Щоб допомогти українцям, які виїхали за кордон і шукають там роботу, команда Happy Monday організувала марафон вебінарів про працевлаштування у різних країнах. На них кар’єрні консультанти розповідають, чого варто очікувати від роботодавців та які правила діють при прийомі на роботу в тій чи іншій країні. А ми готуємо конспекти вебінарів з найважливішими тезами.
Про специфіку болгарського ринку праці та вплив на нього українських біженців розповів міжнародний бізнес-тренер і HR-експерт Андрій Ніколов.
Рівень зарплат і затребувані спеціалісти
Болгарія — це одна з найбідніших країн Європейського Союзу. Зарплати тут не дуже високі, приблизно такі ж, як і в Україні. Але і вартість життя у Болгарії невелика. Ідеальний варіант — жити в Болгарії й працювати віддалено на одну з країн ЄС, у якій зарплати вищі.
Офіційна мінімальна заробітна плата брутто (без вирахування податків) у Болгарії приблизно 355 євро. Після всіх відрахувань працівник отримує близько 290 євро. Але реальні зарплати вищі за мінімальну. Наприклад, випускник університету без досвіду може знайти роботу із зарплатою у 500 євро. А якщо людина володіє англійською і має хоча б мінімальний досвід, то може розраховувати на 600 євро. Найвищі зарплати у столиці Болгарії Софії та у містах Пловдів, Бургас і Варна.
Попит є на спеціалістів практично усіх професій. Багато болгар працюють в інших країнах Євросоюзу, тому тут спостерігається нестача робочої сили. Можна знайти вакансії у будь-якій галузі. Не дуже популярні лише спеціалісти, які пропонують лакшері послуги чи товари: дизайнери інтер’єрів, виробники дорогого одягу тощо.
Через те, що рівень зарплат тут значно нижчий, компанії з більш економічно розвинених країн часто наймають болгарських працівників на аутсорс. Тому є багато вакансій для спеціалістів з технічної підтримки, диджитал сфери, фінансового сектору. Можна, наприклад, влаштуватися у кол-центр за 750 євро в місяць. Це реальна можливість заробити хороші гроші й заодно практикувати мову, але робота справді виснажлива.
Є також багато сезонної роботи в туристичному секторі. Влітку можна працювати біля моря, а взимку — в горах. Є велика кількість вакансій покоївок, офіціантів, адміністраторів, аніматорів тощо. Зарплати невеликі — 400-500 євро, але роботодавець забезпечує проживанням та харчуванням, тому це доволі непоганий варіант.
Крім цього, у Болгарії комфортно займатися фрилансом або відкрити власний бізнес — законодавство та умови життя сприяють цьому.
Пошук роботи у Болгарії
Є три найпопулярніші ресурси для пошуку роботи:
- національна платформа jobs.bg з найрізноманітнішими вакансіями;
- сайт Job Tiger з пропозиціями для, так званих, білих комірців: маркетологів, фінансистів, страхових агентів, офісних працівників тощо;
- Noble Hire — сайт з вакансіями для IT-спеціалістів.
Більше ресурсів, де можна шукати роботу в Болгарії та інших країнах — у статті →
ЧитатиFacebook та LinkedIn теж часто використовують як інструмент для пошуку роботи, тому толкові профілі у цих соцмережах будуть великим плюсом.
Стратегії пошуків тут такі самі, як і в Україні: можна відгукуватися на вакансії, розміщені на спеціальних ресурсах, або писати напряму компаніям. Після розгляду резюме вас, швидше за все, запросять на онлайн-інтерв’ю. Будьте готові, що співбесіда триватиме довго, адже болгари дуже люблять поговорити. Також не варто очікувати швидкого рішення щодо працевлаштування — на відповідь можна чекати більше як місяць.
Соціальні гарантії та підтримка від роботодавців
Після прийняття оферу ви обов’язково маєте підписати з роботодавцем трудовий договір. Під час підписання зверніть увагу на пункт про тривалість випробувального терміну, в рамках якого договір може бути розірваний як з вашого боку, так і з боку роботодавця без наслідків. Після його закінчення вам потрібно буде попередити роботодавця про бажання звільнитися за один або кілька місяців. Але те ж саме правило діє і з боку роботодавця, тому ви будете захищені від раптової втрати роботи й доходу.
Медичне страхування включено у будь-який трудовий договір. Його покриває держава, тому воно однакове для всіх працівників, незалежно від кваліфікації та розміру заробітної плати. Але інколи роботодавець може покращувати страховку своїх співробітників власним коштом. Поширеною є практика видачі ваучерів на харчування — це картки з грошовим еквівалентом, які можна витратити лише у великих супермаркетах. Також багато роботодавців компенсують вартість занять спортом.
У Болгарії є офіційні вихідні на свята, довгі вікенди та визначена законом відпустка тривалістю у 21 робочий день.
Які можливості відкриті для українців?
До Болгарії виїхало понад 60 тисяч українців. Це доволі велика кількість людей, тому ринок праці буде змінюватися та підлаштовуватися під українців. З однієї сторони, ситуація критична, бо вакансій на всіх не вистачить. Але, якщо дивитися в майбутнє, то люди, які переїхали, створюватимуть додатковий попит на товари й послуги, тому буде можливість відкривати нові бізнеси: українські салони краси, ресторани, магазини, сервіси доставки тощо. Можна буде працювати лише для української діаспори.
Наприклад, в індустрії краси тут інші стандарти й підходи, тому переселенці будуть шукати українських майстрів. Крім цього, болгарські бізнеси будуть шукати російськомовних та україномовних працівників, які зможуть обслуговувати клієнтів з України. Вже спостерігається підвищення попиту на україномовних рекрутерів, які допомагатимуть наймати українців на роботу.
У Болгарії рівень володіння англійською мовою серед населення не набагато вищий, ніж в Україні. Тому знання англійської фактично гарантує працевлаштування у будь-якій сфері. Тим, хто знає лише українську чи російську, пропонують менш престижні позиції, але вибір все одно є.
Загалом болгари не дуже напружуються на роботі, тому працелюбним українцям, які звикли викладатися на повну, місцеві роботодавці будуть дуже раді.
Юридичні питання
Українці, які переїхали до Болгарії, спершу мають отримати документ про тимчасовий захист, а вже опісля — особистий номер іноземця (аналог нашого ідентифікаційного коду), що дозволяє офіційно працевлаштуватися.
Неофіційне працевлаштування у Болгарії також можливе, але не варто погоджуватися на такий варіант, адже через це можуть виникнути проблеми як у вас, так і в роботодавця. Офіційний трудовий договір є вашим захистом від будь-яких неприємностей, пов’язаних з роботою.
Люди, які отримали тимчасовий захист, можуть перебувати в країні до одного року. Але цей термін можуть продовжити, зважаючи на те, якою буде ситуація в Україні.
Поради для тих, хто шукає роботу в Болгарії
- Не намагайтеся шукати роботу в Болгарії, перебуваючи в Україні. Спочатку треба приїхати в країну.
- Заводьте якомога більше корисних знайомств. На щастя, карантинні часи вже відходять у минуле, тому повертається багато професійних подій у різних сферах, які можна відвідувати, щоб розвивати свій нетворк. Також можна шукати спеціалістів з вашої сфери у LinkedIn і спілкуватися з ними онлайн.
- Коли вам роблять офер — погоджуйтеся, навіть якщо це не ваша робота мрії. Так ви зможете протестувати болгарську систему роботи. Попрацюєте тиждень-два на випробувальному терміні та, якщо не сподобається, продовжите пошуки.
- Вчіть державну мову. Болгарська дуже схожа на українську, якщо ви не знаєте ні англійської, ні болгарської, краще почніть з болгарської — вивчити її буде набагато легше.
- Презентуйте себе у соцмережах. Болгари часто відгукуються і допомагають тим, хто шукає роботу. Але щоб отримати максимальний ефект, ви повинні чітко спозиціонувати, хто ви і що вмієте робити. Пост на кшталт: «Я з України, шукаю роботу в Болгарії» нічого не дасть.
- Будьте спокійними та впевненими в собі. Демонструйте свій професіоналізм, а не намагайтеся викликати жалість. Ваша ціль — переконати роботодавця, що ви варті того, щоб інвестувати у вас час та гроші.
Потрібна робота?
Ми запустили телеграм-бота Агент Happy Monday, який допомагає українцям шукати роботу з-поміж 700+ вакансій на нашому сайті.
До ботаЧитайте також
Легалізація й працевлаштування в Польщі: поради юристки
Високі податки та попит на лікарів: все про пошук роботи в Німеччині
Співбесіда англійською: як підготуватися та уникнути помилок
Спасибо!
Теперь редакторы в курсе.