Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Дефіцит кадрів та популярний LinkedIn: про роботу у Великобританії

23.05.22 Пошук роботи 8 хв читання

Щоб допомогти українцям, які виїхали за кордон і шукають там роботу, команда Happy Monday організувала марафон вебінарів про працевлаштування у різних країнах. На них кар’єрні консультанти розповідають, чого варто очікувати від роботодавців та які правила діють при прийомі на роботу в тій чи іншій країні. А ми готуємо конспекти цих вебінарів з найважливішими тезами.

Про специфіку життя та роботи у Великій Британії і чому саме ця країна може стати найкращим варіантом для біженців з України, розповіла Анна Уолкер — директорка з управління талантами компанії MasterCard у Великобританії.

Анна Уолкер, робота у Великобританії
Анна Уолкер


Переваги та недоліки життя й роботи у Великобританії 


Переваги

Спрощена еміграційна програма і бенефіти. Великобританія — одна з небагатьох країн, яка зараз надає українським біженцям притулок з правом на роботу одразу на три роки. Держава гарантує отримання окремого житла або прихистку у британців, які готові прийняти біженців, мінімум на 6 місяців. Також українці можуть розраховувати на фінансову підтримку від держави та безкоштовну медичну допомогу від Національної служби охорони здоров’я.

Державна мова — англійська. В той час як для комфортного життя у більшості європейських країн бажано знати і англійську, як мову міжнародного спілкування, і державну, у Британії такої проблеми не виникає. І звісно, відсоток українців, які знають англійську хоча б на мінімальному рівні, набагато вищий, ніж тих, хто володіє, приміром, німецькою чи французькою.

Нестача кваліфікованої робочої сили після брекзиту. У 2020 році Велика Британія остаточно вийшла з Європейського Союзу. Результатом цього виходу стало різке збільшення кількості вакансій на британському ринку праці. Адже раніше багато мешканців країн Євросоюзу мали право легально працювати у Великобританії, а після брекзиту отримати таке право стало набагато складніше, тому більшість працівників повернулися у свої рідні країни.

Економічна відбудова після пандемії. Пандемія у Великобританії завершилась: уже скасували всі обмеження щодо пересування чи відвідування громадських місць. Тому компанії повертаються до повноцінної роботи й масово шукають спеціалістів на посади, які скоротили на початку пандемії.

Розвинена інфраструктура та високий рівень диджиталізації. Диджиталізація не настільки стрімка, як в Україні, але багато чого у Великобританії зараз можна зробити онлайн. Наприклад, тут уже довгий час майже ніхто не користується платіжними картками, більшість людей використовують Apple або Google Pay.

Можливість поєднувати навчання з роботою. Переїхавши до Британії, ви матимете шанс одночасно заробляти гроші та здобувати якісну європейську освіту. Також українцям дозволили долучатися до програм apprenticeships, завдяки яким можна одночасно здобувати професійну кваліфікацію та бути повноцінним працівником. Зазвичай ці програми доступні лише людям, які проживають у Британії довше 3 років, але для українців зробили виняток.

Сприятливі умови для ведення власного бізнесу. У Великобританії доволі просто відкрити власний бізнес і працювати самому на себе.


Мінуси

Дорога оренда житла. Наприклад, у Лондоні вам потрібно буде щомісяця віддавати за квартиру близько половини своїх доходів. Проте є інші міста з великою кількістю вакансій і не такою дорогою орендою житла: Шеффілд, Глазго, Ліверпуль, Брістоль, Лідс, Йорк, Кардіфф, Ньюкасл, Единбург, Манчестер, Бірмінгем.

Труднощі з доступом до медичних послуг. Британська система медичного забезпечення дуже відрізняється від української. Тут напрочуд складно потрапити на прийом до лікаря, своєї черги можна чекати місяцями. 

Висока вартість дитячих садочків. Якщо ви переїжджаєте з дітьми, будьте готові віддавати значну суму своїх доходів на оплату дитячого садочка, адже вони всі платні. До безкоштовної школи можна віддавати дитину з трьох років на кілька годин на день. Обов’язкове відвідування школи у Великій Британії починається з чотирьох років, але діти перебувають в ній лише до обіду. Тому варто наперед продумати, як ви будете поєднувати роботу з доглядом за дитиною.


Алгоритм оформлення документів

  1. Ще до переїзду потрібно заповнити онлайн-заяву на отримання притулку, подати документи та отримати візу.
  2. Уже після приїзду вам треба отримати BRP (biometric residence permit) — пластикову картку, що підтверджує право на перебування в країні та роботу. Доки у вас немає BRP, ви не можете легально працювати у Великобританії.
  3. Отримати номер національного страхування, який також необхідний для працевлаштування.
  4. Відкрити рахунок у банку — дуже багато банків зараз спростили цю процедуру для українців.
  5. Зареєструватися до сімейного лікаря.
  6. Обміняти водійські права. З українськими правами можна водити авто лише протягом року з дати прибуття.
  7. Подати заявку на отримання соціальної допомоги. Навіть якщо ви плануєте працювати, фінансова підтримка від держави на перший час зайвою не буде. 

Лише після всіх цих кроків можна розпочинати пошук роботи.


Особливості британського ринку праці


Актуальні спеціальності та рівень зарплат

Як уже згадувалося, ринок праці Великобританії саме починає відбудовуватися після пандемії та брекзиту, тому вакансій багато і кваліфіковані спеціалісти дуже потрібні. Тут існує таке поняття як hard-to-fill vacancies — це вакансії, які важко закрити через брак фахівців. Найбільше їх у медицині (64%), державному секторі (52%) та будівництві (51%). Але до професій, які мають попит, також можна віднести ІТ-спеціалістів, інженерів та педагогів. Більше про потреби й болі британських роботодавців можна дізнатися, прочитавши свіжий огляд ринку праці Великої Британії.

Середня заробітна плата брутто (без вирахування податків) у Великобританії становить 29,600 фунтів стерлінгів на рік або 1,950 £ на місяць. Однак вона може дуже відрізнятися в Англії, Шотландії, Уельсі, Північній Ірландії та в Лондоні. Також є спеціалісти, які отримують набагато більше, наприклад, середня зарплата дантиста 72,000 £ на рік, інженера — 48,000 £, фармацевта — 40,000 £. На сайті Jobted можна переглянути приблизні зарплати для різних професій в залежності від вашого досвіду, а також дослідити, в якому місті найбільший попит на таких фахівців.


Підтвердження кваліфікації

У Великій Британії існує понад 200 регульованих урядом професій. Це спеціальності, представникам яких потрібно підтверджувати свою кваліфікацію у відповідному державному органі. Найбільше таких професій в освітній, юридичній, медичній, транспортній та соціальній сферах. Тому українцям, які хочуть працювати за спеціальностями, що входять до цього переліку, доведеться пройти офіційну оцінку власної кваліфікації та підтвердити свою компетентність. 

Процес підтвердження кваліфікації найскладніший для лікарів. Для цього треба скласти медичні іспити та іспит з англійської мови (особливо медичної термінології), а також отримати дозвіл на приєднання до медичного реєстру Генеральної медичної ради (GMC). Все це може зайняти більше ніж рік. Ви не зможете працювати лікарем у Великобританії, поки не зареєструєтесь у GMC, але можете працювати на будь-якій іншій роботі в Національній службі охорони здоров’я, для якої не потрібна кваліфікація. Більше інформації щодо працевлаштування лікарів можна отримати через Українську медичну асоціацію Великобританії. 

Однак всі ці складнощі стосуються лише професій, регульованих урядом. Для більшості офісних та диджитальних спеціальностей підтвердження диплому не потрібне, тут ваші вміння та досвід важать набагато більше.


Податки 

У Великій Британії уряд стягує податок на працю та майно. Дохід платника податків оцінюється згідно зі встановленим порядком: спочатку оподатковується дохід від працевлаштування, потім — від заощаджень, а потім — дивіденди. Якщо у вас є заощадження в Україні, за них теж треба буде сплачувати податки у Великобританії. Відсоток податку залежить від розміру доходів: чим більше ви заробляєте, тим вищий відсоток податку.

Якщо ви є штатним працівником, податки вираховуються безпосередньо із вашої місячної зарплати через систему під назвою Pay As You Earn (PAYE). Вам не потрібно буде самому в цьому розбиратися, роботодавець буде вираховувати необхідну суму. Якщо ж ви не працюєте на компанію або іншу особу, але маєте дохід, то на вас лежить відповідальність за декларування цього доходу і сплату відповідної суми податку. Окрім податків, усі, хто проживає у Британії, зобов’язані сплачувати внески у фонд соціального страхування.


Пошук роботи

Після того як ви зареєструєтесь на отримання соціальної допомоги в місцевому центрі зайнятості, вам нададуть персонального інструктора з пошуку роботи. Він допоможе із пошуком та подачею заявки на відповідні вакансії. 

Актуальні вакансії можна шукати у газетах місцевого і національного рівня або на сайтах:

Серед ресурсів для фрилансерів найкращими є Upwork, Gigged.ai та Toptal.com.

Більше ресурсів, де можна шукати роботу в Великій Британії та інших країнах — у статті →

Читати

Проте, найпопулярнішим сайтом для пошуку роботи у Великобританії є LinkedIn. Тому дуже важливо, щоб ваш профіль у цій соцмережі був детальним й актуальним. Через LinkedIn ви можете напряму писати рекрутерам — це нормальна практика. Також багато компаній мають реферальні програми, тому можна звертатися до співробітників і просити порекомендувати вас, адже, якщо вас візьмуть на роботу, вони отримають бонус від роботодавця. 

Ви також можете пройтись своїм районом, заглянути в офіси місцевих компаній і запитати, чи немає у них вакансій. Багато хто вивішує оголошення про відкриті вакансії прямо на дверях офісів, тому така схема пошуку теж цілком прийнятна.

Готуючи CV, приділіть особливу увагу інформації, яку ви надаєте, а не оформленню документа. Великобританія дуже консервативна в цьому плані: не обов’язково вигадувати якісь дизайнерські рішення, головне — чітко описати свої вміння та досвід. А в супровідному листі важливо використовувати ключові слова з опису вакансії, а не писати душевний лист про те, чому ви ідеальний кандидат, як заведено в Україні. Адже тут супровідний лист найчастіше читають машини, а не живі люди. 


Умови ведення бізнесу

Великим плюсом для відкриття власного бізнесу у Великобританії є мінімальна бюрократія. Не потрібно відкривати нічого на кшталт українського ФОПа, достатньо отримати статус самозайнятої особи. Проте самозайняті люди не володіють трудовими правами, які є у найманих працівників. Маючи self-employed статус, ви повинні самі себе застрахувати, сплачувати податки, а також оплачувати самому собі лікарняні та вихідні.

Ви також можете працювати на компанію та бути самозайнятим одночасно, наприклад, якщо ви працюєте на роботодавця вдень і ведете власний бізнес увечері. Але є компанії, співробітникам яких треба отримати окремий дозвіл на таку діяльність.

Не думайте, що до біженців з України роботодавці будуть ставитися упереджено. Навпаки, зараз багато компанії відкривають спеціальні програми, щоб допомогти працевлаштуватися українцям. Всі знають, що в Україні високий рівень освіти та кваліфікації спеціалістів, тому ваше завдання — продемонструвати весь свій професіоналізм і впевненість у власних силах. І тоді вам обов’язково все вдасться.

Потрібна робота?

Ми запустили телеграм-бота Агент Happy Monday, який допомагає українцям шукати роботу з-поміж 700+ вакансій на нашому сайті.

Ми запустили телеграм-бота Агент Happy Monday, який допомагає українцям шукати роботу з-поміж 700+ вакансій на нашому сайті.

До бота

Читайте також про роботу в інших країнах

Розмаїття вакансій та ваучери на їжу: особливості роботи в Болгарії

Легалізація й працевлаштування в Польщі: поради юристки

Високі податки та попит на лікарів: все про пошук роботи в Німеччині

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: