Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Високі податки та попит на лікарів: все про пошук роботи в Німеччині

09.05.22 Пошук роботи 6 хв читання

Щоб допомогти українцям, які виїхали за кордон і шукають там роботу, команда Happy Monday організувала марафон вебінарів про працевлаштування у різних країнах. На них кар’єрні консультанти розповідають, чого варто очікувати від роботодавців та які правила діють при прийомі на роботу в тій чи іншій країні. А ми готуємо конспекти вебінарів з найважливішими тезами. 

До чого варто бути готовим тим, хто хоче працевлаштуватися у Німеччині, розповіла кар’єрна консультантка та коуч Катерина Заславська.

Kateryna Zaslavska Nimechchyna
Катерина Заславська


Специфіка життя у Німеччині


Адміністративний устрій

Німеччина — дуже децентралізована країна, в складі якої є 16 земель. Загалом державні закони спільні та діють в усіх землях однаково, але деякі правила можуть відрізнятися. Країна досить різнорідна: існує умовний поділ на західну та східну Німеччину, і рівень економічного розвитку східних земель відсотків на 20% відстає від розвитку західних. Найбагатшими землями вважаються Баварія, Північний Рейн-Вестфалія, Баден-Вюртемберг та Гессен. У цих землях найвище ВВП на душу населення. Але це не означає, що інші землі бідні й туди не варто їхати. В будь-якому місті Німеччини цілком реально знайти роботу з достойною оплатою.

Бюрократія та правила

В Німеччині однозначно дуже багато правил, пов’язаних з оформленням документів. В залежності від того, питання якої складності вам треба вирішити, доведеться чекати щонайменше тиждень. А якщо взяти до уваги, що деякі документи не можна оформити, не маючи на руках інших документів — на отримання усіх потрібних папірців для законного життя в країні може піти більше як місяць. Проте часто бюрократичність Німеччини надмірно гіперболізують, вона не набагато більша, ніж в інших європейських країнах. 

Також в Німеччині жорсткий контроль законів і суспільних правил. Тут можна отримати штраф за те, що в Україні не є протизаконним. Наприклад, за завантаження торентів доведеться сплатити штраф від 700 до 1500 євро. Тому, перш ніж зробити щось, що здається вам сумнівним, краще перепитати в знайомого німця або досвідченого резидента країни. 

Інфраструктура й транспорт

З цим в Німеччині проблем точно немає. Куди б ви не приїхали, у мегаполіс чи невеличке містечко — ви матимете всі зручності для життя. Перевагою маленьких та середніх міст є те, що часто бюрократичні процеси там вирішуються швидше. Між землями та містами добре налагоджене залізничне сполучення, можна навіть жити в одному місті, а працювати в іншому. 

Оренда житла

На ринку оренди нерухомості в Німеччині спостерігається великий дефіцит, тому знайти житло важко. На показ квартири з рієлтором може прийти до 30 осіб. Договір оренди завжди офіційний і дуже серйозний. За умовами договору виселити квартиранта доволі складно, тому власники ретельно обирають людину, якій готові довірити своє майно. Тож плануючи переїзд до Німеччини, необхідно мати надійний варіант тимчасового житла щонайменше на перший місяць. Також будьте готові до того, що зазвичай квартири здаються без меблів.

Найдорожче житло у містах-мільйонниках — Гамбурзі, Кельні, Берліні, Мюнхені. Вигідніше обрати місто середнього розміру з великою кількістю компаній і відповідно вакансій та низькою орендною платою, наприклад, Нордхорн, Ізерлон, Регенсбург або Швебіш-Галль.

Диджиталізація та сервіс 

Неприємним сюрпризом для українця в Німеччині може стати рівень і швидкість сервісу. Тут все не настільки зручно й швидко, як у нас. Приміром, пошта не доставляє посилку за 1-2 дні як в Україні, стандартний час очікування замовлення — тиждень і більше. Також в багатьох сферах все не настільки диджиталізовано, як у нас. Це не означає, що Німеччина відстає в технічному розвитку, просто в них усе трохи інакше.

Соціальна підтримка та безпека

А от соціальна підтримка громадян та резидентів тут одна з найкращих в Європі. Є багато різних програм для біженців, тому, якщо ви не знайдете роботу швидко, то зможете звернутися до держави й отримати фінансову допомогу. До того ж Німеччина — одна з найбезпечніших європейських країн.


Алгоритм оформлення документів для біженців

  1. Реєстрація в країні. Одразу після прибуття потрібно зареєструватися. Можна зробити це онлайн або піти в спеціальний державний орган на кшталт нашого ЦНАПу.
  2. Отримання медичної страховки, яка покриває лише невідкладну допомогу, та тимчасової фінансової підтримки (близько 350 євро на місяць). Житло на ці гроші ви не знімете, але прохарчуватися можна.
  3. Реєстрація прописки (Meldebastätigung) — важливий крок, без якого не можна оформити інші документи, бо всі вони будуть надходити в паперовому вигляді на фізичну адресу, яку ви вкажете в реєстрації.
  4. Отримання податкового номера, який надає можливість відкрити рахунок в банку.
  5. Подача на дозвіл на проживання. Можна податися як онлайн, так і офлайн. Термін отримання дозволу — 6-8 тижнів.
  6. Отримання тимчасового дозволу на перебування в країні — Fiktionsbescheinigung. Маючи його, вже можна офіційно працевлаштуватися.
  7. Отримання дозволу на проживання на рік — Aufenthaltserlaubnis. На цьому етапі можна видихнути й почати облаштовувати своє життя в Німеччині.

Не маючи всіх документів, працювати в Німеччині не можна. Правила дуже суворі, а штрафи великі.


Особливості німецького ринку праці


Актуальні спеціальності та рівень зарплат

У Німеччині є великий попит на людей зі специфічними знаннями та навичками: IT-розробників, інженерів, лікарів. Також є дефіцит серед соціальних працівників і спеціалістів, які можуть доглядати літніх людей.

Віддалена робота є і не лише у сфері IT, є багато варіантів гібридного формату. Але без дозволу на проживання в Німеччині на роботу вас не візьмуть, а щоб його отримати, треба фізично перебувати в Німеччині. Тому офіційно працювати на німецьку компанію, живучи в Україні — практично нереально.

Рівень заробітної плати тут вказують у розмірі річного доходу брутто. На співбесіді вам скажуть саме суму, яку ви отримаєте за рік без вирахування податків. Щоб дізнатися, скільки ви будете отримувати в місяць, треба скористатися калькулятором розрахунку доходу.

Найбільш високооплачувані професії в Німеччині (за даними StepStone)

  • Лікарі — 84 тис. євро
  • Працівники банків — 71 тис. євро
  • Інженери — 66 тис. євро
  • Працівники IT-сфери — 64 тис. євро
  • Юристи — 63 тис. євро
  • Страхові агенти — 62 тис. євро
  • Фінансисти — 61 тис. євро

Середні зарплати в містах та землях Німеччини (за даними StepStone)

  • Берлін — 52 тис. євро
  • Баварія — 61 тис. євро
  • Гессен — 63 тис. євро
  • Гамбург — 57 тис. євро
  • Саксонія — 45 тис. євро
  • Бранденбург — 44 тис. євро

Податки

Побутує думка, що в Німеччині найвищі зарплати в Європі. Частково це правда, але й податки тут дуже високі. Є два основні види податків: податок на дохід найманих працівників (Lohnsteuer) та податок для фрилансерів і підприємців (Einkommensteuer). Чим більше грошей ви заробляєте, тим більше податку платите. Прогресивна ставка податку становить від 14% до 45%.

Також з працівників стягують соціальні відрахування у пенсійний фонд, на страхування життя та медичне страхування. Є навіть церковний податок (Kirchensteuer), який становить 10% від доходу. Будьте уважні, коли підписуватимете контракт: якщо ви не відвідуєте церкву, можна відмовитися від цього податку. 

У Німеччині кожен подає податкову декларацію самостійно, навіть наймані працівники. А ще резиденти, які перебувають в офіційному шлюбі та мають дітей, платять менше податків. Тому одружуватися у Німеччині вигідно 🙂

Володіння мовою

У побуті можна комфортно почуватися, знаючи лише англійську, хоча її тут розуміють далеко не всі. Для роботи в міжнародних корпораціях, представництв яких в Німеччині доволі багато, достатньо буде знання англійської. А от для працевлаштування в німецьку компанію, потрібно знати німецьку мову. 

Вивчити мову не проблема, особливо зараз, коли українцям пропонують багато безкоштовних курсів як приватні освітні заклади, так і держава.

Пошук роботи у Німеччині

Є дві державні служби, схожі на українську біржу праці — Arbeitsamt і Arbeitsagentur. Виглядають вони олдскульно, але в Німеччині такі сервіси гарно працюють. Тому можна сходити у відділ цих служб у своєму місті й запитати про відкриті вакансії.

Багато компаній користуються послугами рекрутингових агенцій, тому можна шукати роботу з їхньою допомогою. Варіант писати напряму в компанії й відправляти своє СV також непогано працює. Найпопулярніші сайти з актуальними вакансіями — Indeed та Stepstone.

Великим плюсом для успішного пошуку буде детально заповнений профіль у LinkedIn. Також варто добре попрацювати над своїм резюме: воно має бути вузькоспеціалізоване і відповідати вакансії, на яку ви подаєтеся. А при підготовці до співбесіди слід вивчити все про компанію: історію, цінності, бізнес-модель тощо.

І остання, але дуже важлива порада: уважно читайте контракт перед тим як підписати. Тут кожне слово працює саме так, як це написано. Тому перевіряйте все і обговорюйте навіть найдрібніші деталі роботи, щоб не потрапити в халепу.

Потрібна робота?

Ми запустили телеграм-бота Агент Happy Monday, який допомагає українцям шукати роботу з-поміж 700+ вакансій на нашому сайті.

Ми запустили телеграм-бота Агент Happy Monday, який допомагає українцям шукати роботу з-поміж 700+ вакансій на нашому сайті.

До бота

Читайте також

Легалізація й працевлаштування в Польщі: поради юристки

Співбесіда англійською: як підготуватися та уникнути помилок

Від новачка до боженьки: як стати успішним фрилансером з нуля

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Дякуємо!

Тепер редактори знають.