Новости Поиск работы Истории Карьера Развитие Happy HR

Зарплата опівночі та «оренда» працівників: все про роботу у Швеції

13.06.22 Поиск работы 9 min reading

Щоб допомогти українцям, які виїхали за кордон і шукають там роботу, команда Happy Monday організувала марафон вебінарів про працевлаштування у різних країнах. На них кар’єрні консультанти розповідають, чого варто очікувати від роботодавців та які правила діють при прийомі на роботу в тій чи іншій країні. А ми готуємо конспекти цих вебінарів з найважливішими тезами. 

Про менталітет шведів і процес оформлення трудових відносин зі шведськими роботодавцями розповіли голова комітету з міжнародного права Асоціації правників України Ольга Кучмієнко та представниця компанії Frilans Finans Олена Маркштедт.


Специфіка життя у Швеції


Менталітет 

Найважливішими цінностями для всіх жителів Швеції є рівність, відсутність дискримінації та вільний доступ для всіх людей до життєво необхідних благ. Тому у Швеції ви навряд чи зіткнетеся з неприйняттям чи осудом у свій бік через статус біженця, навпаки, вас будуть усіляко підтримувати. Всі базові речі тут забезпечуються державою. 

Шведи в переважній більшості — інтроверти. Для них дуже важлива повага до особистого простору, як фізичного, так і психологічного. У них не заведено запитувати в малознайомих людей про особисте життя або давати непрохані поради, порушення цих меж може викликати сильне обурення. Тому варто бути дуже обережним у своїх висловлюваннях і гранично тактовним з усіма людьми, аби мимохідь не нажити собі ворогів або щонайменше не виглядати в очах шведів хамом. 

Наприклад, тут не заведено запитувати у людей інформацію, яка є у вільному доступі на онлайн-ресурсах чи друкованих носіях. Якщо ви будете перепитувати таку базову інформацію, працівник держслужби може просто не зрозуміти, що ви від нього хочете почути.

Організація всіх державних процесів тут відбувається максимально чітко й злагоджено, але дуже повільно. 

Час, який треба витратити на вирішення усіх бюрократичних питань у Швеції, українцям може здатися вічністю.


Персональний податковий номер 

Це номер, який відкриває доступ до всіх можливих взаємодій з державою. Кожен швед має такий номер від народження, а от резиденти, що переїхали з інших країн, можуть отримати персональний номер лише після року життя у Швеції. На перший рік проживання іноземцям видають тимчасовий координаційний номер, який дозволяє відкрити рахунок в банку, отримувати зарплату, платити податки та багато іншого. Але без персонального номера ви, приміром, не можете відкрити власну справу або користуватися електронним підписом. Які ще обмеження існують для власників координаційного номера в порівнянні з персональним, варто уточнити при його отриманні.


Диджиталізація

Кращої диджиталізації, ніж в Україні, немає ніде. Але у Швеції з цим також непогано: є онлайн-банкінг та багато послуг, які можна отримувати через інтернет-акаунти за допомогою електронного підпису. Однак доступ до всіх цих диджитальних благ мають лише резиденти, які отримали персональний податковий номер. На жаль, статус тимчасово переміщених осіб і координаційний номер, які отримують більшість українців одразу по приїзду, не передбачають цього.


Обмежений обіг готівки

По-перше, на відміну від багатьох європейських країн, де можна розраховуватися як місцевою валютою, так і євро, у Швеції можна розраховуватися лише кронами. По-друге, майже всюди доступний лише безготівковий розрахунок, навіть у транспорті, невеликих крамницях, ресторанах чи з кур’єрами служби доставки. По-третє, для безготівкової оплати товарів та послуг потрібно мати шведський банківський рахунок, у деяких місцях приймають й українські банківські картки, але не всюди.


Оренда житла

З орендою житла у Швеції завжди було складно. У великих містах охочих орендувати квартиру чи будинок набагато більше, ніж власне доступного житла. Щоб стати в чергу, потрібно зареєструватися у державній службі оренди житла. В кожному регіоні є свій філіал служби, їхні сайти легко знайти в інтернеті. На щастя, шведи стараються максимально допомагати українцям принаймні з тимчасовим розміщенням, здають свої літні будинки або квартири, які до цього не віддавали під оренду.


Алгоритм оформлення документів для біженців

  1. Реєстрація у міграційній службі та отримання статусу тимчасово переміщеної особи. Це можна зробити онлайн.
  2. Отримання LMA-карти (посвідчення тимчасово переміщеної особи).
  3. Отримання координаційного номера.
  4. Відкриття банківського рахунку.

Після оформлення цих документів, ви отримаєте доступ до медичного страхування, яке покриває найнеобхіднішу допомогу, дозвіл проживати в країні та працювати.


Особливості шведського ринку праці


Актуальні спеціальності

Як і багато де в Європі, у Швеції найбільш затребуваними є представники професій, які вимагають високої кваліфікації: лікарі, медсестри, акушери, інженери, викладачі, технічні спеціалісти. Однак для того, щоб працювати у Швеції за цими спеціальностями, потрібно пройти довгий шлях підтвердження кваліфікації. Якщо ви хороший спеціаліст і готові витратити сили та час, щоб це довести — вам тут будуть дуже раді. Також є багато вакансій для фінансистів, аудиторів, ризик-менеджерів, маркетологів, піарників, але для роботи на цих позиціях потрібно знати хоча б англійську мову.

Офісної роботи більше  у великих містах: Стокгольмі, Мальме, Ґетеборзі, Уппсалі. Однак, в інших містах теж є багато вакансій, як в офісах, так і на виробництвах або інфраструктурних проєктах.


Рівень зарплат

Законодавчо встановленої мінімальної заробітної плати в країні немає, вона регулюється окремо для кожної сфери або спеціальності колективними договорами між об’єднаннями роботодавців та профспілками. Крім цього, розмір зарплати кожного окремого працівника залежить від віку, кваліфікації, трудового стажу, рівня володіння мовами та навіть статі (на жаль, чоловіки тут досі заробляють більше за жінок). 

Усі суми заробітних плат вказуються без вирахування податків. Для людей віком від 20 до 65 років початкова заробітна плата у 2021 році становила близько 22 000 шведських крон (це приблизно 2200 євро на місяць). Цієї суми цілком вистачає на покриття базових потреб: харчування, орендну плату, придбання одягу і навіть бюджетну відпустку. Середня заробітна плата у Швеції — приблизно 33-36 тисяч крон (відповідно десь 3300-3600 євро).

Середні зарплати різних спеціалістів: 

  • адміністратор — від 20 до 36 тис. крон
  • бухгалтер — від 30 до 35 тис. крон
  • HR-спеціаліст — від 30 до 50 тис. крон
  • журналіст — від 40 до 45 тис. крон
  • IT-розробник — від 39 до 70 тис. крон

В залежності від договору зарплата може нараховуватися помісячно або потижнево. Та зазвичай усі шведські компанії виплачують зарплату 25 числа кожного місяця рівно опівночі. Після чого в країні настає шалений ажіотаж в усіх магазинах та закладах. 

«Зарплатні вихідні» — це своєрідна шведська культурна особливість 🙂 


Податки

Податки у Швеції досить високі й розраховуються за прогресивною ставкою, тобто, чим більше ви заробляєте, тим більше платите податків. Тому різниця між зарплатами різних спеціалістів не настільки суттєва, як може здатися, коли порівнюєш суми до вирахування податків.

Комунальний податок становить близько 25-30% і залежить від регіону проживання. Також є додаткові збори на публічні комунікації, церкву, похоронний збір тощо.

Після офіційного працевлаштування, ви повинні стати на податковий облік. Як це зробити, дізнавайтеся за посиланням.


Мова

Знання шведської мови безперечно відкриває більше можливостей для працевлаштування, тим паче якщо вам потрібно проходити перекваліфікацію. Але у 80% випадків, якщо ви кваліфікований спеціаліст або унікальний фахівець, і єдина проблема — це незнання мови, то на перший час може бути достатньо володіння англійською. Особливо, якщо йдеться про міжнародні компанії або шведські компанії, які працюють на іноземні ринки. Але це за умови, що за деякий час ви все одно вивчите шведську.

Хоча, звісно, є робота, яку можна виконувати без знання шведської чи навіть англійської. Це може бути допомога по господарству або догляд за дітьми чи літніми людьми в російськомовних та українськомовних сім’ях, робота на будівництві або сезонна праця на полях чи фермах.


Оформлення трудових відносин

Будь-яке працевлаштування повинне бути підкріплене трудовим договором. Вони є різних типів, в залежності від того, працюєте ви повний робочий день на постійній основі чи проєктно або навіть погодинно. Договір може бути безстроковий або обмежений певним терміном.

Старше покоління шведів воліє мати постійний контракт, бо він передбачає більше соціальних гарантій від держави: страхування, декретну відпустку, офіційні вихідні тощо. Але роботодавці, які пропонують своїм співробітникам інші види контрактів, можуть покривати всі ці блага власним коштом. Тому у Швеції досить поширені контракти на погодинну працю або таке явище як аутстафінг, коли ви фактично є співробітником однієї компанії, але вона може «здавати вас в оренду» на різні проєкти в інші компанії. 


Пошук роботи

Першим кроком у пошуках роботи є реєстрація на біржі праці. Вас запросять на співбесіду, на якій розпитають про досвід, кваліфікацію, навички та почнуть шукати й пропонувати вакансії за вашим запитом. Це державна послуга, але за допомогою біржі праці цілком реально знайти гарну роботу. Деталі щодо цієї опції можна прочитати на сайті.

Можна шукати вакансії й власними силами, для цього є низка ресурсів: 

Шведські портали

Портали з вакансіями для англомовних спеціалістів

Також багато компаній розміщують свої вакансії у соціальній мережі LinkedIn.

Більше ресурсів, де можна шукати роботу у Швеції та інших країнах — у статті →

Читати

Крім цього, можна скористатися допомогою українців, які вже давно проживають у Швеції, долучившись до Ukrainian Talents Network in Sweden. Це нетворкінг-спільнота, яка не лише об’єднує шукачів роботи з України, але й дає їм можливості для соціалізації та кар’єрного зростання у Швеції. Тут резиденти з України діляться зі співвітчизниками вакансіями й порадами, допомагають знайти наставництво та роботу.

А тим, хто хоче працювати на фрилансі, може стати в пригоді ініціатива від компанії Frilans Finance, за допомогою якої переселенці з України можуть легально заробляти як самозайняті особи. Frilans Frilans офіційно працевлаштовує вас, після чого ви самостійно шукаєте клієнтів, виконуєте замовлення, замовник сплачує рахунок-фактуру компанії Frilans Frilans, а компанія виплачує вам заробітну плату, вирахувавши податки. Компанія не стягуватиме комісії за свої послуги з громадян України, які переїхали до Швеції на період війни.

Подача на вакансію відбувається так само як і в Україні: готуєте резюме, надсилаєте на електронну пошту, чекаєте на відповідь. Якщо вам не відповідають довгий час — це означає, що ви не підійшли компанії. Тут не заведено надсилати листи з відмовою. Якщо ж вас розглядають як потенційного кандидата, то запропонують пройти кілька етапів відбору. Це можуть бути тестові завдання, розмова з психологом, співбесіда з керівництвом тощо. 

Отримання оферу у Швеції — це ще не кінець шляху, після цього треба пройти ще багато формальних процедур. Процес офіційного працевлаштування може зайняти від кількох тижнів до кількох місяців.

Потрібна робота?

Ми зібрали понад 700+ вакансій від найкращих роботодавців в Україні та за кордоном для спеціалістів різного профілю.

Вакансії

Читайте також про роботу в інших країнах

Польщі
Німеччині

Великобританії
Литві
Франції
Болгарії

Newsletter that develops your career

Subscribe to Happy Monday's weekly newsletter, prepared by our editor-in-chief, with a selection of the most exciting content, news, and career opportunities.

Більше
More More for companies
Job seekers
For companies
Войти
Have idea!
0
Поделиться своими мыслямиx

Спасибо!

Теперь редакторы в курсе.