі шляху?


На шляху до мети найважливіше — прокласти правильний маршрут. 

Мрійте. Малюйте у своїй свідомості картину ідеального робочого дня. Як і де він починається і завершується? Ви приходите в офіс чи працюєте віддалено? Комунікуєте з людьми чи взагалі нікого не бачите за весь робочий день? Які обов’язки виконуєте, а з чим взагалі не маєте справу?

Допомогти можуть дві вправи:

 1. Уявіть, що робота для вас — не засіб отримання прибутку. Уявіть, що ви забезпечені до кінця життя і маєте усі необхідні ресурси для навчання та розвитку. Чим би ви хотіли займатися у такому випадку?
 2. Уявіть, що ваша робота — не просто те, чим ви займаєтесь умовні 8 годин на день, а спосіб життя і самореалізація. Який спосіб життя передбачає така професія, що ви маєте робити і скільки заробляти? Які перед вами відкриються можливості? З якими складнощами ви зіткнетеся? 

Пробуйте нове. Вас не влаштовує актуальний стан речей — отже, потрібно відкрити себе для того, чого у вашому житті ще не було. Що ви давно хотіли спробувати? Найкращий час протестувати щось нове — просто зараз. 

Прислухайтесь до себе. Іноді для цього потрібно взяти паузу — наприклад, поїхати у відпустку. На те, щоб зрозуміти свої бажання та потреби, іноді потрібен час. А ще знайдіть спосіб щодня знаходити час на те, що вам подобається: спорт, хобі тощо. 

Вивчайте себе та свої інтереси. Можливо, зараз ви щодня читаєте статті певної тематики, переглядаєте відео чи відвідуєте виставки, але досі не замислювались про те, що це зацікавлення може перерости у професію.


Накресліть бажану кар’єрну траєкторію


Подумайте, якою б ви хотіли бачити свою кар’єру:

 • горизонтальною: ви розвиваєтесь як експерт;
 • вертикальною: ви розвиваєтесь як управлінець; 
 • зигзагоподібною: ви розвиваєтесь у різних напрямках і вивчаєте суміжні сфери.

Далі оберіть сферу, яка вас приваблює, і посаду, якої прагнете. Це необов’язково має бути СЕО власної компанії. Можливо, ви бачите себе керівником певного департаменту, експертом вузької спеціальності чи, навпаки, — фахівцем широкого профілю (наприклад, від SMM до PR та маркетингової аналітики). 

Тут важливо враховувати ситуацію на ринку праці і затребуваність обраної професії найближчим часом: чи не перевищує пропозиція попит і чи не автоматизують вас у недалекому майбутньому?


Як перевірити, чи це «та сама» робота?  


Якщо ви лише приблизно уявляєте, чим хочете займатись, ваші уявлення можуть бути туманні або ідеалізовані. Щоб не було занадто великого розриву між очікуванням і реальністю, дотримуйтесь наступних порад.

 1. Дізнайтесь про професію якомога більше: читайте книги, відвідуйте конференції, стежте за лідерами думок.
 2. Розпитайте про роботу людину, яка вже працює у цій сфері: вона допоможе оцінити реальну ситуацію. Спитайте про розклад, труднощі та виклики, ситуацію на ринку праці та перспективи працевлаштування.
 3. Спробуйте отримати невеликий досвід у професії – як стажер або волонтер. 


13 інструментів для пошуку професії 


Тести на профорієнтацію

Ймовірніше, ви вже мали справу з профорієнтаційними тестуваннями у школі. Можете і не намагатися пригадати, що це було: тести для дітей не підходять для дорослих.  

Що можемо порадити?

Профкар’єра UA — швидкий спосіб визначити, яка професія вам підходить, не виходячи з дому. Ґрунтовний онлайн-тест займає близько 90 хвилин, потім на вас чекає Skype-консультація зі спеціалістом. У результаті ви отримаєте розгорнутий pdf-звіт та пояснення до кожного пункту від психолога-консультанта: список з 12 професій, які вам підходять, перелік ваших компетенцій та сильних сторін, а також чіткий план дій для професійного розвитку і досягнення ваших цілей. 

Зацікавив тест? Проходьте онлайн і дізнавайтеся, де на вас чекає максимальна реалізація!

Зацікавив тест? Проходьте онлайн і дізнавайтеся, де на вас чекає максимальна реалізація!

Тестування


Профорієнтаційний тест Джона Голланда. Визначає, який у вас тип особистості з виділених психологом Джоном Голландом — реалістичний, інтелектуальний, соціальний, конвенціональний, підприємливий чи артистичний. Тест складається з 240 питань, його можна безкоштовно пройти за півгодини, але в результаті ви дізнаєтесь лише рекомендовані для вашого типу сфери діяльності: наприклад, що вам ближче — фізика чи психологія. 


Тест на визначення типу професії за методикою Євгена Клімова. В основі тесту лежить ідея про поділ усіх професій на 5 типів за ознакою предмета чи об’єкта, з яким доводиться взаємодіяти у процесі: людина-природа, людина-техніка, людина-людина, людина-знакова система, людина-художній образ. Тест дуже швидкий (лише 30 питань), максимально простий і безкоштовний, але на якісь серйозні інсайти чекати не варто. 


Книги про пошук себе і вибір професії

 1. Барбара Шер, Енні Ґоттліб «Мистецтво мріяти. Як отримати те, чого насправді бажаєш».
 2. Тамара Сухенко «Як обрати професію майбутнього».
 3. Лариса Парфентьєва «100 способів змінити життя».
 4. Джен Сінсеро «Крутість тобі личить».
 5. Мігай Чиксентмігаї «Потік. Психологія оптимального досвіду».
 6. Брене Браун «Дари недосконалості. Як полюбити себе таким, який ти є».


Онлайн-ресурси 

Журнал Happy Monday. Ми щодня публікуємо матеріали про кар’єру та саморозвиток, підбірки найкращих вакансій, стажувань та професійних подій. А ще у нас є той самий тест на профорієнтацію!


Портал CareerHub. Експертна платформа з кар’єрного консультування та працевлаштування сприяє кар’єрному розвитку молоді — від навчання у школі до успішної реалізації у професії. 


Навчальна платформа Udacity, що у партнерстві з Google виклала у вільний доступ 12 онлайн-курсів для випускників та спеціалістів-початківців, які шукають роботу. 


Платформа Google Digital Workshop, де українською мовою доступні освітні модулі, присвячені універсальним кар’єрним навичкам, які цінують роботодавці.

Читайте також

Простий спосіб зрозуміти, яку професію обрати

Як зрозуміти себе, свої інтереси і здібності? Поради Анни Мазур

Как выбрать карьеру, которая действительно вам подходит

Долучайтеся!

Створюємо спільноту фанів Понеділків.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: