Новости Поиск работы Истории Карьера Развитие Happy HR

Ринок кандидата та захист зарплат іноземців: все про роботу в Литві

30.05.22 Поиск работы 8 min reading

Щоб допомогти українцям, які виїхали за кордон і шукають там роботу, команда Happy Monday організувала марафон вебінарів про працевлаштування у різних країнах. На них кар’єрні консультанти розповідають, чого варто очікувати від роботодавців та які правила діють при прийомі на роботу в тій чи іншій країні. А ми готуємо конспекти цих вебінарів з найважливішими тезами.

Кар’єрна консультантка Уляна Ходорівська з’ясувала, що пропонує українським біженцям литовський ринок праці, та розповіла про основні стратегії пошуку роботи в Литві.

Уляна Ходорівська
Уляна Ходорівська


Особливості литовського ринку праці


Населення Литви — усього 2,8 мільйона осіб. Тобто у всій Литві проживає менше людей, ніж у Києві. Тому, очевидно, що ринок праці тут значно менший за український. Проте Литва зараз дуже динамічно розвивається в усіх напрямах, і литовський ринок праці — один з найбільш активних серед країн Балтії. Він досить сильно постраждав від карантину, однак з середини 2021 року впевнено відновлюється: збільшується кількість вакансій, відкриваються нові бізнеси, росте середній рівень заробітних плат.


Найбільш активні регіони та сфери

Литва розділена на 10 регіонів. Найбільш активними є чотири з них: 

  • Вільнюський — розташований навколо столиці, тому тут найбільша кількість вакансій у різних сферах;
  • Каунаський — центральний регіон, розташований поряд зі столичним; 
  • Клайпедський — завдяки розташуванню біля моря тут є багато вакансій у сфері туризму; 
  • Шауляйський — регіон, де є найбільше вакансій для представників виробничих спеціальностей.

Загалом на ринку найбільше вакансій в ІТ, сфері послуг, агробізнесі, транспортній сфері, логістиці, туризмі, будівництві. Також дуже затребувані робітничі спеціальності — слюсарі, механіки, працівники автосервісів тощо. Проблема в тому, що це в більшості чоловічі професії, а виїхали до Литви здебільшого жінки з дітьми. Тому не завжди наявність великої кількості вакансій відповідає запитам людей з України. 


Ринок кандидата

За даними звіту литовської біржі праці за 2021 рік, вакансій на ринку більше, ніж вільних кандидатів, таке становище називається «ринком кандидата». Для порівняння, в Україні — «ринок роботодавця», що означає, що кандидатів більше, ніж вакансій, а тому компанії можуть обирати. Але в Литві це становище обмежене сферою робітничих та IT-професій, в інших сферах все більше схоже на ситуацію в Україні. 

Середній термін пошуку роботи — 4-6 тижнів, незалежно від того, литовець ви чи українець. Хоча можна знайти роботу і за тиждень або два, все залежить від сфери, в якій ви хочете працевлаштуватися. Головне, що це цілком реально, якщо ви маєте принаймні мінімальний досвід роботи й базову кваліфікацію.


Заробітна плата 

Мінімальна заробітна плата у Литві — 533 євро після вирахування податків, середня — приблизно 900 євро. Є спеціальний сайт, на якому можна знайти інформацію про середні зарплати в різних сферах та для конкретних спеціалістів. Таким чином можна перевіряти, чи рівень зарплати, яку вам пропонують, відповідає ринковій чи вас намагаються надурити й скористатися тим, що ви переїхали з іншої країни і хочете якнайшвидше працевлаштуватися.

В Литві реально можна прожити на мінімальну зарплату, якщо не потрібно платити оренду за житло. Законодавство добре захищає офіційно влаштованих працівників, тому пропозицій на повну зайнятість із зарплатою меншою за мінімальну не існує. 


Податки

За законодавством Литви в усіх вакансіях треба вказувати розмір заробітної плати. І вона має вказуватися брутто, тобто без вирахування податків. Це означає, що чистими ви отримаєте десь на 30-40% менше. Розрахувати це можна за допомогою спеціального калькулятора на сайті tax.lt. Але часто роботодавці плутаються і вказують зарплату вже після вирахування податку — нетто. Тому, якщо ви не впевнені в тому, який вид зарплати зазначений, краще уточнити це безпосередньо у рекрутера. 

Якщо говорити про розміри зборів, то 20% від заробітної плати відраховують як податок на прибуток, 6,98% — на медичне страхування і 12.52% — у фонд соціального страхування та пенсійний фонд.


Захист від дискримінації

У трудовому законодавстві Литви є багато антидискримінаційних пунктів. Перш за все, зарплата іноземця не може бути нижчою від зарплати резидента Литви, який працює на того ж роботодавця на аналогічній позиції. Якщо у цього роботодавця на такій позиції литовці не працюють, тоді зарплата іноземця не може бути нижчою за середньомісячну зарплату в країні. 

Крім того, роботодавець зобов’язаний раз на місяць письмово повідомляти вас про те, скільки грошей він заплатив вам і чому саме стільки. В цьому документі мають бути прописані всі штрафи чи премії та пояснення, чому вам нарахували додаткові кошти або навпаки заплатили менше. Понаднормова робота фіксується й оплачується додатково. Якщо роботодавець цього не робить — він порушує закон. Це захищає вас від того, що вам пообіцяють одну суму, а заплатять іншу.

Якщо у вас виникає неприємна ситуація з роботодавцем, і ви вважаєте, що ваші права утискаються, тоді вам варто звернутися до державної інспекції з питань праці. Порушення трудового законодавства в Литві — це суворий злочин, тому можете бути певними, що ваші права будуть надійно захищені тут.


Пошук роботи

В Литві є багато порталів з вакансіями, найбільші з них:

  • CV-online — більше вакансій для спеціалістів високої та середньої кваліфікації та у сфері IT;
  • CVbankas — різні вакансії для всіх сфер;
  • CV market — більше вакансій для робітничих спеціальностей;
  • Dirbam;
  • Dirba;
  • Skelbimai — сайт з оголошеннями, зокрема і про відкриті вакансії; 
  • Work in Lithuania.

Як і в інших країнах, LinkedIn та Glassdoor тут також є популярними сайтами для пошуку роботи. Дієвим ресурсом є і сайт служби зайнятості, на ньому теж розміщують багато вакансій. Або можна скористатися послугами агенцій з працевлаштування, наприклад, Headex чи BIURO.

Ще один варіант — писати компаніям напряму. Якщо ви знаєте, що біля вашого дому є офіс, де ви хотіли б працювати, не соромтеся, напишіть їм і запитайте, чи немає в них відкритих вакансій. Як мінімум з вами поговорять і дадуть поради з пошуку або порекомендують вакансію в іншій фірмі, як максимум — запропонують якусь посаду. 

Більше ресурсів, де можна шукати роботу в Литві та інших країнах — у статті →

Читати


Ведення власного бізнесу

Пошук роботи в компанії та відкриття власної справи в Литві потребують приблизно однакової кількості зусиль. Тому, якщо ви давно мріяли відкрити бізнес, Литва — це ідеальне місце для спроби.

Існує два способи почати свою справу: 

Індивідуальна діяльність по сертифікату

  • можна почати працювати на наступний день після подачі заявки;
  • необмежений термін дії;
  • складніша бухгалтерія;
  • є можливість наймати працівників;
  • широкий список дозволених видів діяльності.

Ліцензія на підприємницьку діяльність

  • видається мінімум на 1 день, максимум — на 1 рік;
  • простіша бухгалтерія;
  • річний оборот не повинен перевищувати 45 тисяч євро;
  • можна наймати лише членів своєї родини;
  • обмежений список видів діяльності.

Можливостей насправді купа, наприклад, зараз буде актуально створювати послуги та товари під потреби українців, яких в країні досить багато. Можна відкрити садочок чи приватну школу для українських дітей, кав’ярню, салон краси тощо. За консультацією щодо відкриття бізнесу можна звернутися в податкову службу за номером +370 5 2191 777 або ознайомитися з інформацією на сайті.


Володіння мовою

Одна з найбільших перепон, що може виникнути між вами й омріяною роботою, — це незнання литовської мови. На жаль, навіть для більшості тих вакансій, які мають помітку «Робота для українців», все одно потрібне знання литовської. Але не для всіх. Зрозуміло, що без литовської не обійтися на позиціях, які передбачають безпосереднє спілкування з клієнтами, але є багато таких, де вистачить і англійської. Наприклад, для роботи в міжнародних компаніях. 

Якщо знання мови не прописане обов’язковою вимогою у вакансії — ризикуйте і подавайтеся, бо не завжди все так критично, можна докласти зусиль і перший час користуватися англійською або комунікувати за допомогою онлайн-перекладача, а згодом вивчити литовську. Є безкоштовні курси литовської мови від кількох доброчинних організацій та від служби зайнятості.


Повільний темп

У Литві не заведено поспішати. Підганяти когось з відповіддю на листа чи вирішенням робочого питання вважається поганим тоном. Тут на листи можуть відповідати доволі довго, це така культурна особливість литовців. Просто тут немає причин для такого поспіху, який є характерним для України: вчора придумали, завтра зробили, післязавтра модифікували, через місяць масштабували. Литовці не працюють в дусі динамічної стартап-культури, до якої звикли ми. Тут все відбувається плавно, але відбувається. Якщо вам сказали, що щось буде зроблено, то так воно й буде.


Що пропонують українцям?


Литовське суспільство доволі швидко зорієнтувалося і згуртувалося для допомоги українцям. Це не означає, що вам тут все приноситимуть на блюдці, але якщо у вас активна позиція, то з великою ймовірністю вас підтримають і направлять. З працевлаштуванням українським біженцям найбільше допомагають держава й бізнеси, що потерпають від нестачі робочої сили. Проте на відміну від інших європейських країн, виплат для біженців у Литві немає, тому будьте готовими швидко шукати роботу і розраховувати в фінансовому плані лише на себе.

Переселенцям з України дозволено працевлаштовуватись або займатися підприємництвом на наступний день після реєстрації в Міграційній службі на підставі шенгенської візи, національної візи або посвідки на проживання. Отримувати окремий дозвіл на роботу не потрібно. Також для українців безкоштовними зробили страхування здоров’я та проїзд у транспорті. Але соціальне страхування можна отримати лише після влаштування на роботу.

Ще один бенефіт для українців — у зв’язку з війною Литва з Україною підписали договір про взаємне визнання пенсійного стажу. Тому ваш литовський робочий стаж буде автоматично зараховуватися і в Україні. 

Є перелік з 44 професій, для яких потрібне підтвердження кваліфікації. До них належать лікарі, архітектори, адвокати, вчителі, інженери, будівельники, фармацевти та ін. Якщо ви є представником однієї з цих професій, потрібно звернутися до служби зайнятості і вам організують процес підтвердження кваліфікації або пришвидшене навчання, щоб у вас був литовський диплом, з яким ви зможете легально працювати.

Державні інституції у Литві є доволі активними та дієвими, від них можна отримати реальну допомогу. Однак із приїздом десятків тисяч українців у них значно виросла завантаженість. Тому, якщо ви звертаєтеся в службу зайнятості чи іншу інстанцію, намагайтеся спростити людям роботу і максимально чітко формулюйте свій запит.

Корисні контакти:

Потрібна робота?

Наш телеграм-бот Агент Happy Monday допоможе відшукати пропозиції за вашим запитом серед 700+ вакансій на нашому сайті.

До бота

Читайте про роботу в інших країнах

Розмаїття вакансій та ваучери на їжу: особливості роботи в Болгарії

Високі податки та попит на лікарів: все про пошук роботи в Німеччині

Легалізація й працевлаштування в Польщі: поради юристки

Дефіцит кадрів та популярний LinkedIn: про роботу у Великобританії

Newsletter that develops your career

Subscribe to Happy Monday's weekly newsletter, prepared by our editor-in-chief, with a selection of the most exciting content, news, and career opportunities.

Більше
More More for companies
Job seekers
For companies
Войти
Have idea!
0
Поделиться своими мыслямиx

Спасибо!

Теперь редакторы в курсе.