Виявляється, людський мозок не створений для багатозадачності. Постійне перемикання уваги виснажує нас і знижує ефективність. У партнерстві з компанією Lenovo ми підготували поради, як використовувати сучасні технології для збереження балансу, уникнення вигорання та підтримки продуктивності.
А розібратися з можливостями та потребами людського мозку нам допоміг Сергій Данилов — нейробіолог, кандидат біологічних наук, засновник і керівник інноваційних проєктів, які використовують комп’ютерний зір для аналізу поведінки людини.
Нещодавно вчені з Каліфорнійського технологічного інституту підрахували, що людський мозок обробляє інформацію зі швидкістю лише 10 бітів за секунду. Це набагато повільніше, аніж комп’ютери 50-річної давності. Що вже говорити про сучасні девайси, які здатні обробляти мільйони бітів за секунду. Наприклад, такі як ноутбук Lenovo Yoga 7i 2-in-1, що завдяки інтегрованому процесору Intel® Core™ Ultra 7 155H з кешем 16 МБ та максимальною частотою до 4,9 ГГц, забезпечує високу продуктивність при виконанні великої кількості завдань.
Це дослідження ставить під сумнів поширену віру в людську багатозадачність. Попри те, що ми намагаємося жонглювати десятками справ одночасно, наш мозок може виконувати лише одне завдання за раз. Так, шахіст, що продумує наступний хід, може досліджувати лише одну ймовірну послідовність, а не декілька одразу.
Сергій Данилов,
нейробіолог, кандидат біологічних наук
Людина не здатна зосередитися на двох інтелектуальних процесах одночасно. І коли мова йде про багатозадачність, зазвичай мається на увазі те, що в нейробіології називають високою рухливістю нервових процесів. Іншими словами, це — здатність людського мозку швидко перемикатися між завданнями. Тому люди, яких ми вважаємо майстрами із багатозадачності, — це ті, котрі вміють швидко перемикатися.
Якщо у вас висока рухливість нервових процесів, ви можете зосередитися на одному завданні протягом 15 хвилин, швидко перемикнутися на інше, виконати його і без зусиль повернутися до попереднього. Але для людей із низькою рухливістю нервових процесів такий підхід не підходить: їм потрібно більше часу для адаптації до нового завдання, і кожне перемикання потребує додаткових зусиль для концентрації. Наприклад, щоб заново зануритися в роботу, може знадобитися ще 15 хвилин. Це робить робочий процес менш ефективним і швидше призводить до втоми. В будь-якому разі як часті перемикання, так і занадто тривала зосередженість на чомусь, особливо монотонна робота, ведуть до втоми та виснаження.
Як технології можуть підсилити та розвантажити наш розум
Ми не здатні конкурувати з компʼютерами в обчислювальних можливостях, але можемо навчитися використовувати їх як інструменти, що підсилюють роботу нашого мозку та водночас рятують від вигорання. Зібрали 5 практичних порад, як розподіляти завдання, підтримувати баланс та уникати перевантаження за допомогою ноутбука.
1. Пріоритезуйте
Секрет продуктивності полягає не в тому, щоби встигнути все, а в тому, щоб відсікти непотрібне й робити справді важливе. Для цього розділіть завдання на чотири категорії: термінові й важливі, важливі, але не термінові, термінові, але не важливі, та не термінові й не важливі. Так ви зможете зосередитися на важливих справах і делегувати або виключити менш значущі.
Цей підхід називається матриця Ейзенхауера та ідеально підходить для короткострокового планування — на день або тиждень. Успіх використання матриці залежить від того, наскільки точно ви визначите важливість та терміновість справ.
Для ефективного планування та пріоритезації завдань скористайтеся застосунками Todoist, Any.do або Microsoft To Do. Вони дозволяють легко створювати списки справ, встановлювати пріоритети та бути впевненими, що нічого важливого не залишиться поза увагою.
Щоб без шкоди для продуктивності ноутбука завантажити на нього усі потрібні вебсервіси, а також мати під рукою необхідні файли та документи, важливо, щоб ваш девайс володів потужними характеристиками вбудованої пам’яті. Наприклад, Lenovo Yoga 7i 2-in-1 має 32 ГБ оперативної пам’яті типу LPDDR5x-6400 МГц, що забезпечує швидку та ефективну роботу навіть у важких умовах. А за збереження документів, графічних файлів і всієї необхідної інформації на ноутбуку відповідає SSD накопичувач місткістю 1024 ГБ.
2. Делегуйте та автоматизуйте
Ви любите свою роботу, вам цікаво її виконувати, але не вистачає часу на відпочинок або вирішення глобальних завдань? Можливо, настала пора делегувати частину обов’язків колегам чи технологіям.
Для початку проаналізуйте компетентність та мотивацію своїх співробітників. Передавайте повноваження поступово, фіксуючи у письмовому вигляді всі інструкції, дедлайни та побажання. Не втручайтеся у процес виконання роботи, але залишайтеся відкритими до запитань і обговорень. Завжди надавайте зворотний зв’язок і ніколи не переробляйте роботу за іншими.
Використовуйте сучасні інструменти для планування та делегування: записуйте ідеї, завдання та плани в електронні таблиці, планери чи спеціальні програми: Trello, Asana, Monday або інші таск-менеджери. Вони допоможуть вам структурувати завдання, встановлювати пріоритети та контролювати прогрес. Автоматизуйте планування зустрічей з сервісами ReclaimAI або Motion. Прискорюйте пошук та аналіз інформації за допомогою таких ШІ-інструментів, як Microsoft Copilot.
Зробити виконання рутинних завдань та делегування ще комфортнішим допоможуть додаткові пристрої, такі як навушники для дзвінків, мікрофон для запису голосових заміток, зручна мишка, флеш-накопичувачі тощо. Lenovo Yoga 7i 2-in-1 має широкий набір портів: USB, USB-C із підтримкою Power Delivery та DisplayPort, HDMI та combo jack для навушників чи мікрофона. Завдяки Wi-Fi 6E та Bluetooth 5.3 користувач швидко під’єднається до бездротових пристроїв або мереж, що робить цей ноутбук універсальним хабом для роботи.
3. Фокусуйтеся
Сучасні ноутбуки та смартфони пропонують функцію «режим фокусування», яка вимикає сповіщення. Вона особливо корисна людям, яким важко перемикатися між завданнями. Проте для людей із високою рухливістю нервових процесів ця функція може створювати додатковий дискомфорт, викликаючи тривогу через можливість пропустити щось важливе.
«Для оптимальної роботи кожна людина має знайти свій режим. Наприклад, людям із високою рухливістю нервових процесів частіше допомагає планування з короткими перемиканнями між завданнями. Тим, у кого рухливість низька, краще мати чітко структурований графік із більш тривалими періодами концентрації та запланованими перервами», — радить Сергій Данилов.
Спробуйте розбивати роботу на інтервали по 30–50 хвилин із короткими перервами тривалістю 5–10 хвилин за методом Pomodoro. Для цього чудово підійдуть додатки, такі як Moody, Forest, Focus Booster чи Tomato Timer, які допоможуть відстежувати час і нагадуватимуть про перерви.
Щоби довше зберігати концентрацію, подбайте про візуальний комфорт і звільніть робоче середовище від зайвих подразників. Lenovo Yoga 7i 2-in-1 дозволяє комфортно працювати навіть протягом тривалого часу. Він має 14-дюймовий сенсорний OLED-екран із роздільною здатністю 2880×1800, яскравістю 400 ніт та підтримкою Dolby Vision. Технологія PureSight та сертифікат EyeSafe забезпечують захист очей, що сприяє продуктивності без напруження.
4. Змінюйте діяльність та локації
«Наш мозок за своєю природою не здатний тривалий час працювати монотонно. Як і м’язи, мозок потребує перемикання, щоб нейромережі та клітини могли відновлюватися», — говорить Сергій Данилов.
Тому корисним буде в перервах між інтелектуальними завданнями зробити комплекс вправ, помити та нарізати фрукти, прогулятися або просто подивитися у вікно, відпустивши робочі завдання та дозволивши думкам рухатися вільно. «Режим “блукання думок», хоч і може погіршувати настрій через надлишок роздумів, водночас виконує важливу функцію: він змушує нас перемикатися між завданнями, сприяє креативності та продукуванню нових ідей», — пояснює нейробіолог.
Також гарним рішенням буде змінити локацію під час роботи. Особливо, якщо вдасться попрацювати десь у парку чи на березі озера. «Природа відіграє важливу роль у відновленні наших психічних ресурсів. Спостереження за природними об’єктами, такими як листя дерев або рух вітру, допомагає синхронізуватися з навколишнім середовищем. Природні стимули заспокоюють нас і дозволяють вийти із замкненого кола думок», — зазначає Сергій Данилов.
Нейробіолог пояснює це тим, що наш мозок «налаштований» сприймати природні образи як більш звичні та гармонійні. Крім того, у природі багато фрактальних структур, які наш мозок інтуїтивно розпізнає. Це сприяє рефлексії та допомагає дивитися на проблеми під різними кутами.
Ноутбук-трансформер Lenovo Yoga 7i 2-in-1 дозволяє працювати чи відпочивати будь-де — у кафе, в дорозі чи в парку. Завдяки гнучкому дизайну та заокругленим краям він легко перетворюється з ноутбука на планшет чи тент. Ви можете використовувати пристрій у режимі ноутбука для роботи, в режимі планшета — для розваг, в режимі тент, або стенд, — для спілкування з друзями чи колегами.
Також завдяки вбудованій вебкамері стандарту FHD та підтримці технологій Lenovo Smart Appearance та Smart Noise Cancelling, Lenovo Yoga 7i 2-in-1 забезпечує кришталево чистий звук та чітке зображення під час відеоконференцзв’язку в будь-якому місці.
5. Правильно відпочивайте
«Зосереджена робота — це завжди стресовий процес, адже виконання завдань пов’язане з активацією стресових реакцій. Це нормальна адаптивна відповідь організму на навантаження, — розповідає Сергій Данилов. — Відомо, що певний рівень стресу є корисним: якщо він середній, людина залишається сфокусованою і продуктивною. Коли ж рівень стресу занадто високий, це може викликати втрату інтересу до роботи та суттєве зниження продуктивності».
Щоб високе навантаження, помножене, наприклад, на конфлікти на роботі, не призвело до вигорання, потрібно дотримуватися правильного балансу між роботою і відпочинком, вважає науковець: «Є поняття “парадокс відновлення”, яке нагадує нам, що для якісного відпочинку потрібен певний запас енергії. Адже відпочинок — це не лише пасивне лежання на дивані, а й активності, які вимагають психічної енергії: зустрічі з друзями, спорт, прогулянки, відвідування виставок чи кіно. Ці активності дозволяють перемикатися, виходити за межі однієї проблеми та відновлювати психічні ресурси. Тому працювати й відпочивати треба так, щоб залишався запас енергії для відновлення».
Ключовими у процесі відновлення нейробіолог назвав фіксований час для сну та пробудження, синхронізацію режиму дня з природними ритмами та фізичну активність. Зокрема фізичні вправи діють як форма медитації, яка зменшує «шум» у голові та фокусує увагу на тілі.
На відміну від людського організму, Lenovo Yoga 7i 2-in-1 з акумулятором 71 Вт·год та підтримкою технології Smart Power ефективно працює протягом декількох годин без живлення та швидко відновлюється — завдяки технології швидкої підзарядки.
У чому сила людського мозку
Попереду нас чекає ще багато цікавих відкриттів про те, як влаштований мозок людини і чому наші органи чуття здатні сприймати у 100 млн разів більше інформації, аніж розум може обробити. Але вже зараз нейробіологи сходяться в тому, що наш мозок еволюціонував не для мислення, а для адаптації.
«Наша унікальність як виду полягає не в тому, що ми думаємо краще за інших тварин, а в нашій здатності швидко підхоплювати класні ідеї. Людський розум відрізняється не стільки рівнем інтелекту, скільки вмінням адаптувати й переймати нові знання, — пояснює Сергій Данилов. — Найефективніша стратегія — помічати, що працює в інших, запам’ятовувати це, адаптувати до своїх умов і на основі вже засвоєних елементів створювати нове. Тому наша сила — не в інтелекті, а у здатності до наслідування і культурного обміну».
Технології, як-от ноутбук Lenovo Yoga 7i 2-in-1, можуть стати нашими надійними помічниками й підсилити нас у процесах, які даються нам складніше, натомість звільнивши нашу енергію для творчості та проривних ідей. Використовуйте поради, щоб делегувати, зосереджуватися на головному та знаходити час для відновлення. Приймайте рішення свідомо, слухайте себе і пам’ятайте, що турбота про власні ресурси — це запорука успіху та гармонійного життя.
Читайте також
«Треба перестати фігачити»: біолог про мотивацію, навчання та вигорання
Як шукати роботу та планувати життя в умовах невизначеності: дієві техніки
«Я всьо»: що робити з вигоранням, якщо просто відпочити — недостатньо
Крута робота вже чекає!
Знайдіть вакансію до душі — у нас є з чого обрати 😉
Вакансії
Дякуємо!
Тепер редактори знають.