У 20 років світ здається сповненим надзвичайних можливостей для реалізації наших мрій. Ми здобуваємо навички, заводимо знайомства, шукаємо улюблену роботу і прагнемо досягти успіху. Але чи не хотіли б ви знати про цей світ трохи більше — щоб не змарнувати час і втілити всі свої задуми?
Щоб допомогти молоді прожити свої двадцять на максимум, викладачка Стенфордського університету Тіна Сіліґ написала книгу «Що варто знати у свої 20. Дозволь собі бути не таким, як усі» — насамперед для свого сина, — намагаючись застерегти від помилок, яких припустилася сама.
Порада №1: розглядайте проблеми як можливості
Сьогодні чимало двадцятилітніх прагнуть працювати на себе. Але де знайти ідею для старту власного бізнесу? Тіна Сіліґ переконана, що можливостей довкола — хоч греблю гати, навіть якщо здається, що все вже придумано. Потрібно розвивати підприємницьке мислення і вчитися бачити взаємозв’язок між проблемами та можливостями.
Наприклад, у Стенфорді Тіна провела такий експеримент. Команди студентів отримали завдання: придумати бізнес-ідею і заробити якомога більше за 2 години зі стартовим капіталом у 5 доларів. Більшість людей зосередились на тому, як краще використати ці гроші. Однак ця сума — це майже нічого, тому краще було застосувати спостережливість і виявити проблеми, які можна швидко вирішити взагалі без грошей.
Одній з команд це вдалося. Студенти виокремили проблему, типову для багатьох студентських містечок, — безнадійно довгі черги до ресторанів суботніми вечорами; розділилися по двоє й забронювали столики у кількох ресторанах. Коли наближався час бронювань, вони їх продавали — до 20$ за бронювання. Клієнти були щасливі, що уникнули виснажливого очікування, а стартовий капітал навіть не знадобився 🙂
Корисний інсайт
Де завгодно й коли завгодно можна натрапити на проблеми, що потребують розв’язання, — варто лише роззирнутися довкола. Підприємлива людина — та, яка не омине жодної проблеми, що її можна перетворити на сприятливу можливість, і знайде креативні способи ефективно використати обмежені ресурси задля досягнення мети.
Порада №2: порушуйте правила
Ми постійно стикаємось із чужими вказівками: не вступай на цю спеціальність — вона неприбуткова; не вигадуй велосипед — вже є перевірений спосіб; ця ідея не спрацює — повір мені. І найчастіше ми дійсно прислухаємось до людей, які мають більше досвіду. Але іноді досвід спричиняє так звану «сліпоту щодо проблем» — коли наявний стан речей вкорінюється так міцно, що люди перестають помічати очевидні недоліки тієї чи іншої ситуації та ігнорують можливі покращення.
Наприклад, ви знали, що ідея створити банкомати спочатку провалилася у фокус-групах? Потенційним користувачам запропонували знімати гроші за допомогою машини, а не через касира у банку, але вони навіть уявити не змогли настільки разючих змін і забракували цю ідею. Зате зараз без банкоматів вже важко уявити сучасне життя.
Корисний інсайт
Традиційний шлях — лише один із можливих. Завжди можна дотримуватися рецепта, їхати головною дорогою і вступати чітко у сліди тих, хто йде перед вами. Але якщо ви захочете кинути виклик традиційним уявленням і зможете звільнитись від власних і чужих очікувань, перед вами відкриються безмежні нові можливості. Не бійтеся виходити із зони комфорту і перевертати заяложені ідеї догори дриґом.
Порада №3: беріть і робіть
Чи бувало так: у вас виникає блискуча ідея, а хтось (або навіть власний мозок) одразу вас «обламує»? Мовляв, це вам не до снаги, не вистачає експертності, недостатньо зв’язків абощо. Знайомо?
Насправді, світ ділиться на людей, які дозволяють собі робити те, що хочуть, і на тих, хто чекає, поки їм дадуть дозвіл інші. Знайдіть мотивацію у собі, не чекайте на поштовх ззовні. Експертність прийде з практикою.
У двадцять років Тіна Сіліґ розповіла подрузі, що хоче написати книгу про хімічні процеси під час приготування їжі, а у відповідь почула: «З чого ти взяла, що в тебе вийде?». Дійсно — Тіна не мала фахових знань у цій галузі, але була рішуче налаштована все одно написати книгу і вважала, що як науковець зможе розібратися у темі по ходу справи. Тіна написала детальну пропозицію, кілька тестових розділів, розіслала свої напрацювання кільком видавцям і невдовзі уклала угоду про співпрацю.
Корисний інсайт
Чимало досліджень доводять: люди, які прагнуть розширювати межі своїх навичок і не бояться ризикувати, мають значно більші шанси досягти успіху, ніж ті, хто переконаний, що має стійкий набір навичок і вроджених здібностей, які у результаті лише обмежують цих людей.
Порада №4: не бійтесь потерпіти поразку
Ми часто відмовляємось від чогось нового, бо боїмося провалитися і бути засудженими іншими людьми. У нашому суспільстві прийнято мовчати про свої факапи, тому кожен прагне здаватись успішним і уникати помилок за будь-яку ціну.
Натомість Тіна Сіліґ переконана: невдачі — це ознака того, що ви намагалися вирішити проблему і це збагатило ваші навички. Чимало успішних людей також переконані: якщо ви не зазнаєте поразок, то недостатньо робите і недостатньо ризикуєте.
Перш за все нам потрібно змінити своє ставлення до провалів, оскільки вони є частиною нашого досвіду і зростання — особливо коли ми розширюємо межі своїх здібностей, робимо щось уперше чи йдемо на ризик.
Корисний інсайт
Неможливо опанувати щось, не спробувавши це на практиці, не дослідивши весь процес і не відновлюючись після неминучих помилок. Ви не навчитеся грати у футбол, просто читаючи його правила, не станете піаністом, роздивляючись нотні аркуші, і не опануєте мистецтво приготування їжі, лише перечитуючи рецепти.
Порада №5: кидайте невдалі проекти
Багато людей не наважуються піти з роботи, яка давно вже не приносить задоволення, або відмовитись від ідеї, що не приносить результатів. Вмикається синдром «я занадто багато зробив, щоб отак усе кинути». Ми виправдовуємося за час, зусилля і навіть страждання, присвячені певній справі, і переконуємо себе й інших, що в цьому є щось вартісне й важливе, інакше б ми не зайшли так далеко.
Але ви не повинні ставати тюремним наглядачем, приковуючи себе до місця, де щось іде не так. Якщо ви підете, це 100% відкриє перед вами нові можливості. І хай це буде для вас нагадуванням, що ви контролюєте ситуацію й можете піти, коли вважатимете за потрібне.
Корисний інсайт
Нас вчать, що піти — це проявити слабкість, хоча дуже часто все навпаки. Іноді це найсміливіше рішення, бо воно змушує вас поглянути в очі невдачам і публічно їх визнати. Ви зможете почати з чистого аркуша, і це прекрасно. А якщо ви ще й проаналізуєте минулий досвід, той факт, що ви покинули якийсь проект, стане для вас джерелом безцінного досвіду.
І наостанок: секрет успішності від Тіни Селіґ
«Успішні люди самі прокладають собі шлях до звершень. Для цього не існує ані рецепта, ані секретного рукостискання, ані чарівного зілля. Спільним у всіх успішних випадках є те, що люди звертають увагу на поточні тенденції й користуються своїми навичками для того, щоб впливати на ситуації. Вони знаходять способи самостійно впливати на історію замість чекати, що історія вплине на них.
Роззирніться у пошуках проблем у компанії, де працюєте, просіть усе, чого хочете, знайдіть способи застосувати ваші навички й уміння, будьте готові зробити перший крок і виходьте за межі того, що робили раніше. Довкола завжди чимало можливостей, які лише й чекають, що ними скористаються. Замість того щоб чекати на запрошення й походжати навшпиньках навколо сприятливої можливості, хапайте її. Так, це вимагатиме важкої праці, енергії, драйву — але саме ці риси й вирізняють справжніх лідерів з-поміж тих, хто чекає на схвалення від інших».
Більше порад для двадцятирічних шукайте у книзі «Що варто знати у свої 20. Дозволь собі бути не таким, як усі» видавництва «Наш формат».
Читайте також
Що варто знати про фінанси у 20 років? 10 порад Олександра Тарченка
Дякуємо!
Тепер редактори знають.