Все статьи Новости Поиск работы Истории Карьера Развитие Happy HR

Пошук роботи та рекрутинг під час війни: поради кандидатам і компаніям

21.09.22 Happy HR Поиск работы 4 min reading

Як повномасштабна війна вплинула на ринок праці? Та що зараз робити роботодавцям і кандидатам, які шукають одне одного? Радить Вікторія Кощавцева, засновниця рекрутингового агентства VSK Consulting, консультантка «Дія.Бізнес» і менторка бізнес-спільноти Board.

Пошук роботи та рекрутинг під час війни: поради кандидатам і компаніям 1
Вікторія Кощавцева


Рекрутинг, на мій погляд, — це складний і цікавий процес зустрічі працівника й роботодавця. І, безперечно, будь-які зміни в державі та суспільстві на нього впливають. 

У цій статті я хочу поділитися власними спостереженнями та спостереженнями нашої команди щодо того, яким є рекрутинг і пошук роботи під час повномасштабної війни.


Що змінилося на ринку праці?


З огляду на те, що приблизно 6 мільйонів людей виїхали за кордон, 7 мільйонів — стали внутрішньо переміщеними особами, а багато чоловіків зараз захищають Україну, більшість компаній зазнали суттєвих кадрових змін. 

Наприклад, два власники однієї з компаній, яку ми обслуговуємо, пішли на фронт захищати нашу країну. Співробітники іншої майже в повному складі виїхали за кордон та зосередились на родині й дітях, тож до роботи повертатись не планують. Ще одні наші партнери спрямували половину ресурсів на волонтерську діяльність. 

Попри все, український бізнес демонструє дива винахідливості й працездатності. Багато компаній відкривають офіси у Європі. Найпопулярніші країни — Польща, Чехія, Франція, Естонія, а також Кіпр і Хорватія.

Загалом у бізнесу, що зберіг працездатність, є потреба у спеціалістах — як за кордоном, так і всередині країни. За даними порталу robota.ua, в Україні зараз найбільш затребуваними є продавці та спеціалісти з продажу, що й не дивно.

Ось іще кілька тенденцій ринку праці, котрі ми помітили.

  • Компанії більш вимогливо ставляться до пошуку співробітників. Адже це не просто робочі одиниці, а майже члени сім’ї, з котрими, можливо, доведеться проживати різні ситуації. Особисті якості кандидатів, лідерство та відповідальність вийшли на перший план. 
  • Заробітна плата загалом знизилася (за нашими спостереженнями, приблизно на 30% від довоєнного рівня). Переважає перемінна, преміальна частина зарплати, бо зараз бізнес готовий платити саме за результат.
  • Сьогодні роботодавці хочуть знайти професійні кадри користуючись хаосом на ринку та розраховують на більш професійну експертизу за менший бюджет.
  • Невизначеність із місцем проживання формує запит на віддалену роботу. Особисто знаю декількох суперпрофі, котрі готові працювати повний день з повним функціоналом і за винагороду значно нижчу за ринкову, але віддалено. Тож у виграші ті роботодавці, які пропонують співробітникам гнучкі умови, зокрема можливість працювати дистанційно та вільний графік.
  • Раніше, якщо робота викликала невдоволення, працівники переважно були готові змінювати ситуацію. Але зараз стрес блокує бажання змін, зокрема й кар’єрних, тому вони відбуваються рідше.
  • Кандидати більш радо розглядають вакансії у міжнародних або закордонних компаніях, навіть якщо вони передбачають пониження в посаді та заробітній платі.
  • Професіонали більш прискіпливо обирають компанії та проєкти й не погоджуються на співпрацю, якщо не відчувають довіри до роботодавця. 
  • Окрім усього іншого, для кандидатів на перший план вийшли цілі родини та стали більш важливими за особисті й кар’єрні цілі.


Поради роботодавцям, які шукають співробітників

  1. Плануйте свій рекрутинговий процес з урахуванням того, що термін пошуку релевантних кадрів збільшився майже вдвічі.
  2. Пропонуйте гнучкі умови праці (вільний графік, віддалена робота, гнучкі вихідні). Зараз кандидати цінують їх як ніколи.
  3. Звертайте увагу на кандидатів зі знанням іноземних мов, навіть якщо в них бракує інших навичок. Дуже скоро це може стати вам у пригоді.


Поради спеціалістам, які шукають роботу

  1. Намагайтесь зробити процес пошуку максимально для вас комфортним. Наприклад, не плануйте декілька співбесід на один день. Зараз наш комунікативний ресурс є цінним та дуже вразливим. Також приймайте пропозиції, які не вимагатимуть від вас екстразусиль, бережіть себе.  
  2. Заздалегідь подумайте, який рівень заробітної плати вас зараз задовольнить та як ви відповідатимете на це питання потенційному роботодавцю. Головне — щоб ви були задоволені та відчували, що обмінюєте свій час на винагороду за справедливим курсом. 
  3. Якщо ви шукаєте саме віддалену роботу, подумайте, як забезпечите безперервність процесу праці. Мова про облаштування робочого місця, інтернет, зв’язок тощо.
  4. Використовуйте всі можливі інструменти пошуку роботи — портали з вакансіями, знайомства, професійні й особисті соцмережі. Що більше пропозицій ви отримаєте — то краще. 
  5. Під час співбесід не лише відповідайте, а й самі питайте роботодавця про все, що вас цікавить — робочі процеси, винагороду, дії компанії у разі можливих форс-мажорів тощо. 

За даними robota.ua, за останній місяць від кінця липня до кінця серпня кількість опублікованих вакансій зросла майже на 40%. Ця тенденція дає надію, що найближчим часом більше людей знайдуть роботу, а компанії — своїх нових працівників. Бажаю всім учасникам цього процесу  взаєморозуміння.

І хай усе буде Україна!

Шукаєте роботу або співробітників?

У розділі «Вакансії» ми допомагаємо компаніям і кандидатам знайти одне одного!

Вакансії

Читайте також

Онбординг у воєнний час: як допомогти новачкам адаптуватися

Драйвери росту: як війна змінює сенси та цінності компаній

Не тільки відгукуватися на вакансії: як проактивно шукати роботу

Newsletter that develops your career

Subscribe to Happy Monday's weekly newsletter, prepared by our editor-in-chief, with a selection of the most exciting content, news, and career opportunities.

Больше
More More for companies
Job seekers
For companies
Войти
Have idea!

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: