Вже у неділю, 27 жовтня, Україна разом з багатьма країнами світу переведе годинники назад. Можливо, цьогоріч на зимовий час українці перейдуть остаточно. Більше про історію переведення стрілок та як підготуватися до переходу читайте нижче.
Коли переводять годинники в жовтні 2024
27 жовтня о 04:00 ранку українці переведуть стрілки годинника на одну годину назад. І зворотного переходу — від зимового на літній час — навесні більше не буде. Це визначено законом №4201 про обчислення часу в Україні, який ухвалила Верховна Рада. Таким чином закріплюється єдиний київський час — UTC+2.
Однак цей закон ще має підписати Президент України. І за деякими даними, є ймовірність, що він так його і не підпише, бо це може обернутися збитками для економіки.
Електронні пристрої, такі як смартфони та комп’ютери, змінюють час автоматично, тож серед ночі прокидатися не доведеться. Проте, ймовірно, зранку все ж треба буде вручну змінити налаштування в деяких інших пристроях — наприклад, годинниках духовок або автівок.
Як почали перехід на літній час
Як завше буває, спершу перехід на літній час був ідеєю, що запалила багатьох людей в різних куточках світу.
Вперше думку у жартівливому есе висловив тодішній посол США у Франції Бенджамін Франклін ще у 1784 році. Він підрахував, що якщо перевести стрілки на годину вперед, це лише у Парижі допомогло б заощадити 64 млн пудів воску на рік, який йшов на виготовлення свічок.
У 1895 році новозеландський ентомолог Джордж Гадсон запропонував переводити годинники влітку на дві години назад. Вчений хотів отримати більше денного світла, щоб ловити комах. Але в ширшому масштабі, як він стверджував, це дасть працівникам більше дозвілля в денні години на свіжому повітрі.
У 1907 році британський винахідник Вільям Віллетт опублікував листівку, в якій стверджував, що години сонячного світла були витрачені даремно, поки всі спали. Попри підтримку з боку тодішнього майбутнього прем’єр-міністра Вінстона Черчилля, на той час зміни вважалися занадто різкими.
Великобританія запровадила літній час у 1916 році, щоб скоротити споживання енергії під час Першої світової війни. Оригінальний план Віллетта — переводити годинники з кроком у 20 хвилин протягом чотирьох тижнів — спростили до однієї години в останню неділю жовтня. У США почали перехід на літній час у 1918 році.
На території України (тоді УНР) годинники вперше перевели 16 лютого 1918 року. Пізніше до цієї ідеї повернулися за часів СРСР у 1981 році задля економії електроенергії.
Загалом на літній час переходять близько 70 країн, серед яких й Україна.
Які країни не переходять на літній час
Більшість країн Африки не використовують літній час. В деяких країнах, наприклад в Австралії, діють різні часові пояси, і в деяких є перехід, в інших немає.
Рада ЄС поки чекає рішення про скасування літнього часу, тож наразі країни-члени продовжуватимуть переводити годинники двічі на рік.
Країни поблизу екватора, включно з Японією, Індією та Китаєм, годинників не переводять.
Чому хочуть скасувати літній час
У 2019 році вчені виявили, що в перші тижні після весняного переведення годинника, коли людям доводиться вставати на годину раніше, значно зростає ризик серцевих нападів, депресії, погіршується якість сну. Більшості людей потрібен принаймні тиждень, щоб адаптуватися.
Але зміна часу впливає не тільки на здоров’я. У 2016 році американський дослідник Остін Сміт підрахував: щороку в березні, коли стрілки годинників переходять вперед, США втрачає 275 мільйонів доларів через падіння продуктивності.
Водночас прихильники переведення годинників стверджують, що це економить електроенергію та дає людям додаткову годину денного світла. Адже, якщо остаточно скасують перехід на літній час, у червні о 20:00 вже буде сутеніти.
Щоб допомогти тілу перейти на новий час, експерти рекомендують лягати спати не пізніше 22:00, пити трав’яний час замість кави, уникати надміру жирної та важкої їжі та зменшити фізичне навантаження.
Шукаєте роботу?
Десятки вакансій чекають на ваше резюме →
Вакансії
Дякуємо!
Тепер редактори знають.