Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Соціальні гарантії та постпандемічний розквіт: все про роботу у Франції

06.06.22 Пошук роботи 8 хв читання

Щоб допомогти українцям, які виїхали за кордон і шукають там роботу, команда Happy Monday організувала марафон вебінарів про працевлаштування у різних країнах. На них кар’єрні консультанти розповідають, чого варто очікувати від роботодавців та які правила діють при прийомі на роботу в тій чи іншій країні. А ми готуємо конспекти цих вебінарів з найважливішими тезами.

Про етапи облаштування комфортного життя у новій країні, правила комунікації з французами та перспективи пошуку роботи у Франції розповіла бізнес-консультантка Аліція Дереза.


Специфіка життя у Франції


Франція — неймовірно красива й цікава країна. Тут водночас мальовничі й сучасні міста і селища та різноманітна природа — є море, гори, океан і навіть дюни. А ще тут смачна кухня і привітні люди, тому, якщо ви потрапили до Франції — візьміть від цього досвіду максимум.


Мова

Більшість французів розуміють англійську. У магазинах чи закладах можна порозумітися з персоналом. Звісно, французи відстоюють свою мову і люблять, коли до них говорять французькою, але якщо ви запитаєте щось англійською, швидше за все, вам допоможуть. 

Французьку доволі легко вчити на початку. Тому базовий рівень можна швидко напрацювати, особливо, якщо ви вже знаєте англійську. А от перейти з рівня A1 (Elementary) – A2 (Pre-Intermediate) на вищі — важкувато, бо мова справді складна.


Люди

Французький народ у своїх поглядах послуговується девізом: Liberté, égalité, fraternité, що перекладається як «Свобода, рівність, братерство». Це їхні ключові цінності. Вони поважають свободу волі, життєвого вибору, самопрезентації, борються за рівність, незалежно від віку, статі, національності, релігійних вірувань, та небайдуже ставляться одне до одного і до людей загалом. Зараз вони дуже підтримують українців і проявляють ось це братерство в наш бік.

Для французів велике значення має зовнішній вигляд. Для них іноді важливіше те, що зовні, а не всередині. Взяти лише паризькі будинки, які зовні виглядають помпезно, а квартири всередині них насправді маленькі й простенько облаштовані. У зв’язку з цим їм дуже важливо справляти хороше враження, тому вони дуже ввічливі й тактовні. Найуживаніші слова в їхньому мовленні: excusez-moi (перепрошую), s’il vous plaît (будь ласка), merci (дякую). Тому обов’язково, якщо ви когось випадково зачепили чи штовхнули — треба перепросити, якщо про щось просите — сказати «будь ласка» і, звичайно, дякувати навіть за найменшу допомогу. 

Французи дуже сімейні, вони навіть у дорослому віці часто відпочивають з батьками, влаштовують сімейні свята і проводять багато часу разом. Багато жителів Франції активно займаються спортом і волонтерять, дехто навіть бере відпустку, щоб поїхати в іншу країну поволонтерити. Культурний розвиток теж в пріоритеті — вони часто відвідують музеї, галереї, опери, театри.


Столиця

Життя у Парижі дуже відрізняється від життя у будь-якому іншому місті Франції. Париж має специфічний столичний вайб, тут проживає понад два мільйони людей, багато приїжджих — і всі вони живуть роботою. Тому місто дуже активне, а життя тут досить стресове. В інших містах трохи спокійніше, люди відкритіші та приязніші, немає такої гонитви, як у Парижі. Тому, якщо не звикли до шаленого темпу, краще не їхати до столиці, а вибрати якесь менше місто.


Оренда житла

З цим у Франції доволі складно, тому що контракт дуже суворий і більше захищає орендаря, ніж орендодавця. Ви можете не платити роками й вам нічого не зможуть зробити. Тому орендодавці часто перестраховуються. Краще шукати житло через знайомих або волонтерів, які зараз активно допомагають з пошуками. Простіше знайти кімнату, ніж цілу квартиру, для цього зазвичай не потрібно багато документів. 


З чого почати облаштовувати своє життя у Франції


1. Дати собі час на адаптацію. Після переїзду в нову країну всі люди переживають культурний шок, тому треба дати собі час звикнути до нових реалій. Зазвичай потрібно пройти кілька етапів: ейфорія від нової країни та від того, що ви нарешті в безпеці → розчарування та злість від того, що все не так, як вдома → намагання підлаштувати все навколо під себе замість того, щоб самому змінитися відповідно до нових обставин → сум і бажання повернутися додому → звикання й прийняття.

2. Максимально інтегруватися в нове середовище. Найголовніші ресурси для цього — це групи українців у фейсбуці та телеграмі. Таких об’єднань є безліч: «Українці в Франції», «Українці в Парижі», «Українці в Ніцці», «Українці в Ліоні» тощо. Їх дуже легко знайти в пошуку. В таких групах можна швидко дізнатися будь-яку потрібну інформацію зрозумілою вам мовою. 

3. Оформити дозвіл на проживання. Це можна зробити у префектурі або в спеціальному центрі для біженців у Парижі. 

4. Знайти житло. Як уже зазначалося, це важко, але цілком реально. До того ж у Франції є організація CAF, яка компенсує біженцям частину вартості житла. Якщо ви потребуєте допомоги, треба подати до них заявку на компенсацію. 

5. Оформити медичне страхування. У Франції немає загальнонаціонального страхування, у кожному місті є окрема організація, адресу якої можна знайти у Google, і просто сходити до них й отримати свої документи.

6. Відкрити банківський рахунок. Що для цього потрібно, можна розпитати у банку або в групах українців.

7. Розпочати пошук роботи.


Особливості французького ринку праці


Франція — це другий за розміром ринок праці в Європі та сьомий — у всьому світі. Відповідно всі офіційно влаштовані працівники мають стабільні соціальні гарантії та дохід. Найбільш розвинені у Франції сфери IT, моди, кіно, туризму, різноманітних послуг, також є багато підприємств важкої промисловості. 

Зараз сприятливий час для пошуку роботи у багатьох сферах, бо ринок саме починає відбудовуватися після пандемії, компанії та виробництва збільшують штати, тому щодня відкриваються нові вакансії.


Рівень зарплат

Мінімальна заробітна плата у Франції на сьогодні становить 1269 євро. Це сума, яку ви отримаєте на руки вже після вирахування податків. Це дуже хороша зарплата, на неї можна прожити. Для порівняння, українським біженцям держава виділяє фінансову допомогу в розмірі близько 400 євро в місяць. А мінімальна зарплата в три рази більша за цю суму.

Середня заробітна плата в Парижі зараз приблизно 2200 євро, в інших містах — менша. Залежить також від сфери, в якій ви працюєте —  в IT, наприклад, можна отримувати і 4000-5000 євро. Є великий плюс у тому, що між середньою і мінімальною зарплатами різниця не дуже велика. Це свідчить про стабільність ринку і захищеність усіх працівників.


Типи контрактів

Французьким трудовим законодавством передбачено два типи контрактів між роботодавцем і працівником: строковий та безстроковий. Строковий підписується на конкретний термін — пів року, рік, два. По закінченню цього терміну роботодавець не має ніяких зобов’язань перед вами, він має право продовжити контракт або розірвати з вами будь-які робочі відносини.

Безстроковий контракт підписується на невизначений термін і є дуже вигідним для працівника, тому що за таким контрактом вас практично неможливо звільнити. Лише за умови банкрутства компанії або якоїсь дуже грубої помилки з вашого боку, яка негативно впливатиме на весь бізнес, і роботодавець ще й повинен буде це довести. 

Тому в таких контрактах зазвичай дуже довгий випробувальний термін — від 4 до 8 місяців, протягом яких роботодавець має право розірвати з вами договір, якщо йому щось не сподобається. У строкових контрактах випробувальний термін частіше за все відсутній.

Але якщо вас все-таки звільнять або якщо ви досягнете сумісної згоди щодо розірвання контракту, а не самі звільнитеся, то служба зайнятості виплачуватиме грошову компенсацію, поки ви шукатимете нову роботу. Її розмір може становити до 70% від попередньої зарплати, тому багато французів активно користуються цією опцією і не дуже поспішають з пошуками.

Офіційне працевлаштування гарантує вам повне медичне страхування, у деяких компаніях — компенсацію обідів і транспорту, знижки на культурні й спортивні заходи, а також додаткові виплати на професійне навчання. 


Податки

Якщо ви працюєте на французьку компанію, ви платите податки у Франції. Вони автоматично списуються з вашої зарплатні. Якщо ви живете у Франції й працюєте на українську чи іншу іноземну компанію, і вони платять за вас податки, то вам не треба нічого декларувати чи сплачувати у французьку податкову.


Пошук роботи

Серед джоб-ресурсів найпопулярнішими є Indeed, Monster та Welcome To The Jungle — портал, що фокусується на ІТ сфері й стартапах.

З пошуком вакансій на позиції, які не потребують особливого досвіду чи кваліфікації, можуть допомогти у місцевій службі зайнятості — Pole Emploi. Вони також консультують з будь-яких питань щодо пошуків. Багато вакансій для початківців без досвіду, наприклад, продавців-консультантів у магазини або різноробів на підприємства важкої промисловості, і на сайті Meteojob.

Більше ресурсів, де можна шукати роботу у Франції та інших країнах — у статті →

Читати

Зазвичай на джоб-сайтах усі вакансії на початкові або тимчасові позиції мають позначку Interim. Якщо ви не можете знайти роботу за своїм фахом чи потрібне підтвердження кваліфікації або додаткове навчання, яке займає багато часу, зверніть увагу на ці вакансії. 

Знову ж таки, можуть стати у пригоді фейсбук-групи з українцями. В них завжди багато оголошень про різні вакансії. Зрештою, можна заходити в магазини, офіси, кав’ярні, перукарні тощо і запитувати про відкриті позиції. Такий спосіб теж доволі непогано тут працює. 

Для пошуку вакансій для досвідчених спеціалістів найкращим інструментом є LinkedIn, особливо для сфери ІТ. Найбільші та найкрутіші компанії шукають співробітників саме через цю соцмережу. І що найважливіше — в них завжди є велика кількість вакансій, у яких не вимагають знання французької мови. Це зазвичай міжнародні компанії, де вся комунікація відбувається англійською.

Крім цього, у Франції є APEC — недержавна волонтерська установа, яка надає безкоштовні консультації з працевлаштування. Вони проводять різні вебінари, курси, індивідуальні консультації та мають свій портал з вакансіями. Якщо у вас є віза, дозвіл на роботу та номер соціального страхування, ви можете користуватися їхніми послугами безкоштовно.


Отримання статусу приватного підприємця

Статус тимчасового захисту, який надають Франція і Євросоюз українцям, не дає право на ведення власного бізнесу. Він дає можливість працювати як найманий працівник, але не як приватний підприємець. Для того, щоб відкрити власну справу, треба зареєструватися як приватний підприємець (тут це називається auto entrepreneur), подавши в префектуру такий пакет документів:

  • бізнес-план на найближчий рік. Він повинен бути розрахований так, щоб ви могли отримувати щонайменше 1,5 мінімальні зарплати, тобто десь 1900€ чистого прибутку в місяць;
  • список партнерів або бізнес-контактів, які можуть допомогти вам відкрити бізнес;
  • зареєстрована юридична адреса, вона може відрізнятися від фізичної адреси вашої компанії, але її треба оформити. Це легко зробити, є агентства, які спеціалізуються на виготовленні таких документів;
  • витяг з французького банку з інформацією про наявність достатньої кількості коштів на вашому рахунку;
  • розписка від фінансового гаранта — людини, яка готова взяти на себе відповідальність за ваш фінансовий стан, якщо ваш бізнес прогорить;
  • стандартні документи, які повинні мати всі резиденти: паспорт, віза, документи про житло, номер соціального страхування тощо.


Корисні контакти

Зараз українцям дуже хочуть допомагати в усій Європі, нам залишається лише вірити в себе і бути вдячними за все. Тому не бійтеся пробувати себе в новій країні в нових сферах і користуйтеся усіма можливостями, які підкидає доля. 

Потрібна робота?

Наш телеграм-бот Агент Happy Monday допоможе відшукати пропозиції за вашим запитом серед 700+ вакансій на нашому сайті.

Наш телеграм-бот Агент Happy Monday допоможе відшукати пропозиції за вашим запитом серед 700+ вакансій на нашому сайті.

До бота

Читайте про роботу в інших країнах

Ринок кандидата та захист зарплат іноземців: все про роботу в Литві

Розмаїття вакансій та ваучери на їжу: особливості роботи в Болгарії

Дефіцит кадрів та популярний LinkedIn: про роботу у Великобританії

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Дякуємо!

Тепер редактори знають.